Excelsior wéér langs DSO mrWï Schiedam laatste minuut gelijk Dubbele winst voor DHL ümj Frans Derks bleef weg Poortiigaal houdt Martinit op 1-1 Winnende treffer valt vlak voor tijd MHMHIs v> >1 V«.' I'V 111 DHS9 Harry Bouquet: Onze eigen schuld g 1 MAANDAG 27 JANUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam Excelsïor-DSO is een wedstrijd geworden waarin DSO opnieuw aansluiting moest zoeken met de kopgroep in rijn afdeling en Excelsior de punten hard nodig had om degradatie te ontlopen. De Schiedammers slaagden, door een overwinning van 2-1, al was dat wel op het „nippertje", want de winnende treffer werd in de allerlaatste minuut gescoord. Weer moest Excelsior voor de punten knokken en dat was vanaf de aftrap duidelijk zicht- baar, want het initiatief was duidelijk voor de Schiedam mers. AI na vijf minuten viel op> rechts een enorm gat door een splijtende pass van Eric Guudde, die rechterspits Rob bie Ruts in schietpositie bracht. Maar DSO-goalie Ron Oostdam klaarde de zaak kundig. •Direct hierna was er paniek in de Excelsior verdediging doordat er op een hoge voorzet van Piet Faber een hele ris fouten werd gemaakt die in laatste instantie door keeper Van der Pas wer den opgelost. Het zou het laat ste wapenfeit van de Zoeter- meerders zijn. Op rij kwamen nu de kansen voor de Schie dammers. Op miraculeuze wij ze bleef het doel schoon van de met veel „trucks" keepende Ron Oostdam. Met intimidatie voetbal trachtte DSO de thuisclub van het lijf te houden. Met breedte-voetbal en dieptepasses ging de ploeg van trainer Aad Bierhizen on der aanvoering van Wim Tie- man richting „vijandelijk" doel. Maar meer dan een afgekeurd doelpunt van André van Stra len leverde het vooralsnog niet op. Het aantal vrije trappen was al lang niet meer te tellen. Een doelpunt kon dan ook niet uit blijven. Dat kwam na een half uur spelen, maar er was wel een strafschop voor nodig. Kee per Oostdam ging in de fout door de toelopende Robbie Ruts in het gezicht te slaan, De goed leidende scheidsrechter Boot kende geen enkel pardon. Nu had Ron uostaam het er ook wel een beete naar ge- maakt. Wanneer een speler van Excelsior in zijn buurt kwam dan ging hij met veel misbaar „plat". Van elf meter maakte aanvoerder Wim Tieman geen fout: 1-0. Maassluis Roel Pieper was de grote man bij Stomerij van Den Bosch Eagles. In de thuis wedstrijd tegen Binnenland scoorde hij niet minder dan 22 punten. De Maassluise basket balformatie triomfeerde ui teindelijk met 1860. De Eagles gaven vlak voor de aanvang geen gehoor aan het verzoek van Binnenland om een kwartier later te beginnen. Binnenland verscheen namelijk maar met vijf spelers, en één van hen zou last van duizelig heid hebben. De werkelijkheid was echter dat Binnenland zat te wachten op de spelers die met het juniorenteam elders hadden gespeeld en niet op tijd in Maassluis konden ziin. DSO begreep dat het zo niet ver der kon. De ploeg vermande zich en probeerde het spel te verplaatsen, en slaagde in zoverre dat de vloedgolf van aanvallen afnam en het spel zich tot aan de rust op het middenveld afspeelde. De start in de tweede helft was overdonderend van DSO en Ex celsior kwam in moeilijkheden. Zeker een half uur hadden de zwartwitten geen vat op het spel van DSO. Nu moest Excel sior aan de „noodrem" trekken. Na een kwartier was het raak. Op links moest een vrije trap worden genomen en Martin Woltman deed dat zo goed dat de bal als een „bom" achter Coen van der Pas in het vet sloeg: 1-1. Het zag er somber uit voor de ploeg van Aad Bierhuizen. Maar wonderlijk genoeg putte Excelsior moed uit dit doel punt. Langzaam maar zeker trok het zich het initiatief weer tot zich en er kwamen weer kansen. Maar