Gevarieerd programma in Stedelijk Museum Toneelstuk Doek van 4 bij 12 wacht op vernis The Anniversary krijgt een uitstekende vertol :iin 1 I I! 51 H Zoldertheater is gesloten 'II \S«fyf ■J% -r?l X' Variable Voice bestaat niet meer VRIJDAG JANUARI 1975 ttW-j,™ ,- ak'. kW-;:*-: w*»7 '4-L-.' SCHIEDAMSCHE COURANT Twee kera- mïekfiguren van Mieke Mulder- Holt: sprookjes figuren in de koffiekelder. Het Zevenluik van Alain Teis ter staat in de aula van het museum: een passende lugu* bere omgeving voor dit werk-, stuk, waaruit de dood spreekt. ,"X*K Schiedam Zes tentoonstellingen en een drietal films vormen het gevarieerde niemvjaarsprogram- ma, dat het Stedelijk Museum tot 20 januari te bieden heeft. Enige weken geleden al opende de Hongaarse ambassadeur m Neder land, mevrouw Anna Bebnts, de belangrijke expositie Art Nouveau uit Hongarije, een tentoonstelling die reeds de eerste week na de opening vele honderden belang stellenden trok. Kort voor Kerst werden de zoge- Een schilderij "van Siet Zuy- derland: „Celraam", uit de col lectie Bajesmaf. naamde Kersttentoonstelüngen geopend door de Schiedamse wet houder van cultuur, mevrouw Cla ra Visbeen. In de tentoonsteHmgs- periode worden elke middag om trie uur drie films vertoond; „Ju- jendsüT, die handelt over de nieu we (versiermgs)kunst van rond 1900 de Hongaarse bijdrage aan deze internationale stroming die ook wel Art Nouveau heet is te bewonderen in de linker beneden zaal van het museum; „Een aantal vierkante meters dood", een film van Fons Grasveld; en „Een film voor Lucebert" van Johan van der Keuken. Deze laatste film handelt over de dichter/schilder Lucebert, een vijf tiger die tot de Cobra-groep be hoorde. Een overzicht van zijn te keningen en grafiek is te bezichti gen m de rechterbenedenzaal van het museum. De tentoonstelling, aie door ce Nederlandse Kunst stichting in landelijk overleg met een aantal musea is samengesteld ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de kunstenaar, is aangevuld met een geluidsband waarop een interview en de favo riete jazzmuziek van Lucebert De tweede Kersttentoonstelling wordt gevormd door het Zevenluik van A lam Teister, die ook bekend heid geniet als dichter. Teister werd op 42-jange leeftijd intens geconfronteerd met ziekte en dood. De2e thematiek verwerkte hij in zijn Zevenluik, dat hij schil derde tussen januari en juiu 1974. Het dagboek dat hij bijhield in deze periode is m het museum verkrijgbaar. BAJESMAF De schilderijen van gevangenissen en huizen van bewaring van Siet Zuyderland bevinden zich in een bovenzaal, links in het museum. De schilderijen gaan gepaard met de geschreven indrukken van J. Bemlef over gevangenissen, hun beheerders, bewaarders en bewo ners. Die indrukken zijn ook gepu bliceerd in het bekende boek Ba- Schiedam Het Zoldertheater is dit weekeinde geslo ten. Vanwege de drukte van de afgelopen weken heeft de theatercommiss 1 e besloten een weekje rust te nemen. Er is trouwens nog een goede reden voor die korte vakantie: in het komende seizoen zullen enkele gere nommeerde artiesten het theater In de Teerstoof met een bezoek vereren. Onder hen bevinden zich de zanger Robert Long (die komt op 31 januari en 1 februari), de cabaretgroepen Virus en Honoloèloe (aan een voorstelling van de laatste groep is een. plaatopname gekoppeld) en de acteur/zanger Frits Lambrechts. Volgend weekeinde geeft het spektakel cabaret Turn Turn, winnaar van het Delftse cabaret- concours Cameretten In 1972, twee voorstellingen in het Stedelijk. Binnenkort zal ook weer een nieuwe tentoonstelling