Nieuwe vleugel WMfirmmi Nokt: bijna een „thuis" VEEL WONING- PROBLEMEN IN SCHIEDAM Leven i de Stationsstraat geen pretje I ï_,i ~Z_ mÈÊUHBBfKKHKIÊSM y, 'Uit rapport sociaal raadsman blijkt: Enquête onder bewoners toont duidelijk aan: ,5 f P 1 r« i 1 afii ZATERDAG 14 DECEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT In de hal kan ook een kop koffie gedronken wor den (foto's Theo Böhmers) .J,.v Na anderhalf jaar ïs de nieuwe moderne vleugel van het Nolet Ziekenhuis uit de steigers. V//" Met technische apparatuur wordt de patiënt in de watten gelegd. Schiedam De tijd dat men. in een ziekenhuis werd opgeno men, dat men als het ware de eigen wil op de stoep van het gebouw kon achterlaten en letterlijk overgeleverd Was aan de nukken en grillen van de dienstdoende verpleegster Is definitief voorbij. In 1974 is men behalve patiënt ook nog mens als men om wat voor reden dan. ook in het ziekenhuis terecht komt. Het bestellen van een aperi tief voor het diner, het huren van een televisie en het ten dele zelf kiezen van het menu, zijn geen uitzondering meer. Florence Nightingale, de „dame met de lamp", die generaties lang werd gezien als dé ver pleegster zou zich vermoede lijk omdraaien in haar graf als ze op het moment dat zij de zieken verpleegde in een vieze, oude schuur had gewe ten dat nog geen honderd jaar later haar collega's uit de twintigste eeuw hun patiënten „verzorgen" en in de gaten houden met monitors, knopjes en palletjes. De verpleegster van vandaag moet bij wijze van spreken een halve technica zijn. Ze moet zelfs het een en ander afweten van computers. En daarbij moet zij het besef hebben dat de patiënt met voor zijn lol naar het Nolet of een ander ziekenhuis is geko men. De nieuwe vleugel van het Nolet die volgende week in gebruik wordt genomen heeft veel weg van „Hilton voor zieken". Zoals men in een vier sterrenhotel alle aan dacht richt op het comfort van de gasten, zo wil men. dat voorzover mogelijk ook doen in Nolet. Het bed kan in allerlei standen worden gezet. Met één simpe le handbeweging kan de „slaap-stand" worden omge zet in de „zit-stand". Elke pa tiënt heeft een eigen knoppen- paneeL Een knopje voor de radio, voor de zuster, enz. enz. r' "Voor een paar gulden kun je; een televisie krijgen. Kortom, niets wordt nagelaten om de zieke bezoeker zich zo veel mogelijk „thuis" te laten zijn. Al zal iedereen moéten toegeven dat bet nooiteen „echt thuis" zal wordentl. De Stationsstraat: veel bewoners heb ben het niet zo naar de zin, zo is geble ken uit een enquête. •Schiedam Verreweg de meeste mensen die so- f f daal raadsman J. H. j ,s Suyling bezoeken heb- ben met een of ander j woningprobleem te ma- j ken. Dat blijkt uit een j 5 pas gepubliceerd rap- port van de raadsman. 1 Het rapport geeft welis- 1 waar een overzicht van de laatste vier maande: van 1973, maar mag wel 1 representatief worden JT geacht voor de laatste i tijd. Totaal brachten 376 personen in die tijd een bezoek aan Suy- ling, hetzij op het bureautje j aan de Broersvest, betzij in de "dependance" gebouw De Ark in Groenoord. Ongeveer twee - keer zoveel mensen bezochten het kantoor aan de Broersvest. Na de woningproblemen staat in het rapport op de tweede plaats het aantal juridische zaken dat door de raadsman werd behan deld: 14,1 procent van het to taal Ook belastingen (13,8 pro- cent), algemene bijstandswet (10,2 procent) en sociale verze keringen (eveneens 10,2 pro cent) namen belangrijke plaat sen in. Op de woningproblematiek is Suyling dieper ingegaan dan de andere problemen, wat uite- r raard in Schiedam met zijn vele oude woningen niet vreemd is. De meeste bezoekers wilden graag meer informatie over het aanvragen van een woning of woningruiL Ook het aanvragen van huursubsidie was veelal het probleem. -Suyling