Beschuldiging en ongeloof rond positie schooldirecteur „Blonk is een probleem" f. r. blonk: ^Schiedamse Muziekschool even goor en rot als Dennendal" „Commissie is niet zo onafhankelij Er zijn geen conflicten5' L. STONE: RIJNMOND Ruzie tussen directeur en docent is nu een echte „rel" geworden Drs. R.P. Wark T. HEMMINGA: psas' GSëMiS DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 Schiedam Frederik Rudy Blonk, een nerveuze en felle, geëmotioneerde maar ook vriendelijke jongeman, fa gotleraar van beroep. Kees Bak, een al wat oudere heer, schijnbaar zelfverzekerd en rustig, onmiskenbaar autori tair en soms opgewonden, maar daarnaast toch ook zeer beminnelijk, toonkunst enaar en directeur van een muziekschool. Leo Stone, gi- taarleraar: een beredeneerd maar voorzichtig handelend mens, die zich echter af en toe laat meeslepen door zijn gevoelens: toevallig was hij getuige van enkele rake klappen, uitgedeeld in de school waarop hij les geeft. Deze drie lieden vervullen de hoofdrollen in de „conti- Uit de SC van zaterdag 16 november. nuing story" van de Schie- damse Muziekschool, die sinds mei 1972 herhaaldelijk door onplezierige incidenten in het nieuws komt Om dit drietal heen vinden we een aantal randfiguren, zoals bijvoorbeeld Teus Hemmin ga en Rob Wark- Beide figu-, ranten zijn secretaris, de eerste van het schoolbe stuur, de tweede van de on derzoekcommissie die in het leven werd geroepen na een nieuwe „rel" in november vorig jaar. Nog enige andere minder naar voren tredende „acteurs" maken het verhaal compleet. Een verhaal, dat eigenlijk wordt gevormd door een aantal eenakters van ver schillende spelers. Kees Bak zit daar niet bij. Toen ons bekend werd, dat de ad hoe commissie haar onderzoek had afgesloten, was hij met krokusvakantie en voor commentaar onbereikbaar. Een verhaal ook, waarbij de beschuldigingen niet van de lucht zijn en waarbij tegen standers en aanhangers van de muziekschooldirecteur el kaar erg ongeloofwaardig proberen te maken Sehiedam Drs. Rob P. Wark is in het dagelijks leven ge- meenteambtenaar, onder^ meer belast met jeugdzaken. In die functie leek hij capa bel genoeg om als secretaris plaats te kunnen nemen in de speciale commissie voor onderzoek, die na het inci dent van 7 november vorig jaar door het bestuur van de Schiedamse Muziek school werd ingesteld. Over het deze week afgesloten onderzoek zegt hij: ,Het heeft wat tijd gekost voor de onafhankelijke commis sie aan het werk kon gaan. Het bestuur had er in de eerste plaats wat moeite mee om de juiste onafhankelijke personen uit te zoeken en toen dat eindelijk was ge beurd, hadden de uitverko ren personen nog wat ande re zaken om handen. Het was daardoor al half januari voor de commissie aan de slag kon. We zijn nu bijna klaar. Ons rest alleen nog de mondelijke toelichting van onze bevindingen aan het bestuur. Dat gaat gebeuren in een vergadering van 18 februari. Het is nog te vroeg om er nu meer over te zeg gen." Toen wij de heer Rob Wark vroegen naar de reden van zijn inmenging als tussen persoon, antwoordde hij: „Toen ik de heer Blonk tij dens zijn les stoorde, deed ik dat vooruitlopend op één van de aanbevelingen van de commissie aan het be stuur om de verstoorde rela tie Blonk/Bak bij te schaven door middel van een tussen persoon. Als intermediair treed ik op op verzoek van Hemminga, secretaris van het schoolbestuur. Hemmin ga was op zijn beurt gewaar schuwd door Bak, die een confrontatie met Blonk had vermeden. De ben