SCHIEDAMSCHE COURANT Fel verzet tegei komst 'van 70 Marokkanen aaar werf WïltonF'e:q en Dord KMO L ïii- eii uitvoer van 99borreP' toont stijgende lijn College: begrip voor standpunt SHB 3 College wil minder „Reine Lucht" KLEUTERSCHOOL 't KETELTJE BLIJFT a M Ondernemingsraad verontrust over irritatie door taalproblemen Val op schip V'* -r!' Invloed van alcoholwet nog niet te overzien DUIK- EN GAS BESCHERMMGS APPARATUUR VOOR BRANDWEER Personeels uitbreiding Meer geld voor de Walvisch BEGIN BOUW VAN NIEUWE BUITENSLUIS i JA iS N Vrijdag 24 Januari 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 100ste jaargang no. 25227 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL De scheepswerf van Wil-, ton-Fijenoord irritatie door taalproblemen... U-W _I_l: Schiedam Het steeds groter wordende aantal bui tenlandse gastarbeiders op de werf van Wilton-Feij- enoórd heeft tot grote spanningen en irritatie geleid. De spanningen zijn zo hoog opgelopen dat de onder nemingsraad van het bedrijf zich fel zal verzetten tegen de komst van zeventig Marokkaanse mijnwer kers uit Limburg naar Schiedam. Fel verontwaardigd heeft" De Marokkanen, waar de Schie- J damse werf ditmaal naar lonkt, maken deel uit van een groep van 130 buitenlandse mijnwer kers uit Limburg. De begelei dingscommissie en de- vak bondsbestuurders in deze pro vincie zijn er inmiddels in ge slaagd om bij bet Vlaardingse bedrijf Cleton zestig man te .plaatsen. De zeventig anderen moeten door de mijnen in dienst worden gehouden tot voor hen nieuw werk is gevon- den. de ondernemingsraad gehoord van de plannen van de directie om deze arbeiders, die werkloos zijn géworden door slui ting van de mijnen in Zuid-Limburg, aan te trekken. De voorzitter van de bedrijfsleden- groep van het NW, de heer G. J. Brons, rea geerde tegenover onze krant: „Er zit totaal geen beleid achter de plannen. Wilton wil gewoon goedkope arbeidskrachten naar binnenhalen, naar gelang er werk is. Nederlanders, die in principe eerder aan de slag moeten kunnen, kunnen ze niet krijgen voor smerig werk, dat bovendien laag betaald wordt. Wij zullen ons als onderne mingsraad zeker tot minister Boersma wenden, als de direc tie toch een aanvraag indient om de Marokkanen aan'werk te kunnen helpen." Volgens de heer Brons is het geenszins de bedoeling van de ondernemingsraad om zich te gen de buitenlandse gastarbei ders zelf te keren. „Integen deel. Wanneer de indiensttre ding van buitenlandse gastar beiders doorzet, neemt echter ongetwijfeld de irritatie toe. De taalproblemen werken zeer hinderlijk. Bij zware arbeid bijvoorbeeld moet men elkaar vlot kunnen verstaan, anders gebeuren er ongelukken," deel de hij ons mee. COMMENTAAR Het enige commentaar dat voor-, lichtingsambtenaar J. van Vliet van WF ons wilde geven was; „Op dit moment overwegen wij geen stappen te ondernemen. Trekt u daar zelf uw conclusies maar uit „Hoewel de onderne mingsraad aanvankelijk „alleen maar blij* was met dit commen- -taar, ging men later twijfelen aan de strekking van de uitla ting. De heer Brons: „Ik weet zeker, dat de directie later nog wel eens, of zelfs enkele malen, zal proberen om een aantal goed kope buitenlandse arbeids krachten aan te trekken. Maar dat is een bekend verschijnsel, dat met alleen bij Wilton speelt" TOELOOP Ook vorig jaar ondernam de be- drijfledengroep van de indus triebond van het NW al stap pen om de toeloop van buiten landers bij de scheepswerf in te dammen. In augustus was er van de directie een. aanvraag gegaan naar het ministerie van sociale zaken voor het aantrek ken van honderd Turken en honderd Joegoslaven. Onder druk van het NW, die minister Boersma wilde vra gen om de vergunning te wei geren, trok de directie haar aanvraag in. Vlaardingen Aan boord van ■het bij de Nieuwe Matex liggen de motorschip Stolt Lion kwam de 54-jarige matroos B. Ch., afkomstig uit India, te vallen toen hij werkzaamheden uit voerde. De man moest met een heupfractuur naar het Haven ziekenhuis in Rotterdam wor den gebracht Schiedam Het is te gortig dat alle raadsleden en diensthoofd en van de gemeente elk indivi dueel het blad „Reine Lucht" op gemeentekosten