in zijn rapport: "Voor hen die een andere woning wil len betrekken blijkt het geen eenvoudige' zaak, omdat dit veelal niet op een korte termijn valt te realiseren". Als redenen "daarvoor noemt hij ondermeer dat de vraag naar betaalbare woningen het aanbod overtreft en dat niet ieder aangeboden huis voor de bezoeker het ge wenste was. Wat betreft de aanvragen voor subsidie vond SuyLing dat deze veel op zich laten wachten. De genen die daardoor in finahcie- le moeilijkheden kwamen te verkeren heeft hij naar de ge meentelijke sociale dienst ver wezen. Opvallend is dat van de bezoekers uit het centrum de meeste liefst 53,8 procent naar de raadsman toestaptT" S- JZfW s WW met een woningprobleem. Ook de mensen uit het westen (32,8 procent) en iets minder uit Nieuwland (31,5 procent) en Groenoord (24,5 procent) kwa men om deze reden naar Suy ling. In de wijk Kethel-Bijdorp leeft vooral het belastingprobleem. De meeste mensen uit deze wijk 23,2 procent kwamen daarom naar de ncJsnian. Waarschijnlijk een direct ge volg van de invoering van de onroerend goedbelasting per 1 januari dit jaar. Omstreeks de tijd (september-december "73) waarover dit rapport gaat, werd bekend dat de gemeente deze belasting wilde gaan on- voeren. Met name vele Bijdorpers vrees den toen dat de gemeente het huis in1 waarde verkeerd zou schatten. Niettemin zegt Suy ling dat over het algemeen de „gewone" belastingzaken (ver kregen aanslagen) op de eerste plaats standen. Door de vorm van publiciteit in de pers kwamen de meeste per sonen met Suyling in contact. Slechts 24 bezoekers kenden de instelling, 37 kwamen omdat zij de raadsman persoonlijk ken den. Verdere statische gegeven- si huisvrouwen kwamen het meest (34,7 procent), gevolgd door werklozen (18,6) en gepen sioneerde (17,5). De leeftijds groep 45-75 jaar bleek veel om enigerlei informatie bij de raadsman verlegen te zitten. Volgens Suyling kwamen er rela tief weinig jongeren, omdat de ze of hun ouders het werk lie ten opknappen of doordat zij naar andere "eigentijdse" in stellingen, zoals het (inmiddels geliquideerde) Jongeren Ont- wikkehngs Project <JOP), het Jongeren Advies Centrum (JAC, in Vlaardingen) of Relea se. Vanuit de sociale adviescommis sie, waarin dit rapport werd behandeld, kwam nogal kritiek op de wijze waarop dit verslag werd samengesteld (te statisti sch) en rees de vraag waarom het zo lang heeft geduurd voor dat de gemeentelfj'ke commis sie de cijfers kon inzien. Verder werd tijdens de vergade ring bekend dat wethouder Van der Wilk binnenkort een voor stel zou komen om een begelei- dingscommissïe voor de raads man in het leven te roepen. Suyling vond dat hij er behoef te heeft in sommige gevallen. Ten slotte de spreekuren van de: sociaal raadsman (die bij ons ook in de Waterwegagenda ver- Het informatiecentrum aan het Broersveld. Daarvoor de sociaal- raadsman Suylrng. meld staan); dinsdag van 9-11 uur in centrum De Ark, Harga- plein 101, telefoon 708276, vrij dag van 9-11 uur in het Infer- matiecentrum Broersveld 140. «5 Schiedam Het wordt hoog tijd dat de gemeente nu met plan nen over de brug komt ter verbetering van de woon- en leefsituatie rond de Stations straat, de Reamurstraat en de Teylerstraat. Bij de voorberei ding en realisering van al dit soort plannen moeten natuur lijk de bewoner van die straten worden ingeschakeld. Een aantal problemen is zo ur gent dat deze op zeer korte termijn moeten worden aange- •kerkdiensten Schiedam - In de Opstand ings- kerk zal de Schiedamse predi kant S. Tijmstra zondagmiddag een jeugddienst voorgaan, waaraan wordt meegewerkt door de gospelgroep The Young Voices. De dienst begint om 17 uur. Voor de hervormde gemeente irs Schiedam wordt zondag nog een vijftal kerkdiensten gehou den. In de Grote Kerk vangt om 10 