trouwens blij dat Bak zich heeft teruggetrokken in zijn kamer. Blonk probeert Bak het bloed onder de na gels uit te trekken. Hij wil een tweede klap ontlokken. Blonk loopt voortdurend te provoceren. Een feit is dat Bak autoritair is, maar hij is tenminste be reid om mee te werken om de sfeer op de Schiedamse Muziekschool op te vijzelen. Blonk is 'n probleem. Hij loopt rond met talrijke frus traties, hij is dan ook ge spannen en geëmotioneerd en volgens mij alleen te be vredigen als Bak de laan uit wordt gestuurd. Ik twijfel er sterk aan of Blonk in deze - staat wel verantwoord kan lesgeven. Ik hoop dat het niet leidt tot moeilijkheden met leerlingen." Over de positie van directeur Kees Bak wilde Rob Wark niets naar buiten brengen. Inmiddels hebben wij wel vernomen dat men geen en kele aanleiding heeft gevon den om Bak de laan uit te sturen. Wel zou men het noodzakelijk vinden dat er een adjunctdirecteur wordt aangesteld en dat het be stuur en het docentenkorps meer bevoegdheden krijgen- Schiedam Frederik R. Blonk is de gebreken van de Schiedamse Muziekschool, waaraan hij als fagotleraar is verbonden, meer dan beu. Zenu wachtig toont hij zijn map met uitgebreide docu mentatie: copieën van brieven die hij schreef naar aanleiding van door hem vermeende tekort schietingen, en de antwoorden daarop. Van de hak op de tak springend doet hij zijn relaas. Hij staaft zijn "uitlatingen met daarop betrekking hebbende papieren. Over de ontwikkelingen in de Muziekschool vertelt hij: „Begin vorig jaar»liet ik mijn- dupe werd van het vertrek heer Bak weten dat de mu- - ziekinstrumenten van de leerlingen nodig aan revisie toe waren. De school kan, door subsidiestop, de kosten daarvan niet betalen en, zo antwoordde Bak me tijdens een vriendelijk gesprek in de docentenkamer, de leer lingen zouden dan meer les geld moeten betalen. Van daar dat het probleem nog niet was aangesneden. Ik kon dat begrijpen. De sfeer op de school was toen nog vrij goed. Later in het jaar zeurde ik nog eens, nu over iets anders. In een briefje aan Bak deelde ik mee dat in één van de schoollokalen het lesgeven onmogelijk was, omdat ge luiden vanuit andere ver trekken daar doorklonken. Ik vond, dat daar iets aan gedaan moest worden. Als antwoord op de brief kreeg Ik: „Dacht u dat we daar nooit zelf op waren geko men?" Maar er was nooit iets aan gedaan, ik wilde toch goed les geven en dat betekende: de eerste wrevel. Na de zomervakantie wilde ik eens met Bak praten over één van mijn leerlingen, die al jaren op de Muziekschool zat maar kampte met onder wijskundige moeilijkheden: hij had totaal geen talent Ik nodigde daarom Bak uit om op de les met de jongen te komen praten. Ik hoopte dat Bak de achterdocht, die de jongen tegen mij begon te koesteren, zou wegnemen. Bak deed dat echter veel te abrupt Hij confronteerde de jongen op een doorzichtige subtiele manier met zijn fa len. Hij zei: „Beste jongen, er is nu ai jaren rekening met je gehouden". Een ge mene manier om te zeggen, dat men mijn leerling de handen boven het hoofd hield. Door de onzorgvuldige aanpak van de directeur kreeg de jongen een mentale klap: na die les is hij nooit meer verschenen". Blonk ging toen twijfelen aan de rechtspositie van de lera ren van de Schiedamse Mu ziekschool. „Die positie is vooroorlogs. Niet eens om dat men financieel afhanke lijk is van zijn leerlingen en ik bijvoorbeeld enigszins de van die jongen, maar vooral omdat zo ontdekte ik een leraar zonder meer op straat kan