Geen Midden ~r Delfland!" tegen de grond Knappe illustraties voor Bajesmaf van Siet Zuyderland Weer stukje Oud-Kethel W aterzuivering gemeente naar waterschap Zes exposities in 99Stedelijk99 Stuwgroep keert zich tegen Beneluxweg Commissie Waterkwaliteit: IllISIIISillllllIllIIIililllllIlIllHIIllimDllfflililllllllllllliilililIflDijllllflIlllIlIflIllllllIISI !IISI!!!!!llllIS!ll![!!!!!!!!l!lllliil!l!!in!!!I!!i!QE!l!I!l!II!!ll!I!!!lilllllll!il!il!!!!!!jI!ll!!ill!jl!l WIJD AG 10 JANUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT lAi&tk. Stedelijk Museum: Hoogstraat 112, Schiedam: Exposities van gouaches, tekeningen en gra fiek van Lucebert, een zevenluik met bed en bezoekers en ander werk van Alain Teister, tekeningen uit de gevangenis van Siet Zuyder.- land, kerststallen en beelden van keramiek van Mieke Mulder Holt en grafiek, tekenin gen en aquarellen van twaalf kunstenaars uit Zuid-Slavië. Open dagelijks van 10-17 uur en op zondag van 12.30-17.00 uur. Tot 20januari. Deze boerderij eens pittoresk, is al voor een groot gedeelte gesloopt en zal zeer binnenkort helemaal tegen de grond gaan. Schiedam Delft „Wij zijn van mening dat het voor de bewoners van het Rijnmondgebied van groot belang is, dat het gebied van Midden Delfland niet geschonden wordt door een weg, die het gebied dwars doormidden snijdt en tevens aanleiding zal geven tot veel geluidsoverlast en verontreiniging". Dit heeft de stuwgroep Midden Delfland-Schiedam aan minister Westerterp van verkeer en waterstaat geschreven naar aanleiding van de plannen tot aan leg van rijksweg 19, de zgn, Beneluxweg. Al eerder werden ook uit Delft - zoals van de commissie natuur en milieu en de Vereniging milieudefensie - op dezelfde gronden bezwaren geuit tegen deze aanleg. De stuwgroep schrijft de ministe- het huidige Rijkswegenplan „Verscheidene malen heeft de regering, waarvan u deel uitmaakt, de moed gehad om zich op projecten, die al in uit voering waren, nader te bezin nen en daarbij naast economi sche belangen ook milieubelan gen zwaar te laten wegen. In deze geest willen wij ons tot u wenden met betrekking tot de aanleg van rijksweg 19 en wel in het bijzonder het gedeelte tussen de Beneluxtunnel en Den Haag". „Zoals de naam van onze werk groep al aangeeft, gaat het pol derlandschap Midden Delfland ons zeer ter harte. Ome groep is opgericht om de plannen die er met betrekking tot Midden Delfland zijn, nader te bestude ren, een eigen standpunt te ont wikkelen, de bevolking bij de besluitvorming over dit gebied te betrekken en op actuele za ken met betrekking tot Midden Delfland in te springen". De stuwgroep wijst er verder op, dat er - sedert het ontstaan van steeds meer twijfel is ontstaan over de verkeersprognoses, waarop dit plan is gebaseerd. Het is volgens de groep zeer de \Taag of het verkeer in die mate zal toenemen - maar ook mag toenemen - als indertijd werd verwacht. „Al eerder", zegt de groep, „is er een rege- rmgs-uitspraak inzake het Rijkswegenfonds gedaan, waar in wordt gezegd: reeds thans staat vast dat men het met het oog op ruimte en milieu en om door een fysieke beperking van de wegenaanleg het openbaar vervoer te bevorderen, verdere terughoudendheid bij de we genaanleg geboden zal zijn". Bevordering van het openbaar vervoer en intensieve benutting van de bestaande wegencapaci teit (zoals rijksweg 13) verdient daarom volgens de stuwgroep de voorkeur boven de aanleg van rijksweg 19. De groep geeft de bewindsman ernstig in over weging om af te zien van de aanleg