SCHIEDAMSCHE COURANT .Markl verhuist naar Lange Kerkstraat „Geen uitlaatpijp voor si g apkamerraam ZIEKENOMROEP MET RECHTSTREEKS GROET ENP1 iOGRAMMA Meer ingeslagen bij gem. entrepot KAM BINNEN EEN JAAR: Blauwe wimpel en kampioenschap voor St. Radboud Windkracht 9: veel losse antennes en ramen Jaarvergadering NieuwJand Vlaardingse politie neemt proef: Katte ogen bij zebra's Bewoners woonboten: Aanvragen hinderwet Oudejaarssoos van „Groep 23-40" Jaarverslag 1973 fjA •If Maandag 30 December 1974 6 pagina's 99ste jaargang no. 25206 1Oi\AFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 26S091 redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Dankzij de storm van windkracht negen moest de brandweer dit weekeinde vele malen uitrukken voor hulpverlening. In een groot aantal gevallen ging-het dan om een losse televisie-antenne of een los geslagen raam. Zo werd de brandweer" zon dagmorgen ook geroepen bij een loshangend zonnè^ scherm aan de Nieuwe Dam- laan. Aan de 's-Gravenland- seweg raakten door de har de wind enkele ventilatieko- kers van de centrale verwar ming los. Ook een melding kreeg de brandweer van een Schie dammer die verklaarde dat een onderdeel van een hijs- kraam op een bouwwerk aan de Van Haarenlaan „verdacht" los hing. ..j onderzoek van de brand weer bleek dit juist zo te horen. Als het vast was ge- zet, was het gevaar voor on gelukken bij een storm veel groter geweest Schiedam De wijkvereni- gïng Nieuwland houdt haar jaarlijkse ledenvergadering ditmaal op dinsdag 14 ja nuari in het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein. Op deze avond, die om acht uur begint, zal een nieuw bestuur moeten worden ge kozen. Vlaar dingen De Vlaar dingse politie gaat binnen kort een proef nemen met zogenaamde katte-ogen. Het zijn kleine gele plastic rond jes met daarin twee gele glazen ogen, die in het don ker reflecterend werken. De kat te-ogen worden bij ver schillende oversteekplaat sen in de stad aangebracht. Hoofdinspecteur M. M. Keizer- waard weet nog niet precies waar de proef genomen gaat worden. „Maar natuurlijk krijgt de Van Ley den Gaei- straat de primeur. De katte- ogen werken als een drem peltje. Het is de bedoeling, dat de automobilist daar door tijdig afremt wanneer hij een zebra nadert". De plastic rondjes worden één twee meter op de rechter- weghelft voor de oversteek plaats aangebracht. ..We weten nog niet prei es hoe lang de proef gaat du ren, misschien een half jaar, maar het kan ook korter zijn. Wanneer het experi ment slaagt, zullen wij het college voorstellen de katte- ogen bij alle zebra's aan te brengen", aldus Keizer- waard, „de voetgangers wor den door die maatregel ex tra beschermd". Eén kunststof rondje kost on geveer een rijksdaalder. In 'Amerika en West Duitsland wordt al jarenlang met de katte-ogen gewerkt. Schiedam Binnen een jaar zal de wekelijkse Schie- damse markt van het Broersveld verdwijnen. De marktkramen verhuizen dan naar de Lange Kerk straat, waar zij in de Middeleeuwen ook stonden. In eerste instantie zal de Lange Kerkstraat een 'operatie' on dergaan. Een groot aantal lei dingen zal worden vernieuwd en daarna zal het wegdek ver dwijnen en zal er een promena de worden aangelegd. Ook het zuidoostelijke deel van de Grote Markt zal tegen die tijd een geheel ander aanzien hebben gekregen. De gemeente wil hier een rustpunt in het centrum maken. Men denkt daarbij aan terrasjes, en oude straatlantaarns rond het oude stadhuis. Voor het verkeer zal er echter ook nog een aantal uitvalsmo- gelijkheden blijven bestaan, na melijk via de Ooievaarssteeg en via de Vijgensteeg. De Lange Kerkstraat zal echter geheel voor het doorgaande verkeer worden afgesloten. Wel zal er een regeling worden ge troffen, net zoals bij de prome nade op de Hoogstraat, dat het verzorgingsverkecr de winkels en woonhuizen binnen bepaal de uren kan bereiken. In het oorspronkelijke plan is het zo dat het alternatief voor het afsluiten van deze straat de nieuwe v doorbraakweg moet worden. Êen en ander staat ook duidelijk in het ontwerp van stadsplanoloog L. F. Griffioen. Ondanks het feit dat er nogal wat discussie is ontstaan over het nut van deze doorbraakweg, wü men bij de gemeente toch al vast het plan-Grote Markt en Lange