Rob Oostdam liet nu blijken ook klasse te bezit ten. Op inzetten van André van Stralen, kopballen van Wim Tieman en schoten van John Kloppers had hij het juiste ant woord. Aan de andere zijde werden kansen om 2eep gehol pen door Woltman en Piet Ba- klo. - - Vee! spelers op een klein stukje grond. Voor DSO was er ook in de return geen doorkomen aan. Zes minuten voor tijd moest er, nog een vrije trap genomen worden door Berry Heijster op de rand van het strafschopge bied, maar ook dat leverde niets op. Het pleit voor het ka rakter van. de Schiedammers dat zij niet wensten, nog meer puntenverlies op te lopen en dat tikkeltje méér leverde hen de toch wel verdiende overwin ning op. Het begon er naar uit te zien dat er voor beide partijen niet meer in zou zitten dan een gelijkspel. Met nog twee minuten te gaan speelde op rechts de voor John Kloppers ingevallen Peter van der Hoeven zich vrij, trok scherp voor, waar Robbie Ruts klaar stond om met een droog schot de zaak af te maken. In de enkele minuten die nog te waren spelen had Excelsior geen enkele moeite meer. Schiedam Het de laatste tijd toch al niet onverdienstelijk spelende Schiedam heeft ook nu de uitwedstrijd tegen Vios sterk gespeeld. Na een 0—4) ruststand werd het uiteindelijk toch nog een 22 gelijkspel. Wim Schemkes werd in deze wedstrijd match-winner door in de allerlaatste minuut de gelijkmaker in het Vios-doel te schieten. In de ploeg van trainer Ruijten- berg speelde met name doel man Kees Hijdra een uitsteken de wedstrijd. Met de 5—3 over winning van vorige week (na een 30 achterstand) nog in het, achterhoofd startte de ploeg al direct aanvallend. Het beteken de een flink aantal kanten van beide zijden. Want Vios was als thuisclub zeker niet van plan de verdedigende rol opgelegd te krijgen. Toch vielen in de eerste helft geen doelpunten. Voor Schie dam was dat te danken aan uitstekend keeperswerk van Kees Hij dra die vooral op scho ten van de gevaarlijke Waan- ders knap reageerde. Na rust hetzelfde beeld. Twee aanval lende ploegen die elkaar weinig goede kansen weggaven. Toch was het na tien minuten spelen raak toen de in de eerste helft al gevaarlijke Waanders zijn re putatie als schutter waarmaak te. Onhoudbaar scoorde hij voor zijn ploeg de openingstref fer. STRAFSCHOP Een kwartier later echter ston den beide ploegen al weer ge lijk toen Bram Schol te na een lange solo In het strafschopge bied werd neergelegd. De goed leidende scheidsrechter natn de enige juiste beslissing en legde de bal op de stip. Bram Schoite verzilverde die kaas zelf be kwaam: 1—1. Vios nam eehter toch weer een voorsprong. Een voorzet van links werö door de Schiedam-verdediging ver keerd beoordeeld en toen was weer Waanders ter plekke om de zaak af te ronden: 2—1. Schiedam moest komen eri deed dat ook. Een offensief waaraan de hele ploeg deelnam zette Vios in de verdrukking, een toestand waartegen de thuis club niet leek opgewassen. Met veel praten en overtredingen werd getracht de Schiedamse storm te stoppen maar juist dat was voldoende om alsnog te laten scoren. Een vrije trap van Jan van Naamen bereikte Wim Schemkes die het ene punt toch nog binnen haalde. Schiedam Wel een fo rum, maar niet met, zoals was aangekondigd toparbiter Frans Derks. De rechtspreker uit Bre da had zich aanvanke lijk vastgepind op zater dagavond, maar het door Excelsiors ontspan ningscommissie bijeen geroepen forum kwam vrijdagavond al bijeen. En toen moest Derks het laten afweten. Geen De forumavond van Excelsior'20. De aanwezigen maakten het de forumleden niet eenvoudig. Schiedam Martinit heeft niet zonder moeite de koppositie in de vierde klasse-H behouden. Niet dat de Schiedammers door een nederlaag zouden