GUSTO BOUWT DRIE UNIEKE „NOORDZEE". OBJEKTEI Oppositie voeren of het „voor spek en bonen meedoen" 11 ,1 m 3 •if3 ZATERDAG 18 JANUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT Het bij Gusto vervaar digde (technische) deel van de Spar, ©en giganti sche buffertank Schiedam Al ongeveer een laar werken gemiddeld zes honderd man dag en avond aan het vervaardigen van een unicum op het gebied van off-shore: het bouwen van de grootste pijpenleg- ger ter wereld. Op de Schie- damse werf Gusto moet de ze pijpenlegger, de Viking Piper, in april klaar rijn. Dat Is althans de verwach ting van mr. W. A. C. Roëlï, juridisch adviseur van Gus to. Het gevaarte, 20.000 ton staal, wordt in opdracht van een consortium van bankiers uit' meerdere landen gebouwd. De heer Roëll: „We weten nog niet welke nationaliteit de Viking gaat krijgen. Mis schien wil één van de grote oliemaatschappijen hem ge bruiken. Ze kunnen de Vi king ook gaan verhuren. Maar dat is onze zorg geluk kig niet". Het is wel bijna zeker dat de pijpenlegger, waarvan de bouwkosten rond de 200 mil joen gulden zullen schom melen, naar de Noordzee vertrekt. Dat is op het ogen blik het drukste gebied voor het boren naar olie en gas. Ook in het ruwste weer kan de van alle moderne snufjes voorziene pijpenlegger door werken. .Het is de derde generatie pijpenlegger", al dus RoëH „Het bijzondere is, naast de grootte, dat er een betere stabiliteit is ver kregen door hem af zink baar te maken. Een gedeelte van de Viking, ongeveer achttien meter, valt dus onder wa ter". Het ontwerp van de Viking komt geheel uit de tekenka mers van de Schiedamse werf, een onderdeel van de maatschappij IHC Holland. Eind 1972 is men met het idee gekomen en in februari 1973 begon men al met de bouw, hoewel nog lang niet Schiedam Donderdagavond waren ze het alle maal wel zat, die 35 raadsleden, de ambtenaren die uit hoofde van hun functie aanwezig waren geweest en dat handjevol belangstellenden uit de Schiedamse burgerij. Van het bijna traditie gewor den gebruik van een aantal raadsleden om na de verga dering nog even een verfris send opkikkertje te halen en. nog even na te praten in een bekend etablissement aan de Broersvest kwam donder dagnacht niets terecht. Alleen Jan Simons, de plaatse lijke „dauphin" van het Schiedamse socialisme, was er en m alle eenzaamheid zocht hij compensatie in een blad van de leesmap. Het is dan ook geen sinecure om drie avonden in één week in totaal bijna twaalf' uur te vergaderen over een begroting. Dat op rich zou nog best een gezellige en soms opwindende aangele genheid kunnen rijn ware het niet dat we in Schiedam sinds een klein half jaar te maken hebben met een links program college. Met andere woorden met een college dat in vrijwel alles door dik en dun gesteund wordt door een achterban in de gemeen teraad die in ieder geval al stellig beschikt over de helft plus één. Dat geeft natuurlijk grote voordelen voor de leden van dat college, want die weten precies wat 2e wel en wat ze niet kunnen doen. Het sa menwerkingsakkoord Pv dA/PPR is in feite toetssteen en als je nu maar zorgt dat je daarbinnen blijft, dan zit je altijd goed. Dit voordeel heeft echter'wel een nadeel voor de politieke partijen die niet in het colle ge vertegenwoordigd zijn, want die kunnen zeggen wat ze willen en die kunnen mo ties en amendementen bij bosjes indienen, maar als die andere club die aan de macht is er mets voor voelt, dan gebeurt er ook niets. Daarbij dan nog in het mid den latend of de motieven van het afwijzen van „oppo sitionele" moties en dergelij ke puur principiële of poli tieke zijn. Dat gevoel van „Ik zit hier voor spek en bonen en in feite had ik net zo goed thuis kunnen blijven" liep deze week tijdens de behandeling van de begroting 1975 als een rode draad (hoe ironi sch) door de fracties van CDA en WD. Het gevolg was dat er een soort polariserend sfeertje in de recreatiezaal van het Stadskantoor hing. Laten we er maar lekker hard tegen aan gaan, zo moeten èn Ge rard Verhulsdonk (WD) èn Rietje Taveme-van Campen (CDA) ongetwijfeld gedacht hebben. Zo van: Baat het niet, het schaadt ook niet. En dan heb je altijd nog een grote kans dat je de krant (lees in politieke taal: de kiezers) haalt, zodat die in ieder ge val een klein beetje het ge voel zullen krijgen dat ze met helemaal voor mets de gang naar de plaatselijke stembus hebben gemaakt. Ten aanzien van dat laatste heeft het wel gebaat, aan de andere kant moet men rich ook afvragen of er toch geen sprake is geweest van enige schade. Dat geldt in gennge