worden gezet of op non-actief kan worden gesteld doordat Bak zelf de lesroosters maakt en zo doende de ene leraar meer lesuren kan geven dan de andere. Het zou wenselijk zijn, dat de nu particuliere muziekschool een gemeente lijke instelling wordt. Volgende probleem: toevallig hoorde ik hoe Bak zich ne gatief over mij had uitgela ten tegenover één van zijn collega-directeuren. Dat zal bij een eventuele sollicitatie van mij ook de nodige pro blemen gev-\ Ik wenste 'oen niet meer met Bak te .raten. Dat viel na tuurlijk op en van een ge- lij kdenkende lerares kreeg ik de achtergronden te ho ren van de schorsing van Bak in mei 1972, waarna het bestuur hem enkele sancties oplegde. Op 7 november overhandigde ik 's avonds mijn lijst met rapportcijfers voor de diver se leerlingen aan de direc teur. Daarbij had ik een briefje gevoegd met de me dedeling, dat door ontac tisch handelen van hem een leerling, die ik dan ook geen rapportcijfer had toebe dacht, was weggebleven. Ik gaf Bak de lijst en wilde zijn kamer weer verlaten, maar hij riep me terug. Vanaf het vorige incident hadden we elkaar niet gesproken en ik daeht dat Bak nu een ge sprek wilde om het uit te praten. Dus bleef ik in de kamer. Bak bekeek de lijst en las daarna het briefje en zei toe- n: „Ja, ik zal het wel weer gedaan hebben". Ik ant woordde: „Ja, mijnheer Bak, dat klopt". Er ontstond toen een zodanig dispuut van woorden en eigenlijk wer den we allebei wat kwaad. Het was nu onzinnig om ver der te praten over de proble men en toen Bak een woeste klap op de in zijn kamer staande piano gaf, om rijn woorden kracht bij te 2etten, verliet ik de kamer. De di recteur was emotioneel gela den, kon zich weer eens niet beheersen en rende me ach terna, Op de gang haalde hij me in en hield me staande: ik kon niet aan lichamelijk geweld ontkomen en hij gaf me enkele klappen in het gezicht Mijn collega Stone was daar getuige van, Tijdens onze woordenwisseling had de deur op een kier gestaan en Stone was op het duidelijk hoorbare geschil afgeko men". De dag daarna deed Blonk bij de Schiedamse politie aan gifte van mishandeling. Toen Bak dat hoorde, deed hij op zijn beurt aangifte van belediging. Weer een dag later schreef Blonk een brief aan het schoolbestuur. Hij werd door voorzitter Van Hattem uitgenodigd om op de avond van de bestuursvergadering, 14 no vember, op de school te zijn. Op die avond was Blonk aanwezig, vergezeld van collega L. Stone. Gewacht werd in een lokaal tot de vergadering was afgelopen. „Ik was met Stone gekomen om een getuige te hebben. Ik twijfelde namelijk aan de in- tegriteit van het bestuur, dat erg op de hand van Bak is", aldus Blonk. „Voorzitter A Van Hattem wilde echter in eerste instantie alleen met mij praten. Stone bleef erbij maar kreeg wel de zwijg plicht opgelegd. Hij vond dat even belachelijk als ik: we behouden ons het recht voor om onze meningen te uiten. Van Hattem deelde mee, dat er een onafhankelijke com missie zou worden ingesteld die zich moest uitspreken over het gebeurde. Stone twijfelde direct al aan de onpartijdigheid van die com missie en vroeg: „Is de in stallatie van de commissie met instemming van de le den van de gemeenteraad, die in het schoolbestuur zit ten?" Van Hattem: „Dit is een onafhankelijke school, die geen verantwoording hoeft af te leggen aan de gemeente." Stone: „Maar u krijgt toch subsidie van de gemeente?" Van Hattem: „Die subsidie heeft echter geen invloed op wat wij doen en laten.Mij werd gevraagd