Begrotingsmarathon 1( ;j at wil wie nou eigenlijk? II 1 J m m J Het college van B. en W. Politie en brandweer Huisvesting en stads ontwikkeling Onderwijs Sport en cultuur Welzijns- aaragelegenheden Sociale zaken Financiën en economie 4 Cliristen- Democratïech Appèl (CDA) Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (WD) Partij van de Arbeid (PvdA) i;i: WOENSDAG 15 JANUARI 1975 SCHIEDAMSE COURANT Schiedam De begrotingsma- rathon 1975 is begonnen. Maandagavond werd de "eerste ronde" gespeeld. Volgens goed gebruik barst ten toen de fractieleiders van de diverse politieke partijen los met stormen van kritiek of - en die wa ren ook - met hele likken stroop. Begrijpelijk dat er van de zij de van de VVD en CDA veel meer kritiek kwam dan van de PvdA. PPR en CPN. Veel hoeft dat nog niet te zeg gen, want PvdA-fractieleider heeft al direct aan het begin van rijn betoog laten horen dat hij er niet veel voor voel» de om zeer kritisch over de inhoud van een aantal nota's van. overwegingen te zijn. Hij rekent er wel op dat het college binnen enkele maan den met de definitieve nota's op de proppen komt En wie weet, dan barst ook hij wel los. In een poging om nu eens wat meer duidelijkheid te bren- gen over wat wie nou eigen lijk wat wil, hebben verslag gevers Rien van den Anker en Martin de Bruin een soort schema gemaakt waar in een aantal belangrijke Scbiedamse zaken wordt aangesneden. Op basis van de toespraken van maandagavond hebben rij toen het (politieke) ant woord opgezocht Dat de CPN niet in deze "uitleg puzzel" is opgenomen kan worden verklaard uit het feit dat fractieleider De Wolf slechts kritiek had op alle rechtse regeringen, op de re gering-Den Uyl die zich steeds meer "Iaat inpakken" door rechtse krachten, op alle kapitalisten en op alle multinationals. Vanavond wordt in het Stads kantoor de "tweede ronde" gespeeld. Burgemeester Lems ..poli- Wethouder Bolmers..finan- Wethouder Visbeen-Stro- Wethouder Colfe..volksge- Wethouder Van der Wilk..- Wethouder Zijdeveld... tie, brandweer.. cien, economie man..onderwijs, sport, cul- zondheid, sociale zaken.. welzijn, wijken- stadsontwikkeling- tuur.. J i (gelezen in de Nota's van overwegingen voor het beleid sept 1S74—sept. 1978). Grote aandacht voor perso- neelswervir.g. Trek naar „gunstiger" gemeenten zal zeker toenemen. Enige be zorgdheid over het tekort aan personeel is op zijn plaats. Nu al denken aan bouw van een bij-bureau in Groenoord. Bij de brand weer wordt gewerkt om meer vrijwilligers te krijgen. Getracht zal worden de jeugdbrandweer opnieuw op te richten. Het voertuigen- park zal in de komende vijf jaar voor een groot deel worden vervangen. Discussie over verdere uit bouw van Schiedam in noordelijke richting moet vrij snel plaatsvinden. Bin nenstad zal de meeste aan dacht vragen. Om te voorko men dat de bezwaarschrif ten-procedure de gehele zaak stil zal leggen wil men die delen waartegen geen bezwaren bestonden zo snel mogelijk realiseren. Streven is gericht op herstel van woonfunctie van de binnen stad, Het tekort aan woon ruimte is het meest ernstig bij de lagere inkomensgroe pen. Nagegaan zal worden of de gemeente meer be voegdheden kan krijgen bij het toewijzen van particulie re woningen. Integratie kleuter-basisonder- wijs zo optimaal mogelijk laten verlopen. Begin maken met multi-functioneel maken van schoolgebouwen. Wil kó men tot definitieve uitbrei ding van het schoolzwem men, Er is een rapport in voorbereiding waaruit zal blijken hoe groot het tekort is aan gymnastiekaccommo- daties. Men zal verder trach ten te komen tot het aanstel len van een boventallige leerkracht die kan invallen bij absentie van anderen. Contact tussen sportverenigin gen en gemeente moet wor den versterkt. Het participe ren van de gemeente in stichtingen die sportaccom modaties beheren, zal nader worden bezien. Met spoed moeten de mogelijkheden worden onderzocht om aan de stijgende behoefte van atelierruimte voor beeldende kunstenaars tegemoet te ko men. Uitbreiding van kunst klassen, organiseren van wijktentoonstellingen en in schakelen. van kunstenaars bij het inrichten van pleinen en straten. Eenzijdig gericht voorlich- tingsverkeer van de gemeen te moet echt communicatie verkeer worden. Bewoners van wijken of hun vertegen woordigers moeten in een regelmatig overleg vroeger over zaken worden ingelicht die hun wijken betreffen. Na het stopzetten van het JOP- project is nu een studie groep bezig met nieuw ini tiatief. Binnenkort komt rapport hierover. Voorstan der van het aantrekken van een jeugdambtenaar jeugd zaken. Medio augustus dit jaar komt er een nota over de