STICHTING: ENIGE VORM OM AAN ALLE DEMOCRATISERINGSEISEN TE VOLDOEN iekenhuisvoorziening in Schiedam in groot gevaar Wat waren de andere fusiemogelijkheden Discussie begon al mei vorig jaar e Integratie commissie GZ-Nolet: Confessionele inbreng Nolet moet blijven ammirammiraamimnmHiHiiiunuiininumni PINSDAG 28 JANUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT SCHIEDAM - „Aange zien het er naar uit ziet dat er met name voor het personeel geen onoverkomelijke bezwaren kleven aan de figuur van de stichting en ander zijds alleen in dat ge vat aan de eisen van democratisering en slagvaardigheid ten volle han worden voldaan, meent de Integratiecommissie de stichting als toe komstige rechtsvorm voor een nieuw Schiedams ziekenhuis te moeten aanbeve len", Dit is de volledige slotsom van de eerste nola van do integratiecommissie van de Schiedamse ziekenhuizen die ruim drie maanden ge leden de opdracht kreeg om de mogelijkheden te onder zoeken om te komen tot een eventuele samenwerk ing tussen het Gemeente Ziekenhuis en het Nolet Ziekenhuis. In dit eerste rapport van de commissie stelt men dat de stichtingsvorm het beste is omdat men deze volgens de Wet op de Stichtingen zo kan inrichten als men maar wensL In feite is er maar één beper king: de stichting kan geen leden hebben. Maar aan de andere kant is het wel mo gelijk een democratische beheersvorm volledig te verwezenlijken. De Integratiecommissie sug gereert daarbij om een stichtingsraad in te stellen die a) de leden van het stichtingsbestuur ontsla"* en genoemt; b) recht heeft op informatie en de opmer kingen maakt die de raad nodig acht en c) repressief toezicht uitoefent door goedkeuring van de jaarre kening en toetsing van het beleid. Deze stichtingsraad zou vol gens het rapport minsstens vier maal per jaar bijeen moeten komen. Deze verga deringen zouden als regel openbaar moeten zijn. De stichtingsraad zou bijvoor beeld kunnen worden sa mengesteld uit: 3 leden uit de gemeenteraad; 3 leden aan te wijzen door de Raad van Kerken; 2 leden aan te wijzen door het personeel; 1 vertegenwoordiger van de Plaatselijke Huisartsen Ver eniging; 1 vertegenwoordiger van de Schiedam se Specialisten; 1 vertegenwoordiger van de Kmisraad en 1 vertegenwoordiger van de ziekenfondsen. Het stichtingsbestuur zou, nog steeds volgens de suggestie van de integratiecommissie, kunnen bestaan uit 6 bur- gerleden, onder wie in ieder geval één huisarts, die eco nomisch. bestuurlijk, finan cieel, juridisch, bouwkundig en medisch als deskundig kunnen worden beschouwd. Als adviserende bestuursle den treden dan op; de di rectie, één lid van de medi sche staf en één Ud uit het personeel. Door deze vorm worden be stuur en contróle op het be leid gescheiden. Alle by het ziekenhuis betrokkenen ne men deel aan het bestuur, terwijl de deskundigheid van het bestuur gewaar borgd is. Bovendien is een slagvaardig beleid mogelijk. Als een soort overgangsrege ling stelt de onderzoek-com- missie voor om gedurende de eerste jaren de helft van beide colleges (bestuur en raad) aan te wijzen door respectievelijk de Schie- damse gemeenteraad en de Vereniging het Noletzieken- huis. In de eerste twee jaar zou bijvoorbeeld het stich tingsbestuur kunnen wor den samengesmolten uit le- den van het bestuur van het Nolet en uit leden van de ziekenhuiscommissie van de gemeente. Overgaan tot een stichtings vorm nadat beide zieken huizen tot één groot Schie dams ziekenhuis zijn gèlnte- greerd betekent wel dat het personeel van het Gemeente Ziekenhuis de ambter\aren- status zal verliezen. Het GZ-personeel zou echter ook door de gemeente als ambtenaar kunnen worden