„Zelfs de bomen staan ui een vierkantje" "Winkels worden leeg geroofd" negatief VERONTRUSTE MIDDENSTANDER: J. B. Win kelman is volgens velen te Groenoord- voorzitter wmê i/mm& Schiedam - „Aan Groe- I noord is weinig te verande- ren. Allesis vierkant. Zelfs de bomen staan in een vierkant-1 je." Een somber geluid van 'de wïjkveremgingsvoorzïtter J. B. t Winkelman, die naar j zijn zeggen volgens velen te J negatief over de wijk spreekt, j Toch zou hij niet graag uit zijn flatje aan het Cornelia van Zantenplein willen. Voor het noorden van Schiedam waar zo'n achttieneneenhalf- duïzend mensen wonen heeft j hij een verlanglijstje ,opge- I steld, dat eigenlijk beschei- j den is uitgevallen. Een ont- I moetingscentrum staat onbe streden op de eerste plaats. „De kwestie rond de aanleg van de brede RZozartlaan heeft het vertrouwen van veel buurtbe woners in de wijkvereniging geschaad. Ondanks onze pro testen is hij toch aangelegd en is Tuindorp als het war^'geïso leerd. Nu werpen wij ons op de verbetering van de Van Bei- numlaan Veel mensen zeggen dat het ons niet zal lukken omdat we niets te zeggen heb ben. De gemeente doet waar ze zin in heeft en zal ons weer met een kluitje in het riet stu ren, zeggen ze. Het voorbeeld van de Morartlaan wordt er dan bijgehaald." zo vertelt de 35-jarige Winkelman, die sinds een jaar voorzitter is van de wijkverenigïng. Prompt probeert hij met andere voorbeelden het tegendeel te bewijzen: „Neem nou bijvoor beeld het oude raadhuisje in Kethel dat weg moest Het staat er toch nog? En de hinderlijke bus door het centrum van Ke thel die nu weg is?" Een nieuws werkgroep i gaat de situatie rond de Eduard van Bei nu ml aan on- I derzoeken. werkgroep opgericht die de wensen van de buurtbewoners zal gaan peilen. Het idee is al geopperd om de straat hele maal af te sluiten en er een groen hart voor Groen oord van te maken. door Willem van der Post Voorzitter Winkelman: „Groenoord is somber. Het zou een stuk schelen wan neer iedereen bloembakken aan het balkon hing". centrum hebben waar iedereen de hele dag kan binnenwande len. Het gebouw zou in het nieuwe winkelcentrum aan de Zwaluwlaan moeten komen te liggen. De werkgroep gaat kij ken welke verenigingen er inte resse voor hebben. „Het grote nadeel van ons huidige gebouw, de boerderijLand- vreugd aan de Sweelin cksingel, is het feit dat het niet de hele dag open is en het een te kleine ruimte heeft", aldus Winkel man, „de avond dat de schaak vereniging er bijvoorbeeld zit, kan er echt niemand aan de bar zitten. Wanneer het nieuwe cen trum gerealiseerd wordt en ie dereen binnen kan lopen, krij gen we misschien ook nog eens contact met buurtbewoners die niet van een of andere vereni ging lid zijn. Juist die mensen zijn vaak eenzaam. En dat zijn er nog al wat in deze nieuw bouwwijk". GROEN HART Voor de verbetering van de Van Beinumlaan is vorige week een In tegenstelling tot de bewoners vereniging van Oost wil Groe noord de verschillende werk groepen juist decentraliseren. „Wij geven alleen de eerste stoot De mensen die er werke lijk direkt mee te maken heb ben moeten het eigenlik verder zelf regelen. "Wanneer zij moei lijkheden hebben kunnen de werkgroepen natuurlijk altijd bij ons aankloppen. Op die ma nier moet het welgebeuren. want anders houden we ook altijd het zelfde kleine groepje van aktieve mensen. Het is al tijd hetzelfde kleine kringetje waar het om Het vervelende is ook dat de meest actieve en dynamische mensen snel ver huizen. Met de rest is vaak moeilijk contact te krijgen". een klaverjas - en foto club, soos-commissie, indoor- training, kindercrèche, toneel- en handbalvereniging en een in oprichting zijnde tennisvereni ging heeft de wijkverenigïng ondermij ook nog een werk groep voor het toekomstigont- moetingscentmm. Dat is im mers de grootste wens. De wijk verenigïng wil een ontmoetings- UFTST1LTE De angst van veel Schiedammers uit de oude wijken om te wor den „weggerenoveerd'* en zoals zij zeggen in. een „pak huis" in Groenoord te worden gestopt, waar niemand elkaar kent, kan voorzitter Winkel man wel begrijpen. „Ik heb het nog getroffen. Toen ik hier acht jaar geleden ging wonen kwamen er allemaal nieuwe bewoners van het flat Iedereen ging b|j elkaar lenen. Het contact dat daar uit is ont staan, is eigenlijk altijd geble ven. In andere flats heb je vaak heel erg een zogenaamde lift- stilte. Dat onderlinge contact willen, we ook bevorderen". Zeshonderd gezinnen zijn er nu voor achttien gulden per jaar lid van de wijkvereniging, „Veel te weinig", zegt de voor zitter, van de vereniging die nu al acht jaar bestaat .