integra tie van de diensten GG en GD Vlaardmgen Schiedam. Eveneens in de loop van dit jaar komt er een plan tot realisering van de gezond heidscentra. Met de instellin gen voor maatschappelijke dienstverlening zal worden onderzocht of de presentatie en bereikbaarheid verbeterd kan worden. Naast een Raad voor hetBejaardenbeleid zullen er ook wijksgewijs teams van deskundigen moeten komen. De vraag rijst of de openbare nutsbedrijven wel winst moeten maken. De huisves- ting GTB voldoet voor een j groot deel niet aan de nor men. Als er geen geld is voor nieuwbouw, dan moet zeker vernieuwbouw plaats- vinden. Onderzocht 2rul moe- ten worden m welke gebie den van de oude stad de grondverwerving prioriteit krijgt in het kader van de j stadsvernieuwing. Nog dit jaar komt hierover een nota. •I- 3f| ugl 'VI Grote angst voor sterke toena me van geweld. Veiligheid van de burger eist meer aan dacht Juiste evenwicht vin den tussen tolerantie en een doortastend optreden is moeilijk. De huidige politie verordening moet worden aangepast aan de eisen van deze tijd. Betreurt dat de woningbouw in de binnenstad is gestag neerd. Vraagt rich af de stu diecommissie die een con tract met Empeo zou moeten sluiten nog wel bestaat. Wil inventarisatie van monu menten die niet op de offi ciële lijst staan. Zijn het meest teleurgesteld m het werk van deze wethouder. Droevig dat huisvesting-pro bleem nog steeds niet is op gelost. Woningbouw dient afgestemd te worden-op de behoefte. Wil onderzoek daarnaar. Weinig vieste is in het beleid te bespeuren. Missen bij voorbeeld de visie over de mocratisering. Willen komen tot een functionele commis- sie voor het onderwijs, waarin zitting hebben leden uit de raad, vertegenwoordi gers leerkrachten en ouders. Visie op sportbeleid ontbreekt totaal. Het vormen van een sportraad juichen wij toe. Bij de cultuur zien wij een opsomming van enkele inci dentele gevallen, maar ook hier lezen we geen beleid. Willen verder een studie commissie die een verant woorde bestemming gaat zoeken voor De Lindenhof en het Proveniershuis. Deze nota van overwegingen is de beste, althans de minst slechte. Er moeten meer contacten worden gelegd tussen gemeente en bestaan de instellingen en organisa ties, maar ook moeten rela ties worden opgebouwd met wijkverenigingen en actie groepen. Dit in het kader van het opbouwwerk. De be volking is ons inziens tot groter inbreng in staat dan wel eens gedacht wordt Er moet een nieuwe aanzet ko men tot het voeren van een adequaat jeugdbeleid. Jaar lijkse bijdrage per lid van elke jeugd- en sportvereni ging moet worden verhoogd van 4 naar 7,50 gulden. Integratie GG en GD Schie dam en Vlaardmgen is een goede zaak. Samenstelling van werkgroep hadden wij graag iets ruimer gezien; nu is het slechts een ambtelijke werkgroep. Hopenlijk zal door de uitbreiding van het GSD-personeel ook een on derzoek kunnen worden in gesteld naar het waarom van het relatief grote aantal bijstandscliënten. In de nota schrijft de wethou der niets over het financiële beleid van de komende vier jaar. Huisvesting GTB is in derdaad een probleem. Zou er nog wel aan integratie in een of andere vorm met an- dere gemeenten te ontkomen zijn? Verwondering over de grootte van de saldi reserve (8 miljoen) en het is onduide-. lijk waarom de post „on voorziene uitgaven" ver-" hoogd moet worden met drie ton. Moeten trachten oplost sing te vinden voor lekver lies en waterbemetering. Be drijfsleven rit bij de Pv dA/PPR m het verdomhoek je. Mankracht en materieel van de politie moeten zodanig op kracht worden gebracht dat het moreel niet wordt aange tast Verheugend over het nemen van de eerste stap pen om te komen tot een speciale raadscommissie „openbare orde". Dat er een bureau in Schiedam-noord komt is terecht Dit moet net zo gemakkelijk bereikbaar zijn als bijvoorbeeld een wijkcentrum. Reorganisatie brandweerwezen in Rijn mond is harde noodzaak. Blij dat ook de jeugdbrand weer terug komt Ernstige bezwaren tegen het verwijt van de wethouder dat van commerciële rijde al dan niet verkapt wordt aan gedrongen op het negeren van de bezwaarschriften procedure. Het geloof in stadsvernieuwing is haast verloren. Niet alleen de woonfunctie mag in de bin nenstad belangrijk zijn, ook het winkelgebeuren. De hob by moet meer betrokken worden bij de woon- en lee fruimte. Gaarne bewijzen voor de stelling dat de wo ningnood het ergst is bij de lagere inkomens. 