gedetacheerd bij de nieuwe stichting, zodat in ieder geval iedereen zijn rechtspositie behoudt Een andere mogelijkheid is dat de gemeente het huidi ge GZ-personeel zijn in komsten als ambtenaar ga randeert, zonder dat het overigens ambtenaar is. Schiedam - De integratieconunissie - inge steld om te onderzoeken ot het mogelijk is om te komen tot een fusie tussen beide Schiedamse ziekenhuizen - is van mening dat de ziekenhuisvoorziening in Sehiedam in groot gevaar is. Op economische grond en is het onvermijdelijk dat beide zieken huizen kleiner worden en dit heeft onaan vaardbare gevolgen voor de gezondheids zorg in Schiedam. Daarom is het volgens de commissie een harde nood zaak dat er op korte termijn fundamentele beslissin gen worden genomen. Het nog even aanzien van de hele zaak, zou kunnen betekenen dat het te iaat is. Integratie van beide ziekenhuizen is zeker noodzakelijk. De situa tie is zo ernstig dat beide bestu ren bereid zullen moeten zijn afstand te doen van de histo risch gegroeide structuren van beide ziekenhuizen, teneinde één ziekenhuis voor Schiedam veilig te stellen. "Voor deze overweging zullen alle andere moeten wijken", zo con- cluderen de commissieleden. Tot deze slotsom is men onder meer gekomen na het bekijken van de cijfers van beide zieken huizen van de afgelopen jaren. Hieruit blij*kt onder meer dat er teveel ziekenhuisbedden in Schiedam zijn. Volgens de oude norm (5 pro mille) 150 bedden en volgens de door de staatsse cretaris voorgestelde norm van 4 pro mille zelfs 250 teveel. Wel moet daarbij worden bedacht dat Schiedam 15 procent meer opnamen van bewoners heeft dan Gaardingen. Dit is moge lijk toe te schrijven aan de vrij hoge graad van vergrijzing. Bo vendien is de gemiddelde ver- pleegduur in het G2 15 procent langer dan het landelijk gemid delde, hetgeen voortvloeit uit door Rien van den Anker het grote aantal opnamen voor zenuwziekten. Toch is er sprake van "overbed- dmg". De bedbezetting daalt snel. Voor 1975 wordt een be-' v zettmgsgraad van 83 proeent verwacht, terwijl het landelijk gemiddelde 90 procent be draagt. Een der oorzaken is Het dalen van het aantal inwoners. In theorie zouden er jaarlijks alleen al om deze reden 3,2 bedden moeten worden geslo ten. Bovendien zijn er aanwijzingen dat steeds riteer Schiedammers m Rotterdamse ziekenhuizen worden opgenomen. Vermoede lijk komt dat omdat de medi sche pakketten van beide Schiedamse ziekenhuizen te weinig geschakeerd zijn. GEVOLGEN De daling van de bedbezetting en die van de gemiddelde ver- pleegduur hebben ook economi sche gevolgen. Er komen ex ploitatietekorten die in principe niet mogen worden doorbere kend. Nu zal het tekort van het GZ na internering van de reserves ten laste van de gemeente Schie dam komen. Het tekort van No let betekent een vermindering van het eigen vermogen. Ter verduidelijking: het tekort in 1973 voor beide ziekenhuizen was vier ton; voor 1974 wordt het tekort geschat op ongeveer een miljoen. Ook de toekomstbeelden zijn in dit opzicht somber. De daling van de gemiddelde verpleeg- duur zal vermoedelijk door gaan. Bovendien zegt de Struc tuurnota Gezondheidszorg van staatssecretaris Hendriks dat er t steeds meer nadruk zal moeten worden gelegd op poliklinische behandeling en preventieve zorg- Bij doorwerking van deze beginselen is te verwachten dat minder ziekenhuis-opnamen no dig zullen zijn. Op dit moment worden er in snel tempo verpleegtehuizen ge bouwd. Ook hierdoor zal het aantal verpleegdagen in de zie kenhuizen dalen, want er zijn nog altijd patiënten die opgeno men worden omdat er in de verpleegtehuizen geen plaats is. Tot slot