van deze weg. Den Haag De provinciale verordening waterkwaliteit bepaalt dat, „waar nodig" de gemeentelijke rioolwaterzuiveringsinstalla ties overgedragen zullen worden aan de waterschappen, die door het provinciaal bestuur zijn belast met de zorg voor de kwaliteit van het oppervlaktewater. Op aandrang van de minister wil bet dagelijks bestuur van de provincie de woorden „waar nodig" schrappen, wat dus inhoudt dat op den duur geen enkele gemeen te nog een eigen installatie zal beheren. i Tegen deze voorgestelde wijziging sje, dat GS ae gewijzigue vwor- van de verordening hebben vele dening nodig hebben om "een gemeentebesturen bezwaar ge- gesprek met de gemeentebestu- maakt. In de Commissie Water- ren op gang te bréngn waarin kwaliteit van de provincie zei samen gezocht kan worden - gedeputeerde mr. Engelsman, naar de best mogelijke oplos ondervoorzitter van de commis- sing. Schiedam De twee boer derijen aan het Noord- einde 26 en 28 in het centrum van Kethel moeten weg, vindt het gemeente - bestuur. Tij dens een spoedvergade ring van het college van burgemeester en wet houders is dinsdag be sloten om de pandjes te slopen. Zij zouden niet meer te restaureren zijn. Nog deze week zal waar schijnlijk aan de sloop worden begonnen. Voor de vergadering heb ben vertegenwoordigers van het college, waaron der wethouder Zijde veld, een bezoek ge bracht aan de bouwvalli ge huisjes, die al een paar jaar het eigendom zijn van de gemeente. Zij constateerden dat de huizen die tot voor enige maanden nog werden verhuurd in de kerstva kantie door de jeugd in niet geringe mate ge sloopt waren. Het zou onverantwoond zijn de huisjes te laten staan. Jongelui uit de buurt blijven het gebouw lastig vallen. Intussen staan daadoor een paar muren en het dak op instorten. Het zal dus niet lang meer duren of er is weer een stukje oud oitoresk Kethel verdwenen. Zalfs mevrouw Wattez aan de Laan van Spaland, die zich ongeveer twee jaar geleden tevergeefs heeft ingespannen om twee nabijgelegen boerderijen te behouden voelt er ook niets voor om zich voor deze twee in te zetten. De panden zijn nu defi nitief ten dode opge schreven. zijden van het getralied ven ster op de grauwe celwand zijn aangebracht. ZEVENLUIK Alain Teister (pseudoniem voor Jacques Boersma) is een veelzijdig kunstenaar. Hij schrijft, dicht en schil dert en geeft, in welke hoe danigheid ook, veelal blijk van grote originaliteit. Dit laatste kan dan ook bepaald niet worden ontzegd aan het in felle kleuren geschilderde zevenluik met voorstellingen die niet zo gemakkelijk te vatten zijn, maar die niette min boeien en zelfs kunnen fascineren. Naast het grote middenpaneel trekken voor al de beide zijluiken de aan dacht: het rechtse met een Sinterklaasachtige figuur met kind en het linkse met een prostituée in geraffi neerde houding. Voor het ze venluik staat het bed („Drie schoten 1,-), waarbij twee bezoekers (pasvormen) rijn opgesteld. Langs de wanden hangt een aantal van Teis- ters crucifixen en tekenin gen. Van de laatste trof mij wel in het bijzonder An American bathroom. Afwis selend is de expositie van tekeningen, aquarellen en grafiek van kunstenaars uit Zuid-Slavië (om precieser te rijn Sloveens Istrié), die in één van de bovenzalen wordt gehouden. Zij bevat kleurige zeefdrukken van Zvest Apollonio en Tomo Vran, mooie, gevoelige aqua rellen van Milos Volaric, mysterieuze inkttekeningen van Joze Pohlen en in tem pera uitgevoerde landschap pen met olijfbomen van Her man Pecaric. In de kelder