Het blijft ergeren in Kethel ,We willen wel eens wat anders dan handwerken en klaver jassen' 99 Groenoorder Ome Hans", de spreekbuis van Nieuwland: SSSÉif ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam - De gemiddelde inwoner van Kethel - of het nu import of autochtoon isé zit zich bij wijze van spre.ken dagelijks groen en geel te cfgeren aan de vrijwel constante verkeersstroom die het oude centrum van dit vroegere dorp verpest. Een beetje terecht is dat wel, want nog afgezien van het j lawaai en het gevaar, is het voor een ieder duidelijk dat de straten (zeg liever: straat- jes) hier nauwelijks berekend zijn op deze grote hoeveelheid verkeer. "Kethel moet autovrij", klonk het dan ook enige jaren in deze contrijen. "En als dat niet kan, dan moet er in ieder geval een zodanige oplossing worden gevonden dat de grote stroom verkeer die op dit mo ment van Schiedam naar Delft gaat een alternatief krijgt Zodat men tenminste niet meer verplicht is om via het oude dorp te rijden". Aanvankelijk leken de Kethel se klachten een willig oor te vin den bij de gemeente. Op het Stadskantoor probeerde men de klagende bewoners gerust te stellen door hen te wijzen op de plannen die nog zouden moeten worden uitgevoerd in de naast Kethel gesitueerde nieuwe woonwijk Groenoord "Geef ons nu even de tijd. Er zit best een oplossing in de door Rien van den Anker Raadslid P. Poot (CDA) ....voorstander..* pen", zo stelde plaatselijke overheid. De Kethelse bewoners accep teerden dat indertijd. Later ging men echter toch actie voeren om dan in ieder geval het zware vrachtvervoer uit ►het centrum te bannen. Die opzet lukte en sinds het begin van dit jqar zijn er voor dit verkeer een groot aantal beperkingen. Het personen autoverkeer bleef echter en tot op de dag van vandaag zit men nu te wachten op het bericht van de gemeente dat ook daar wat aan gedaan zal worden. Intussen hebfaen de gemeentelij ke planologen zich over de Schiedamse kaart gebogen en zo werd toch een oplossing gevonden. "Als we nu eens", zo stelde mer bij openbare werken, "een wej gaan aanleggen ten noordei van Woudhoek in de richtinf van de Harreweg. Dan zijn w< van alle problemen verlost Woudhoek heeft een noordelij ke ontsluitingsweg en de Ke thels verkeersdrukte is ook ver dwenen. Je hoeft' dan van ai het centrum maar te zorgen da* je op de Mozartlaan komt er een of andere weg met de rest van de wereld verbonden blij ven. Hier zou de verlengde Mozartlaan tot aan de Har reweg moeten komen. Het is nog de vraag of het door- AffiQgT gaat. De vraag werpt zich op of de afwijzing van deze weg niet iets deld. "Waarom zit hier niet te gelijk een aanvrage in voor die doortrekking naar de Harre- weg?", zo vroeg hij. Het ant woord van wethouder Zijdeveld was wel eerlijk. Hij stelde na melijk dat die andere zaken in de praktijk allang zijn gereali seerd en dat deze krediet-aan- te maken heeft met de angst van sommigen die beredenren: „Ja, als eenmaal die weg er ligt, dan is de ambtelijke' molen zovèr gaan draaien dat er niets meer te veranderen is aan het oude, bestaande structuurplan dat voor dit gebied is opge steld". blijft voorlopig groen en geel ergeren in Kethel. dan zit je zo op de weg naai Delft". Het ei van Columbus, maar hei voorstel van het college van b en w. is nog steeds uitgebleven. Wethouder Zijdeveld: "Natuur lijk zal er over enige tijd best zo'n voorstel komen, maar ik vind wel dat dit eerst uitgebreid in een paar