eliiedam pakt tweede plaats Excelsior'20 gooit het roer om use Demos laat voorsprong glippen m SFC eindelijk S'Boys KA VA met 41 duidelijk afgebluft Géén verscMI Heimen Lagerwaard ziek met los van winst FCN blijft klimmen Rol VDL vrijwel uitgespeeld IvIAANDAG3 FEBRUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT 5 Schiedam Weer bewees Schiedam over een elftal met kwaliteiten te beschikken. Stonden de geelzwar ten in het begin van de competitie in de onderste regionen, door uit de laatste acht wedstrijden veer tien punten te behalen klom Schiedam naar de tweede plaats. RAVA ondervond het: 41. Trainer Hans - Ruijtenberg zegt RAVA trachtte het initiatief over ;,In het begin hebben wij wat te nemen en de verre lob die getobd met blessures en het 2oeken naar de juiste opstel ling. Wij hebben nu de juiste combinatie, en de inzet, het spe linzicht en vooral ook de condi tie van"de jongens, bewijst dat wij in-de top van de derde klasse thuishoren". De'.eerste tien minuten van de wedstrijd, die van beide kanten goed technisch voetbal liet zien, begon wat voorzichtig. Er was een aftasten van eikaars zwak ke plekken. Het spel van RAVA is gebaseerd op techniek en Vier minuten voor rust zag de snelheid en de Schiedam-verde- hard werkende Schiedam-ploeg spits Peter Duykers losliet be landde buiten bereik van Kees Heydra tegen de lat Schiedam ging weer ten aanval en de opnieuw goed opkomende Joop Krommenhoek schoot net naast In de 35e minuut ver stapte Ton Verwey zich dusda nig dat hij geblesseerd het veld verliet Hij werd uitstekend ver vangen door Gerard Btaquire die direct wat meer vaart in het spel bracht dïging had in de eerste fase nogal wat moeite met de diepte pass die vooral aanvoerder Henk Heemskerk veelvuldig ge bruikte. Schiedam kreeg na een kwartier wat meer greep op het spel en dan eindelijk het veldoverwicht beloond. Roy den Hartog gaf een pass naar Bram Scholte die op rechts vrij op kwam en zijn schuiver was te machtig voor doelman Putters. Schiedam leidde met 1—0. vooral het middenveld zag RAVA trachtte direct wat terug steeds weer kans de voorhoede aan het werk te zetten. In de vijftiende minuut liet de goed opgekomen Joop Krommen hoek een schuiver los die doel man Theo Putters vrij eenvou dig kon stoppen. te doen en de serie snelle aan vallen die de Hagenaars ontke tenden, stelde de Schiedam ver dediging voor problemen. Trai ner Ruijtenberg schreeuwde naar Jan van Naamen: „Orga niseer je verdediging anders gaan we het schip in". Samen met Leen van de Ploeg en doel man Heydra wist Van Naamen de bal in de ploeg te houden en zo de RAVA-aanvallen te ontregelen- Schiedam haalde de rust met een nuttige 10 voor sprong. Ook na de thee wist Schiedam het initiatief aan zich te hou den. En weer kwam de RAVA- verdediging onder druk te staan. In de 51e minuut van de wedstrijd weer een pass van Roy den Hartog, ditmaal op Bram Scholte die twee man omspeelde en de bal scherp langs de grond voor het doel trok. De RAV A-verdediging verzuimde in te grijpen en de bij de tweede paal klaar staan de Gerard Blaquire schoof de bal buiten bereik van Theo Put ters over de doellijn. Schiedam had een comfortabele 2—0 voorsprong opgebouwd. Echter niet voor lang. RAVA be sefte dat er iets gedaan moest worden. Vanaf de aftrap trok ken de Hagenaars massaal ten aanval. Henk Heemskerk liet van 25 meter een schot los dat via de lat het veld in sprong, precies voor de voeten van rechterspits René van Goot De ze had geen moeite de uit posi tie zijnde Kees Heydra te passe ren. Zo was het dertig seconden na het tweede Schiedamse doel punt al weer 2—1. Dringen bij Schiedam RAVA. Uiteindelijk maakte Schiedam de meeste „ruim te" RAVA putte hier energie uit en ontketende een offensief waar door Schiedam ver terug moest Een schot van René Gooi, dat Kees Heydra maar net corner kon tikken, leidde een serie van vijf hoekschoppen in, waarmee Schiedam de grootste moeite had. Kees Heydra die de wed strijd zwak was begonnen, groeide echter naar grote hoog te en samen met zijn verdedi ging, wist hij zijn doel schoon te houden. Het RAVA-offensief had de Ha genaars zoveel kracht gekost dat Schiedam zich onder de druk