Mogen we blijven?' Chris Zijdeveld en de gebakken peren van het vorige college HARTEKREET VAN BIJDORPERS: ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 u- I.—_yan__hy!tj£n_z[en 2e ar misschien niet zo mooi uit, maar van binnen zijn het luweeltjes Misschien dat Sinterklaas er iets aan kan doen. Morgen wordt hij immers pas onder het mot to beter laat dan nooit door de wijkbewoners binnengehaald. Het ros van de gocdheiligman staat 's-middags om één uur op de Blauwe Brug te trappelen om zijn baas, gevolgd door het korps van Sint Radboud, naar het clubhuis van de wijkver eniging te brengen. Daar be gint dan een half uur later het Sinterklaasfeest voor de kinde ren uit Bijdorp. De bejaarden worden vanavond reeds op een boterletter en een gezellig avondje getrakteerd. Cees Prein, de waarnemend-voor- zitter van de wijkvereniging, weet nog wel een paar punten voor het verlanglijstje op te - noemen. Toch staat het ant woord op de vraag wat er met dc wijk gebeurt als absolute topper bovenaan. „Wanneer die zekerheid er is wil ik er dol graag wonen, want het is een heel aparte gemeenschap. Het is een ontzettend gezellige wijk waar de saamhorigheid heel groot is", weet de 43-jarige Prein, die al sinds de oprichting in 1968 hd is, maar die toch al veel langer aan de Wesifranke- landsestraat woont. Zijn vrouw zou liever vandaag dan morgen verhuizen. Zij is er - geboren en getogen. Bovendien woont ook haar familie daar. Wanneer zij dan ook maar even tijd heeft gaat ze er naar toe. Op die manier is Cees Prein met de wijk in contact geko men. En_ dat bevalt hem opper best. Drie jaar zit hij nu al in het bestuur. Sinds kort is hij waarnemend voorzitter, omdat - ztjn voorganger er door andere werkzaamheden mee moest stoppen en niemand anders de voorzittershamer wilde opne men. Geheel in strijd met de oprichtingsstatuten zit dus ie mand in het dagelijks bestuur die niet uit de wijk komt. De heer Prein hoopt dat daar bij de nieuwe bestuursverkiezingen in april verandering in komt. Volgens hem zijn er genoeg goede voorzitters in de wijk zelf te vinden. Ondanks de belangrijke recrea tieve zaken van de wijkvereni ging wil hij voor die tijd nog iets doen aan de moedeloze houding van veel Bij dorpers. „We moeten ze wakker schud den en ze niet zomaar naar de slachtbank laten brengen. De wijkbewoners verzoenen zich er teveel mee dat ze weg móeten- Massaal moet er iets aan ge daan worden. Bijvoorbeeld kij ken of de huizen niet gereno veerd kunnen worden. Van bin nen zijn het immers stuk voor stuk juweeltjes. Alleen van bui ten zien ze er misschien niet zo mooi uit. Je hoort echter maar niet wat met de wijk gaat ge- beuren. Een beetje openheid zou erg wenselijk zijn, want juist de ouderen willen hier blijven wonen. Die kunnen ner- Door Willem van der Post gens anders wennen. De jonge ren zullen wel wat vinden, hoe wel een wijk waar je bij de buren binnen kan lopen wan neer je een kop koffie op tafel ziet staan moeilijk te vinden zal zijn. Dat het een goede wijk is bewijst volgens de waarnemend voor zitter ook het contact dat veel oudbewoners nog met de wijk houden als zij ergens anders wonen. Van de vierhonderdze ventig mensen die voor drie kwartjes in de maand lid zijn, woont een groot aantal buiten de wijk. Zij komen louter voor de gezelligheid. Ook de jongere buurtbewoners die anders zou den gaan stappen blijven in het wijkgebouw, wanneer daar bij voorbeeld bingo wordt ge speeld. Het clubhuis wordt bij na elke avond gebruikt. Sinds kort heeft het bestuur weer toe stemming om het aan leden te verhuren. „We mogen nog steeds niet tappen. Daarom zal het moeilijk te verhuren rijn, want de mensen willen bij een bruiloft ook wel iets anders drinken dan alleen limonade", vertelt Cees Prein. VERZAKKINGEN Van de oude kleedlokalen bij het buurthuis hoopt hij een tweede kantine te maken. Op het nieu we sportcomplex, dat op korte termijn naast de wijk zal wor den. aangelegd moeten dan wel nog twee vervangende kleedka mers worden gebouwd. De kan tine blijft onder het beheer van de