SCHIEDAMSCHE COURANT Grootste aandacht bil menstad Jeugdbende opgerold Liever renovatie dan sloop:" mis Schiedam krijgt ruim 5 ton voor verbeteren van omgeving NS-halte CELKRAKERS KLEMGEREDEN Noodstop bij Gulf Nota's van overwegingen 1974 - 1978: Agent biedt bulp en valt 3 meter Vlucht door raam BEWONERS BAKKERSHAVEN: 99 Droog kamer(tje) naar Friesland In vroeger stadium praten met bevolking DHHiHinfiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiHinimiBiiiiiiniuiiiiiiMiiHQiiinniiHiQiiiiiiiioiinniMuniUfBiiHiBiiiiiiiii Lems ontsteekt Zweedse kerstboom Verkeerde dief" tr TTHz'A?*i'-?y 'T' iniiiriiiiriiiiiiiniiiiiiiifmifiiiiiiiiiiiinuifiniii) Dorstige dief gepakt 'JA Dinsdag 10 December 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend:enst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 25192 Schiedam In de komen de vier jaar zal de bin- nenstad in het kader van de stadsontwikke lingde grootste aan dacht krijgen, maar op zeer korte termijn zal ook de discusie over de eventuele uitbouw van Schiedam naar het noorden moeten worden afgesloten. Het gemeen tebestuur hoopt ook in die periode het overleg met bewoners uit de wijken in een steeds vroeger stadium te laten plaatsvinden.. Ten aanzien van de wo ningtoewijzing zal het gemeentebestuur onder- zoeken of het nuttig en mogelijk is om de ge meente meer bevoegdhe den te geven bij het toe- wijzen van woningen die in particuliere han denzijn. Dit zijn enkele punten uit de van daag bekend geworden Nota's van overwegingen voor het be leid van het college van burge meester en wethouders voor de periode van september 1974 tot en met september 1978. Uit al deze. nota's de volgende beleidsvoornemens: Binnen zeer afzienbare tijd zal een. verordening worden gepu bliceerd waarin duidelijk wordt omschreven dat de burgemees ter over het politiebeleid ver- antwooording schuldig is aan de gemeenteraad en waarin ook de sugestie wordt gedaan om te komen tot vorming van een raadscommissie voor politieza ken.' De verordening is reeds in ontwerp gereed. 9 Er wordt nu reeds gedacht aan de bouw van een goed geoutil leerd bij-bureau in Schiedam- noord. 9 Het voertuigenpark van de brandweer zal in de kamende vijf jaar voor een groot deel worden vervangen. 9 Nog voor het einde van dit jaar zal de integratie-commissie die werd ingesteld om de moge lijkheden te onderzoeken van samenwerking tussen het Nolet ri ekenhuis en het Gemeente-zie kenhuis, een eerste rapport uit brengen. i Volgend jaar zal een 4-jaren- nota worden gepubliceerd waarin onder meer nader wordt ingegaan in welke gebie den van de oude binnenstad de grondverwerving prioriteit krijgt Dit in het kader van de stadsvemi euwing. I De hele positie van de Ge meentelijke Technische Bedrij ven 2al nader worden bekeken, zeker nu de integratie met de TH van Vtaardingen en Maas sluis geen doorgang vindt ft Voor het zittende college is het een. grote vraag of nutsbedrij ven wel winst moeten maken. niet aan de eisen. Als er geen geld wordt gevonden voor nieuwbouw, dan zal in ieder geval het oude gebouw grondig moeten worden verbouwd. O Medio augustus 1975 zal een nota worden gepubliceerd over de eventuele integratie van de GG en GD in Schiedam en Vlaar dingen. In de loop van 1975 zal ook een plan op tafel worden gelegd waarin nader wordt ingegaan op de realisering van gezond heidscentra. Er zal een onderzoek worden ingesteld of de presentatie en de bereikbaarheid van de in stellingen voor maatschappelij ke dienstverlening niet verbe terd kunnen worden. kleuter-basisonderwjjs zat in fe bruari de onderwijscommissie een speel- en werkplan ter dis cussie aangeboden krijgen. Dit plan is thans in discussie in de overlegorganen van de leer- krachten. Binnen zes maanden zullen plannen ontwoerpen worden om een begin te maken met het multi-functioneel maken van schoolgebouwen. In samenwerking met het bij zonder onderwijs wordt ge werkt aan een plan om een boventallige leerkracht aan te stellen die bij absentie kan in vallen.' Er is een rapport in voorberei ding waarin tot uitdrukking komt dat er in Schiedam een tekort is aan gymnastiekaccom- De GTB-huisvesting voldoet in het kader van de integratie modaties. Gestreefd zal worden om dej bevolking meer te betrekken bij het cultureel gebeuren. Gedacht wordt aan uitbreiden van kunstklassen en het inschake len van kunstenaars bij het in richten van pleinen en straten. Ten aanzien van het milieube leid zal eerst een inventarisatie periode noodzakelijk zijn, alvo rens tot daden kan worden overgegaan. Het eenzijdig gerichte voor- lichtïngsverkeer zal moeten worden omgebogen tot een echt communicatieverkeer. Een