uur een opendeurdienst aan. Voorganger is de Amersfoortse predikant J. D. Smids. Ook om 10 uur beginnen predik beurten in de Bethelkapel, de Opstandingskerk en de aula vande huishoudschool aan het Pinasplein. Voorgangers zijn respectievelijk ds. S. Tijmstra, ds. D. J. Spaling en ds. H. J. Groenewegen. Om 17 uur wordt in de Grote Kerk nog een dienst gehouden, waarin ds. R. H. Kieskamp uit Oud-Albias voorgaat. Dit is ook een dienst voor gereformeer den. Voor de hervormde gemeente in Kethel houdt de predikant P. Mar gr om 9.30 uur een dienst in de St. Martinuskerk en om 19 uur een dienst in de Dorps kerk. Om 10 uur predikt even eens in de Dorpskerk de heer J. van Lambalgen uit Vlaardin gen. In gebouw Irene is de gerefor meerde dominee W, Westland uit-Veen voorganger van eep dienst, die om 10 uur begint. pakt Zo zal bouw- en woning toezicht snel een controle op het woningbestand moeten hou den. Er zal een aantal verkeers maatregelen moeten worden ge nomen er zullen nieuwe speel- gelegenheden moeten worden aangelegd. Dit is in grote lijnen de inhoud van de brief die het college van burgemeester en wethouders begin deze week heeft ontvan gen van de bewonersverenigmg Schiedam-oost Het bestuur van deze vereniging is tot dit „eisen-pakket" geko men naar aanleiding van de uitslag van een enquête die men onder 65 van de 137 in deze straten wonende gezinnen heeft gehouden. De aanleiding tot het houden hiervan was het grote aantal klachten dat in het bijzonder de werkgroep huren en wonen van de bewonersvereniging de afge lopen maanden kreeg. Vooral van bewoners van de Stations straat, Een aardig detail tijdens de voorbereiding van de enquête was dat men ook rekening moest houden met het feit dat in deze straten veel buiten landse arbeiders wonen. Van daar ook dat er brieven in het Spaans, Italiaans en in het Turks werden rondgebracht Dat dit een succes werd, bleek wel tijdens de enquête zelf. Meer dan een kwart van de ondervraagden was Turks en bijna een zesde deel Spaans. Van de 65 gezinnen die men aan* het woord heeft gelaten bleken er 25 best tevreden te zijn met hun woonsituatie, maar daarte genover stond dat men in 20 gezinnen antwoordde ,,'t Gaat wel" en in nog eens 20 gezinnen zei men het helemaal niet naar de zin te hebben. Bedenkelijk is ook dat er in 48 van de 65 woningen geen dou cheruimte aanwezig is, in 42 gezinnen is het woord „lekka ge" een regelmatig terugkerend begrip en in 47 gevallen bleek dat men vaak last heeft van tocht. Meer dan driekwart van de bewo ners vindt dat er in de directe omgeving genoeg groen aanwe zig is en een vrijwel evengroot aantal klaagt over het feit dat er te weinig goede speelgelcgen- heid is voor de kinderen in dé directe omeeving. Volgens enkelen komt dit onder meer doordat er in de straten teveel auto's worden gepar keerd. Doordat er teveel ver keer rijdt, de bestaande speel plaats te klein Is en de aldaar geplaatste toestellen levensge vaarlijk zijn, is het volgens de bewonersvereniging begrijpe- lijk dat men hier op korte ter mijn veranderingen wil zien. Veel klachten zijn er ook over de toestand van de elektrische be drading en over de riolering. Ongeveer de helft van de on dervraagden meende dat deze beide zaken in orde zijn, maar bij 21 gezinnen vond men dal de kwaliteit van de riolering erg slecht is. Tot slot zijn er uit de enquête ook nog een aantal suggesties naar voren gekomen om aan de bestaande toesand een einde te rreken. Zo wil men onder meer dat in de Stationsstraat een eenrichtings verkeer wordt ingesteld. Ande ren willen dat er aan één kant van de straten een parkeerver bod wordt ingesteld. Er zijn ook plannen om de sfeer in de straat te verbeteren door onder meer het plaatsen van bloem bakken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3