evue Krijgh de Claere' elooft topper te- worden Schie-pop-tops II barbecue inn f=s5 kr .1 Twee ter brengt laatste try-outs Pop in Instuif RIJNMOND Veleens Gsapëas 1 Traditioneel handpoppen theater in Teerstoof SHEER WATER IN DE TEMPEL ELPEE TOP 10 SINGLE TOP 10 ONTWIKKELINGEN TOPPERS VAN DE WEEK lONDERDAG 5 DECEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT chiedam Een kijkje achter de schermen van de in opbouw zijnde revue „Krijgh de Claere", die de topper belooft te worden bij de viering van 700 jaar Schiedam in mei volgend jaar, is een belevenis op zich. aanduiding „revue" Is feite lijk niet de juiste bewoording roor hetgeen men nu nog met rereende krachten aaneen- ïlecht. „Het Is", zegt producer Henk Berg, directeur van het Passage Theater, „meer een nuzikan! luister- en kijkspel, waarin het verleden en ook het leden en zelfs de toekomst van de stad Schiedam de revue pas- «erT-, tde nadruk op het muzikale, aiwej wat instrumentatie als CAFÉ-RESTAURANT Dn de ctfoitwc-c£jcit" OOK VOOR UW PARTIJEN EN DINERS Tel. 703984 Schiedam Probeer 't eens In Nieuwlandplein 12 Tel. 706066. AFSPRAAK (JE) AMSTELBRON - KOEMARKT - SCHIEDAM - BROERSVEST 119 GEZETEN bar bodega sgehdven s schiedam td 010-202260 RESTAURANT VOOR DE SNELLE TREK Ook om mee te nemen TEL. 264191 DAM 22 - SCHIEDAM kfktostaurenl „EUROPOORT; nSerenommeerde keuken _Zafën voor recepties cfjiiners Prachtig uitzicht op de rivier Ruime parkeergelegenheid "BEIDE KERSTDAGEN DINER DANSANT" Telefoon 010-264625 ^asbouievard 7 Schiedam wat het vocale deel betreft, komt te liggen, was maandag avond al direct merkbaar in het bloedhete paviljoentje, waarin tot voor kort de parate wacht dienst van de plaatselijke 1 brandweer dag en nacht naar een behoorlijk „fikkie" zat te snakken, en waarin nu de spe lers en medewerkers van de revue repeteren- Het was die avond in dat huisje achter de Huis te Riviereweg letterlijk en figuurlijk het zwee- thokje van de arrangeur en koorleider, Dick Borst, die be zig was met het voor de zoveel ste keer doornemen van het repertoire. door WILLEM DE BRUIJN PauL Segaar, komt met alle qvenge medewerkers aan dit historische spektakelstuk blijk baar al aardig in de ban van het verleden: „Weet je wel dat nu gerepeteerd wordt op de plek waar zeven honderd jaar geleden Aleid van Henegouwen Schiedam stadsrechten verleen de!" De honderd medewerkers moeten de teksten van zijn liedjes kun nen dromen. Niet alleen op het podium wordt gezongen, maar ook „background". Vooral de schlagers „Schiedam, stad aan de grote rivier., waar alles lief is" en de titelsong „Krijgh de Claere" moeten er namelijk, door dat achtergrondkoor volu mineus uit gaan teksten zijn leuk en zullen de toeschouwers ongetwijfeld aanspreken. Dit temeer omdat het zangritme sprankelend is en door Dick Borst naar een grote climax wordt gejaagd. Ook de orke stratie van de begeleidende mu ziek is van deze tijd. Het koper werk neemt een belangrijke plaats in. Een geformeerde „swinging group" stimuleert de beweging in het koor en zal proberen om de beweeglijkheid over te dra gen op het publiek. De zaal moet dan één deinende massa worden, die alleen tot rust kan komen tijdens opvoeringen van korte sketches: bonte scènes, waarvan het draaiboek vol is. Ze zijn veelal gestoeld op een historische grondslag met plaats voor wat nostalgie, hu mor en je reinste kolder. De balletgroep gaat het een en an der accentueren met dansen uit het verleden en nu. Doelstelling van de regie is er een non-stop show van te maken met veel vaart en „blitz" zodat de aandacht van het publiek geen moment kan verslappen. Enscenering van deze show vraagt uiteraard een grote voorbereiding. In het bijzonder wat betreft de kostumering om te voorkomen dat op dit gebied de historie geweld wordt aange daan. Er is geneusd in het Ste delijk Museum waar alles be waard wordt uit de brander- stijd- Een periode, die Schie dam wereldberoemd maakte maar tevens de naam „Zwart Nazareth" bezorgde- In