male voor de WD, die bij mande van fractieleider Ge rard Verhulsdonk slechts één kardinale, maar als op positieleider vrijwel dodelij ke vergissing, maakte. In tweede instantie vroeg hij zich namelijk af (sprekend namens de gehele fractie), of wethouder mevrouw Clara Visbeen-Stroman wel bere kend was op haar taak In gewoon Nederlands bete kent dat zo ongeveer: je be grijpt er geen snars van en wat ons betreft moet je maar zo snel mogelijk op krassen. Dat is een mening en of je het daar nu mee eens bent of niet, doet mets ter zake. Wel moet je er als je het hardop zegt wel volledig achter staan. En wat deed Gerard nu? In derde termijn trok hij juist die zin weer in. De rest van zijn fractie had hem over deze woorden op het matje geroepen en van hem geëist dat hij een en ander weer in het openbaar zou inslikken. Geen toonbeeld van grote eensgezindheid en terecht zal elk collegelid bij een vol gende WD-aanval wat cy nisch informeren of die aan val nu echt is of dat die de volgende keer weer wordt ingetrokken. Daarbij komt nog dat de WD al bij de eerste confrontatie met dit college heeft gezegd het gehele beleid construc tief te zullen benaderen en gewoon elk voorstel te toet sen aan de eigen normen. Veel gevaar hoeft het college DOOR RIEN VAN DEN ANKER dus niet te duchten van de liberalen, immers, men kan van tevoren al berekenen of een voorstel al dan met ge steund wordt door de VV- D'ers. Heel anders ligt dit met het CDA. Ook mevrouw Taver ne gmg er hard tegenin. Niet alleen viel zij het beleid aan, maar ook uitte zij haar gram over het feit dat zij steeds maar weer het gevoel krijgt letterlijk buitenspel te staan. alle details ingevuld waren. Door de vele extra's, die al naar gelang de bouw vorder de werden aagebracht, liep het oorspronkelijke con tractbedrag flink uit. „Het is moeilijk om de waarde te schatten", aldus de heer Roell „maar als je in de richting van 200 miljoen denkt, zit je er niet veel naast". Het zijn lang niet allemaal me dewerkers van Gusto die aan de pijpenlegger werken. Van de gemiddeld zeshon derd man die er constant op de Viking aanwezig zijn, zit ten veel istallateurs, techni ci, schilders, enzovoorts, van onderaannemers. Op het ogenblik gebruiken de diver se lassers zQ'n dertig kilome ter laskabels voor hun werk. De pijpenlegger is eigenlijk verdeeld in tweëen; het ei land oftewel de deksecties (160 meter lang, 63 meter breed en 35 meter hoog, waarvan 18 meter onder wa ter) en de installatie waann Van het booreiland Maerskdrill is nog weinig te zien. Hier wordt ge werkt aan één van de dek secties. de pijpen afzakken naar de bodem van de zee. Deze is ongeveer 100 meter lang, zo dat de Viking totaal liefst 250 meter lang is. De pijpen kunnen zowel voor het ver voer van olie of gas worden aangelegd- De Viking kan tot op een diepte van ruim honderd meter werken. door Martin de Bruin Of er na deze unieke pijpen legger nog een tweede zal worden gebouwd weet men nog niet. „Ik weet ook niet of we dit m ons produktie- schema kunnen inpassen", aldus de heer RoélL „We hebben er ontzettend veel van geleerd, zowel technisch als organisatorisch". SPAR Een tweede project, dat ook uniek mag worden ge noemd, is het bouwen van de zogenaamde Spar, Een gedeelte wordt bij Gusto ge bouwd (het bovenste techni sche deel) en een gedeelte bij Wilton-FIjenoord in Schiedam: een gigantische buffertank. De tank zal in het noordelijk deel van de Noordzee als een reusachtige dobber in het water komen te drijven. In de buffertank zal olid worden opgeslagen van boo-' reilanden in de zee. Tankers kunnen de olie er daarna uithalen. Daarmee wordt voorkomen dat bij ruw weer booreilanden vaak dagen lang werkloos moeten bkjve- n.&$,?memen. Tankers kunnen dan niet dicht genoeg in de buurt van de booreilanden komen om de olie over te nemenmjp De Spar heeft een onder de zeespiegel liggende pijpver- binding met het booreiland, zodat de weersomstandighe den ook op dit vervoer geen invloed kunnen hebben. De beide delen die bij de ver schillende werven worden gebouwd, naderen de vol tooiing. Nog deze maand worden ze apart versleept naar Brentveld, honderdzes tig kilometer ten noordoos ten van de Shetland Eilan den. Bouwkosten: vijftig miljoen. Verplaatsingskoste- naniljoen gulden. De Spar is in opdracht van Shell en Esso gebouwd. MAERSKDRILL Ook de Maerskdrill is be- Het gedeelte van de pijpenlegger Viking onder de deksecties. Bij het zo genaamde gutsen (elek trisch lassen) raken de stellingen nog wel eens in brand. De brandweer moest de laatste tijd al drie