worden gehouden in het Zoldertheater in de Teer- stoof. Schilderijen en ander schilderwerk van Bert Kraunwinkel worden er dan enige weken lang uitge stald. Deze kunstwerken zijn te koop. Schiedam De bekende Schiedamse popgroep Varia ble Voice is uit elkaar. Zangeres Sylvia van Asten Is overgestapt naar de Rotterdamse formatie Crow n's Clan, drummer Kees van Krugten zorgt nu voor het slagwerk in de nog naamloze band van ex-Iron Earth-gitarist Frans Wiegman en bassist Manuel Celeste staat nu achter het mengpaneel bij de Kcthelse formatie de Flails. Deze populaire popgroep zou ook belangstelling heb ben voor W-gitarist Hans MoL Die zit echter nog in zijn maag met een uitnodiging van de platenmaat schappij Phonogram. Daarin wordt de ter ziele gega- ne.popgroep verzocht een demotape te maken. Enige maanden geleden won Variable Voice een talenten jacht in dancing Granada, waardoor een plaatopna me in het vooruizicht werd gesteld. W-crganist Wim van Meenen loopt nog „werkloos" rond. De reden van het opheffen van de popgroep is een veel voorkomende: meningsverschillen over de geproduceerde muziek. Schiedam Binnen een maand zal de laatste hand worden gelegd aèn het nieuwe im-. mense schilderij van de Rotterdamse kunst schilder Joop van Meel, die in Schiedam les geeft in de kunst klassen van het Stede lijk Museum. Joop van Meel Het schilderij met de afme tingen: vier bij twaalf meter moet alleen nog worden vernist. Daarna zal het wor den onthuld door Van Meel Nog later zal het waarschijn lijk ondermeer in het Stede lijk in Amsterdam en ook in het Museum m Schiedam komen te hangen. Naast het reusachtige schilde rij, dat de voorlopige titel draagt „Ondergang van het vierde rijk", zullen dan ook enkele honderden tekenin gen (voorstudies) en kleinere Schiedam Het mag zowel voor regisseur Ad Hoeymans als voor de toneelgroep als een grote verdienste worden be schouwd een boeiende vertol king te kunnen geven van het blijspel „Mam, The Anniversa ry" van de Engelse auteur BUI Macitwraith. Met deze vrije productie van de afdeling toneel van de Schie damse Gemeenschap werd als Nieuwjaarsvoorstelling, aange boden door het gemeentebe stuur aan de burgerij van Schiedam, alle eer ingelegd. In feite is „Mam, The Anniversa ry" (Moeders, Gedenkdag) een toneelstuk met een dubbele bo dem; een „nadenkertje" voor iedereen die bereid is een blik te slaan in de voorgehouden levensspiegels en dat waren er nog al wat Een psychologisch familiedrama in topformaat, getrokken in een wat kluchtige sfeer.Boordevol sentifnenten als bezitsdrang, haat en liefdeloosheid. Als vertaler was het aan Ad' Hoeymans om bij de rolbezet ting de juiste personen te kie-, zen en deze om te vormen tot de „karaktervisie" zoals deze Macilwralth voor ogen heeft ge staan. Naar maatstaven aan te leggen voor het amateurtoneel is hij hierin vrijwel geheel ge slaagd. Rie v.d. Slot maakte een creatie van de moederfiguur Mam, de vrouw die haar huwelijksdag ging vieren na de dood van haar echtgenoot Gelijktijdig ontwaakte toen haar geldings drang die zowel maatschappe lijk als in gezinsverband tot gevolgen leidde. Zij camou fleert haar hiermee gepaard gaande drang, om alles wat haar doelstellingen in de weg. staat te vernietigen, met een duivelse charme. Het maakte haar tot de centrale figuur van deze „black comedie" met fijn zinnig spel vol vrouwelijke ge raffineerdheid. Bij de vertolking van de drie herenrollen, Mam's zonen, past het gezegde: „de appel valt niet ver van de boom". Mam kent hun karakters daarom door en door en maakt misbruik van getoonje