blijkt uit de cijfers dat ook in Rotterdam "overbed- ding" dreigt Op enkele minu- ten rijden van Schiedam wordt een geheel nieuw St. Franciscus Gasthuis gebouwd. De concur* rentie zal dus nog groter wor den. Samenstelling van GZ en NoJet betekent dat er een ziekenhuis met (330 +300) 630 bedden ontstaat Het ziekenhuisbed rijf zal echter pas als eenheid kun nen fungeren als beide gebou wen met elkaar zijn verbonden door een overdekte verbin- dingsgang. Nadat eerst de "fusie in de top"* heeft plaatsgevonden zal er een tijd lang niets gebeuren. Er zul len dan geen schokeffecten op treden en het personeel kan dan - zeker als een vaste ver binding tussen beiden gebou wen bestaat - alvast wennen aan de nieuwe situatie. Men stelt zich voor dat het nieuwe Schiedamse Ziekenhuis zal blij ver» bestaan uit het "Gemeente gebouw" en het "Noletgebouw" Als eenmaal de werkelijke inte gratie is begonnen zal ook een aantal andere gezondheidsvoor zieningen verder kunnen wor den ontwikkeld. Te denken valt onder meer aan een revalidatie centrum en een psychiatrisch centrum. Ook zal een aantal medische functies moeten wor den ontwikkeld en zullen enke le specialismen moeten worden aangetrokken, zodat er steeds minder patiënten zullen worden doorgezonden naar Rotterdam. Dit heeft twee voordelen, name lijk meer werkgelegenheid en de ziekenhuisvoorziening in Schiedam wordt beter. Men gaat ervan uit dat deze integra tie wel extra kosten met zich zal brengen, maar deze moeten worden gezien als diepte-inves teringen. die pas op den duur tot kostenbesparing zullen lei den. Schiedam Een belangrijk discussiepunt tijdens de vergaderin gen van de Integratiecommissie is geweest hoe de confessione le inbreng van het Nolet Ziekenhuis zou kunnen functioneren na een fusie met het Gemeente Ziekenhuis. De commissieleden erkennen dat dit confessionele karakter door grote groepen van het partiëntenbestand op prijs wordt gesteld en het is dan ook van belang dat aan deze wens volledig tegemoet wordt gekomen. Uit cijfers blijkt dat 45 tot 50 procent van de patiënten van het Nolet katholiek is, In het Gemeente Ziekenhuis is dit percentage slechts 5 10 procent. Bovendien blijkt dat twintig procent van. de Nolet-patiënten uit Vlaardmgen en Maassluis komt Hetgeen er op duidt dat hier sprake is van een bewuste keuze voor dit confessionele ziekenhuis. Toch is Nolet we] confessioneel gebleven, hetgeen onder meer blijkt uit het feit dat een patiënt niet uitsluitend als ziektegeval wordt gezien. Men moet bovendien hulp bieden bij psychische, sociale en religieuze noden. De hulpverlening is gericht op de totale mens en niet alleen op zijn lichamelijkheid. Zeker is in ieder geval dat de „sfeer en identiteit" van een ziekenhuis wordt bepaald door de mentaliteit van de medewer kers die in een proces van jaren zichzelf hebben geselecteerd. Ieder ziekenhuis heeft zijn eigen criteria voor die selectie en het is duidelijk dat die in ieder geval anders waren en zijn in het Nolet dan in het algemene ziekenhuis GZ. Hoe nu uiteindelijk toch dat stukje confessionele inbreng binnen een groet Schiedams ziekenhuis kan worden gehandhaafd, zal nog nader moeten worden uitgewerkt Dit zou moeten gebeu ren door een nog in te stellen commissie Confessionakteit. Schiedam De integratlecommissie die de moge lijkheden heeft onderzocht voor een eventuele fusie tussen het Gemeente Ziekenhuis en het Nolet Ziekenhuis heeft de volgende mogelijkhe den onder de loupe genomen, (1) Regeling volgens de wet gemeenschappelijke regelingen. In deze wet uit 1950 wordt in eerste instantie de mogelijkheid geschapen om te komen tot een samengaan van