SCHIEDAMSCHE COURANT "Maak beraad van college openbaar" "Stop aanleg rijksweg 19" C€ ege wil tenni Laste één jaar bedenktijd Slachtoffer moor daansla g nu verhoord Schiedamse klaar- overtjes zijn bevoegd: VROUW LOOPT BIJ BLUSPOGING BRANDWONDEN OP Zingen is Blijdschap: 10 jaar Scheidend WD-raadslid mevr. A. Dirkzwager: Vlaardingen vraagt minister: Verzoek aan minister over afbouw Beneluxweg: VROM WIL ALLE PLASTIC ZAKKEN TOT JULI OPHALEN Stoffenmarkt moet Schiedammer inspireren Oudhollandse „Negeren stopteken is echt strafbaar", zegt politie i# JA Vrijdag 7 februari 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - ld achtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 100ste jaargang no, 25239 Schiedam - Bij een poging om een in brand gevlogen deken te blussen heeft de 67-jarige mevrouw A. van H. aan de Van 's-Gravesandestraat 6B brandwonden opgelopen ai" handen en voeten. Zij is ter plaatse door een dokter behandeld. De brandweer heeft de deken die op een kachel had vlam gevat met een neveïstraal geblust. Het Interieur van de kamer heeft brandschade opgelopen. Dezelfde dag moest de brandweer uitrukken naar de Sint Liduinastraat waar op nummer 94B een kachel oververhit was geraakt. De bewoonster had de kachel niet kunnen temperen. Brandweerlieden hebben de haard verwijderd. Voor de tweede maal binnen korte tijd moest de brandweer in aktie komen bij het woonwagenkamp aan de Schiekade waar een partij autobanden weer In brand was gestoken. Rond middernacht in de ijzige kou, raakte bij het slachthuis een hoop mest door broei In brand. Het vuur is met een lagedrukstraal geblust. Schiedam - Het WD-raadslid mèvïouw Anita Dirkzwager-van Zoel en, dat per 1 mei de gemeenteraad verlaat vindt dat het huidige college van burgemeester en wethouders zijn vergade ringen openbaar moet maken. "De progressi even zeggen altijd dat ze zo voor openheid zijn. Laat ze dan deze beraadsla gingen in ieder geval toegan-, kelijk maken voor gemeente raadsleden van die fracties die niet via hun politieke, kleur verbonden zijn met dat college. Dan krijgen wij ten minste de Informatie van de bron af en kan men van ons verwachten dat we een goede oppositie voeren", aldus me vrouw Dirkzwager, die weer "gewoon" huisvrouw wordt en al haar aandacht weer gaat geven aan echtgenoot en vier opgroeiende kinderen. Het VVD-raadslid gaat weg omdat het van mening Is dat de democratie op dit moment niet meer wordt gewaarborgd in Schiedam. Volgens haar Is er sprake van een soort dicta tuur van de democratie waar bij een groot deel van de bevolking monddood is ge maakt. Het gevolg zo meent zij, zal dan ook zijn dat er in de komende jaren besluiten zullen worden genomen die niet in het belang zijn van Schiedam. "JVLiar alleen in het belang van bepaalde groepen", aldus mevrouw Dirkzwager. Lees verder pag. 3. Vïaardingen/Schicdaro De gemeente Vlaardingen zal er bij de minister van verkeer en waterstaat op aandringen de aanleg van rijksweg 19 tussen Vlaardingen en Rijswijk stop te zetten. De gemeente wil dat de noodzaak tot de aanleg van deze Beneluxweg aan een nadere Studie wordt onder worpen. Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad een motie van PvdA en PPR aangenomen, waarin om stopzetting wordt gevraagd, aanvaard. Wanneer het stopzetten van de aanleg onmogelijk blijkt te zijn, dan moet alles in het werk worden gesteld, zo vraagt Vlaardingen de minister, om het recreatiegebied Midden Delfland, dat door de weg door midden wordt gesneden, tegen de overlast van rijksweg 19 te beschermen. PPR en PvdA wezen er op, dat ook de gemeenteraad van Delft van mening is dat de weg het waardevolle polderland schap te erg zal aantasten. Schiedam Het gemeentebestuur van Schiedam heeft de minister van verkeer en waterstaat, Tj. Wester- terp, verzocht nog geen beslissing te nemen over de afbouw van rijksweg 19. Het college wil dat de plannen tot doortrekking van de Beneluxweg naar Delft voorlopig voor één jaar de ijskast ingaan. De reden voor dit verzoek zijn de, volgens het Schiedamse gemeentebestuur, veran derde omstandigheden en wijzigingen in de inzich ten. De nieuwe verkeersader Het tracé tussen het Kethdpieïn staat al jaren op de te-' e? de DeMtse Kruithuisweg is kervtafels bii Rijkswater 31 zor^dl^ uitgestippeld. Er j i- zij" al diverse grondwerkzaam- staat. Het is de bedoeling heden voor verricht, dat rijksweg 19 een di- B. ea-W. van Schiedam willen recte verbinding tussen graag de hele zaak beter bekij- de Belgische grens en de rotonde Ypenburg (met aansluiting op de snel weg naar Amsterdam) wordt. Schiedam De VRÖM-eommis- sie wil alle plastic vuilniszak ken, ook zonder KOMO-mcrk,' tot 1 juli laten ophalen. Tot dit voorstel is de commissie deze week gekomen, nadat bleek dat de Schiedammers grote voorra den merkloze plastic zakken hadden gehamsterd. Het colle ge van burgemeester en wet houders moet het voorstel nog goedkeuren. VROM-direkteur E. T. Kraan is tevreden over het besluit: "De reinigingsdienst heeft zich aan de wens van de gemeenteraad gehouden om met ingang van het nieuwe jaar alleen plastic zakken op te halen die het KO- MO-keur hadden. "We Wisten echter niet dat er enorme hoe veelheden waren gehamsterd. Het overschot is groter dan wij hadden voorzien. Het is daarom juist dat de regeling even wordt opgeschort" Eerder had het college van B en W. te kennen gegeven dat er voldoende voorlichting is ge weest over de nieuwe voor schriften van de ophaaldienst. PvdA -raadsleden hadden hie rop verbolgen gereageerd in de veronderstelling dat de regeling te plotseling was ingevoerd en dat de volksgezondheid hier door in gevaar zou kunnen ko men. Bovendien zou de ratten bestrijding niet effectief kun nen werken, "De mensen zouden de zakken echt niet op straat hebben laten liggen wanneer wij een week of twee de merkloze zakken niet hadden meegenomen." De direkteur schat het aantal KO- MO-zakken dat de VROM nog in opslag heeft op 150,000. Het blijkt echter dat er winkeliers zijn die de zakken goedkoper dan de gemeentedienst verko pen. De prijzen van de vuilnis zakken variëren van ƒ2,98 tot 4,95. Onderzocht zal worden of de VROM-prijs verlaagd kan worden. ken om tot een goed gefun deerd oordeel te komen, mede naar aanleiding van vragen van inwoners en van een nota die de werkgroep Milieudefensie uit Delft heeft samengesteld. Ook bij de gemeentebesturen van onder meer Vlaardingen Delft leeft de gedachte de noodzaak van rijksweg 19 na der te bekijken. Enkele dagen geleden is de Vlaardingse ge meenteraad zelfs zover gegaan dat zij onmiddellijke stopzet ting van het werk aan de rijks weg eist. >vDe vraag is gerezen of in ver band met het te verwachten toekomstige verkeersaanbod en de wijziging van de plannen voor verkeerswegen naar Euro poort. deze rijksweg 19 nog wel zo nodig is. Bovendien zal deze weg een uiterst negatieve in vloed uitoefenen op het land schappelijk schoon van Mid den-Delfland" ïs de mening van b. en w, AI eerder heeft het college gesug gereerd dat men afbouw van de rijksweg niet zo zag zitten. Een tweede factor - naast het toe