Iedere hap geïnspecteerd I 1 I Hf VQEDSEL-CONTROLE: OOK NEDERLANDSE CONSUMENT PROFITEERT ERVAN Amerikaanse leger zorgt voor m de teer j vreemde M l\\ PONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT Kaptam Warren in de Sterovrta-melkfabriek in Dordt in het laboratorium Aardige mensen" „Jullie Hollandse aard appelen zijn van een uitstekende kwali teit". James Kings berry, sergent eerste klas bij het Ameri kaanse leger, plaatst die opmerking als een soort compliment. Hij kan het weten. Dage lijks onderwerpt hij onze groente, fruit, znivelprodukten en vlees aan een grondi ge inspectie. Niet om dat hij zelf zo'n ga stronoom hij uitstek is, maar omdat hij (oa) als voedselinspec- teur bepaalt wat de in Europa gelegerde Amerikaanse soldaten vandaag, morgen en in de komende weken op hun bordje krijgen. Sergant Kingsberry is rru een maand of vijf in Nederland. Voor de komende drie jaar is zijn thuispost de Ste- rovitamelkfabriek aan de Dordtse Weeskin derdijk. Vandaar on derneemt hij vrijwel elke dag inspectie tochten naar de vele voedingsmiddelen-be drijven, waar de Ame rikanen vaste bestel lingen hebben lopen. Maar voordat Kingsberry pu bliekelijk iets mag loslaten over zijn werk heeft hij toe stemming moeten vragen aan het hoofdkwartier in Den Haag, gezeteld bij de Amerikaanse ambassade. Captain D. M. Warren, zijn duekte chef in Den Haag heeft op zijn beurt de kwest ie „gesprek met een krant" moeten voorleggen aan kolo nel George F. Fischer de big boss in Duitsland. Daar heeft de XJS Army Veteria- nery Detachment Europa haar .zenuwcentrum" en daar moeten dë Amerikanen in den vreemde hun doen en laten regelmatig verant woorden. Die officiële manier van han delen is niet zo vreemd", vindt captain Warren. „Niet omdat het geheim is wat we doen, maar omdat het nu eenmaal leger-aangelegenhe- den zijn", „Beschouw het als een formaliteit", zegt hij. „Anderzijds moeten wij op onze beurt natuurlijk ook een beetje weten met wie we praten. Ik bedoel: we zouden onze betrekkingen met uw land niet graag geschaad zien". Aan de wand van het kantoor tje in Dordt hangt een lange lijst van producenten, die Kingsberry en zijn onlangs gearriveerde collega Coori- gan dagelijks afreizen. De voedselinspectie blijkt een knappe organisatie. „Zoiets als de maffia", grinniken de Amerikanen. Op een ander schema staan de hoeveelhe den consumpties die nodig zijn om de beroeps-militai ren in goede conditie te houden. Een indruk daarvan: in het afgelopen half jaar kocht het Amerikaanse leger in Nederland ruim dertig mil joen pond zuivelprodukten, bijna elf miljoen pond vers voedsel en groente en negen miljoen pond andere etens waren. Waarom stuurt het Ameri kaanse leger eigen specialis ten naar Nederland om daar het voedsel te keuren? Cap tain Warren en sergant Kingsberry kijken elkaar aan en lachten dan: „Omdat we denken dat we de enige zijn die dat kunnen. Wrong of course, maar als het om zulke grote hoeveelheden gaat, houden we graag het heft in eigen handen". Dat the US Army dat karwei niet overlaat aan de voedse- linspecteurs van hun gast land is niet verwonderlijk als captain Warren schetst hoe hoog de eisen zijn die ze stellen. Smerige kleren, vuile nagels en vieze randen worden simpelweg niet ge tolereerd. Dankbaar voor de grote afname accepteren de toeleveringsbedrijven dak Met hun grote orders heb ben de Amerikanen het recht gekregen op de meest intensieve neuserijen. In de melkfabriek van Sterovita die vrijwel uitsluitend pro duceert voor de Amerikaan se strijdkrachten, laat Kingsberry zien hoe zo'n In spectie verloopt Alles ziet er clean en proper uit Toch vinden de voedsel inspec- teurs het niet meer dan nor maal om ondanks dat een leiding los te schroeven om te zien of ook het inwendige Wel helder is. Anders zou den bacteriën zich kunnen