PHistoire se répète Twee „goden dranken9' voor 700-jarige jenever stad Populariteit jenever in gevaar? imi t I? Nederlanders: erg sober ihij ZATERDAG 22 FEBRUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT Z. ln 1619 Staalde Jan Lucasse Nolet twee gulden en acht sbuvers aan het Stokersgilde. Daan-oor ontving hij waarmee h'J °p de hoek van de Boterstraat en ae tieerenstraat zijn branderij De Roos begon. e ene ketel voor de ruwstokerij en de ander voor de distillatie araaiden weldra „op volle toeren". Jan Nolet was in korte Ujd een succesvol zakenman. ^iePfn ëoed en steeds probeerde hij zijn assortiment gedistilleerd zodanig te wijzigen dat hij de concurrentie m kwauteit en soort altijd een stapje voor was. s Avonds trok hij zich vaak terug in zijn laboratorium en experimenteerde hij op kleine schaal Na driejaar in 1694 vond hij wat hij zocht. Kalmerswortel, Gentiaanwortel, Corianderzaad, Kaldemonpitten en nog veel meer andere kruiden gooide hij in de alcohoibasis. Hij stookte en distilleerde. En wat er toen uitkwamEen bijzondere kruidenbitter die bijna honderd jaar lang het succesnummer van de distilleer den j Nolet is geweest i'Hïstoire se répète. Een dikke 280 jaar later bladerde Jan Nolet, eens in de oude recepturenboeken van zijn voorvaderen. De meeste nog met de hand geschreven. Steeds weer doorgegeven van vader op zoon. Carel had wel eens gehoord van de godendrankvan zijn over-over-over-over-overgrootvader. Avond na avond „verdween" ook hij in zijn laboratorium en rommelde hij met dezelfde kruiden. Sommige waren in deze moderne twintigste eeuw nauwelijks meer te krijgen. En toen kwam het grote moment. De ketel hep uit, om met een vakterm te spreken. Carel proefde voorzichtig zijn kruidenbit ter. Hij was met stomheid geslagen. Hij vergat zelfs Eureka te roepen. Laaiend enthousiast belde hij, ondanks het late uur, zijn vader uit bed. Deze poogde nog: .^Jongen, kan het morgen met?" Pa moest eraan geloven en genoot die nacht mee van het nieuwe oude produkt Een wedergeboorte van Jan Nolets kruidenbit ter m een jubileumjaar. Voorwaar, een zeer bijzondere drank. "i «Ja Met zijn distilleer- na. En met Succes. apparatuur „brouwde" Carel Nolet het kruidenbitter-recept van zijn over-over-over-overgrootvader Da drank wordt nu gestookt in de distilleerketel. Niet zomaar een vuurtje stoken, maar geleidelijk opwarmen onder het motto: Langzaam aan dan breekt het lijntje niet Schiedam Het zat er na tuurlijk dik in dat het 700-jarig bestaan van Schiedam door de een of andere distillateur zou worden aangepakt om - een jubileumdrank op de markt te brengen. De stad die nu eenmaal - of we willen of niet - in den lande bekend is vanwege het gedistil leerd kan zich niet veroorloven cm dat niet te doen. „Kijk, wij 2ijn een van de oudste, zo met de oudste, distilleerderij en in Schiedam. Wij zagen het bij wijze van spreken ais een morele plicht om iets te doen. Wij dragen Schiedam een warm hart toe en dit is nu juist een goede kans om Schiedam weer eens in positieve zin in het nieuws te brengen", aldus de 33-jarige Carel H. J. Nolet, de tiende generatie sinds Jan Lu casse Nolet (1638-1702) in het 1691 de grondslag legde voor het bedrijf dat nu nog steeds aan de Hoofdstraat is geves-- tigd. Al eind vorig jaar begon het plan voor een jubileum-drank bij Carel en diens 60-jange vader Paul M. A. Nolet te groeien. Samen doken zij in hun archie ven en begonnen te bladeren in de vele tientallen boeken vol oude recepturen die hun voor vaderen hun hebben nagelaten. Zo kwamen zij bij de „goden drank" die Jan Lucasse Nolet in 1694 uitvond. Carel zegt daar achteraf overt ,We kenden het bestaan van die bijzondere kruidenbitter. Zelf hadden we het nooit gedron ken. Het gekke is dat volgens de boeken bhjkt dat het bijna een eeuw een succesnummer is geweest Maar door nog onbe kende redenen is de kruidenbit ter in de vergetelheid