komstig recreatiegebied Mid den-Delfland - die hierbij mees peelt is de ernstige geluidshin der die zal ontstaan voor de woonwijken in Sehiedam- Noord. Men zal het rijk ook wijzen op andere mogelijkheden voor ver voer. Een idee binnen het colle ge is het tracé te gebruiken voor een of andere vorm van hoogwaardig openbaar vervoer. Schiedam Iedereen in Oudhollandse kledij de straat op. Dat is de wens van het comité dat is opgericht voor de vie ring van het 700-jarig be staan van Schiedam. Om dit streven zoveel moge lijk te ondersteunen zal op elke zaterdag tussen 15 februari en 8 maart een stoffenmarkt wor- - den gehouden in het een- trum. - i-S, Schiedam De zwaarge wonde 39-jarige Schie damse secretaresse" Jo hanna Bijl die woensdag op de Burgemeester van Haarenlaan door kogels- in de neus en borst werd getroffen is in het Rot terdamse Dijkzigtzieken- huis bij bewustzijn geko men. De hele toedracht van het afschuwelijke drama waarbij de schut ter; een* 35-jarige West- duitse zeeman, in zijn auto met grote snelheid tegen een garagemuur aan de Laan van Bolnes reed en rich tegelijker tijd door het hoofd schoot, heeft rij 's avonds om zeven uur aan de politie verteld. Het blijkt dat de vrouw eerst met een 6.35-kaliber kogel uit een Spaanse Fire-Cat pistool in de neus is geschoten. Na dit schot vluchtte de vrouw naar de wagen van de toevallig pas serende Schiedamse taxichauf feur A. Schriel. Zij beduidde dat zij in de auto wilde plaats nemen. De chauffeur begreep dit echter te laat. Onder zijn ogen schoot de-, Westdaiiscr kl'AO. opnieuw-. Deze kogel, die op korte afstand werd afge vuurd, trof de vrouw ia de borst. Doktoren hebben de kogel nog niet verwijderd- Zij is wel bui ten l< In totaal zullen er acht kraampjes komen te staan op de Broersvest tussen het res taurant De Amstelbron. en de brede stoep vlakbij de Hoogstraat, voor vele Schie dammers bekend als de „klaagmuur". Er komen vier stoffenkraampjes, één met fournituren één voor het feestcomité, een bloemenstal en een fruitkraam. „We zien alle Schiedammers graag gekleed op z'n Oudhollands" aldus het comité. „Het hoeft echt niet per se kleren van 700 jaar geleden te zijn. Het mag ook uit 1700 of 1800. Om dit een beetje te stimuleren hebben we een stoffenmarkt bedacht Men hoeft natuurlijk niets te kopen. Zelf kan je al heel aardige dingen maken van oude kleren, spreien of iets dergelijks Op het markt je kan men dus diverse stoffen kopen voor het maken van de kleren. Ook kunnen er patronen bij het vrouwencomi- té worden gekocht voor één gulden per stuk. Deze grondpatronen zijn beschik baar gesteld door de nijverheidsschool De Hargahof. Voorbeelden van oude kleren zullen in de kraampjes opgehangen wor den. Op zaterdag 31 mei zal In de grote tent die op het Emmaplein is neergezet een soort verkiezing worden gehouden. Hieraan kag elk kind meedoen, dat zelf zijn Oudhol lands kostuum heeft gemaakt Of laten maken. Bijzonderheden hierover zullen nog bekend worden. Er bestaat de mogelijkheid om een kostuum te huren. Bij het stalletje van het vrouwen- comité heeft men enige adressen van ver huurbedrijven. De kosten hiervan (het feest duurt tien dagen) worden geschat op 75 gulden voor kinderen en ongeveer 150 gulden voor volwassenen. De vier zaterdagen waarop de markt wordt gehouden vallen op 15 en 22 februari en op 1 en 8 maart. Vanaf 11 uur Ts ochtends tot 5 uur 's middags kan men terecht. Schiedam Het is deze maand tien jaar geleden dat in de parochie St. Li- duinayOJLVr. Ro zenkrans een ge mengd jeugdkoor werd