of ik de aanklacht tegen Bak wilde intrekken". Op zaterdag 23 november werd een docentenvergade ring belegd. Blonk kreeg daar evenwel geen schrifte lijk bericht van en hoorde via-via van collega's dat er een vergadering zou worden gehouden. Bij navraag bleek, dat ook Stone niets had gehoord. Ook enkele an dere leraren bleken niet In gelicht. Blonk: „Die leraren waren voornamelijk de zwijgende opposanten van Bak, men sen die al eens moeilijkhe den met hem hadden gehad maar uit angst voor ontslag hun mond hadden gehou den. Hoewel ik niet was uit genodigd ben ik toch een kijkje gaan nemen op de vergadering. Lang niet alle leraren waren aanwezig. Er werd echter een perscom muniqué uitgegeven, dat we melde van onjuistheden. Daarin stond onder meer dat ook de niet op de verga dering aanwezige leraren waren gepolst naar hun op vattingen en dat was geble ken dat 30 van de 34 docen ten van mening waren dat er niets aan de hand was op school. Ik weet zeker dat er meer leraren waren die von den dat er wanorde heerste op de school, maar die wa ren niet op de vergadering aanwezig." Op 14 november was de do- c en ten verga de ring geweest, De muziekschool pas op 17 december werd de commissie samengesteld uit personen, die onpartijdig zouden moeten zijn en noch deel uitmaakten van het schoolbestuur noch van het gemeentebestuur. Weer een maand later, op 15 januari, ging de commissie aan het werk. Inmiddels had zich alweer een nieuw incident voorgedaan. Blonk: „Voor de verkiezingen van docenten voor het be stuur van de school stelde ik me kandidaat Na de kerst vakantie ontdekte ik tot mijn grote ontsteltenis dat ik was geboycot Ik schreef aan secretaris Hemminga een brief waarin ik vroeg, waarom mijn naam niet op het stembiljet stond ver meld. Ik kreeg een envelop pe teruggestuurd met daarin een nieuw stembiljet mèt mijn naam erop. Het was een misverstand geweest volgens Hemminga. Zo kon den de docenten nogmaals stemmen. De stembriefjes gingen in een klein, gammel stembusje waarmee gemak kelijk kon worden gerom meld. Dat moet ook gebeurd zijn, want ik ben zo slim geweest om op mezelf te stemmen. Toen ik de uitslag echter zag op het prikbord in de school, stond achter mijn naam een liggend streepje.Dat geeft wel te denken- Be vond het smerig. Die Schiedamse Muziek school is even goor en rot als Dennendal; ik voel me een tweede Carel Muller". Op 16 januari werd Blonk ge hoord door de onderzoek commissie. Hij spuide daar al zijn grieven tegen Bak, maar maakte zich daarbij wel schuldig aan het oude koeien uit de sloot halen. Hij herinnerde de commis sie aan de schorsing van de directeur, nadat hij zich in 1972 ook niet zou hebben weten te beheersen. Na het vallen van de klappen hadden Bak en Blonk geen woord meer met elkaar ge wisseld. Bij het passeren ke ken zij elkaar zelfs niet aan. Vorige week, op 6 februari om 14.45 uur, kwam het ech ter tot een nieuwe botsing. Jk wilde enkele zaken met de directeur bespreken. Niet al leen om te praten over de mogelijkheden van verlen ging van de lessen, die ik noodzakelijk achtte, maar ook uit oogpunt van colle gialiteit stapte ik naar de directeur toe. Praten werd me echter onmogelijk ge- maakt De directeur negeer-" de me en stond me niet te woord. Hij sloot zich op in zijn kamer. Ik drong niet verder aan. Het gedrag van Bak gaf me het gevoel, dat een gesprek toch weer zou ontaarden in lichamelijk ge weld. Er was dus nog steeds niet samen te werken met hem. En dat terwij] Stone op 14 