nota hierover is in voorbereiding. Na het stopzetten van het bij zonder JOB-project is een stu diegroep bezig om een dergelijk initiatief van de grond te krij- Op korte termijn zal een voor. stel op tafel worden gebracht om te komen tot het aantrek ken van een ambtenaar jeugd zaken. Een uitgebreide toelichting van deze gemeentelijke nota's over het beleid van de komende vier jaar staat op pagina drie. Burgemeester Lems heeft gisteravond de lichtjes aan gedaan van de Zweedse kerstboom, die gedurende deze maand op het Koe marktplein blijft staan. Om klokslag .zeven uur floepten "alle lampjes aan in de naald boom, die 's ochtends (zie de foto}} vroeg al was opgeta keld ,en „geplant". Na de verhelderende daad van de burgervader betuigde het ge meentebestuur in de boven zaal van restaurant de Am- stelbron haar dank aan de Schiedamse vestiging van het Zweedse bedrijf Sandvik AB, die de boom - traditiege trouw - aan de stad heeft geschonken. Het was de eer ste keer, dat de Koemarkt boom op een dergelijke plechtige manier wordt ont stoken. a Ji- S 'Schiedam Minister Tj. Westerterp van verkeer en waterstaat heeft de gemeente een rijksbijdrage van meer dan vijf ton in het vooruitzicht gesteld. Het bedrag, groot 537.500 gulden, wordt verleend voor de verbete ring van de verkeerssituatie bij het toekomstige station Nieuw- land en de reconstructie van de gevaarlijke kruising Schiedam.se- w weg/Nieuwe Damlaan. ^Het geld is afkomstig uit de pot ten behoeve van de verbetering van de verkeerssituatie en veiligheid in Nederland. Minister Westerterp ...rijksbijdrage... Schiedam De politie heeft een bende van vijf jongelui opgerold die het afgelopen Jaar in Schiedam een serie inbraken heeft gepleegd. Drie van hen in de leeftijd van 14 tot 16 jaar zijn voorgeleid aan de officier van justitie in Botterdam. Üit een rijwielstalling in de Celciusstraat hebben zij geld weggenomen. De eigenaar v^n een bouwkeet aan de Burgemeester Honnerlage Gre- laan miste na een bezoek van de drie jongelui drie antennes. Een complete zendinstallatie werd uit een distilleerderij aan de Noordvest gestolen. De eigenaar van een winkel aan de Troelstralaan heeft aangifte gedaan van diefstal van een be drag van tweehonderd vijftig gulden. Het vor mingscentrum Nieuwe Waterweg Noord miste een elektrische telmachine. Een bedrag van tweeduizend gulden aan gereedschap is er uit een werkwagon van de Nederlandse Spoorwe gen ontvreemd. Een aantal van deze en nog andere gestolen artikelen zijn teruggevonden en aan de eigenaar gegeven. Schiedam Op de Parkweg hadden gekraakt, heeft een surveillancewagen Het trio uit Rotterdam, een. 20-ja- van de politie een auto klemge- rige dienstplichtige, een 19-jari- reden met drie jongelui die ge verwarmingsmonteur en een even tevoren een telefooncel twee jaar jongere jongeman zonder beroep, had de geldcas- sette uit de cel in de auto lig gen. Op het moment, dat zij er vandoor 'rilden gaan arriveer de de gewaarschuwde politie. Schiedam Een 21-jarige agent van de Schiedamse politie heeft zijn poging om binnen te dringen in de woning van een ern stig zieke vrouw moeten bekopen met een val van drie meter. Met ernstige kneuzingen aan beide et- lebogen en zijn rechter knie moest hij in het No- let-ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde in de Van Huijsdeellaan, waar enkele bewoners de poli tie hadden gewaar schuwd, omdat zij van hun buurvrouw al enige dagen niets hadden ver nomen. Via een balkon probeerde de agent het huis te be reiken. Tijdens deze klau- terpartij begaf de rand van het balkon het. Later vonden zijn collega's de ernstig zieke vrouw. Zij moest eveneens in het ziekenhuis worden opge nomen. Schiedam Een geheel onschul dige man is In het weekeinde in Rotterdam aangehouden en naar het hoofdbureau van poli tie in Schiedam gebracht. Hij werd ervan verdacht twiptig aanstekers met een gezamenlij ke waarde van zeshonderd gul den te hebben gestolen uit de etalage van een sigarenwinkel aan de Broersvest. Een wandelaar had de ingeslagen ruit van de winkels bemerkt en had bovendien iemand hard zien wegrennen, die in een ge reedstaande auto was verdwe nen. Het kenteken van de weg rijdende auto gaf hij door aan de politie. Het bleek echter dat de aange houden man bij de bushalte op de Broersvest had staan wach ten tot dat hij een lift kreeg van een auto waar hij naartoe ren de. De echte dader is nog steeds spoorloos. Schiedam Groot was de verba zing van de 31-jarige snackhou der L. M. aan de Monseigneur Nolenslaan toen hij na slui tingstijd In zijn zaak kwam en daar nog iemand aantrof die bezig was ïich zes sloffen siga retten toe te eigenen. Bij