opgericht on der leiding van broeder Claren- tius. Doel hiervan was het invoeren en ondersteunen van de volkszang tijdens de Eucha ristievieringen en andere samenkom sten. Het koor kreeg als naam „Zingen is Blijdschap" en breidde de laatste jaren zijn repertoi re uit met meer ei- gentijdse muziek ook van het inter nationale genre. Dit onder leiding van de organist-di rigent Kees Hagen doorn. Koorleden met hun ouders en verdere familieleden gaan' dit tweede lustrum zaterdag vieren in gebouw De Rank. De Toneelvereni ging Othello zal het programma verzor gen met de opvoe ring van het komi sche blijspel en th riller „De Tweede tree van Onderen" door P. Joh. Zon- ruiter. Schiedam Schie damse jongeren die als klaar-overtjes het verkeer regelen zijn wel bevoegd ora dit te doen. Dit is het standpunt van de Schiedamse verkeerspolitie. Over het al dan niet bevoegd zijn van de klaar-overtjes was enige verwarring ontstaan nadat het VVD-raadslid Bak kers tijdens de be- grotingsb ehande- ling enige weken geleden hierover vragen Jiad gesteld aan burgemeester Lems. Volgens Bakkers had de Hoge Raad onlangs een uitspraak gedaan in een zaak waarbij een vracht wagenchauffeur in Drie bergen het stopteken van een klaar-overtje had ge negeerd. Zowel de kan tonrechter als de recht bank hadden de man vrijgesproken en ook de- Hoge Raad ging met deze beslissing mee omdat de ze Dnebergse klaar-over tjes juridisch gezien met "bevoegd" waren. Het liberale raadslid walde nu weten hoe dit in Schiedam ligt omdat hij zich anders grote zorgen maakte over de Schie damse schooljongeren die gewapend met "spie gelei en oranje jas" het verkeer staan te regelen bij de oversteekplaatsen. "Het grote verschil tussen de affaire-Driebergen en Schiedam is dat wij hier als gemeentepolitie do zaak in handen hebben" aldus inspecteur P. J. van den Hengel, chef van de verkeerspolitie, "In Drie bergen werden de klaar- overtjes opgeleid en de straat opgestuurd door de Vereniging voor Veilig Verkeer Nederland". Volgens de wet moet iede reen m het verkeer de aanwijzingen en tekenen opvolgen van "een daar toe bevegde en als zoda nig herkenbare persoon". Volgens het arrest van de Hoge Raad blijkt nu dat In Driebergen de klaar- overtjes daar stonden na mens Veilig Verkeer Ne derland, een instantie die zelf geen bevoegd heid heeft en die dus ook geen bevoegdheid aan anderen kan delegeren. In Schiedam staan de klaarovertjes namens de gemeentepolitie (die hen opleidt en begeleidt) en dat Is een wel bevoegde instantie, die in dit geval een deel van haar be voegdheden tijdelijk en beperkt overdraagt aan deze schoolkinderen. „Wettelijk gezien moet Ie dereen dus het stopteken van deze jongelui opvol gen. Doorrijden Is straf baar", aldus inspecteur Van den Hengel, "Dat zelfde geldt bijvoorbeeld ook bij wegwerkers die het verkeer regelen bij verkeersopstoppingen en voor NS-personeel dat dit soort zaken doet bij reparaties van spoorweg overgangen". huw»* mm Ja, ook u kunt deze ideale krantenkambinatte 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rolterdannsch Nieuwsblad mei nationaal- en internalmnaal nieuws, de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws Twee kranten voor de prijs van een Proliteer ervan' P S Mocfil u n ttuxe vergeiipmg (turnen bedenken ils aanmeng OP onde'Vaande iift incfetioo dan maakl U dans oo een eipiu^iov# qa-^anyeker wj wekelijks wrtlowjn <3e meexi ongmele ifuen- 1 I a i i woonplaats zoals I boort b>| i hot»! ov Schiedamsene GouiSi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1