SCHIEDAMSCHE COURANT vdA- Schiedam Stuur rekening naar munster Brug bij Duivenpad nog deze week open Vrouwencltib vermant zich MISS '4 99 .99 Chemische onkruidbestrijding wordt beperkt Bingo in Nieuwland l Belasting onroerend goed 9 e VVD tegen begroting onderwijs Ministerie geeft geld voor abri's Nieuwe horden welpen bij Scouting groep Werkgroep voor emancipatie Industriële archeologen voor behoud distiïleer- en graanbrandersambacht i JA y "']f ',a Donderdag 23 Januari 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 100ste jaargang "rio.25226 Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 282566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL WD-raadslid Verhuts- donk ..principieel te gen.. Schiedam De WD-frac- tie in de Schiedamse ge meenteraad heeft giste ren uit principiële rede nen tegen de totale on- derwi js-begrotïngvan wethouder Mevrouw Vis been-Stroman gestemd.* „Niet omdat de cijfers ver keerd zijn, niet omdat het onderwijs onder de maat is, niet omdat de onder- wijs-administratie on deugdelijk is, maar om dat de fundamenten van onze liberale opvattingen worden aangetast", aldus WD-fractie-voorzitter Verhulsdonk in zijn stem verklaring. Namens zijn fractie toonde hij zich uitermate veront waardigd over het feit dat de onderwijs-wethou- der ooic in tweede instan tie geen antwoord had gegeven op de vragen die Verhulsdonk had gesteld naar aanleiding van het feit dat in het partijpro gramma van de progres sieven is opgenomen dat het onderwijs een middel is om te komen tot radi cale partijvemieuwing. Volgens Verhulsdonk heeft hij en zijn fractie daaruit de conclusies kunnen trekken dat óf de wet houder niet openlijk van haar politieke overtuigin gen durft te getuigen óf i dat de wethouder het slachtoffer is van een po litiek systeem, omdat zij niet achter dit deel van het samenwerkingspro- gram staat. Vervoer van school* zwemmers nu gratis Schiedam Met algemene stem men heeft gisteravond de Schiedamse gemeenteraad het amendement- van het PvdA-ge- meenteraadslïd Siljee aangeno men, waarin wordt voorgesteld Dm voortaan het vervoer, van schoolzwemmers door de ge meente te laten betalen. Tot dusver was het zo dat de ouders van de kinderen die aan dit schoolzwemmen deelnamen zelf moesten betalen voor het vervoer van en naar het zwem bad. Volgens Siljee ging het hier om een verkapte vorm van school geld en. onderwijs-wethouder mevrouw Visbeen-Stroman kon dat slechts beamen. Zij meende zelfs dat het terecht is dat de gemeente dit vervoer betaalt. Schiedam Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft Schiedam gisteren zeven ennegentig en een halve mille toegezegd voor het bouwen van 57 abri's. Deze bijdrage wordt verleend op grond van de beschikking bij dragen voor voorzieningen ten behoeve van het wegverkeer en openbaar vervoer in en om de steden. Vlaardingen krijgt uit deze "pot" 78.750,- voor de aanleg van vijfenveertig schuilhokken, Schiedam De PvdA-fractie in de Schiedamse ge meenteraad wil dat er binnenkort een aanslag voor de belasting onroerend goed naar minister Wester terp (verkeer en waterstaat) wordt gezonden. waarop een bepaalde woning staat. Volgens de socialistische woordvoerder Scheeres vallen namelijk Rijkswe gen net zo' goed onder deze nieuwe belasting die gisteravond officieel met ingang van 1 januari 1975 is ingesteld. Deze belasting vervangt de personele, straat- en grondbelasting en wordt berekend op basis van de waarde van een stuk grond en pand. In de praktijk betekent het aan vaarden van deze belasting dat voor elke 3000 waarde door de eigenaar 13,07 en door de huurder 3,41 per jaar moet worden betaald. Panden die een waarde hebben onder de 12.000 gulden krijgen ontheffing. De belasting onroerend goed is enige jaren geleden ingesteld door de nationale overheid. Tot 1979 .hefabfen de gemeenten de tijd om deze over te nemen. Om tot een bepaalde berekening te-komen zijn twee methoden voorgesteld. Ten eerste kan men de waarde van een pand of stuk grond bepalen en ten tweede kan men uitgaan van het aantal vierkante méters In Schiedam heeft men voorge steld om de eerste methode op basis van de waarde te accepteren. Dit overigens tot ongenoegen van de PvdA/PPR. Bij monde van het raadslid Scheeres werd daarom gisteren een motie ingediend waarin het college wordt gevraagd om een onderzoek in te stellen om na te gaan of het geen aanbeveling verdient het systeem van de oppervlakte-heffing