zijn de aardige kerststallen en beelden van keramiek Lucebert: Arabian hound van Mieke Mulder-Holt te zien. Het is heel attractief werk. waarvan het exterieur van de riante „stallen" met soms wel drie torens is geïn spireerd op de Russische kerkarchitectuur. LUCEBERT De tentoonstelling van werk van Lucebert (Lubertus J. Swaansdijk) geeft met meer dan 120 bladen een heel be- Door Jan H. Ooslerloo hoorlijk overzicht van zijn oeuvre, zoals dat zich sinds 1959 - dus na zijn eerste solotentoonstelling in galerie Espace in Haarlem - heeft ontwikkeld. Reeds voor de jaren vijftig was Lucebert lid van de Nederlandse Ex perimentele Schilders Groep, echter uitsluitend als Siet Zuyder land: Gevange nisinterieur dichter. In die tijd en ook in de jaren die volgden maakte hij echter wel tekeningen en gouaches, die aanvankelijk realistisch waren, maar ge leidelijk aan experimenteel van karakter werden. Met de spontane wijze waarop hij zich uitte sloot hij zich aan bij de Cobra-groep. De Cobra-invloed is in het 'geex- poseerde werk duidelijk te herkennen. Men behoeft slechts zijn Arabian hound (24) te zien. Volkskunst en kindertekening vormen de bronnen van inspiratie, waaruit zijn oeuvre is ont staan dat niet alleen boeit door zijn spontaniêteit, maar vaak ook door de krachtige en toch altijd harmoniëren de kleuren. Schiedam Er is weer heel wat te zien in de zalen van het Stedelijk Museum in Schiedam. Ter gelegenheid van Kerstmis waren zes ten toonstellingen ingericht, die alle nog tot 20 januari te bezichtigen zijn- Van de dichter- schilder Lucebert, die vijftig jaar is geworden, is er een overzichtsexpositie, van Siet Zuyder land zijn er de tekeningen die hij maakte voor het boek Bajesmaf van Bemlef en er zijn grafiek, tekeningen, aquarellen en tempera's- van twaalf kunstenaars uit Zuid-Slavië, Van Alain Teister is er een zevenluik met bed en bezoekers, benevens enig ander werk, en van Mieke Mulderholt zijn er kerststallen en beel den van keramiek te zien. Het is moeilijk een voorkeur uit te spreken. Welke van de zes evenementen men zal prefereren is een erg per soonlijke zaak. De een zal zich best thuis voelen bij de toestand die Teister In de aula heeft opgesteld; de an der zal moeilijk kunnen scheiden van de Lucebert- zaal. Wat mij betreft, ik heb wel het langst vertoefd bij de knappe tekeningen (in kleur), die Siet Zuyderland heeft vervaardigdvoor het boek Bajesmaf van J. Bem lef. «De tekeningen werden gemaakt in verschillende ge vangenissen en huizen van bewaring en geven door hun exactheid daarvan een vaak beklemmend beeld. Aan de v/and tegenover de ingang van de zaal hangen twee lan ge lijsten met opmerkingen, die bewakers noteerden bij verzoeken van gevangenen om een onderhoud met de directeur. Deze opmerkin gen, of liever gezegd indruk ken, liegen er niet om. Een kleine bloemlezing slechts: ouwehoer, seikerd, krulkop nozem, „heer", enigszins scheel, stottert, sul en lamp zwans. De omgeving, waarin deze enigszins schele „sei- kerds" en stotterende „lap zwansen", boeten voor mis drijven is door Zuyderland fotografisch scherp gete kend. Uit zijn tekeningen voelt men de kilheid, die uit gesproken onvriendelijk heid, maar wordt men ook geconfronteerd met de wijze waarop de gevangene de leegheid van zijn cel tracht te vullen. Op twee tekenin gen (13 en 13) rijn met grote precisie, als gold het minia turen, de platen met pin-up girls en erotische voorstellin gen getekend, die ter weers-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3