het arriveren van de eigenaar nam de dief door het raam de benen met de sigaretten. Hij verdween spoorloos. De meeste bewoners van de Bakkershaven willen ntet verhuizen naar andere oorden. „We zitten er prinsheerlijk", vinden zij. Schiedam Veruit de meeste bewoners van de Bak kershaven willen hun straat nog steeds niet veria-, ten. Het vooruitzicht, dat de huisjes aan de bakkers- haven over enige tijd misschien door de gemeente zullen worden gesloopt, ontmoedigt hen niet. sloop is niet eens nodig: met een beetje moeite zijn onze wo ningen nog best op te knappen. Dan is het het best waard als er nog Iets aan dat open riool wordt gedaan", aldus de bewo ners. I Enkele huiseigenaren toonden] zich bereid om bij de gemeente hun licht op te steken over de| mogelijkheid van het verkxij-' gen van een renovatiepremie. Maassluis/V laar dingen Bij Gulf Europoort werd gister middag om kwart over vijf de produktie tijdelijk stilgelegd, em noodstop. Bij de meldka mer kwamen binnen korte tijd tien klachten binnen, zeven er van kwamen uit Maassluis. Weihouder mevrouw G. van Eck- Grootveld vertelde het in de raadsvergadering van Maasslui- s: „Opnieuw zijn wij niet door Rijnmond of Gulf over de noodstop ingelicht Het is een hoogst vervelende toestand." Het is de tweede keer binnen, korte tijd dat zoiets gebeurt Vorige week maakte het bedrijf Oxirane eveneens een nood stop. Het Maassluise college zal een protest indienen. „Misschien was dit niet zo'n gevaarlijke uitworp, hoewel er uit de schoorsteen een behoorlijke vlam kwam, maar het gaat ons om het principe," aldus de wet- houdster. Het leeuwendeel van de bewoners is dan ook nog altijd bereid om, indien nodig, de woninkjes op te knappen. Wel moeten de huurders van deze kleine hui zen langs het open riool, dat Bakkershaven heet, in dat ge val de zekerheid hebben dat zij er voorlopig nog enkele jaren mogen bhjven wonen. Dat is de wethouders 2ijdeveld en Van der Wilk duidelijk ge worden na een bewogen bijeen komst van de bewoners in het' Stadskantoor gisteravond. De twee wethouders hadden de be woners uitgenodigd om te pro beren samen met hen tot oplossing te komen: de gemeen te wil namelijk in ieder geval het open riool dichten uit hygië nische overwegingen. Dat houdt wel in, dat een ander riolenstelsel moet worden aan gelegd en het is volgens de gemeente maar de vraag of dat nog wel alle moeite loont. De huisjes zouden te oud rijn om er nog veel onkosten voor te maken. Renovatie, waar dat tenminste nodig is, lijkt de bewoners de beste oplossing. Op soms emo tionele wijze brachten zij naar voren, dat de huisjes er hele maal niet zo slecht aan toe zijn als de gemeente wel denkt „De gemeente riet ons het Uefst ver trekken naar andere wijken, want dan kunnen die huisjes aan de Bakkershaven Jammin ste worden gesloopt "Maar 0 Op spectaculaire wijze is gis teren een complete droogka mer met een diameter van ze ven meter en een hoogte van tien meter op een vrachtwagen door de binnenstad vervoerd. De roestvrijstalen droogkamer, met een gewicht van veertien duizend kilo is vervaardigd in de Schiedamse Werktuigen- en Machinefabriek in de Zeit straat Vandaar werd hij naar de Voorhaven gebracht om naar zijn uiteindelijke bestem ming te worden gevaren in Ger- kesklooster (Friesland). Daar wordt het in een fabriek van de Co Speratieve^. Zuivelin dustrie geplaatst Auto's en eni ge verkeersborden moesten voor de stalen kolos wijken. Schiedam De dief die zowel uit de kantine van de voetbal vereniging Schiedamse Boys als uit de kantine van Nieuw- land'66 een krat bier heeft meegenomen, Is aangehouden. Op het bureau van politie aan de Lange Nïeuwstraat is proces verbaal opgemaakt tegen de 31- jarige Schiedammer J. H. Na telefonische tips van buurtbe woners heeft de politie een dronken 18-jarige fabrieksar beider uit VÏaardingen aange houden, die in de Professor Ka- merlingh Onne slaan probeerde een brommer te stelen. Toen dit niet lukte, vernielde hij de bromfiets. Voor deze misdrij ven is ook op het politiebureau proces-ver baal opgemaakt SCHltDAWSu Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombmatie 14 dager» lang, gratis en geheel vrijblijvend, >n de bus krijgen Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voorde prijs van een Profiteer ervan1 PS Mocht it> leuke wergeti|kmg kunnen tjeOenken afj «invulling op ondergaande Oe Don (fan maakt U kans op tmn enciusievo gasaansreker fl.g wij wnkclijki uitloven voor de meest originele inren- I adr~ I woonplaats teiefocn I hoort b<i - io hoort de Sehiedamscbe Courant tot hei Rgttertfamici» J N auwsbiacf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1