over te ne men". Deze motie werd met algemene stemmen aangeno men. Een amendement van de WD dat werd ingediend door het raadslid Van Tilborg en waarin werd voorgesteld om de onthef- fingsdrempel van 12.000 gulden 1 Wethouder Bolmers „Je kan het proberen.." te verlagen tot 9.UUU gulden werd echter verworpen met al leen de VVD en het CDA voor. Ten aanzien van het voorstel van de PvdA'er Scheeres om ook de rijksoverheid een rekening van deze belasting te sturen (waarin hij trouwens ook de NS met stations en dergelijke betrok) reageerde wethouder Bolmers met de opmerking: „Je kan het wel proberen, maar ik vraag me af of ze je het in dank zullen afnemen. Je kan je ook afvragen of ze je op het minis terie later niet zullen terugpak ken". Volgens Bolmers heeft het minis terie zich de afgelopen tijd no gal van de aardige kant laten zien door een aantal bijzondere subsidies te verstrekken. Zijns inziens is het dan ook niet juist om daar nu belastingaanslag overheen te sturen. De belas ting onroerend goed werd ten slotte ^aangenomen met alleen de VVD en liet CDA tegen. Schiedam Binnenkort i zullen voetgangers en wielrijders in het Prin ses Beatrixpark gebruik kunnen maken van een nieuwe brug. Eén dezer dagen komt namelijk een houten bruggetje ge reed, dat ligt ten zuiden van het Duivenpad (dat j] de Groenoordse Vogel- buurt verbindt met het park), nabij de Polder vaart. De brug verbindt de parkaanleg bij het Duivenpad met de spor taccommodatie van Groenoord en Kcthel. De breedte van het voet- en rijwielbruggetje, dat ligt over de afvoersingel langs het Duivenpad, is drie meter. De afvoersmgel is ongeveer ne gen meter breed, inclusief de vijvertaluds is de brug zeven tien meter lang. De dienstgemeentewerken, die de brug heeft ontworpen, zal waarschijnlijk deze week nog de laatste hand leggen aan de constructie. Dat gebeurt dan in samenwerking met het aanne mingsbedrijf J. de Vries en Zoon uit Delfgauw. De bouw kosten bedragen 42.950 gulden. De gewapend betonnen land- hoofden van de brug zijn ge fundeerd op houten palen, evenals de hardhouten jukken voor de middenondersteuning. Over dit geheel ligt op houten brugliggers het brugdek, dat eveneens van hout is. Vermoedelijk zai deze week nog de houten brug over de afvoersingel langs het Duivenpad (zie foto) voor voetgangers en wielrijders toegankelijk worden. Schiedam De Scouting groep Burgemeester van Haaren is sinds kort uit gebreid met een nieuwe horde voor welpen onder de naam "Rudyard Ki pling". In tegenstelling met de reeds bestaande eenheden gericht op het "spel van verkennen" worden de bijeenkomsten van de rneuwe horde niet op zaterdag maar op woensdagavond gehou den. De motivatie hiervoor is, dat steeds meer gezinnen gedurende het voorjaar en de zomermaanden voor een lang weekeinde wegtrekken naar natuur gebieden. Het gevolg is, dat het voor vele jongens met mogelijk is lid te zijn van jeugdorganisaties met bijeenkomsten op de zaterdagen. Reeds jarenlang speelde bij de groep de gedachte over te gaan naar de op richting van een horde voor de woensdagavond. Het ontbrak echter steeds aan de daarvoor benodig de leiding. Hierin is thans voorzien. Met het houden van een folderactie wil de groep trachten leden te werven voor de nieuwe welpen- horde. De bijeenkomsten hiervan worden op de woensdagavond gehou den m het grocpshuis 't Raadhuis", Schiedamse- weg 200 (bij Sporthal Margriet). Nadere mfor- matie verstrekken: Mevr. Adnaansc, tel. 151426 en groepsleider Cees Jo- chems, tel. 708643. Schiedam Het bestrij den van onkruid op chemische wijze is ge deeltelijk van de baan. De gemeenteraad nam gisteravond een aman- dement van PvdA-zijdc aan om alleen van zoge naamde herbiciden ge bruik te maken ais het strikt noodzakelijk blijkt te zijn. In eerste instantie had het college van b. en w. in de begroting voor dit jaar een bedrag van 37,500 gulden ingeruimd voor onkruidbestrijding op chemische wijze. Een raadsbesluit van twee jaar geleden ver plichtte wethouder C. 2ijdeveld er min of meer toe deze post op aimMfTOi te nemen. Op initiatief van PvdA- raadsltd Y. Siljee kwam de. discussie over het wel of met gebruiken van herbiciden op de begrotingsbehandeling weer op gang, In tegen stelling tot enkele jaren geleden ging de raad nu wel eensgezind akkoord om te stoppen met che mische onkruidbestrij ding. Wethouder Zijdeveld zeg de de raad wel toe dat alleen het spuiten op wegen en