de Jenevershow. als musical gepresenteerd, herleven met al leen de welgedane figuren van rijke branders maar ook die van hun uitgebuit personeel, zakkendragers en kuipers. Krijgsgewocl krijgt een uitbeel ding 'in de pauze-finale. „Het beleg van Schiedam" tijdens de Spaanse oorlog. Om aan de weet te komen hoe het krijgs volk en burgers er in die tijd bijliepen werd een bezoek ge bracht aan het Leidse Leger museum- Van de benodigde historische kle derdrachten zijn ontwerpteke ningen gemaakt. Men tracht de ze te huren. Assistent-producer, Een schichtige blik door één van de stoffige en beslagen ramen leerde, dat het paviljoen grenst aan de toren van de ruine van wat eens het kasteel „Huis te Rivière" is geweest In het stadsarchief is niet veel terug te vinden over deze ge beurtenis. Wel de tekst van de oorkonde die eindigde met de zinsneden: „Gegeven ende ge daan in 't jaar onzes Heeren 1275, ende 70 dagen na Sinte Geertnide". Niets over de aan wezigheid van gezagsdragers- Vermoedelijk was een groep poorters hiervoor op het kasteel ontvangen. De meest belangrij ke heeft zich na de ontvangst van het kostbare document waarschijnlijk tot in het stof gebogen. Wij als nazaten dienen hem daarvoor nog dankbaar te zijn. Dit beetje satire past bij de show die er eveneens rijkelijk mee doorspekt is. Meer over de inhoud vertellen zou afbreuk doen aan de actua liteit van het geheel. Het kleine beetje wat ik er van gehoord en beluisterd heb, maakt echter nieuwsgierig en doet nu reeds besluiten beslist te gaan kijken als het zover is. Vooral de gebo ren en getogen Schiedammers moeten dit beslist doen. Er zit ten leuke geheugenopfrissertjes De show wordt gebracht als een volksvermaak voor het in mei volgéhd jaar feestvierende Schiedam. Iedereen zal kunnen komen kijken, vandaar dat het nu al vast staat dat de toegang- sprijs uitermate laag komt te liggen. Een handicap voor het gezel-' schap, waarin ook het echte ïtssjis" V- W' Mb m Schiedamse chauvinisme valt te ontdekken, is dat de verbou-' wing van het Passage Theater pas kort voor de feestweek zijn voltooiing zal krijgen. De repetities moeten das zolang mogelijk plaats hebben in een beperkte ruimte. De grote "sce nes en een massale inzet van koor en ballet moeten nu toe het laatst worden bewaard. Geen nood echter, zegt de re gie. De toneelmeester van het theater, Rob Arkerbout maakt alle repetities mee en is druk doende met het „timen" van alles. Het moet op de préhuere- avond direct lopen als een trein. De enthousiaste staf en medewerkers willen hiervoor al bij voorbaat borg staan Schiedam De laatste try-outs van het eerste programma „Magi- keffe" laat het nieuwe cabaretgezelschap Tweeter morgen- en zaterdagavond zien in het Zolder theater in de Teerstoof Beide voorstellingen beginnen om negen uur. Tweeter bestaat uit vier cabare tiers, die hun sporen op het podium al hebben verdiend. Al lereerst is er Jelle Balder, dice speelde in .de musicals Hair en Jesus Chrfst Superstar en in Reconstructie. Naast hem speelt ook Marijke Philips een belangrijke rol in cabaret Tweeter: zij trad op in shows van Wim Sonneveld en Seth Gaaikema. André van den Berg en Noortje Hulskamp, die ook al jaren op de planken staan, maken het cabaretgroepje com pleet. Schiedam „Fair Play" is de naam van de popgroep, die zondag avond Sn sociëteit de Instuif optreedt. Deze band uit Capelle aan den Ussel bestaat uit zes leden, van wie twee de zang voor hun rekening nemen. Vooral door de vocale prestaties krijgt de groep, die commerciële muziek ten gehore brengt, een eigen gezicht. De Instuif, die nog steeds is gevestigd in zaal Arcade aan de Lange Haven, sluit dit jaar af met een optreden van de Kethelse popformatie The Flails op 22 december. Een groep, die sinds kort is uitgebreid met een organist. Het repertoire van heavy en hard-rock muziek is daarmee nog iets veelzijdiger geworden. Op nieuwjaarsdag treedt de Enschedese popgroep Teach-In op. Deze band heeft