wist uit te werken, „Hier bewezen de spelers hun enorme conditie", aldus trainer Ruijten berg na afloop, Schiedam kreeg weer greep op het middenveld en een pass op Eef Krabben dam leidde het derde Schie damse doelpunt in. Krabben- dam ontving de bal, draaide om laatste man Ruud Schrijvers heen en schoot hard en laag in: 2—1. Trainer Ruijtenberg wisselde Wim Schemkes in tegen Jan Krabbendam om de verdedi ging verse kracht te geven. RA VA zag echter geen kans meer een vuistte maken. Het zware veld had ook bij de Hagenaars veel kracht gekost. Schiedam wist zelfs nog verder uit te lo pen. Acht minuten voor tijd belandde een bekeken bal van alweer Roy den Hartog bij Hen- ny Hagen. Deze had nog lucht genoeg om dertig meter op te rukken en doelman "Theo Put ters uit zijn doel te lokken. Zijn. lage schuiver trof het net en Schiedam stond op 41. Gezien het vertoonde spel van beide ploegen misschien iets te geflat teerd maar de overwinning was zeker verdiend. Schiedam Achteraf was men bij DRZ toch wel blij met de puntenverdeling die het kreeg uit de thuiswedstrijd tegen Zuiderster. Blij, omdat het de eerste helft af moest sluiten met een achterstand van 1-0. Het werd in Kethel een attrac tieve wedstrijd, met twee aan vallende elftallen die elkaar in sterkte niet veel ontliepen. Het leek er op dat de eerste helft doelpuntloos' afgesloten zou worden maar kort voor het. einde werd Ab Boes omspeeld en kreeg Van der Klooster de kans om doelman Collé met een hard en goed gericht schot te kloppen: 0-1. Na de thee was er een als herbo ren DRZ dat de tegenstander weinig kansen meer gaf en keer op keer het doel van Zuiderster belaagde. Toch duurde het nog tot in de 38e minuut voordat het verlossende en lang ver wachte doelpunt kwam. Bij een doelwarsteling werd de bal ver schillende malen heen en weer getrapt, totdat Grootveld er met een welgerichte kopstoot een einde aan maakte: 1-1. Er kwamen daarna nog voldoen de kansen, voor DRZ om einde lijk eens van de gelijke spelen- reeks af te komen. Gonlag gaf De Kok een zeer goede kans maar laatstgenoemde kopte net over de kruising, waardoor de stand onveranderd bleef. Ook daarna kwam in die stand geen verandering en was DRZ aan het zevende gelijke spel toe. Van onze sportredactie Maassluis Al was VDL's rol practisch uitgespeeld, de klap die oefenmeester Rinus Clarijs door het verlies (12) kreeg toe gediend, dreunde nog lang na. In het streek duel met Excelsior'20 speelden de blauwwitten de Schiedammers de bal zó magnifiek toe, dat de bezoekers daar gretig dankjewel op antwoor den. Dat gebeurde in het tweede gedeelte van een opvoering die niet fraai was maar waar hard werd gewerkt: 12. Zo was dat voor de thee bij de thuisclub het geval en na de onderbreking bij de gasten. De 1—0 voorsprong (een schitteren de treffer van aanvoerder Aad van der Stelt) kon VDL niet aan. De elf van Rinus Clarijs stokten in die fase, lieten zich de wil opleggen door de forma tie die het meeste baat had bij een overwinning. Het verzet van VDL was gering en de mannen van trainer Aad Bier huizen van Excelsior profiteer den daar dankbaar van. De uit slag opent perspectieven voor Aad Bierhuizen's ploeg, die weer uitzicht heeft gekregen op het behoud. De domper was groot voor Rinus Clarijs. Hij na afloop: „De winst is cadeau gedaan aan Ex celsior. Het is geen verdienste van Excelsior, het is zwakte van mijn équipe dat zij de winst zo uit handen gaf. Mijn ploeg kan een voorsprong niet aan, spelen zelfs nu ze vrij kunnen spelen nog steeds gespannen en raken in verval wat zich vooral manifesteert in het zonder inzicht spelen." Aad Bierhuizen echter verheugd: „Na de rust hebben wij het roer omgegooid. Het technische spel letje van ons afgezet en directer gaan spelen, waarbij de inzet de boventoon voerde. We moes ten op resultaat spelen en dan vergeet je maar of het mooi gaat. In de eerste helft hebben wij het laten zitten, maar in de tweede etappe kwamen wij er helemaal bovenop. Konden VDL controleren en toeslaan bij de geboden kansen. Het was een typische ontmoeting tussen twee degradatiekandidaten." DIRECTER Belde teams waren volledig In de streekderby. Tijdens het aftas ten van