wijkvereniging. Dat is de eerste verdienste. Het verkeer naar de sportvelden heeft verzakkingen veroorzaakt in de Spoorbaanstraat De straat is nog particulier eigen dom van iemand die zegt dat de gemeente de reparaties maar moet uitvoeren. Hij wil de straat wel aan de gemeente ver kopen. Een ander probleem is het af slaande verkeer dat van de Nieuwe Damlaan de wijk in wil. Het veroorzaakt gevaarlij ke situaties bij het wachten op de rechtdoor gaande wielrijders. Over het plan om dan de straat af te sluiten en een nieuwe toegangsweg langs de Sporthal te maken, waren de meningen verdeeld. Cees Prein, in het da gelijks leven chauffeur, was voorstander. Hij is het nog steeds. FEL1CITA TIEDIENST „Informatieve vergaderingen waar dat soort dingen bespro ken worden, bestaat grote be langstelling voor. De Bijdorpers Foto's: Theo Bohmers willen op de hoogte blijven van wat er gaat gebeuren. Toch ko men nog de meeste mensen uit de Schietbaanstraat en worden de bingoavonden nog het best bezocht Het is eens gebeurd, dat bij buurtbewoners tafels en stoelen geleend moesten wor den omdat we niet genoeg had den. Zodra we een dag te laat zijn met het wijkblaadje, wordt er verontrust opgebeld. Die ver traging komt omdat we de blaadjes nu rondbrengen van wege de hoge portokosten. Het wordt op prijs gesteld, net als onze felicitatiedienst voor jari gen en leden die in het zieken huis liggen of er uit komen. Ook het Sinterklaasfeest voor de jeugd is altijd een groot succes. Dat jaar wordt het ha- laas zo laat gehouden omdat we de artiesten niet eerder konden huren". Prein peinst tenslotte op de vraag hoe de samenwerking is met de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord.:, „Tja, we rijn een aparte gemeenschap en staan op ons zelf. De proble men lossen we dus liever eerst zelf op". Schiedam Een wijk waar iedereen elkaar kent en waar 's romers nog de tafels en stoelen worden buitengezel voor een gezellig praatje in de zon met een buurman, is tegenwoordig met een kaars te zoeken. Bijdorp is zo'n buurt. Het mini-wijkje met de vier smalle straatjes en de grotere Schiedamse weg ligt geklemd tussen Rijksweg 20 en de Nieuwe Damlaan. Het heeft slechts een hartewens: ze kerheid over het voortbestaan. Cees Prein: „Wanneer je in Bijdorp koffie op tafel ziet staan kan je zo naar binnen,- lopen". Schiedam - Eindelijk weten we het dan. De huurprijs van die 48 al zoveel malen besproken woningen in de oude binnenstad. Rond de driehonderd gul den, zegt het gemeente bestuur. Precies vaststel len is nog niet mogelijk omdat men ook niet weet hoeveel de lonen en de prijzen in de komen de maanden zullen stij gen. Het bericht kwam als de ontkno- ping aan het einde van een - veel te lang durende- televisie serie. Als een soort laatste afle vering van Colditz, waarin dan toch een - geslaagde- massale ontsnappingspoging wordt ge toond. Toen begin van dit jaar wethou der Bolmers de eerste paal van het woningencomplex de grond in dreef, was Ledereen op het stadskantoor- en speciaal op de wethoudersetage- optimistisch. Dat het woningwetwoningen zou den worden stond buiten kijf. En bovendien zag het er naar uit dat men op het ministerie ook wel het verzoek om in aan merking te komen voor de (ex tra) subsidie, de zogenaamde Wethouder rig college Bolmersvo- Wethouder Zijdeveld hete kooltjes "goed en goedkoop''-subsidie, zou honoreren. Het liep allemaal wat arvders dan men had gedacht Terwijl men achter het Oude Kerkhof rustig voortbouwde, bleef 'zowel de woningwet-beschikking als de goedkeuring van de extra sub sidie uit Daar komt nog bij dat toen men in Schiedam met de bouw be gon, nog niet eens alle vereiste vergunningen aanwezig waren. "Wij beginnen gewoon", zei het college. De basis voor de funderingen van de woningen was al gelegd toen pas de goedkeuring van de pro vincie en de bouwvergunning afkwam. Dit onder meer heeft nogal wat wrevel gebracht op het ministe rie van de volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in Den Haag. Een beetje terecht is dat wel, want in de praktijk