Kerkstraat realiseren. Aanvankelijk bleken ook de ge meentelijke voorstellen niet in goede aarde te vallen bij omwo nenden en marktkooplieden. De gemeentelijke planologen had den bijvoorbeeld voorgesteld om het wegdek met ouderwetse 'kinderhoofdjes* te bestraten. Dit plan is nu veranderd, om- dat de marktkopplieden onder meer met het bezwaar kwamen flpreflq dat de kramen dan niet stevig ||i|||| genoeg zouden staan. |gïg|| Ook het oorspronkelijke plan om ISS» de markt te verplaatsen naar een terrein nabij De Lindenhof bleek niet haalbaar. Dit zou problemen opleveren bij bet la den en lossen. Bovendien zou- den de open ruimtes daar door de sterke draaiing van de wind 1 de straat veel vervuilen. De f nieuwe marktplaats de Lan- 1 ge Kerkstraat is gemakkelij- ker schoon te houden. 1 Dit is de nieuwe plaats Sfflg waar binnen een jaar de we- |lf§i kelijkse markt zal worden ge-1||| houden. Maar voor het zover j||| is zullen eerst de leidingen worden vervangen en zal er een promenade worden aan gelegd. Schiedam' Bike dag uit het raam tegen het sme rige chassis van een vrachtauto aankijken is ook niet alles, vinden de bewoners van de woon boten aan de Willemska de en de Westerkade. Enkele bewoners belem meren de vrachtwagens daarom te parkeren op de parkeerstrook door hun eigen auto dwars te zetten. Er blijft dan geen ruimte voor andere au to's. Een van de bootbewoners die 1 zich over de vrachtwagens en hun stinkende uitlaatgassen danig opwindt, is mevrouw De Jong van het schip Helena. Net als de bewoners van de Nieuwe Haven gaat zij met een aantal lotgenoten een boze brief naar de gemeente schrijven, „Zij moeten op het stadskantoor maar eens weten wat het is om iedere morgen en avond een uitlaatpijp voor je slaapkamer raam te krijgen die de boot vol smerige gassen blaast", menen zij. „Moet ik de keukendeur soms openzetten, dan kan je nog een v „Geen uitlaatpijp voor de slaapkamerramen", 20 klagen de woonboot-bewoners Stukje verder komen met de aan de willemskade en de Westerkade. wagen", heeft mevrouw De Jong a! eens sarcastisch tegen f"""""" een chauffeur geroepen. Het heeft tot nu toe nog niets geholpen: iedere dag komen de vrachtauto's terug, tot ergernis van de mensen op de boten. Schiedam Een tweetal Schie- damse bedrijven heeft bij de gemeente om een hinderwetver gunning gevraagd. Het gaat om het plaatsen van dertien elek tromotoren in een bakkerij aan de Franklinstraat 21 en het plaatsen van elf elektromotoren en enkele voorraden stryleen itf een stomerij aan de Parkweg 402. Tegen deze aanvragen kan be zwaar worden gemaakt op een hoorzitting op donderdag 8 ja nuari om 11.30 uur in het stads kantoor. Ook kan tot half ja nuari beroep worden aangete kend via een brief, gericht aan H.M. de Koningin, die moet worden gestuurd naar de ge meente. j Schiedam Op Oude jaarsavond van 's avonds tien uur tot 's nachts twee uur zal de „Groep 23-40" in het ge bouw De Waag (ingang Lange Kerkstraat) een soos houden. De toegang in „open huis" Is voor iedereen vrij. De soos wordt speciaal gehouden voor alleen staanden, weduwen en weduw naars en gescheiden mannen en vrouwen. Men richt zich in het bijzonder tot die groep boven de 23 jaar. „Met kerstmis is er vaak veel te doen voor alleenstaanden. Met de jaarwisseling juist niet. Zelfs de kroegen zijn dicht Men is dus in feite overgeleverd aan de televisie. Daarom wilden wij ook nu met Oud en Nieuw deze soos houden", aldus de heer Trouwborst, een der initiatief nemers van „Groep 23-40", Een aparte bijzonderheid van de ze soos is verder dat het niet erg is als men kinderen mee wil nemen. Men denkt daarbij aan kinderen boven de tien jaar. Schiedam Op oudejaarsavond verzorgt de Ziekenomroep Schiedam een recht streeks groetenprogramma, dat wordt Uit gezonden naar het Nolet- en Gemeentezie kenhuis. Evenals vorig jaar kunnen fami lieleden, kennissen en vrienden van pa tiënten en verplegend personeel hun be kenden telefonisch de groeten doen. Tussen 's avonds tien en 's nachts half een staan twee, lijnen klaar. Dit zijn de num mers: 705933 en als die lijn in gesprek is 714953. Praten met de patiënten is onmogelijk, groe ten doen wel. Voorgaande jaren is geble ken dat veel mensen die opbelden daar anders over dachten. Maar