eikaars krachten kwa men de combinaties van Excel sior beter tot zijn recht. De gasten speelden veel over de vleugels en vooral rechterver dediger Wim Putter verrichtte daarbij veel arbeid. De acties waren echter niet nauwkeurig genoeg om VDL dat directer speelde te verontrusten. Na dertien minuten had Excelsior de score kunnen openen, toen lange spits André van Stralen voor open goal hoog over schoot. Aanvoerder Wim Tle- man van Excelsior kon met middenvelders Eric Gudde en Berry HeJjster veel ten aanval De Excelsior-defensie redt trekken, maar captain Aad van der Stelt van VDL ex kon op tijd voor opruiming VDL verzette de bakens en brak in de zeventiende minuut uit. Aad van der Stelt kon met de bal aan de voet vrij richting strafschopgebied oprukken en van dertig meter haalde hij ver nietigend uit, waardoor doel man Coen v.d. Pas van de Schiedammers volkomen werd verrast: 10. VDL hield in eerste instantie het initiatief vast en Excelsior viel terug, ging nonchalant spelen en had veel balverlies. Na een half uur was het Jan van Alte- na die bijna succes had met zijn inzet die op de kruising terecht kwam. Aan de andere kant moest keeper Kees van Eijk van VDL zijn goal uit om de doorgebroken John Klop pers de doorgang te ontnemen- GELUK Tegen het einde van de eerste speelduur wist Excelsior de teugels weer In banden te ne men, waarbij de precisie beter weril verzorgd. In de tweede speelhelft hapten de gasten di rect toe. VDL liet zich het spel te veel opdringen en verloor zienderogen terrein. Op geluk kige wijze kwam Excelsior ge lijk. Een voorzet van rechts werd onderschept door Kees de Man van VDL en goalie Kees van Eijk was een geslagen man toen de bal stijf langs de paal In het doel verdween, waarbij aandacht vragende spits André van Stralen bemiddelde. Excelsior bleef aanhouden en het was John Kloppers die de aan dacht vroeg. Lukte het de eer ste maal niet, de tweede maal was hij de VDL-defensie te glad af en 1—2 was het resultaat, wat ook de eindstand werd. Bij VDL werd Wim Kouwenhoven nog gewisseld voor Bram Monn en Excelsior liet Peter v,d. Hoe ven nog opdraven voor Eric Gudde. Schiedam De geruchten vertellen dat SFC-trainer lïeimen Lagerwaard door het bestuur van de afdelings eerste -Wasser op non-actief Is gesteld. Een hardnekkig gerucht, '.dat echter door SFC-voorzitter Leo de Veldt ten stelligste wordt ontkend. Lagerwaard is ziek thuis en we hebben -taal nog teken van hem gehoord. Als hij weer hersteld Is "en zich meldt, zat er zeker met hem worden gesproken. Op dit moment kan Ik echter met zekerheid stellen dat Lagerwaard door ons niet Is ontslagen", aldus SFC's voor zitter Schiedam Schiedamse Boys, gewend aan over winningen heeft in de thuiswedstrijd tegen De USC-defensie is geklopt, maar ook nu weer wordt het geen doelpunt, USC genoegen moeten nemen met een gelijk spel: 11. Dit alles is wel een streep door de reke ning van de Boys die daardoor geen afstand hebben kunnen nemen van de concurrent en misschien wel de kansen op een kampioenschap onzeker hebben ge maakt Maar er is nog een troost voor de Boy3: de competitie duurt nog lang. De uitslag 1—1 geeft de verhouding m het veld en de kracht van beide ploegen goed weer, al moet er gezegd worden dat Schiedamse Boys, indien alle kansen goed waren ge bruikt, de wedstrijd zou hebben gewonnen. De thuisclub is heel wat dichter bij een overwinning geweest dan USC, Ir» de eerste plaats viel de gelijkmaker, gescoord met een ver, verrassend schot, pas vijf minuten voor tijd. Daarvoor hadden Van Gerven, Stip en Oudheusden verschil lende keren alleen voor de Rot terdamse doelman gestaan. He laas voor de thuisclub faalden de aanvallers schromelijk en zo moest de Boys genoegen nemen met één doelpunt. Dat werd gescoord door Krien van Gerven, toen de wedstrijd nog maar vijf minuten oud was. Een ieder dacht toen dat Schie damse Boys de naaste concur rent met grote cijfers zou gaan kloppen. Het kwam echter an ders uit en de Boys moest het er maar mee doen. Schiedam Een voor de rust goed, soms zelfs bijzonder goed spelend Demos heeft er wat dom aan gedaan tegenstander Aeolus wat te onderschatten en dat heeft het team van trainer