ontvangen, zo vindt het college van burge meester en wethouders. Over de vraag of het abonnement van vijftig exemplaren zal worden teruggebracht op slechts twee nummers gaat de gemeenteraad in de eerst ko mende zitting beslissen. Het college is tot dit raadsvoor stel gekomen omdat het geza menlijke streven, de milieube scherming, door het gemeente bestuur op een andere manier benaderd wordt. Niet omdat het abonnement op de eerste van deze maand met een gulden is verhoogd tot zeven gulden en vijftig cent per exem plaar. Het collectieve abonnement werd beschouwd als een jaarlijkse subsidie voor de Vereniging te gen Luchtverontreiniging, wan-: neer de gemeenteraad het voor stel goedkeurt zal ook daar op I januari van het volgend jaar een eind aan komen. Daarna moeten de raadsleden en ambtenaren naar de leestafel of de leesportefeuille zoeken om het blad in handen te krijgen. Of natuurlijk zelf een abonne ment nemen. De distilleerderij Wed. van de Eelaart werd overgenomen door Skoi. In de loop van het jaar is men geheel verhuisd naar het „hoofdkwar tier" in Best (Noord-Brabant). SCHIEDAM Het borreltje gaat er nog best in. Zowel in het binnen- als buiten land blijkt de afzet van gedistilleerd uitstekend te lopen. Het Produktschap van Gedistilleerde Dranken in Schiedam heeft becijferd dat in de eerste negen maanden van 1974 de binnenlandse afzet van de Nederlandse borrel met 8,6 pro cent steeg in vergelijking met 1973. Ook voor de buitenlandse afname zien de perspectieven er gunstig uit. Bij deze optimistische berichten moet het Produktschap wel enige kanttekeningen maken. Men weet namelijk nog niet wat de cijfers over de laatste drie maanden van vorig jaar zijn. Deze zijn essentieel, omdat per 1 november de nieuwe alcohol- wet van kracht werd. Schiedam De kleuterschool 't Keteltje aan de Schiedamseweg hoeft niet dicht Hoewel het minimum aaantal leerlingen voor het in stand 'noüden van een kleuterschool zestig kleuters al vier jaar niet is gehaaldwil het gemeentebestuur een uitzondering maken. De gemeente weet namelijk niet waar de kleuters heen moeten als de school wordt gesloten. Er 2ijn op het ogenblik ruim veertig, leerlingen. Plaatsing op kleuterscholen in de nabijheid (Bachplem en Churchillweg) is niet mogelijk omdat daar geen rtumten aanwezig zijn. Schiedam Als de gemeente raad er aanstaande maandag mee akkoord gaat, dan zal de Schiedamse brandweer binnen afzienbare tijd de beschikking hebben over een eenheid die voorzien is van gasdetectie- en meetapparatuur, adembescher- mende middelen en gasbe- schermende kleding. Het college van burgemeester en wethouders heeft een voorstel ingediend om hiervoor een be drag van 17,5 mille ter beschik king te stellen. Bovendien zal nog dit jaar een ander raads voorstel worden 'ingediend waarin wordt voorgesteld om 37.500 gulden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een adembeschermmgswagen. Het college vindt dat, gelet op de toenemende opslag, verwerking en het transport van gevaarlij ke stoffen, bet noodzakelijk is dat de plaatselijke brandweer een dergelijke eenheid heeft. Op dit moment moet de brand weercommandant in voorko mende gevallen een beroep doen op een duikeenheid m Rotterdam. De rijtijd om dan de plaats des onheiis te berei ken kan echter van zo lange duur zijn, dat men van de pri maire doelstelling van zo'n een heid (het redden van mensen uit bijvoorbeeld te water ge raakte auto's) niets meer te-1 recht komt. Sinds 1974 volgt trouwens al een aantal Schiedamse brandweer lieden een opleiding tot duiker. SCHIEDAM Het college van burgemeester en wethouders wil dat het aantal personeelsle den van de gemeentelijke secre tarie wordt uitgebreid. Volgens het college zijn er de laatste tijd op deze gemeentelijke afdeling enkele nieuwe taken bijgeko men die niet meer kunnen wor den vervuld door de ambtena ren die nu al op de secretarie werken. Enerzijds kunnen zij hier geen tijd meer voor vrijmaken en anderzijds hebben zij niet de benodigde deskundigheid. De totale personeelskosten van de ze uitbreiding worden geraamd op 961.650. Voor 1975 moet worden gerekend met 597,600. Café met