commissies en de raad moet worden behandeld". Volgens Zijdeveld is er sinds het moment dat dit "ei van Colum bus" werd uitgedacht wel het een en ander veranderd. "Toen dacht men gewoon: Daar moet een weg komen. De gedachten dearover zijn erg veranderd. Men vraagt zich af of er geen andere alternatieven mogelijk zijn". De oplossing van een verlengde Mozartlaan is dus nog geheel onzeker, dat is dan het enige zekere wat de Kethelaars nu weten Het CDA-raadsüd Poot vindt nog steeds dat deze oplossing moet worden gehandhaafd. Tijdens de raadsvergadering sprak hij blijkbaar nog niet» wetend van het op de helling zetten van het plan- de wethouder nog aan toen een krediet-voorstel voor een aantal zaken werd behan- vrage in feite achteraf gebeurt daarover j^an men van mening Financieel moest er dus nog verschille, maar door dit alles iets worden rechtgebreid staat Kethel wel weer in de VERKAPTJZ", beaamt de heer Poot. .het verkeer blijft nu via het „Ik betreur dat. maar ik vmd dat oude Bidemans 'k ziet dat niet zo zitten. Volgens goed wli maken met jlem er best een oplossing te „verkapt" nog even een «tra d doo, bijvoorbeeld het kredietje voor iets anders moet w ,ciden via de Laan aanvragen. Dat is met zuiver". c—iand. Een duidelijk en eerlijk ant- t.anSpaJand. woord, maar in feite geen ant- Maar die laan is net zo smal als woord op de vraag van het de Dorpsstraat in Kethel. Het Kethelse raadslid. Hij kreeg dan ook een beetje de pé in en suggereerde toen bij de wethou der of het college was terugge komen op het eerste atematieve plan. Een duidelijk antwoord bleef toen helemaal achterwe ge. Recht tegenover het standpunt van Poot staat dienscollega, het socialistische raadslid Die- lemans. Hij is namelijk degene die zich met kracht verzet tegen de verlenging van de Mozart laan tot aan de Harreweg. „Hoe kun je daar nu een weg gaan aanleggen. We weten nog niet eens zeker wat we daar verder in dat stuk Schiedam van plan zijn". Natuurlijk is ook dat een beetje %A waar. Maar het is wel vrijwel zeker dat in dat gebied wonin gen zullen worden gebouwd. En hoe we het ook wenden of ke- Raadslid N. Dielemans ren, die bewoners willen via de (PvdA) ....tegenstander... Schiedam - „Wanneer er niets zou gebeuren, is Nieuwland over tien jaar een sloppenwijk-" De ze boute uitspraak is van ie mand die in Groenoord woont, maar die zijn hart verpand heeft aan de wijk Nieuwland en er daarom bijna altijd wel te vinden is. Zodra hij de spoorwegovergang op de Nieu we Damlaan gepasseerd is, is hij niet langer de flatbewoner J. H. Bernard van de zesde etage aan de Mozartlaan. Nieuwland kent hem dan als '„Ome Hans", al vijf jaar voor zitter van de wijkvereniging Nieuwland. Een van de weïni- ge wijken die officieel geen bewonersvereniging heeft. Na een sprek met wethouder Van der Wilk van wijkaangelegen- heüen zijn afgelopen donder- dagavond opnieuwe de wïjk- p roblemen gemventarieerd door de werkgroep „wonen en - leven". „Het blijkt dat de 20.000 Nieuw- - landers ook wel eens iets an- ders willen dan alleen maar - klaverjassen, handwerken 'en '„bingo-spelen. - Zij interesseren zich terdege voor het woonklï- Hans Bernard: „Het wijkcentrum aan het Wibautpfein wordt door de gemeente te veel geëxploiteerd." maat van de wijk", aldus de 55-jarige voorzitter van de 800 leden tellende wijkvereniging. „daarom werken we geheel te gen de oprichtingsstatuten in, samen met andere verenigin gen. Zeven jaar geleden is bij de op