HBSS .-"et echt alles of niks" m WK BLUFT IN MINEUR op stand Martinit let niet op Helleman m i achter. Ifffe. ,JL wmmm *Si§r Wm Giel Gouka uit veld gestuurd FC Veronica bluft GTB af Ursus-offensief mislukt SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 10 FEBRUARI 1975 m De slalom van Leo den Braber sorteert geen effect, weer zijn de „vogels" in de meerderheid. Wim Houtman ontdoet zich van een tegenstander. Het gebeurde te weinig Schiedam Ook HBSS' elfde ft nederlaag- splitste het oranje- zwarte kamp in twee delen. De l-T gTootste groep, somber of schamper: „De strijd is gestre den; dig tweede klasse". De minderheid steun zoekend bij' elkaar: „De wonderen zijn de wereld nog.niet uit, dus wie weet"... Zo verwerkte HBSS de nederlaag die in feite de beslissing bracht: de 0—1 tegen het Hulzense Zuidvogels. Welke groep straks, als de rest-*- rende negen wedstrijden zijn afgewerkt, triomfantelijk, „zie je nou wel", mag zeggen? Ver- moedelijk de wekelijks groeien de groep, waarin de somber heid overheerst en de felste kri- tiek stevig overeind blijft Twee 'gelijke spelen in dertien wed- strijden is inderdaad een pover resultaat En dari nog steevast blijven hopen op de „omme- keer" is daarom moeilijk te ver dedigen. Ook tegen Zuid vogels, de wed strijd die als de zoveelste „laat ste strohalm" winst had moeten opleveren, werd alweer verlo ren. Er -waren aanwijsbare oor zaken voor, die stuk voor stuk zijn terug te voeren tot de on dergeschikte rol die HBSS in de 2e klasse B is opgedrongen. Dat Zuidvogels, nota bene voor laatste op de ranglijst, hier de taktiek op af zou stemmen lag voor de hand. HBSS moest win nen, terwijl Zuidvogels het des noods voor één puntje had wil len doen. Maar „gokte" HBSS écht wel „al les of niets"? Nauwelijks. Ze ker, de équipe van Rob Claas- sen werkte hard, bleef tot het laatste fluitsignaal knokken voor een beter resultaat, maar dat de defensie van de „vogels" het desondanks niet echt moei lijk kreeg, zegt genoeg. De pres sie, die er onder deze omstan digheden moest komen, bleef uit. HBSS durfde niet En Zuidvogels deed wat onder die omstandigheden voor de hand lag; liet HBSS rustig ko men, nam desondanks toch be zit van het middenveld en coun terde wanneer dit zonder risi co's kon gebeuren. Die taktiek leverde het enige, maar winnen de doelpunt op. Een fortuinlijke treffer, dat wel, maar ook het resultaat van een kwartiertje dringen voor het doel van goa lie Hans Stigter, dat het gelijk bewees van de stelling; geluk njoet je dwingen Het gaat echter te 'ver omte stellen dat HBSS geen kansen heeft gehad om de strijd te beslissen. Doelpuntrijke moge- Schiedam Weer is WK niet tot winst kunnen komen. Dit maal gebeurde dat in de thuiswedstrijd te gen Smitshoek. On danks de toch .wel gunstige ruststand van O—O ging de ploeg van Gerrit Batsleer in de tweede speelhelft alsnog met 2—0 onder uit. Een sterk draaiend WK had, vooral in de eerste helft, de meest riante uitzichten op de over winning, maar het ontbreken van net dat tikkeltje geluk, dat no dig is om winnend over de streep te gaan, ontbrak. Direkt al na het beginsignaal werd Piet Bijl in vrije posi tie gehinderd rbioi i'fhlfr- spits Cas van Driel-Vis, maar zijn in2et ging langs de verkeerde kant van de paal en nog geen vijf minuten later deed Gertit van Mil op vrijwel identieke wijze het niet beter. WK bleef het spel beheersen, al deden zich geen verdere kansen voor. Met nog een kwartier te Spelen voor de rust leek WK dan toch op winst te komen, maar ook nu moest Piet Bijl mismoedig het hoofd schud den, want,zijn kopbal uit vrije positie