duikelen, want daarvoor Is de leidende positie toch te stevig, maar een fel op winst spelend Foortugaal maakte het de Schiedammers danig moeilijk. Het resulteerde tenslotte in een 1-1 deling. Toch nam Martinit al in de eerste helft de leiding. Het was het resultaat van een in die eerste helft langdurig overwicht. In de 22ste minuut was het Ruud van der Horst die een voorzet van Herman den Bruiker inkopte: 0-1. Hierna kreeg Martinit nog enkele goede kansen om de score op te voeren, maar die werden of om zeep geholpen, of door de Poortugaal-defensie voorkomen. Zelfs moest Martinit toestaan hoe de thuisclub, met nog tien minuten te spelen in de eerste helft, langszij kwam. Hier ging een snelle Poortugaal-aanvsl aan vooraf, waarna John Taler het laatste tikje gaf: 1-1. Martinit kon zich in de tweede helft maar moeilijk verenigen me,t de gelijke stand. Steeds weer zochten de Schiedammers de aanval, maar de kansen die daardoor ontstonden werden niet in treffers omgezet Ook Jan Kooiman slaagde niet, nadat Ben Könemann ook al uit kansrijke positie had gemist Het illustreerde echter wel het overwicht dat de Schiedammers er in die tweede helft uitpersten. Maar onmiddellijk nadat de Schiedamse daden drang wat was geluwd, zocht Poortugaal het offensief. Niet ongevaarlijk, maar ook weer niet zo moeilijk dat de Martinit- defensïe voor onoplosbare problemen kwam te staan. Zelfs kreeg Martinit vlak voor het einde nog een fraaie kans op de zege. De Schiedamse aanval overrompelde de Foortu- gaaldefensie volledig, maar het harde schot van Jan Blom knalde buiten bereik van de doelman tegen de paal. Hierna ontbrak de tijd om de daardoor ontstane verwarring uit te buiten. Het bleef daarom 1-1. Delft Het is dit seizoen al veel vaker gezegd: DHL is geen ploeg voor de onderste plaats. Maar toch fungeerde de Bras- brigade het overgrote deel van deze competitie als hekkesluiter in de eerste klasse. Grootste euvel: de improduktivi- teit, getuige de doelcij- fers van 1015, gereali seerd in 15 duels. Trai ner Jan van den Akker: "En dat vreet aan het zelfvertrouwen en ook aan de zekerheid van de defensie". Gisteren dan sloeg DHL een dub bele slag. Door de alleszins te rechte 31 triomf -tegen DHS deed het niet alleen aan posi tieverbetering, maar vijzelde het tevens het zelfvertrouwen op. "Inderdaad winst in tweeérlei opzicht", glimlachte Van den Akker. "We hebben dit seizoen zoveel kansen ge had, maar dan schopten we in de grond of zo. Nu krijgen we voor onszelf weer het gevoel dat we goals kunnen maken." V.s. Later haalde Bouquet Alewijnse er dan ook uit. Gerrit Boot verhuisde naar de linksachter plaats en Harry "Wigmans com pleteerde de ploeg. De kleine ex-Hermes DVS-er ging bij z'n eerste de beste actie voor DHS al op de bon. Na een weinig zachtzinnige charge contra Ver meulen verdween hij in het boekje van zeker na rust pover leidende arbiter Veenhof. Wig mans (blanco strafregister): "Wegens eerst aan het shirtje trekken en daarna het onderuit halen van een tegenstander. Een lachterje". Dan kwamen eerder de overtredingen na rust van goalie Jos Sparla (Lips een trrap na) en van Gerrit Boot (vloerde Van der Saluw) voor schrijfwerk in aanmerking. In de andere kleedkamer had Harry Bouquet het minder naar z'n zin. De Schiedamse oefen- meester camoufleerde 2'n gramschap betreffende z'n pu- Drie teaen één. Voor de DHS-bank volgen v.l.n.r. Nol Roozen, Peter Lips.Henny Sla en Hans Vermeer de bal. DOOR FRED IVENS puien somtijds, maar een goed verstaander kon immers toch wel een duidelijke ondertoon van terechte kritiek bespeuren, ttê* WEELDE Te Voren kende DHL al de onge kende weelde van 2—0. Peter Bommel6 gaf een "gouden" pass aan Peter Llps (waar