twee of meer ziekenhuizen die elk door een gemeente werden gerund. Er kan dan een soort „raad van bestuur" worden ge- vormd bestaande uit vertegenwoordigers van de deelnemende gemeenten. In deze wet wordt ooft. de mogelijkheid geopend voor een samengaan tussen een burgerlijk rechtspersoon en een ge meente. In deze vorm is sprake van een redelijke autonomie, maar wel zal een slagvaardig beleid achterwege blijven omdat er drie overheden (centrale overheid, gemeente en GS) controle op het beleid zullen voeren. Verder ia de kans" groot dat een dergelijk lichaam geen geld zal mogen lenen op de vrije kapitaals markt, maar dat dit alleen mogelijk zal zijn via de Bank van Nederlandse gemeenten. Exploita tie-tekorten zullen door beide partners moeten worden gedragen. De vraag rijst of de particulie re vereniging Nolet dat lang zal kunnen volhou den. Het enige bestaansrecht voor die vereniging zou nog ?ijn het „leveren" van bestuursleden voor het ziekenhuis. (2) De B3-s lichting. De vorm is in feite eem provaatrechtelijke stich ting met als enige afwijking dat ook dan artikel B3 van de Algemene Burgerlijke Pensioenwet van toepassing wordt verklaard. Vroeger was dit aantrekkelijk, omdat dit een welvaartsvaste pen sioenvoorziening betekende. Sinds de oprichting van het Pensioenfonds voor Gezondheid, Geeste lijke cn Maatschappelijke Belangen (PGGM) in 1970, met vrijwel dezelfde pensioenvoorziening als die van het ABP is er minder beboette aan de &3-$tichtmg. By deze vorm zyn de arbeidsvoorwaarden en de rechtspositie vrijwel gelijk aan die van ambtena ren, maar het personeel is geen ambtenaar. Het is in dienst van een privaatrechtelijke stichting. Een nadeel is dat een B3-sbchting haar beleid zal moeten afstemmen op dat van de overheid, ift het Schiedamse geval op dat van het college van burgemeester en wethouders. In feite komt het beleid bij dit college te liggen, dat daarvoor niet eens verantwoording hoeft af te leggen aan de gemeenteraad. Enerzijds staat dus het ziekenhuisbestuur, anderzijds het college van b. en w. dal de dienst uitmaakt De vraag rijst of dit laatste college deskundiger is dan het ziekenhuisbestuur (3) Ziekenhuis als tak van gemeentelijke dienst. Op dit moment functioneert het Gemeente Zieken huis op deze wijze. Zou deze vorm gekozen worden, dan zou dit betekenen dat het Nolet in zijn geheel opgaat in het GZ. Het gehele perso- neel krijgt dat de status vam ambtenaar. Het beleid ligt in handen van het college van b. en w. en in laatste instantie bij de gemeenteraad De commissie voor het Gemeente Ziekenhuis is geen bestuur, het adviseert slechts. Door dit alles kan een ziekenhuis in deze vorm vrij gemakkelijk verzeild raken m politieke ver wikkelingen. Bovendien wisselen college van b, en w. en gemeenteraad om de vier jaar, zodat afbreuk zou kunnen worden gedaan aan de zozeer nodige continuïteit in het beleid en rust in het ziekenhuis. (4) Ziekenhui» beheerd door een vereniging Volgens de integratiecommissie kan aan deze con structie voorbij worden gegaan. Een vereniging met slechts twee leden is een wat opmerkelijk figuur, (5) De stichting Deze vorm wordt commissie aanbevolen. Zie hoofdverhaal iffiraKQSinniiiinQinmmiimiminmnmiiiiiiiQ Rechtspositie medewerkers niet bepalend Schiedam De integratiecom missie van de Schiedamse zie kenhuizen is van mening dat de rechtspositie van het personeel geen factor hoeft te zijn, die bepalend is voor de keuze van de rechtsvorm bij een fusie. Op langere termijn gezien zyn de bestaande verschillen niet rele vant. „Uit het oogpunt van kostenbe- teugehng van de gezondheids zorg en van betere aansluiting bij het