ging rakelings over. Smitshoek probeerde daar toch wel het een en ander tegenover te stellen, maar werkelijk gevaarlijk konden zij niet worden. Aanvankelijk leek het er op dat in de tweede helft het zelfde spelbeeld zou ont staan, want Hans Smit werd al direkt in stelling gebracht, maar kopte net over, Het was voorlopig het laatste wapenfeit van WK. Werd in de eerste helft de meegege ven opdracht goed uitge- voerd (men had gekozen voor een verdedigende tak tiek) in de tweede helft werd daar niet meer aan gedacht. WK ging massaal in de aanval en Smitshoek profi teerde gretig. Na tien minuten loste de opge komen Gerrit Bravenboer een schot waar keeper Peter Lansbergen geen antwoord op wist en het was tegen de verhouding in 1—0 voor Smitshoek. WK drong nog sterker aan. Gemt van. Mil schoot net naast, maar Smitshoek hield de zaak goed gesloten en bleef loe ren op een kans om de voor sprong te vfrgroU-n. Die kwam na een half uur spelen. Door het opdringen van WK stond ook keeper Peter Lansbergen ver voor zijn doel. Wim van der Velde maakte daar met een lob dankbaar gebruik van en bepaalde de eindstand op 2—0 voor Smitshoek. iijkheden waren er wél, maar te weinig om Zuidvagels een andere taktiek op te dringen. HBSS bleef bet de volle negen- tig minuten zoeken in het lance ren van de snelle maar wat onzekere Martin Meyer en ho pen op een geslaagde door braak van de volijverige Wim Houtman.Zelden probeerde HBSS het- met -een snél een tweetje, of met pogingen vanuit de tweede lijn. MIDDENVELD En met name het Schiedamse middenveld, dat met Leen Ra ti emaker en Leo den Braber over spelers beschikt die een beslissende pass in hun benen hebben, ontbrak het aan lef. Daarom ook stonden Houtman en Meyer vaak geïsoleerd en duurde het te lang voordat het middenveld de verdedigene stelling verliet. Onnodig lang vaak, want zelfs In balbezit schoof HBSS erg traag naar de helft van Zuidvogels. En dat, terwijl het defensief bij HBSS toch redelijk goed klikte. In de meeste gevallen konden Thijs Rademaker, Gert Pieroen, Cees Teerds en „libero" Henk Scharloo de situatie wel aan, waardoor Hans Stigter niet of door Hans Soeters nauwelijks onder druk kwam. In feite kreeg Zuidvogels in de eerste helft maar twee reële kansen, evenals HBSS dat er via Wim Houtman en Leo den Braber ook dicht bij was. Maar te weinig probeerde HBSS het op de enige manier die Zuidvogels écht in moeilijkhe den bracht; hoge voorzetten vanaf de vleugels.. De weinige keren dat HBSS het op die manier probeerde bleef de klei ne goalie van de „vogels" wat weifelend op de lim staan, En tenslotte was het toch Zuidvo, gels dat kon scoren. Terwijl Gert Pieroen en Hans Stigter tegen elkaar botsten, kwam de bal terecht bij de op links vrij gelaten Wïesenekker, die aan een simpel rollertje- voldoende had om HBSS een kwartier voor het einde naar een neder laag te tikken. Of Wim Hout- man had in de laatste seconden de - mooiste - Schiedamse kans moeten verzilveren. De bal sprong echter, op nauwelijks twee meter van het Huizense doel, iets te ver voor hem uit, waardoor de doelman alsnog kon redden. Elf nederlagen en twee gelijke spelen is het resultaat van der tien wedstrijden, waardoor HBSS - rqet één wedstrijd min der gespeeld - tegen een achter stand aankijkt van acht punten. Te veel naar het schijnt. Tenzij de wonderen écht de wereld nog niet uit zijn.Maar „ge luk" moet je dan natuurlijk wel gaan dwingen Henk Steenbergen...,,ver- diend verloren"... Botterdam TDC, dat verleden ,week op het nippertje met 1-0 vahcMartinit verloor, beeft gis- terln voor die nederlaag revan- 'cfie