'Kritiek op de stelling dat het onderwijs genen moet wor den als een van de belang rijkste instrumenten voor de radicale maatschappijver nieuwing. Onderwijs mag nooit een middel worden om kinderen te beïnvloeden en een maatschappelijk stelsel aan te praten. Antwoord van wethouder zal van grote in vloed zijn op het al dan niet accepteren van haar begro ting. Kunnen de niet ge bruikte gymnasti ek-uren niet gebruikt worden voor schoolzwemmen. Waarom wordt er nergens ge sproken over het subsidië ren van het betaalde voet bal Wordt de zaak van een eventuele uitbreiding sport hal Margriet wel ernstig ge- noeg genomen? In niets wordt aangetoond dat de wethouder ooit van cultuur heeft gehoord- In niets wordt aangetoond dat deze post bij haar in goede han den is. Neiging om te 2eggen „bravo" bij het lezen van deze nota. De woorden zouden zo kun nen komen uit „Liberalen op nieuwe wegeri*- Wij rien de wethouder als een soort han delsreiziger met een nieuw produkt; sociale blijheid. Hopen op succes van dit stukje nieuw beleid dat tot- nutoe nog geen defenitieve gestalte heeft gekregen. Wij zijn niet ontevreden over de plannen op het gebied van maatschappelijke dienstverlening. Willen ook een onderzoek naar het waarom van het relatief zo grote aantal mensen dat van de bijstand trekt De vraag rijst of juist nu met de maat schappelijk sterkeren de stad verlaten, zodat het aan tal zwakkeren steeds groter wordt. Integratie van de zie kenhuizen is de enige ma nier om te komen tot een goede ziekenhuisvoorziening in Schiedam. Kritiek op de verhoging van de post „onvoorziene uitga ven" willen meer duidelijk heid. Het wordt voor beleg gingsmaatschappijen en par ticulieren die willen bouwen steeds minder aantrekkelijk om dat in Schiedam te doen. Opvallend is dat na het vast lopen van de integratie van de GTB met VTaardingen en Maassluis nu in eens de po sitie van het bedrijf moet worden herzien. Ook kritiek op het grote lekverlies, dit is het probleem met de groot ste prioriteit. In eerste instantie is hier niets over gezegd. Een van onze stellingen is het realiseren van sociale gelijk heid. Dat kan met name ge beuren in de sector volks huisvesting. Vernieuwbouw moet een zwaar accent krij gen in het beleid van de komende jaren. Optimaal woon- en leefmilieu is ook gediend met het inhalen van achterstallig onderhoud van diverse woningen. Binnen stad en Brandersbuurt vor men onze echte stadskern. Gezorgd moet worden dat er jaarlijks minder woningen aan het bestand worden ont trokken. Dit is thans jaar- hjks 260. De sociale gelijkheid moet ook onderkend worden op het gebied van onderwijs. Er moeten extra leerkrachten worden aangesteld met na me in de oude stadswijken. Ook op het gebied van de cultuur geldt de sociale ge lijkheid- De Schiedamse Ge meenschap als culturele raad die aandacht schenkt aan vormingswerk en pas sieve en actieve cultuurbeoe fening past in dit kader. Veel succes voor de onlangs opgerichte sportraad. Aan deze raad zal ten belangrij ke rol moeten worden toebe deeld in de prioriteitenafwe- ging binnen het sportgebeu- ren. Sport is geen'geisoleer- de sector, maar een onder deel van de vrijetijdsbeste ding en behoort dan ook in het afwegingsproces samen met andere vormende en re creatie-elementen te worden betrokken. Er moet een springlevende de mocratie komen die de bur gers tot actieve deelname uitnodigt Juicht het bestaan van bewonersverenigingen toe. De opzet van de nieuwe overlegstructuur met de wijkorgamsaües achten wij dan ook van uitzonderlijk belang. Bij het opstellen van een jeugdbeleid zal de jeugd zelf zoveel mogelijk beslis singsbevoegdheid moeten worden verleend. Op het gebied van de volksge zondheid is ook een deel van de sociale gelijkheid te reali seren. Bijvoorbeeld door on der meer het bereikbaar ma ken van gebouwen voor ge handicapten. Meer voorzie ningen in de wijken voor de eerstelijns gezondheidszorg. Wij staan achter het streven om te komen tot een integra tie bij de ziekenhuizen. Wel moeten daarbij de uitgangs punten, met name de belan gen van het personeel en de democratische beheersvorm m acht worden genomen. Het bekijken van de gemeente lijke financiën over-enkele jaren kan het ook zinvol zijn om te gaan praten over de reductie van de saldi reserve van 8 tot bijvoorbeeld 2 h 3 miljoen. Als eenmaal alle be leidsvoornemens op tafel lig gen kan ook gedacht worden aan verhogingen van belas tingen en tarieven. Het is belangrijk te weten welk ge meentelijk geld „vast" ligt en hoe groot de zogenaamde Vrije zoom is met andere woorden dat bedrag dat in principe vrij kan worden be steed. Willen graag een nota nog dit jaar waarin het probleem van de plaatselijke werkgelegenheid wordt uit gewerkt Hebben we wel een vestigingsbeleid? t P ]l f' A

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3