ziekenhuiswezen zou men «sen voorkeur voor de met- ambtehjke status kunnen heb ben", zo zegt de commissie in haar eerste nota. Men zegt verder dal het mogelijk is om in bepaalde vormen van samensmelting een deel van de medewerkers ambtenaar te la ten zyn (of blijven) en een an der deel de particuliere status te laten houden. De meest markante verschillen van de ambtelijke met de parti culiere status zyn de volgende: 1) De netto-salarissen zijn voor enkele groepen tn overheidszie- kenhui2en op dit moment 9 pro cent hoger dan in particuliere ziekenhuizen. Dit verschil zal, geziende activiteiten van de landelijke overlegorganen, bin nen afzienbare tijd zijn verdwe nen. 2) De secundaire arbeidsvoor waarden van ambtenaren bie den soms meer bescherming dan het arbeidsrecht en de CAO's van de particuliere werknemers. Men kan echter stellen dat de Nationale Zieken huis Raad deze arbeidsvoor waarden, voorzover passend en beter, zal overnemen, Schiedam De discussie over een eventuele fusie tussen het Gemeente Ziekenhuis en het Nolet Ziekenhuis Is eigenlijk pas vorig jaar mei goed op gang gekomen. De toenmalige burgemeester H. Roelfsema (toen ook voorzitter van de commissie voor het Ge meente Ziekenhuis) en dc oud- directeur-geneesheer A. L, J. Kunze van het Nolet Zieken huis hebben toen een nota ge publiceerd over de toekomst van de Schiedamse ziekenhui zen. Het slot van deze nota. waarin wordt gepleit voor een samen gaan tussen Nolet en GZ luidt aldus: „Het instellen van een werkgroep kan de eerste stap zyn voor het verkrijgen van een goed inzicht in deze zeer com plexe materie teneinde de weg te vinden voor sanering en voor het behoud van een ziekenhuis in Schiedam." Op 10 juni vergaderde de Com missie voor het Gemeente Zie kenhuis over dit rapport en werd er besloten om als leden van de werkgroep aan te wijze, rv Mr. H. B. Symens, KNO-arts en voorzitter van de medische staf van het Gemeente Zieken- huis Mr. A. Caljé, lid van de com missie voor het Gemeente Zie kenhuis J. Jansen, economisch adjunct directeur van het Gemeente Ziekenhuis. Deze is later in ver band met zijn ziekte vervangen door J. H. Leusink. directeur-ge neesheer van het Gemeente Zie- kenhuis. Op 13 juni 1974 vergaderde ook het bestuur van de rooms-kath- ollekc vereniging voor Zieken- verpleging Nolet Ziekenhuis over de nota. Besloten werd toen om als leden van de werk groep aan te wijzen: J. Vonk, chirurg, voorzitter medische staf van het Nolet, A. A. L. Stegman, bestuurslid. C. J. M. Vlootman, directeur- geneesheer van het Nolet. Van de zijde van de gemeente Schiedam zit verder mr. H. Snoep als waarnemer tn de werkgroep, die later bekend is geworden onder de naam Inte gratiecommissie. UITGANGSPUNTEN De drie belangrijkste uitgangs punten voor de integratiecom missie waren de volgende: Het behouden van de best mo gelijke ziekenhuisvoorziening in Schiedam. De belangen van elk lid van het personeel zuilen zorgvuldig worden behartigd (verkregen rechten, salaris, rechtspositie, enz. enz.) 9 Gestreefd zal worden naar een democratische beheersvorm. De werkgroep stelt zich de proce dure na het bekend worden van de eerste nota als volgt voor, In eerste instantie zou er in begin sel overeenstemming moeten worden bereikt tussen beide be sturen over een bepaalde te kie zen rechtsvorm. Vervolgens moeten de consequen ties daarvan op de rechtspositie van het personeel cn de confes sionele inbreng van het Nolet diepgaand worden onderzocht Pas dan kan een definitieve beslissing worden genomen over de samensmelting en de vorm waarin dit zal moeten ge beuren,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3