wegverhar dingen zou worden ge stopt. „In bepaalde on voorziene omstandighe den is onkruidbestrij ding onvermijdelijk", aldus de wethouder. Uit de post van gemeente werken zal het bedrag van 37 500 gulden nu worden vervangen door de aantekening „pro memorie". Als de ge meente dan eventueel in een noodsituatie wet tot chemische bestrijding moet overgaan, zal er een bedrag daarvoor aan de raad worden voorgelegd. „Dat betekent dat wij geen blanco-vrijbrief krijgen", aldus Zijde veld op vragen van W- D'er Verhulsdonk die veronderstelde dat het college elk bedrag kon invullen voor deze post, dus ook meer dan de oorspronkelijke 37.500 gulden. Schiedam De PSP, de PPR, de PvdA, stichting Man-Vrouw-Maatschappij en de NVSH hebben in Schiedam een werkgroep ingesteld in het kader van het Jaar van de Vrouw De actiegroep, die nog maar uit twintig personen bestaat, zal zich gaan bezighou den met de problemen rond de emancipatie van de vrouw „We zijn niet zo vreselijk geluk kig met het bestaan van het Jaar van de Vrouw, maar nu het er is moeten we het maar benutten om de vrouw in de maatschappij raeer naar voren te schuiven," aldus Yvonne Hontelé, PSP-Iid en oprichtster van de werkgroep. De werkgroep heeft bij het Natio naal Comité Jaar van de Vrouw subsidie aangevraagd. Met dat geld hoopt de groep, waarbij zich ook mannen mogen aan sluiten, m Rotterdam een vrou- wencafé te kunnen openen. In dat café wil men verdere acties onder de loep nemen. Er zal een speciale vrouwenkrant worden uitgegeven en in het vrouwencafé zal een vrouwen telefoon komen te staan. „Femi nisme en socialisme moeten, voorden gekoppeld en gebun deld," vindt Yvonne Hontelé. „Het is een kwestie van ont plooiing voor de vrouw. De rol verdeling tussen man en vrouw, waarbij de man yaak het meest aan zijn trekken komt, is bij die ontwikkeling een belemme ring." De werkgroep vecht voor een be tere positie van de vrouw in de maatschappij, vooral waar het onderwijs, opvoeding, part-ti- me-werk en kinderopvang be treft. „Dat is ook een zaak, die mannen aangaat. Daarom kun nen die zich ook als lid opgeven bij onze werkgroep," verklaart Yvonne Hontelé. Op dinsdag 4 februari wordt in het PSP-pandje De Linkerhoek in het Proveniershuis de eerste vergadering van de werkgroep gehouden. Men zal dan praten over een in Schiedam op te Yvonne Hontelé.—ook voor mannen voeren toneelstuk over emanci patie. Dat stuk zal speciaal be doeld zijn voor mensen, die voorheen weinig met de vrou wenproblematiek te maken hadden. Ook wil men iets doen tegen uit drukkingen ais „Recht op de man af' en „Verman je" en bovendien wil men ondermeer protesteren tegen een briefaan hef als „Mijne heren,". Schiedam De Vereniging tot Behoud van Monumenten Techniek en Bedrijf juicht het streven toe dm het oude graan- branders- cn distilleerambacht te behouden. Het bedrijf moet aldus één van de oprichters van de landelijke vereniging representatief zijn en er moeten nog weinig voor beelden van over zijn. De nieuwe vereniging gaat het probleem van de uitstervende ambachten landelijk aanpak ken, met regionaal of stedelijk. Dit in tegenstelling tot Hans van der Sloot die enkel voor het behoud van het beroep in zijn woonplaats Schiedam strijdt Samen met het PvdA-Tweede- Kamerhd De Ruiter en één van de laatste nog levende distilla teurs wil hij het ambacht in ere herstellen door een mini-distil leerderij te openen. De oprichters van de vereniging voor industriële archeologie hebben inmiddels afgezien van de veremgingsnaam Leegbwa- ter. Dit zou te veel een onder werp van de techniek belichten. Schiedam In het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein wordt vrijdag 24 januari een bmgo-avond gehouden. De wykvereniging Nieuwland stelt voor ongeveer twaalf rondes zesendertig pnjzen beschikbaar. De pnjs van een bmgo-briefje is een kwartje. Het spel'begmt 's-avonds om acht uur en is drie uur later afgelopen. SCHIEOAMSa Ja, ook u kunt deze ideale krantenkomömatie 14 dagen lang. gratis en geheel vrijblijvend, »n de bus krijgen. Hei Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws, de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de pnjs van een Proliteer ervan PS I He io de bon dai wekelijks uillOven raakt bedenken ais aanvulling ae meest ongmeie <n;en- woonplaats telefoon 1 fl I I I B I reals I nooit bi» boo't do- ScH'4*damsene Courant bij Honed,rnsch nt?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1