keer hiervoor uitruk ken. De schade bedroeg de laatste keer ongeveer zevenduizend gulden. stemd voor dat gedeelte van de Noordzee waar vaak ru we weersomstandigheden heersen. Het Is een boorei land op drie poten, dat wordt gebouwd In opdracht van de Deense maatschap pij A. p. Moeller. In februa ri wordt de Maerskdrill te water gelaten. Een paar maanden later moet hij af gebouwd rijn. De (grootste) breedte en lengte van het driehoekige boorei land bedraagt zestig meter. Het is tachtig meter hoog. De accommodatie vin het booreiland is ontworpen voor 54 bemanningsleden- Er zijn dne hijskranen en een helikopter dek aan boord. Rietje Taverne-Van Campen (CDA) .buitenspel. Burgemeester Arie Lems .juffrouw.- Nou is dat gevoel niet geheel ongegrond, want afgezien van. de harde realiteit dat de Schiedamse raad wordt ge regeerd door de verhouding 1916, is er ook nog zo iets als vertrouwen. En het was mevrouw Taverne zelf die vong jaar september ver klaarde dat zij dit college nog niet eens het voorrecht van de twijfel gunde. En dat zij hier niet loyaal tegenover zou staan. Terecht meende PvdA-fractie- 1 cider Joop de Jong dan ook dat op die manier samen werken met het CDA wel bijzonder moeilijk is gewor den. Politiek gezien heel handig stelde hij deze week mevrouw Taverne dan ook voor de keus. trek die ver klaring in, want andes zal er nooit sprake kunnen zijn van een soort samenwerk ing. Wat confuus reageerde de CDA-fractieleidster: in haar fractie wordt er soms aan getwijfeld of men ter linker zijde wel in democratische t-rhoudingen wil samenwer- kon En verder dat het CDA elk voorstel op zijn zakelijke merites zal beoordelen. Voor de rest had ze die woorden van september nu eenmaal gezegd en daar stond ze dus nog steeds achter. In dat opzicht toonde Rietje Taverne meer ruggegraat dan Gerard Verhulsdonk. Eens gezegd, blijft gezegd, is _haar standpunt en als ze dat meent dan moet ze dat ook doen Maar het kan natuurlijk best zijn dat er inmiddels zoveel dingen en zaken zijn veran derd, dat een bepaald oor deel ook gewijzigd dient te worden. Dan betekent het intrekken van bepaalde woorden niet „het mee waaien met elke wind", maar bij jezelf de grootheid kunnen vinden om toe te geven dat je toen gelijk had en dat jt, omdat er nu zoveel omstandigheden zijn gewij zigd, ook weer een ander standpunt mag hebben. Nu is het de grote vraag of Rietje Taverne dte mogelijk heid heeft ingezien. De sug gestie dat ze „haar poot stijf houdt" omdat ze nu eenmaal met wil toegeven en op dit politieke terrein eigenwijs blijft, is met denkbeeldig. Het gevolg van haar houding deze week is wel dat ril zich zelf volledig buitenspel heeft gezet In feite heeft zij zich zelf in de positie gemanoeu vreerd waarin zij dacht dat het college haar had ge drukt. Het is alleen jammer dat zij hiermee ook haar gehele fractie heeft meegesleurd. Het is dan ook begrijpelijk dat andere CDA-fractiele- den at hun kritiek en gemor hebben laten horen en een van hen liet in bedekte ter men uitkomen dat het tijd wordt dat de huidige fractie voorzitter maar moet ver dwijnen. Het grote probleem is echter wie haar opvolger moet wor den De interne kritiek op mevrouw Taverne werd deze week nog eens extra versterkt door haar optreden ten op zichte van burgemeester Lems. Al de laatste maanden is het opgevallen dat die verhou ding te vergelijken is met een kat-en-muis spel waarbij, het er op neerkomt dat de een hard blaast en dat de ander hard piepend weg loopt. Gf andersom. De twee karakters botsen nog wel eens en vnjwel elke raadsvergadering is het wel een keer raak tussen die- twee. Dat ontaardt dan di kwijls in cynische, vlijm scherpe discussies. Zegt Lems bijvoorbeeld met een politieke glimlach: „TJ moet zich wat meer ïngeto- gen gedragen, mevrouw". Later antwoordt zij dan: „Dat vond ik een rotopmerking". Hij dan weer: „Ik dacht dat ik zoiets wel tegen u kon zeggen". Taverne weer: „U hebt mij overschat". De burgemeeste- r: „Dat is onmogelijk, me vrouw". Maar een rake linkse directe vraagt op zijn muist om een recHse uppercut en als Lems zich „vergist" en per ongeluk spreekt over het ka merlid .juffrouw" Baren- drefit, dan springt Rietje Ta verne er onmiddehjk boven op en roept dat dat discrimi natie is. Door dit alles gmg het bij het CDA deze week niet zo lek ker en wil men de atmosfeer ten opzichte van het college verbeteren, dan zal nu de eerste stap van CD A-zijde moeten komen. En het kan best zijn dat dan het hoofd van Rietje Taverne wordt geëist.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3