nestelen in de pijpleidingen waardoor de melk wordt ge transporteerd. Door Reina ten Bruggenkate Foto's Henk Speksnijder je Grondige in- 1 spectie. De f mensen van de veterinaire dienst vinden het niet meer dan normaal dan ze ook het inwendige van de leidingen mogen bekij ken. Hygiene staat hoog aange schreven. Het eten moet niet alleen zo vers mogelijk, on beschadigd en in geen geval overrijp zijn, maar moet ook „clean" zijn behandeld. Die hoge eisen kunnen voor de Nederlandse gebruiker even eens reden tot dankbaarheid zijn, vindt captain Warren. Hij" bekijkt het tenminste zo: „Als wij ergens binnenstap pen om het voedsel te bekij ken, onderzoeken we het grondig 2o*n fabriek moet voldoen aan onze eisen, ook voor wat betreft de behan deling van de goederen. Daar hebben ook de Neder landers profijt bij. En de producenten zelf zijn er te vreden mee. Dat maken we ons zelf tenminste wijs. Zijn we ergens pakweg drie maanden niet geweest, dan zijn we natuurlijk extra ge spitst op de omstandigheden waaronder de produkten warden vervaardigd. Anders gaan ze gegarandeerd ach teruit. Zo wijzen we er bij voorbeeld in de slachthuizen altijd op dat er niet wordt gerookt Gebeurt zoiets toch, dan brengen we dat onder de aandacht van de fabriek- sleiding. Ze zijn ons daar alleen maar dankbaar voor". GROTE GROEP De Amerikaanse voedsel in specteurs zien er op toe dat hun in Europa gestationeer de strijdkrachten beslist geen inferieur voedsel krij gen voorgeschoteld. Het gaat om een grote groep. In Duitsland, schat captain Warren, liggen 200,000, mis schien wel 300.000 Amerika nen, In Nederland zowat tienduizend en in België net zo iets. Voor hen is een be stelling van 250.000 kilo aar- da pel en voor twee dagen niets bijzonders, In totaal zijn er zo'n dertig depots, waarover de inkopen wor den verdeeld. Voor zijn inspectiewerk kreeg sergeant Kingsberry een ge degen opleiding. In Duits land hebben de Amerikanen zelfs een school waar de food-inspectors hun training krijgen en waar ze na twee of drie jaar praktijk terug keren voor „refreshment", een soort „op herhaling". „Ervaring is het belangrijk ste in dit soort werk", vertelt Warren. „Kingsberry heeft die ervaring. Zoals hij zijn er misschien maar vijfen twintig. In zijn vak door kneed en uitermate be kwaam". Die zelfde Kingsberry is In middels getrouwd met een Nederlandse vrouw (een souvenir van een eerder verblijf in jullie land"} en zodoende helemaal op de hoogte met onze eetgewoon ten. Hij zegt: „Ik eet hier veel meer groente en fruit dan in The States. Alles is zo vers bij jullie". Het idee dat er nog een groenteboer of melkboer aan de deur kan komen met een kar vol vers spul brengt hem in op perste vervoering. Net als het verschijnsel „warme bakker". „Great" roept hij uit, „en dan thuis snijden en boter erop. Heerlijk. Dat hebben we thuis in Amerika niet". Ondanks dat blijven er ver schillen, De yoghurt bijvoor beeld. „Ik eet er maar kleine hoeveelheden van en dan nog met veel beschuit". Of het vlees en de melk. Of,' zoals Kingsberry het fijntjes uitdrukt: „Onze melk heeft een prettiger smaak. Ik ge loof dat het komt doordat de bereidingswijze anders is. Inze melk gaat door filters zodat het vet wordt afgebro ken. Bij jullie melk blijft het vet er bovenop drijven. Over het algemeen is kookmetho- de anders". En dan met de royale glimlach die zijn landgenoten zo eigen schijnt te zijn „maar wij kennen jullie snert ook". MEER DAN 'N DAGTAAK Over zijn inspectiewerk in het district Dordrecht en Til burg zegt Kingsberry even later: „We hebben er meer dan een dagtaak aan". De lange lijst van te inspecte ren voedingsmiddelen-be drijven onderstreept dat. Vijfenzeventig in totaal. „Van Dakkum tot Roosen daal", aldus Kingsberry met een Amerikaanse tongval. Een paar namen op de lijst: Golden Wonder