genomen. Het won nu met 24) en bracht daarmee de uit rekende positie van Martinit aan het wankelen. Zeker als £hen weet dat Giel Gouka mo- fgelijk een schorsing boven het ^hoofd hangt. Hij werd er in de 3tweede helft uitgestuurd, tiet stond toen al 2-0. Gouka werd op een erbarmelijke manier „gepakt", maar de voorstopper van Martinit, die heus wel een stootje kan hebben en zelden onsportief speelt, verloor even zijn zelfbeheersing en speelde eigen rechter. Dat mag nu een maal niet, en hij moest het veld verlaten. Jammer, temeer daar trainer Ho- geboom het voor Iedere wed strijd zegt: Jongens, de scheidsrechter is de baas. Luis ter naar hem en respecteer elke beslissing van die man, hoe vreemd en slecht die ook kun nen zijn. Daarnaast; sportief spelen". Het heeft allemaal niet mogen helpen. Het valt ook niet mee als een tegenstander maar loopt te sar ren en op een gegeven moment, als de scheidsrechter het niet kan zien, gemeen uithaalt. Dit alles heeft echter niets met de nederlaag van Martinit te ma ken. Die was toen al een feit De Schiedammers hebben ge woon de talloze kansen die wer den gecreëerd niet in doelpun ten om kunnen zetten. Martinit is veelvuldig in de aan val geweest en heeft veelal de thuisclub de wil opgelegd. Het heeft de Schiedamse aanhang echter tot wanhoop gebracht omdat het doelpunt dat steeds in de lucht hing maar niet kwam. De schutters zochten het doel waar het niet was. Van der Spek, Quadt en Van der Horst hebben de kans gehad om in die eerste helft al de wedstrijd te beslissen. Typerend was dat beide doelpun ten van de Rotterdammers ge maakt moesten worden door hun mee naar voren gekomen laatste man Helleman en mis schien was dat wel de uitgestip pelde taktiek. Het eerste doel punt scoorde hij in de eerste helft, toen doelman Nagelhoudt de bal niet onder controle kort krijgen. De van zijn borst te rugspringende bal werd door de aanstormende Helleman in geschoten. In de tweede helft ging Martinit drukken om de opgelopen ach- terstand in te lopen. Erontston- den wel bijzonder hachelijke momenten voor het doel van de thuisclub maar een, verdiend, doelpunt bleef uit Dat kwam aan de andere kant. Bij een uitval werd door de Schiedam se verdediging niet gelet op de opkomende Helleman en toen die de bal dan ook kreeg toege speeld was het raak. Met een schitterende lob werd doelman Nagelhoudt geslagen; 2-0. Weer ging Martinit drukken, maar verder dan een tegen de paal gekopte bal van Van der Horst, na een vrije trap van Quadt, kwam het niet. Het moest genoegen nemen met een nederlaag. Schiedam GSS heeft tegen VVOR in een aantrekkelijke wedstrijd verdiend met 4-2 verloren. Trainer Henk Steenbergen kon er vrede mee hebben want terecht stelde hij: „VVOR was gewoon beter, het is in mijn ogen de enige ploeg die aanspraken kan en mag maken op de titel". Nu moet worden gesteld dat WOB in Axel van Leeuwen een spelverdeler bezit die op hoger niveau beslist ook furore zou maken. Hij beheerst het spel volkomen is professioneel ingesteld en wanneer nodig zowel voor als achter. En daar had GSS geen antwoord op. Zeker niet in het eerste half uur, want VVOR starte overdonderend wat binnen een kwartier spelen een 3-0 voorsprong opleverde. Dat VVOR wat verslapte was ergens wel logisch en dat stelde GSS in staat om ook eens aan de andere kant te gaan kijken. Dat leverde voor de rust toch noch een doelpunt op gescoord dor Chris van Gerven: 3-1. In de rust heeft Henk Steenbergen zijn mannen ingefluisterd dat zij het spel moesten gaan dicteren, maar bij WOB zal dat ook wel gebeurd zijn want de thuisploeg bleef het spel beheersen