december aan Van Hattem en Hemminga had gevraagd of zij wilden pro beren de gemoederen te sus sen. Tot mijn grote verbazing werd ik korte tijd daarna in mijn les gestoord door de heer Wark. Een telefoontje van Hemminga had hem naar mij gedirigeerd. In plaats van Hemminga kwam Wark, die niets met de school te maken heeft naar mij toe, en nog wel onder de les, waarin ik vanzelfsprekend niet gestoord wens te wor den. Wark vertelde me dat als ik contact met Bak wilde hebben, ik hem eerst even moest bellen, Dan zou hij ervoor zorgen dat er com municatie mogelijk was. Hij 97 Schiedam De eenakter van Teun Hemminga is een kor te, in tegenstelling tot het uitgebreide betoog van Blonk. Hemminga, evenals Wark gemeenteambtenaar, is secretaris van het bestuur van de Schiedamse Muziek school. Over de situatie zoals die momenteel op de school is zei hij: „Er zijn geen conflicten. Ik vond het dan ook jammer dat uw krant deze week schreef dat er opnieuw een conflictsituatie is op de school. Met mij betreurt het bestuur het dat niet even het perscommuniqué is afge wacht, dat u volgende week in de bus zal krijgen, als de onderzoekcommissie met het bestuur heeft gepraat. Ik vond het ook jammer, dat Blonk niet even dat eindoor- deel heeft kunnen afwach ten". Toen wij hem informeerden naar de juistheid van enkele door Blonk geuite beschuldi gingen, antwoordde de heer Hemminga: „Dat is allemaal niet waar. Als Blonk en Sto ne zeggen dat het oude pers communiqué vol verzinsels zat, wat betreft de opmer king „30 van de 34 docenten staan achter Bak" dan kan ik alleen maar zeggen dat dat nieuw is voor mij. Neem maar van me aan dat dat niet waar is. Maar ik kan natuurlijk niet voor dertig mensen spreken". Over het liggende streepje achter Blonks naam, na de lerarenverkiezingen rond de jaarwisseling, zei hij; „Blonk heeft op zichzelf ge stemd? En de uitslag toonde aan dat Blonk geen stem men zou hebben gehad? Nou, ik neem aan dat de mensen, die de stemmen hebben geteld, die ene stem over het hoofd hebben ge- Toen wij de heer Hemminga overbrachten dat de leraren Blonk en Stone twijfelen aan de onafhankelijkheid van de commissie en daar om niet die ene week nog wilden wachten, reageerde hij: „U moet gewoon van me aannemen, dat de commissie bestaat uit zorgvuldig geko zen objectieve mensen". Hemminga wilde niet meede len wie de commissieleden zijn. „Het is niet aan mij om dat te vertellen", aldus de secretaris van het schoolbe stuur. Schiedam Gitaarleraar Leo Stone zag op 7 november, hoe Blonk werd geslagen. Later kreeg hij een zwijg plicht opgelegd. Toen hij zijn mond niet dichthield, ging, afgelopen vrijdag avond, de telefoon. Een ano niem dreigement. Stone daarover: „Ik voel me onder geestelijke druk gezet en uw krant was dan ook de eerste buitenstaander, die van dat telefoontje hoorde. Het zit zo: ik ben één van de weinige opposanten tegen het gevoerde beleid op de Schiedamse Muziekschool. Ik ben géén ja-knikker. En vrijdag hoorde ik via de lijn iemand met een verdraaide stem zeggen, dat ik me maar bij de situatie moet neerleg gen. Letterlijk werd tegen me gezegd: .Namens het be stuur van de Schiedamse Muziekschool moet ik U meedelen, dat wanneer u doorgaat met het voeren van oppositie de consequenties voor uw rekening 2ijn. Ik hoop dat u dit ter harte neemt want de gevolgen zul len minder prettig zijn. Voor uw welzijn is het beter dat u uw oppositie staakt" Ik heb Hemminga ingelicht over dit telefoongesprek en we kwamen tot de conclusie