richting vastgesteld dat we niet zouden samenwerken met wel ke vereniging dan ook. Het was toen louter een gezelligheids- vereniging, dat is echter niet vol te houden. Dat is de reden warom we in juni met andere welzijnsgroepen van Nieuwland rond de tafel zijn gaan ritten en de werkgroep Wonen en le ven hebben opgericht Daar was gewoon behoefte aan. Man- delijks wordt er nu vergaderd. Samen buigen we ons over de vraag of het wel zo prettig wo nen en leven is in Nieuwland. Toch willen we met nog meer groepen kontakt hebben. Er is immers nog zoveel te doen. Nu is de wijk redelijk goed, maar JDOORIY met al die verzakkingen gaat datjachteruit- .Verzakking bete kent verarming. Natuurlijk wil len we bij dit alles ook de recreatieve zaken, het eigenlij ke doel van de vereniging niet vergeten". Dit geldt ook voor de zomerkam pen voor de kinderen. Het vol gend jaar gaat het kamp weer naar 't Harde, net al3 deze zo-' mer. Zesenveertig kinderen in de leeftijd van zes tot dertien jaar hebben zich daar veertien dagen lang vermaakt De handenarbeid voor de kinde ren op woensdagmiddag, de zanggroep en de toneelgroep heeft dé vereniging moeten op heffen. Reden; gebrek aan ruimte. Dat ls een doorn in het oog van de heer Bernard. Hij kan rich er danig over opwin den. Door Willem van der Pc£t' „Het wijkcentrum aan het Wi- bautpleïn wordt door de ge meente gëxploiteerd. Aan aller lei verenigingen worden zalen verhuurd, van spiritisten tot af- slankers. Het is daardoor bijna altijd volgeboekt. Weken tevo ren moeten we een zaaltje re serveren en dan is het nog aan de prijzige kant Bovendien zijn er op de eerste etage geen toi letten. Iets waar bejaarden en GEVLUCHT De wijkvereniging, is gevlucht naar de Jeugdhaven aan de Albardastraat, waar gratis ruimte ter beschikking wordt gesteld en waarmee rij het wijkblad deelt. Een andere opzet en indeling van het wijkcentru is echter niet het enige wat op het verlanglijstje van de wijk staat Behalve de samenwerking met andere ver enigingen en het opnieuw op richten van toneel- en zanggroe pen staat daar onder meer ook nog op het noodgebouwtje ach ter de voormalige Prins Ber- nardschool, de verkeersveilig- held en bestemming voor het Schuttersveld, het vroegere DWS- terrein. Hans Bernard kent al deze pro blemen. Hij weet bijvoorbeeld ook d?t Let een geliefde invaliden moeite mee hebben. Ik zou graag zien dat de grote zaal naar beneden geprojek- teerd werd." is voor „sluiproutes" van perso nenauto's om stoplichten te ver mijden. Zelf heeft hij er tien jaar gewoond. Familieomstan digheden dwongen hem reeds voor zijn pensionering bij de Shell te verhuizen naar een wijk waar naar rijn zeggen de geïsoleerdheid veel groter is, Contact met andere flatbewon- ders is er niet, ook niet in het trappenhuis. De laatste tijd houdt hij zich o.a. bezig met de straat waar hij heeft gewoond, de vernieuwing van deze straat een enqüete gehouden door de wijkvereni ging. Bewoners kunnen dan hun wensen kenbaar maken,- zoals ook in de omgeving van de Van Hogendorplaan en de Van der Duyn van Maasdam- straat is gebeurd. Over de komende aanwinst var de wijk. het station bij de Nieu we Damlaan, is Hans Bernard niet zo enthousiast De kins is groot dat de mensen nu eerdei ui Rotterdam gaan winkelen omdat het gemakkelijker be reikbaar wordt Dat zal de mid denstand in Schiedam niet leuk vinden." Het Schuttersveld ligt al jaren open.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3