met de twee tot nu toe uitgebrachte singles al aardige, successen geboekt. „Fly away" en „In the summer night" behaal den allebei de top 5 van hitparades in de hele Benelux. De drie popgroepen,die binnenkort in de Instuif optreden, beginnen 's avonds acht uur met hun optredens. Het doel van Tweeter is: zowel rechtschapen mensen fel tegen de gevoelige schenen trappen, als rustig en gezellig cabaret brengen en daarbij op de bres staan voor mooie doelen. Zo wordt het een jolige, overigens toch nog wat amateuristisch aandoende boel bij voorstellin gen van de groep. Voor zes gulden kan men het pretentieloze, maar afwisselen de cabaret van Tweeter aan schouwen, Het Zoldertheater is gevestigd aan de Nieuwstraat 12. Schiedam Bart Corduwener komt zaterdagmiddag met zijn poppentheater De Kleinste Ko medie in het Zoldertheater in de Teerstoof. De voorstelling begint half drie. Het programma heet De Noten kabouters en is bedoeld voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar. De Kleinste Komedie is een tradi tioneel handpoppentheater. Al les wat het publiek te zien krijgt, is zeli gemaakt: poppen, dieren, decors, de poppenkast en de verhalen zijn door Cordu wener zelfvervaardigd. Htj is ook de enige „man achter de schennen". De Kleinste Komedie is al eerder in het Zoldertheater te zien ge weest, maar omdat Bart Cordu wener veel op reacties vanuit de zaal ingaat geen enkele voorstelling eender Het sprook je De Notenkabouters is een muzikaal verhaal, waarin bijna alle figuren (er zijn vijftig pop pen) voorkomen, die de sprook jeswereld kent- Schiedam Muziek in de stijl sociëteit treedt dan de Neder- van de oude Britse popforma- landse band Sheer Water op. tie Fairport Convention is De groep, die bestaat uit vier woensdagavond te horen in so- musici en een zangeresje, start ciételt de Tempel aan de Over- zijn optreden ongeveer negen schiesestraat, In deze jongeren- uur. 1. (5) Forever Elvis Presley 2. (1) Tapestry of dreams Charles Aznavour 3. Sailor Sailor 4. Fungus Fungus 5. (7) I'm a train Albert Hammond 6. (2) Roxy four Roxy Music 7. (3) It's only rock and roll Rolling- Stones 8. (9) Hall of the mountain grill Hawkwind 9. (4) Storm hringer Deep Puple 10- (8) When Eagles fly Traffic 1. (1) Long tall glasses Leo Sayer 2. (81 Traffic jam Sailor 3. (6) Swinging on a star Spooky and Sue 4. (5) Sing a song of love George Baker Selection 5. (4) Kung fu fighting Carl Douglas 6. (2) Sad sweet dreamer Sweet Sensation 7. (3) Come Sunday Cats 8. Only this Christinas Mud 9. Teenybopper band Catapult 10. (1) I can't leave you alone George McCrae CHRIS ZIJDEVELD Er zit muziek in ons college van burgemeester en wethouders. Per slot van rekening kregen we nog geen keihard „nee" te horen, toen wij enkele leden verzochten om hun persoonlijke top tien in te leveren. Deed Hans van der V/ilk dat maanden geleden al, ondanks het gemis van een radikaleachterban in de gemeenteraad die hem terzijde kon staan bij het samenstellen van de ranglijst, ook Clara Visbeen hapte gretig toe. Probeerde zij met haar tien keuzeplaten mis schien waar te maken, dat zij op de wethouderlij- ke stoel belast met ondermeer cultuur op haar plaats zit? Deze week bewees ook Chris Zijde veld, de man op stadsontwikkeling, dat hij niet alleen Schiedams evolutie in de gaten houdt, maar ook ontwikkelingen op muzikaal gebied. Uit diverse muziekstijlen putte hij, en dat resulteerde in een sterk afwisselende top tien. Waarbij het hem een zorg zal zijn of „Ave Maria" vlak voor een product van rocker Bill Haley staat geno teerd of niet. FUNGUS I. Rhapsody in blue George Gershwin 2. Ave Maria Mantovani 3. Rock around the clock Bill Haley 4 Het grote pianoconcert van Edvard Grieg 5. In a sentimental mood FuastoPapetti 6. Take five Dave Brubeck 7. Show time on Broadway Doris Day 8. De Moldau Smetana 9. An der schonen blauen Donau Strauss 10-Everyone's gone to the moon Jonathan King

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3