dat de spreker iemand ge weest moet zijn die op de hoogte is van de situatie in de school. Ondanks het gesprek van vrij dagavond voel ik er niets voor om mijn mening onder stoelen of banken te steken. De problemen in de Muriek- scho ol rijzen nota bene de pan uit! Ik zal rijksinspec teur Dankmeyer inschakelen voor belangrijker zaken dan dat telefoongesprek. Inderdaad is één van mijn problemen: het „bewind" van de heer Bak, met volle dige instemming van het be stuur, dat hem door dik en dun steunt Moge dat blijken uit een perscommuniqué van enige tijd geleden, waar in stond dat 30 van de 34 leraren achter Bak stonden. Nou, ik kan u vertellen: het is nog niet de helft van het aantal docenten die tevreden is met het beleid. Ik mag wel uit de school klappen dat het communiqué was opge steld door een docent die op de nominatie stond om in het bestuur te worden geko zen. Ik vind het ook onwelriekend dat vooral de leraren achter Bak staan, die geen enkele muzikale schoolopleiding hebben gehad, maar In de loop der jaren gewoon zijn aangenomen en daarna zijn klaargestoomd en verder be kwaamd. Er is op de Schie damse Muziekschool dus sprake van amateuristische lesgeving! Pedagogiek zijn enkele leraren ronduit zwak." In een gesprek met Stone voegde deze daaraan toe: „Vandaar dat die leraren op de hand van Bak zijn. Zij vrezen dat zij op straat ko men te staan als er een nieu we directeur zou komen, die dan zou ontdekken dat zij nog slechter dan de melk boer kunnen lesgeven." Stone: „Ik hoop dat de onder zoekcommissie daar ook achter is gekomen. Ik vrees van niet. Ik twijfel namelijk sterk aan de onpartijdigheid van de commissie. Naar mijn gevoel verdient de commissie, die door het" schoolbestuur is ingesteld, het predikaat „onafhanke lijk" niet" wilde als tussenpersoon fun geren, op verzoek en aanbe veling van de onderzoek commissie. De vrees dat Bak zich nog een keer niet zou kunnen beheersen was na melijk blijven bestaan bij het bestuur en de commis sie. Voor elk weldenkend méns moet een tussenpersoon op een school tussen een leraar en de directeur een belache lijke en onaanvaardbare si tuatie zijn. Absurd. Goed contact blijft op die manier onmogelijk, bovendien blijft zo de waslijst van proble men gehandhaafd". Vrijdagavond kwam de klap op de vuurpijl, verklaart Blonk. „Collega Stone kreeg een anoniem telefoontje; hem werd namens het be stuur van de school meege deeld dat zijn functie aan de school gevaar zou lopen, als hij mij zou blijven steu nen in mijn oppositie tegen Bak. Hemminga werd inge schakeld, maar die zei: „Maak er maar geen ophef van". Door dit telefoontje is echter veel meer aan de band. Ik heb rijksinspecteur AL A. Dankmeyer schrifte lijk verzocht onmiddellijk maatregelen te nemen om de rechtspositie van de do cent te beschermen. Want ik heb op geen enkel gebied nog enig vertrouwen in di recteur Bak en zijn vriend jes in het schoolbestuur. ADVERTENTIE AFSPRAAK (JE) Natuurlijk in de AMSTELBRON KOEMARKT SCHIEDAM RESTAURANT BARBECUE INN VOOR DE SNELLE TREK Ook om mee ta nemen TEL 264191 DAM 22 - SCHIEDAM BROERSVEST 119 Probeer ;t eens in Nieuwlandplein 12 Tel. 706066. fVEfEENS GEZETEN V bar bodega [angehavenascKiedamtdoio^aM; Café-Restaurant „EUROPOORT" O Gerenommeerd© keuken O Zalen voor recepties "of diners O Prachtig uitzicht op de rivier 6 Ruime parkeergelegenheid O Iedere donderdagavond Scandinavische Tafel Telefoon 010-254625 Maasboulevard 7 Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3