geraakt" Natuurlijk konden de Nolet-distil- lateurs er ook niet onderuit om een gouden jenever te maken. Het gevolg nu ,s dan ook dat er twee Schiedam-700 dranken zullen komen. „Die jenever is een 100 procent Schiedams produkt geworden. Het is een uitvinding van de vierde Nolet-generatie. Dat was Joannes Janszoon Nolet die leefde van 1747-1835. Deze man was behalve distillateur ook burgemeester van de stad. Hij is ook degene die het latere ziekenhuis tot stand heeft ge bracht", zo vertelt CareL Deze betovergrootvader maakte zelf zijn_ moutwijn, die hij brandde in de branderijen De De beide jubileumdranken zullen ongeveer over een maand op de zalm. Geen jonge, geen oude jenever, gewoon een echte Schiedamse gouden koren wijn.'* vestigd aan het Hoofd.' „Met mais» rogge en gerst werkte hij toen. Wijzelf hebben het tot 1923 volgehouden, maar dat is nu voorbij. Nu betrekken vrij wel alle distilleerderijen hun markt komen. Voorzien van een etiket met Proosje, het symbool van het feestvierende Schie dam. dat is uitgevonden door de strip-tekenaar Harr Wieg man. basis-alcohol van bijvoorbeeld .Aanvankelijk wilden we alleen De Koning of van Hollandia.' Toch hebben vader en zoon Nolet het aangedurfd om met deze (niet meer met de hand maar met de machine gemaakt) moutwijn het recept van Joan- een etiket met gewoon groot "700" erop. In die tijd hoorden we van Proosje en toen hebben we contact gezocht met Wieg man. Daarna was het snel voor elkaar' nes Janszoon Nolet te maken. Over vier weken komen beide „Een echte korenwijn, zoals „godendranken" op de markt, men dat vroeger noemde en De eerste 144 flessen gaan naar deze soort, dat mag wel gezegd het Comité Schiedam-?GO, maar worden, is het neusje van de daarna gaan zij het land in. Carel Nolet (links) zoekt samen met zijn vader Paul in de oude recepturenboeken naar het recept van de bijzonde re kruidenbitter uit 1694. Schiedam De populariteit van de jenever de echte borrel dreigt in gevaar te komen. Whisky en Franse cognac worden steeds meer gevraagd hoewel de omzet van de jenever-distilleerderijen nog steeds groeit. „De buitenlandse dranken zijn de laatste jaren erg populair geworden", aldus de heer C. Nolet van distilleerderij J.AJ. Nolet in Schiedam. „Dat komt onder meer door de televisie, waarin allerlei films worden getoond, waarin toevallig veel helden of whisky of Franse cognac zitten te drinken. Trouwens, op het Nederlandse toneel is het op dit moment ook erg „in" om die dranken te drinken. Dat slaat natuur lijk aan bij de mensen en dat gaat ten koste van de jenever". Gelukkig voor de heer Nolet en zijn collega's stijgt echter ook het aantal mensen dat gewoon gaat drinken. Niemand vind het meer erg als men een borreltje of een sherry drinkt Dit in tegenstelling tot vroeger jaren waarin alcohol vrijwel synoniem was aan misbruik, armoede en ellende. Vooral de jeugdige drinkers kunnen een lekkere jonge goed waarderen, al is er de laatste jaren een tendens dat ook de longdrinks weer erg populair worden. De nieuwe drank zit nu in de grondkelder. Zo nu en dan moet er geroerd worden. i Hat resultaat gaat nu de flas in en binnen enkele weken kan iedereen ervan genieten. Schiedam Nederlanders zijn geen grote drinkers. In vergelijking met de meeste Janden in Europa kunnen we ons ten aan zien vah het gedistilleerd met een gerust gevoel „sober" noemen. Ter vergelijking, in Polen dronk men in 1973 per hoofd van de bevolking 4.2 liters (ad 100 procent), Luxemburg volgt met 3,3 en daaronder zit Oost- Duitsland met 3.2 liter, Nederland staat na onder meer Spanje (3.1), West- Duitsland (3.0) en Zwe den (2.65) op de twaalfde plaats met 2.55 liter per hoofd. Op het lijstje van het ge bruik van alle alcoholica staat Nederland op de twintigste plaats met 7.5 liter (ad 100 procent) per hoofd van de bevolking. ik .*|l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3