blijkt maar al te vaak dat men op het mi nisterie redelijk soepel is en dat men best bereid is om mee te werken in bepaalde situaties. Als men, zo leert diezelfde prak tijk, op het ministerie ervan overtuigd is dat er op een aan vraag om subsidie een gunstig antwoord te verwachten valt, dan geeft men dal op informele basis- lees: gewoon een tele foontje- even door aan de be trokken wethouder bijvoor beeld. Dc administratieve rompslomp wordt dan later wel geregeld. Vandaar dat het bericht dat men "alvast begonnen was" zeker bij een aantal ministeriële amb tenaren in het verkeerde keel gat is geschoten. Het (nood)lQt van de politiek wil nu dat een nieuw college in zo'n situatie vaak de wrange vruch ten van een dergelijk handelen van het vorige college moet plukken. zen. Maar het kan natuurlijk wel. De "intrige" van deze aflevering kwam pas naar boven toen een plaatselijk advertentieblad het bericht over de afwijzing bracht onder de kop "Huur hui zen binnenstad nu maximaal 800 gulden". Als gevolg van de afwijzing van de extra subsidie, zo suggereerde men. Een kop, die overigens kant noch wal raakte, omdat juist het be- Vertaald in de actuele situatie betekent dit dat wethouder .Chris Zijdeveld letterlijk met de gebakken peren van zijn voorganger op de post Stads ontwikkeling, wethouder Cor Bolmers, rit En Zijdevelds positie is boven dien nog gecompliceerder door dat hij niet eens alle schuld naar het vorige college kan schuiven. Want dan merkt men in Den Haag olijk op: "Die Bolmers en Collé ritten toch ook nu weer in het college Gelukkig Jieeft Zijdeveld rich niet laten ontmoedigen en heeft hij met verstand ritten prikken en duwen in Den Haag, Anderhalve week geleden begon toen eindelijk de aflevering "Huren" van de "continuing story of the city Schiedam". De aanvraag om extra subsidie werd afgewezen. Een dreun op het hoofd van wethouder Zijde veld die ook rijn collega Bol mers, die nu alleen de post financien onder rijn hoede heeft, moet hebben gevoeld. Want hoewel niet aantoonbaar, heeft men toch de stille indruk dat het "handelen in het verle den" misschien wel bij het beoordelen van de aanvraag heeft meegeteld. Niemand weet dat en het is ook niet te bewij- Wethouder Collévorig college door Rien van den Anker handelen van de aanvraag voor de "goed en goedkoop"-subsidie 'in feite al betekende dat de woningen in de woningwet-sec tor zouden terechtkomen. De kans dat het premiewoningen zouden worden, moet niet ho ger dan 10 procent worden ge schat De kans was één op dui zend dat het misschien vrije sectorwoningen zouden worden (met dan een huur van rond de 800 gulden). Maar het kwaad was toen al ge schied. De tronie wil dat op het moment van de betrokken sub sidie de brief met de beschik king: "woningwet-woningen" van het ministerie al op het Stadskantoor aanwezig was. Het zal wel een eeuwige vraag blijven of het college van zins is geweest om dit, bijvoorbeeld bij de komende raadsvergade ring, met enige trots naar bui ten te brengen. Het zat er na de berichten over exorbitant hoge huren wel in dat de oppo sitie enkele snerende vragen wilde gaan stellen. En wat is mooier als je dan kunt zeggen dat je de beschikking op zak hebt en dat het toch huizen met een redelijke lage huur kunnen worden. Dat politieke "stuntje" is ons be spaard gebleven, want het col lege achtte het na het adverten tieblad-artikel nodig om snel de bevolking in te lichten. Eind goed, al goed. Daar lijkt het wel op. Nu blijkt ook ineens dat de -"gewone" beschikking mis schien nog wel eens gunstiger zou kunnen uitvallen dan mis- schien met een "goed en goed- koop"-subsidie het geval zou zijn geweest Het kan niet op. Wel vragen we ons echter af wat ons inde toe komst te wachten staat. Er zijn nog wel meer "erfenisjes" van het vorige college. En het lijkt ons niet juist om alleen wethouder Chris Zijde veld de hete kooltjes daarvan uit het vuur te laten halen. Ze ker niet wanneer twee "mede schuldigen" achter hem rustig staan toe te kijken

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3