er is slechts één telefoonlijn naar de- studio van de ZOS in de Dr. Kuyperlaan 239. De uitzendingen In de beide ziekenhuizen beginnen al om acht uur. Tot tien uur worden twee speciale programma's gepre senteerd door omroepers Maarten Brand en Jacqueline Hoordijk. Tussen negen en tien uur hebben de technici Jaap van Asten en Herman Zwarts een speciaa programma bedacht. Een groetenpro gramma van de ongeveer dertig ziekenom roepers (en dat zijn er altijd nog te wei nig). Donderdagavond is er voor de beide zieken huizen weer een gewoon verzoekplaten- programma en op zaterdagochtend het drie uur durende programma ZOS op zaterdag "het plaatselijke actualiteitenpro gramma". Schiedam In vergelij king met de voorgaan de jaren is er in 1973 in het algemene han dels-entrepot van Schiedam vèel meer ingeslagen. Voor bui tenlands gedistilleerd was dit 532,85 hectoli ter en voor wijn 972,87 hectoliter. Dit blijkt uit het nu pas versche nen verslag van het gemeentelijk handels entrepot over het jaar 1973. Een stijging werd ook gesig naleerd bij de kurken en kramerijen, waarvan res pectievelijk 4698 kg. en 18.452 kg. werd ingeslagen. Er waren echter ook goederen waarvan de hoeveelheden een verlaging te zien gaven.. Dit gold ondermeer voor binnenlands gedistilleerd, houtwerk en apparaten. De opslag in 1973 hiervoor was respectievelijk 2121,72 hecto liter, 450 kg. en 14.195 kg. De toenemende vraag naar de zogenaamde vaste berg plaatsen zette zich ook in 1973 voort Het op de begane grond beschikbare aantal vierkante meters (2060) bleef onveranderd. Ditzelfde geldt voor het aantal verhuurde vierkante meter, namelijk 1610 tegen een prijs van 37.10 per m2 per jaar. Een aantal onverwachte en niet te voorziene oorzaken zorgde voor veel onder houdswerk. Op 2 april 1973 ontstond er vrij veel storm schade op het dak. De technische installaties ver toonden gebreken die zon der meer voorzieningen vroegen. Zo bleken van de elektrische installatie de schakelkasten zodanig ver ouderd dat de nodige onder delen niet meer te krijgen waren. Het gevolg was dat men geheel nieuwe schakel kasten moest kopen. In ver band met het toenemend stroomverbruik is ook de elektrische leiding ver zwaard. Een andere tegen valler was dat de hoofdaf- sluiter van de waterleiding moest worden vervangen. Het gevolg van al deze extra voorzieningen naast het ge wone onderhoud was dat men in plaats van de ge raamde 17.425 tot een uit gavenpost van 24,009.17 kwam. Hoewel de tarieven ongewij-' zigd bleven stegen de huu- rontvangsten met ƒ7.141.35 tot 94.833.70. Dit is ten dele het gevolg van de meerdere verhuur van vaste ruimten. De ontvangsten uit de stuk- gewijze opslag liepen iets te rug. Schiedam De Kethelse har monie „St Radboud" heeft tijdens de nationale kam pioenswedstrijden van de Federatie van katholieke muziekbonden in Nederland de eerste plaats behaald in de afdeling Uitmuntend heid. De harmonie verover de daarmee in deze catego rie de blauwe wimpel. Het is voor de eerste keer dat' een vereniging uit Zuid-Hol land een wimpel in een der gelijk concours heeft gewon nen. De harmonie „St. Radboud" werd naar dit landelijke kampioenschap uitgezonden omdat zij in mei al winnaar was geworden van het pro vinciale kampioenschap. Bij de landelijke competitie die op 21 en 22 december in Haarlem werd gehouden, werd gestreden in drie groe pen, namelijk uitmuntend heid, ere-afdeling en super ieure afdeling. Door het behalen van dit kam pioenschap zal St. Radboud nu ook in de hogere afdeling, de ere-afdeling, moeten verschijnen. St. Rad boud heeft deze prijs ge haald met 57 muzikanten on der leiding van dirigent J. Segers. SCHIfOAMSd Ja. ook u kunt deze ideale krantenkombmatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen Het Ftolterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws: de Schtedamscho Courant met puur plaatselijk, nieuws Twee kranten voor de prijs van een Profiteerervan! P S MocM u n leuke vergelijk mg kunnen bedenken als aanvulling op onaa.siaande am <n aa bon dan maak! u kans op een eiclusieve gaiaansleke» d« wi| wekelijks u «loven voor de mee?! originele inzem dmg 1 naam ad.es I woonplaats te»e'oon l nel Rotlcrdamscb

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1