was voorstopper Nol Roozen of z'u "plaatsvervanger"?) die slecht opgestelde Hcnny Sla en Jos Sparla geen schijn van kans gal (2—0, 29 min.) DHS, dat alleen, via Piet Roozen een kans had vermorst en dat Ronal d Dijkstra fraai net naast zag "knallen", had ook na rust weinig in te brengen. Van Kes- sel en Van Dijk veimorsten kansen voor behoudend acte rend DHL, dat echter in de counter levensgevaarlijk kón rijn. Statisch opererend DHS kwam dan ook onverwacht hal verwege op 2—1. Theo van Raay zette voor, Paul Nijs (in het centrum veel ge vaarlijker dan statischop de vleugel) liet Hans Galjé mistas ten, waarna Piet Roozen CTioe die er in ging weet ik niet Ik lag al voordat Paul de bal kop te, geloof ik") met een zweef- duik de achterstand halveerde. Bouquet in gematigde bewoor dingen: "Een dubbele teleur stelling. We speelden tegen de onderste; bij winst waren we zo goed als veilig geweest Maar ja, de belangen waren schijn baar niet helemaal doorgedron- (y gen tot sommige heren. In de eerste klasse moet je je voor honderd procent inzetten en DHL's tweede.Net ais Johan Cruyff tegen Argentinië passeert Peter Lips in fraaie stijl ÏÏe de keeper (J0S Sparla) en ial daarna vanuit "moeilijke hoek scoren. rijn onnodig in de zorgen geko men. Deze nederlaag hebben we aan onszelf te wijten en niet aan de kracht van DHL." nood, want de als be langstellende aanwezige Arie Verlinde nam gaar ne plaats tussen de over ige forumleden. Dat de leden van Excelsior hierna veel vragen af vuurden over de om standigheden van het trainingsveld op Thurle- de, was een voor de handliggende zaak. BETER nummer twee in de touwen schoot, het feit blijft dat DHL simpelweg beter was. De Delft- se formatie had een technisch en taktisch overwicht, de de fensie was een klasse beter dan die van DHS, het middenveld had meer diepgang terwijl ook nog eens de vuurlinie beter bereikbaar was ste aanvankelijk over rossige Hans Vermeer, DIEPTEPASS DHL kreeg heteven onnodig moeilijk, maar haalde met rus tig mimende Wim TeHerooo aan het hoofd aangeschonden de finish. Zelfs realiseerde het inblessuretijd nog 31 toen Gerrit Droog de DHS-buiten- spelval ontregelde en Peter Lips ("Je doet wat je denkt. Alleen, als je mist wordt je uitgescholden") beheerst de dieptepass van Lo van Dijk verzilverde: 31. Een redenatie die niet volledig klopte. Bouquet mocht dan wel - aanvoeren dat DHL fortuinlijk B t Bubtiel. „Dat t mak. aan de eerste treffer kwam en kehjker je staat dan voor zijn ploeg veel te snel je wordt gedekt". Inderdaad, terwijl Paul Nijs (dit seizoen, al goed voor 14 treffers) en van z'n Italiaanse avontuur terugge- Zen P6®" De openingstreffer was dan ook Bij DHL hadden toen al Martien 1 geen verrassing en eigenlijk Vermeulen en Peter Bommelé zelfs niet al te fortuinlijk. Want Peter Bommelé forceerde het geluk door te dreigen na een vloeiende aanval van Martien Vermeulen, Loek van Kessel en Peter Lips (hield Nol Roozen van de bal af), waardoor in het nauw gebrachte Henny Ale wijnse onnodig in eigen doel schoot (1—0.13e min.) ters en Alex Nieuwenhout nau welijks aan de "bak" kwamen en alleen Theo van Raay bij Rob Smit wat had in te bren gen, draalde de Delftse frontli nie de Schiedamse defensie bij kans dol. Lo van Dijk glipte keer op keer langs Henny Ale wijnse. Nol Roozen had de grootste moeite met Peter Lips en zelfs Loek van Kessel heer plaats gemaakt voor an Schil- peroort (veel overwerk laate twee weken) en Jan Reurngs. DHS moest vlak voor tijd nog Frans Bos inzetten voor Gerrit Droog, die na een "knal" van Nol van der Swaluw ("revan che" voor de overtreding,..) groggy door verzorger Piet de Ruiter werd afgevoerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5