zwakheden en ge maakte fouten. Paul Segaar gaf* gestalte aan de slappe figuur Terry, Mam's oudste zoon. Ook hij deed het voortreffelijk. De jongste zoon Tom, gespeeld door Pierre de Veth, ontpopte zich als de jeugdige „levensge nieter" behept met sadistische neigingen die hij uitkraait om zich langs geweldadige weg van Mam's overheersing te kunnen ontdoen. In zijn spel wisselde goede en minder goede momen ten elkaar af. Hij paste evenwel goed in het geheel en kwam goed uit de verf bij zijn ongebreidelde en- pikante liefdesuitingen. Een wat ondankbare rol had Ge rard van Leeuwen als de twee de zoon Henry, een labiele fi guur met tegennatuurlijke nei gingen. Mogelijk wat afgeremd door de regie kwam dit er niet volledig uit in woord en gebaar Door Willem de Bruijn wat niet wegneemt dat ook zijn spel ruim een voldoende haal de. Het zijn tenslotte de vrouwen, Karen, Terry's echtgenote en Tom's verloofde Shirley, die Mam's uiteindelijke nederlaag bewerkstelligen. Na verbitterde woordenduels ontmantelt dit tweetal de uit schijnliefde opge bouwde stellingen. Dan nog is Mam, hoewel eenzaam achter blijvende. de charmante grote verliezer. Martha Segaar tekende een emo tionele schoondochter Karen die het laatste beetje „rugge- graat" bij haar man weet te activeren. Voortreffelijk spel bracht 2ij vooral m de sènes waarin ze lijnrecht tegenover haar gehate schoonmoeder komt te staan. Rietje Sodenkamp maakt haar to neeldebuut als de verloofde van Tom. Deze Shirley werd aan vankelijk door Mam geheel van de kaart geveegd maar speelde later een hoofdrol bij haar val. Door de hand van regisseur Ad Hoeymans gevormd wist Rietje zich goed aan te passen in dit voor haar als toekomstig fami lielid wat vreemde milieu. Zij bracht af en toe sterk spel dat aan houding en dictie nog wat moet aanrijpen. Een voldoende is hier echter toch we! op z'n plaats 'l oi oesluit dient te worden vast gesteld, dat door regisseur Ad. Hoeymans in feite de basis is gelegd voor deze uitstekende toneelvoorstelling. Gegeven id een smaakvol decor, goede be lichting en een toepassing van de juiste geluidseffecten. Hij kreeg hiervoor de assistentie van Jan v.d. Slot. Van begin tot aan het einde kwa men de toeschouwers in de ban van dit echte „praatstuk" met soms enerverende scènes' en flitsende monologen. Als dank voor dit alles volgde na afloop varv de voorstelling een staande ovatie en kregen de medewer kenden het traditionele Schie damse vocht en bloemen aange boden. A i ■ral jesmaf, dat aan de balie van het Stedelijk te verkrijgen is. Twaalf hedendaagse grafici uit Joe goslavië leverden materiaal voor de vierde Kersttentoonstëlling, in de 1 inkerbovenzaal. Dit is een uit- wissolingstentoonstelüng: eerder al exposeerden Nederlandse grafici in het Joegoslavische stadje Piran. In de koffiekelder tenslotte staan de fccenek verlichte kerststallen met figurengroepen van Mieke Mulder- Holt opgesteld. Zij zijn gemaakt van klei en lijken op Russische kerken met hun ronde torens en koepeldaken. In de koffiehoek staan ook nog andere keramiekfi- guren, voornamelijk bekend uit kinderversjes. schilderijen, gebaseerd op hetzelfde idee. worden ten toongesteld. Het 48 vierkante meters grote werkstuk van Joop van Meel is niet het schilderij, dat wij vorige week m onze krant plaatsten bij een interview met de kunstenaar. Dit schil derij, dat per abuis werd afgedrukt, is al jaren oud; in 1968 hing het in het Stede lijk Museum jn Schiedam op de belangrijke tentoonstel ling Salon van de Maasste den. 41

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3