carnaval Schiedam In de periode van 25 januari tot en met 11 februari zullen de Schiedamse café's één avond naar keuze tot 's nachts vier geopend mogen blijven. Dit in verband met de viering van carnaval. De zondagen 26 ja nuari, 2 en 9 februari vallen buiten deze regeling. Het is moeilijk te zeggen in hoe verre dit de afzet zaï'beinvloe- den", aldus het Produktschap „Ook welke invloed de teruglo pende conjunctuur heeft Is nog niet bekend". Wel heeft men vastgesteld dat de omzetten in de horecaseetor aanzienlijk zijn gedaald. In het afgelopen jaar zijn weer enkele Schiedamse bedrijven overgenomen door distillateurs die hun hoofdzetel elders heb ben. Zo is begin 1S74 de distil leerderij Wed, van de Eelaart in de Boterstraat overgenomen door de Skolfabrieken. „De concentratietendens zet zich voort", concludeert het Pro duktschap. De voornaamste exportmarkt van Nederlands gedistilleerd blijkt nog steeds Groot-Brittannië te 2ijn. Ruim éénderde deel van de buitenlandse afzet werd daarheen verscheept. De waar de van de export bedroeg in 1972 16 miljoen, in 1973 al 23 miljoen gulden en voor 1974 verwacht men weer een stij- ging. Andere belangrijke exportlanden zijn West-Duitsland, Zweden, België, Canada en de Verenigde Staten. Men verwacht in de ko mende jaren gunstige ontwik kelingen op de markt van Oost- Du itsland en Westafrikaanse staten als Nigeria, Ghana, Ivoorkust, Yoko en Dahomev. Schiedam De ge meenteraad gaat beslissen om nog een extra subsidie te verlenen van. 22.615 voor de restauratie van De Walvisch aan de Westvest. Nu de opknapbeurt van deze stelling- molen al enige tijd achter de rug is, blijken de kosten van de vereniging De Hollandsche Molen ruim vijfen zeventig mille' meer te zijn. De gemeente wil der tig procent van de ze kosten gaan be talen. Schiedam Het college van b. en w. zegt in een brief aan de Schiedafnse handels- en Be drijf s ra ad (SHB) begrip te heb ben voor de verontrusting die men onlangs in een schrijven aan de raad tot uiting tiet ko men over het bestemmingsplan voor de binnenstad. De SHB was verbaasd over het uitblijven van enige bouwactivi teit in het centrum. Men kon niet begrijpen waarom er niets werd gedaan, terwijl sluitingen van winkels aan de orde van de dag waren. Zoals wethouder Zijdeveld (stads- ontwikkeling) 'al "eerder' in' eên gemeenteraadsvergadering' had uitgelegd heeft het gemeentebe stuur te kampen met een aantal .bezwaarschriften tegen het plan. Vooral het ontbreken van een metrotracé vindt bij Rotter dam nogal weerstand. "Bij de realisering van een. be stemmingsplan vormen de -.voorschriften en uitwerkingsre- gelen in samenhang met de plankaart het bindende gege ven", aldus het antwoord van b. en w. "waarna eerst na een uitvoerige en tijdrovende proce dure door hogere overheden rechtskracht wordt verleend". Schiedam Tussen half januari en begin februari zal een begin worden gemaakt met de bouw van de nieuwe buitensluis. In deze periode zal de eerste partij damwand ter grootte van ongeveer. 960 ton worden opgeslagen op de kade langs de westzijde van de Voorhaven. Nadat met de bouw van de damwandkuipen is begonnen en het grootste gedeelte van do eerste partij damwand zal zijn bewerkt zal een tweede levering van materiaal plaatshebben. In verband met de opslag van materiaal zullen voorlopig van half januari af geen schepen gedurende langere tijd kunnen meren langs de kade aan de westzijde van de Voorhaven. Naar verwachting zal met de feitelijke bouw van de nieuwe buiten- sluis in maart of april worden begonnen. SCHISDAMSO Ja, ook u kunt deze ideate RrarUenkombinatte 14 dagen lang. gratis en geheet vrijblijvend, m de bus krijgen Het Rotierdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws, de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk meuws. Twee kranten voorde prijs van een. Profiteer ervan' P S Mocht u r» leuke veigel'ikrng kunnen bedenken «is aanvulling OP onderstaande (in n de bon dart maak; U kans op een e»Cluyeve gasaanstekc d« wekelijks uitloven voor de meest originele inten ding I n*anv 1 adres telefoon R I hoon b<i R ,5; i f-l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1