<ze missen ons eigenlijk pas wanneer er bijvt or beeld geen sinterklaa soptocht of carnavalsfeest meer zou zijn. Ook voor het jubi leum-feest van Schiedam gaan we weer wat doen. Er komen omstreeks Pasen sportdemon- straties, jeugdtoumooien sn o.a. een antiekmarkt". WOENSDAG 4 DECEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT. Even niet kijken en het is verdwenen. Schiedam Winkeliers hebben sinds enige tijd met een nieuwe soort diefstal te maken. De georganiseerde winkeldiefstal stijgt met de da- g: drie personen leiden de verkoper af, de vierde vult zijn zakken. Vooral in deze drukke winkeldagen is dit een populaire methode waar winkeliers machteloos tegenover staan, on danks de verborgen camera's en spiegels. Gemiddeld wordt de Veel bedrijven hebben Schiedamse politie daarom duurdere arti- drie maal per week kelen aan kettingen opgebeld met het ver- liggen, zo ook de boor- zoek enkele recher- machines bij de HE- eheurs in burger te MA. "Gereedschap is sturen om iemand op bij de oudere mannen te halen die een win- erg gewild om onbe- kel plunderde. De taald mee te nemen, winkeliers en de Raad Vrouwen houden het voor het Groot Win- meer op textiel terwijl kelbedrijf schatten het kinderen vaak aan de echte aantal diefstal- haal gaan met zaklan- len echter veel groter. taamtjes en ball- Inspecteur P. A. J. Bree- points", weet bedrijfs- ders: "Vroeger in de leider A. de Kaard "ie- ouderwetse winkels dereen wordt bij de werd lang zoveel niet politie aangegeven, of gestolen als nu in de het nu om een diefstal zelfbedieningszaken. van een gulden of van Toen moesten de honderd gulden gaat. boodschappen aange- Het blijft in beide ge reikt worden, nu ligt vallen gewoon dief alies voor het grijpen. stal. De spullen liggen Met pak-mee-prijzen inderdaad misschien of iets dergelijks. wel voor het grijpen, Wanneer een dief be- maar niemand geeft trapt wordt gaan we toch toestemming om altijd bij hem thuis het mee te nemen? kijken. Het gebeurt Het valt me op dat de wel eens dat daar ook betrapte dieven met nog 168pakken koffie, allerlei smoesjes aan 25 dweilen en 26 blik- komen dragen, zoals ken wonderstamppot ziektes of boze echtge- liggen". notes". Politieen winkeliers in Het grootwinkelbedrijf Schiedam vinden dat aan de Lange Kerk er geen potentiële da- straat registreert elke der bestaat. Zowel diefstal. „Niet zozeer jong als oud steelt. om de namen", aldus Bij een enquête die in De,Haard, "maar om opdracht van de Raad de plaats, het voor voor het Grootwin- werp en de tijd. Zo kelbedrijf onlangs is kunnen we kijken wei- ingesteld door het In- he voorzorgsmaatxe- stituut voor Sociale gelen we moeten tref- Kommunicatie werd fen". de dief veelal be- In drukke tijden heeft schreven als een "jon- het bedrijf 65-plussers ge vrouw uit de grote in dienst die louter stad die een moeilijke hun ogen de kost moe- ac^er ten geven en naar heeft". winkeldieven speuren. Een geliefde methode Een winkelier in de blijkt het te zijn om in Hoogstraat weet de groepjes op te treden. winkeldiefstallen tot De dief is met langer besluit als volgt sa- individualist. Een stuk men te vatten* "Ei- of drie leiden de ver- genlijk kan je niets kopers af /terwijl een meer onbeheerd laten ander zijn slag slaat staan". Wanneer de heer Winkelman nog maals heeft laten weten dat hij het een sombere en koude wijk vindt waar op ooghoogte geen leven is, vragen we tenslotte of de wijk eigenlijk nog wel voor delen heeft Het antwoord luidt: „Het mooie van Groenoord is, naast de vele speelgelegenhe- den voor de jeugd dat het dicht bij het polderlandschap en het Prinses Beatrixpark ligt. De aanleg van de brede Mozartiaan of de Bedonder- botifevard, zoals het in het laatste nummer van het wijk- blad wordt genoemd, zou het vertrouwen van veel buurtbe woners In de wijkvereniging hebben geschaad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3