m Deventer, Luycks produkten in Die- men, de vleeswarenfabriek Voets in Schijndel, Boter- meisje Banketbakkerijen in Terborg, Coop melkproduk- ten bedrijven DOMO Bedum in Beden, de Friesche Coop Frico in Leeuwarden en ui teraard ook de Sterovita melkexport NV in Dord recht, waar de veterinaire dienst gastvrijheid geniet. Bij al die groothandels zijn de voedingsinspecteurs kind aan huh Als captai. Warren zonder meer stelt „Aardige mensen allemaal, voegt Kingsberry er aan toe: „Over het alge meen genomen wel ja. Al kan het natuurlijk niet altijd rozegeur en maneschijn zijn. Natuurlijk zijn er weieens onenigheden, die mensen zit ten deels ook voor het geld in dat vak. Wij hebben bij voorbeeld de opdracht dat er aan een aardappel nooit meer dan vijf procent vuil mag zitten. Stel je dan de discussie voor als de boer beweert dat het met meer is dan vier procent klei en aar de en wij schatten het op minstens tien procent. Je kan moeilijk iedere aardap pel doorsnijden om het te Sergant Ja mes Kingsber ry: „Als we er gens een tijdje niet zijn ge weest, zijn we extra gespitst' op de hygiëne'*. controleren. Zo gaat het met alles: we nemen steekproe ven". „OM ONS TE PLEZIEREN" Warren: „Ze weten wat we verwachten. Als er iets niet in orde is weten ze niet hoe- gauw ze het moeten veran deren. Om ons te plezieren. Bovendien willen ze de con tacten niet bedrven. 't Is tenslotte ook in hun voor deel dat we het eens wor den". 3mds het einde van de tweede wereldoorlog wordt het voedsel voor de Amerikaan se strijdkrachten tot op de kruimel onderzocht In die tijd hebben ze geleerd het beste te onderscheiden. Dat daarbij kwahteits-bewaking met een hoofdletter wordt geschreven is niet verwon derlijk. Immers: niet alleen de soldaten maar ook hun vrouwen en kinderen zitten D. M. Warren uit Texas, J. KinSsberry uit Oregan en G..P, Corrigan u« aan de „buitenlandse" dis. En mocht de Amerikaanse smaak niet helemaal over eenkomen met de Hollandse, dan valt er via een speciaal order altijd wel wat te ritse len. Zoals de melk in Dordt- se Sterovita-fabriek, waar ook speciaal voor hen „Ame rikaanse kaas" wordt ge maakt. BIJ ONS IN THE STATES Tijdens het vraaggesprek heeft sergant Kingsberry een paar maal laten horen dat hij enkele Nederlandse woorden kent. Toch is en blijft hij een US-army-man. Onvervalst Amerikaans. Ook in zijn kleding. Met de nodige zelfspot merken ze op: „Een Amerikaan herken je altijd al van een afstand. Of dat een goed teken is. weet ik met. Op den duur zullen we wel meer van jul lie gewoonten overnemen. De meeste Amerikaanse ge zinnen ïn Europa gaan ten slotte ook hun kleding ko pen in de winkels m de buurt Ai zijn er natuurlijk bepaalde dingen die we hier niet vinden en dus moeten importeren vanuit The Sta tes. De cornflakes bijvoor beeld. Of de beroemde pies (taarten). Dan is er nog iets wat me steeds opvalt: Bij ons thuis bied je een ander nooit een sigaret aan. lede- Jt reen rookt zijn eigen mark '•en slaat een vreemd merk af. Het heeft dan weing zin om met je pakje rond te gaan. Hier schijnt dat wel normaal te zijn. Ik vergeet het steeds". Voorlopig blijven Kingsberry (uit de staat Oregan), Corri- gan (uit New Hampshire) en Warren (uit Texas) In Ne derland om er voor te zor gen dat hun soldaten kwali teit op hun bord krijgen. In hun district zullen ze per jaar zo'n 220 bezoeken afleg- gen. Vaak niet meer dan een inspectiebezoek per dag, omdat de Amerikanen het voedsel onderzoek bepaald niet met een korreltje zout nemen. Daar komt nog bij dat de Hollandse bedrijven die tijdelijkniet leveren voor The Army, <5<5k geïn specteerd worden. Zo'n ex tra bezoek Jsan geen kwaad, geloven Warren, Kingsberry en Corrigan. Ook de Neder landse consument vaart er Immers wel bij. fi: O •M -ij §1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3