Foul us dan toch wel de overwinning gekost. In die eerste helft van de eerste thuiswedstrijd in dit seizoen, was het Demos dat de lakens uitdeelde. Het had in die periode een veel grotere voorsprong kunnen nemen dan de 20 waarmee het nu de eerste helft afsloot. Gerard van Schijndel, de snelle rechtsbuiten, nam in beide doelpun ten zijn aandeel. Het eerste kwam uit een voorzet van hem met een kopbal van Mart Frey en het tweede maakte hij zelf, ook met een kopbal, uit een voorzet van de nog steeds aktieve Aad je de Ruiter. Toen na de rust Aeolus voelde dat het werd onderschat door Demos' werd het meteen sterker. Het drong op en nam het heft totaal in handen. Dit verwarde het rich zo zeker en superieur voelende Demos en ondanks uitmuntend keeperswerk van Luc van Schijn del moest het toch toestaan dat Aeolus een gelijkspel uit het vuur sleepte. Het werd 2—1 door Van Elshout met een goed gericht schot en het gelijkmakende doelpunt werd gescoord door Van der Bosch: 22. Toen Demos begreep dat het onnodig punten had weggegeven was het te laat Het zag tenminste geen kans meer om in de stand verandering te brengen. Schiedam Op Parkhoek Thurlede werd het lassen SFC en DOZ uit Rotterdam Zuid een enerverend duet dat door de thuisclub verdiend met 1-0 werd gewonnen. Zeker in de eerste helft was SFC de betere ploeg, al kon het dat pas na twintig minuten, uitdrukken In een doelpunt. Het was uit een voorzet van links dat John van Dillen de bal ineens op zijn slof nam en doelman Broer geen schijn van kans gaf. V<5ór dat doelpunt had die Rotterdamse doelman al heel wat malen door knap werk een doelpunt kunnen voorkomen en ook daarna had hjj altijd een antwoord klaar bij akpes van onder meer Liekendiek en Van de Berg. Na de rust kwam DOZ bijzonder goed terug en het was toen de Schiedamse doelman Jan de Winter die uitgroeide tot de held van de dag. Zijn bijzonder goed werk op schoten van Mijnsman, Leferink en Oorschot hielden rijn club op 1-0. SFC bet André Kouwenhoven opdraven in de plaats van Dick de Ntis en dat bracht meteen meer vaart in de voorhoede van het team, dat het laatste half uur op de counter speelde. Sterk terug getrokken om de voorsprong te verdedigen kwam het dan plotse ling tot aanvaUen die bijzonder gevaarlijk waren maar uiteindelijk toch strandden op doelman Broer. SFC bleef het verdedigend knap doen en sleepte zo een bijzonder nuttige overwinning uit het vuur. Schiedam FCN blijft op de goede weg en na de overwinning gisteren op Indus gaat men in de gelederen van de Schiedammers denken aan een promotie. Door de overwinning <3-1) is FCN op de tweede plaats gekomen en gezien het vertoonde spel In de wedstrijd tegen Indus Is een eventuele promotie niet onwaar schijnlijk. FCN speelde goed, nam al direct een veldmeerderheid en drong de bezoekers in de verdediging. Het overwicht werd in de twintig ste minuut beloond met een doelpunt. Een voorzet van Huug van der Gnjp werd door Ronald van de Bos laag en hard ïngeknald: 1-0. Dat het opzetten van de buitenspelval risico kan inhouden bleek een kwartier voor tijd. De val werkte niet goed bij FCN en dat betekende dan ook de gelijkmaker: 1-1. De volgende minuut bracht echter al weer een Schiedamse voor sprong op het scorebord. Op een dieptepass van Ronald van de Bos volgde een hard schot van Peter Friederich en weer moest de Rotterdamse doelman een vergeefse duik maken: 2-1. Direct na de rust veroverde FCN weer een veldmeerderheid, dat lang zaam maar zeker door Indus te niet werd gedaan. Toen bleek dat doelman Hans de Jong een prima plaatsvervanger was van de geblesseerde Dolf de Ruiter. Hij stond zijn mannetje en een doelpunt van de bezoekers bleef dan ook uit. Een goed opgezette aanval van FCN werd in eerste instantie besloten door Huug van der Gnjp die de bal met een lob over de doelman wipte. De paal ketste debal echter weer terug het veld in. Het hoofd van Ronald van de Bos kwam er tussen en toen moest een verdediger rijn doelman te hulp snellen. Hij' deed dat met de hand en de toegekende strafschop werd door Ger Gouweleeuw in een doelpunt omgezet. Vandaar de overwinning van 3-1,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5