en toen Axel van Leeuwen zich slim in het strafschopgebied liet vallen ging de bal op de stip. WOR scoorde, en bracht daarmee de stand op 4-1. GSS probeerde er van alles aan te doen om de stand een beter aanzien te geven. Dat lukte, al was er wel een strafschop voor nodig welke werd toegewezen wegens hands. Siem maakte van Gerven geen fout en bepaalde daarmee de eindstand op 4-2. Rotterdam GTB heeft tegen een vrij fors Veronica een 2-1 nederlaag moeten incasseren De techniek van de Schiedam mers heeft het duidelijk af moeten leggen tegen het krachtvoetbal van de Rotter dammers, en hield er boven dien twee geblesseerde spelers aan over. Het zou dan ook geen overbodige luxe zijn geweest als de scheidsrechter wat har der was opgetreden tegen het te hard spelende FC Veronica. Een technisch beter spelend GTB zag geen kans om in de eerste helft tot scoren te komen en ook Veronica kon ondanks ver woede pogingen geen verande ring in de stand aanbrengen zodat de rust aanbrak met dub bel blanke stand. Dat het moeilijk zou zijn voor de jongens van trainer Frans Steenbergen om in de tweede helft niet onderuit te gaan te gen het te hard opererende Ver- onica was duidelijk. In de tiende minuut was het dan ook al raak. Men liet dé rechts buiten van twintig meter af stand aanleggen en John Rij- merse was geslagen en de stand 1-0 voor Veronica. Kort hierna werd Jan Zwep ge blesseerd" en vervangen door Hermie den Uil. Toch zou GTB nog naast Veronica komen en wel door Jan Ballijns die uit een vnje trap, welke was toege wezen voor het onderuithalen van Wim Jan son, ineens in te kogelen: 1-1. Echter toen John Rijnierse zich enigszins verkeek op een wilde, als voorzet bedoelde, trap was het 2—1. GTB was een geslagen ploeg. Invaller Messemaker (voor Jan Ballijns) had nog iets aan deze stand kunnen doen, maar zijn schot even voor tijd afgevuurd, gong net naast Rotterdam Het gaat met Ursus niet naar wens. Het Is het ge volg van een gemis 'aan schol vaardigheid en accurate af werking. Dit bleek overduide lijk In de wedstrijd tegen SIOD die verloren werd met niet minder dan 3-1. Een onno dige nederlaag, want Ursas Is zeker niet de mindere geweest van de thuisclub. Het bijzonder slechte veld stelde aan de spelers wel hoge eisen, maar daar hadden beide teams mee te maken en is voor Ursus zéker geen excuus voor de ne derlaag. In de eerste helft zijn er voor Ursus tal van kansen geweest om de leiding te ne men, Zoals een schot van Nieuwstraten, dat net over ging. Een kopbal van Huigen door de paal gekeerdj en het schot van Verwey dat net naast de verkeerde kant van de paal ging. Door dit alles en omdat Joop Kuiters in het doel van Ursus weer tot bijzondere pres taties kwam werd de eerste helft afgesloten met de stand 0-0. Na de rust verweerde de thuis club zich feller. Het nam het initiatief en ging sterk opdrin gen, De gevolgen bleven niet uit want na een kwartier stond Ur sus tegen een achterstand van 1-0 aan te kijken. De Schiedam*? mers zagen kans hat heft weer in handen te nemen en nu met succes want via Nieuwstraten kwam het tot de gelijkmaker? 1-1. Ursus v/ilde meer. Het ging get heel tot de aanval over en toert bij een uitval van de thuisclub de scheidsrechter een. buiten- spelgeval ontging was het me teen prijs. Weer stond Ursus achter: 2-1. Er werd een alles of niets offensief ontketend, om toch maar tot een winstpunt te komen. Het werd niets, want weer na een uitval werd door Siod het derde doelpunt ges coord en moest Ursus genoegen nemen met een min of meer^ onverdiende nederlaag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4