SCHIEDAMSCHE COURANT Gegevens bevolking voorlopig niet in de co m ter m MBO „Exploitatie-verlies valt best mee" Ruim 13 mille schade bij brand Boter straat Sieraden uit woning gestolen Drie jaar cel voor moord in Schiedam Gemeente wacht op advies staatscommissie Koopmans Winkelier bestolen door babbeltruc Slachtoffer moordaanslag thuis 'Losse9 opendeurdiesist Uniek filmscherm voor Passage Theater Ruim zeshonderd gulden uit kassa Directeur H. Berg: SLAAPKAMER UITGEBRAND Groep 23-40 Van Slooten zegt politie vaarwel JA Woensdag 26 februari 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broer.Hvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehlendienst 144144 4 pagina's 100ste jaargang no. 25255 SCHIEDAM EN KETHEL Rotterdam De 20-jarige loswerkman Aad B. uit Schiedam is door de Rot terdamse rechtbank ver oordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf en onvoor waardelijk terbeschik kingstelling van de rege ring. De officier van jus titie had dezelfde straf geëist voor het om het leven brengen van de 18- jarige Ans van der Wel. Ans en Aad woonden in bij de moeder van de los werkman. Regelmatig ontstonden er ruzies door drankmisbruik en vaak mishandelde Aad zijn vriendin, Vorig jaar had dit de dood van het meis je tot gevolg. Schiedam De plarmen om de gegevens van de Schiedamse bevolking op computerban den te zetten gaan voorlopig niet door. De gemeente wil eerst het resultaat afwachten van de staatscommissie Koopmans, die de computer-privacy reeds sinds maart 1972 onderzoekt. De twee voornaamste vragen, waar de gemeenteraad alvorens een oor deel te vellen een duidelijk antwoord op wil hebben luiden: „Wie hanteert de gege vens en wat wordt er mee gedaan?" - Opvallend was het dat tijdens de discussie ïn de gemeen- teraad de WD-fraktie zich weinig zorgen maakte over de inbreuk op de privacy wanneer de nieuwe persoons registratie wordt ingevoerd. De kosten zouden 400.000 gulden bedragen. Jaarlijks zou daar nog eens 100 mille bijkomen voor de bijwerking van de gegevens. De vernieuwing houdt voornamelijk in dat de ponskaar ten van het bureau bevolking bij het stadskantoor verdwijnen. Zij worden dan vervangen door computer banden. Op elke band staan gegevens van tien twintingduizend inwoners. Deze gegevens zijn echter veel uitgebreider dan bij het oude ponskaarten-systeem het geval is. Ook kunnen dan aan de computer gegevens worden opgevraagd over bepaalde bevolkingsgroepen. Genoteerd worden onder meer naam, voornaam, geboor tedatum, oud en nieuw adres, reden van verhuizing en gegevens van eventuele echtgenoten. „Het is een verbazend moeilijk punt", zo meende burge meester A. Lems» „de privacy kan er door in gevaar komen. Per slot van rekening zijn het gegevens waar in feite een ander niets mee te maken heeft. En wanneer het eenmaal is ingevoerd zal het ook wel blijven. Wie gaat er immers van een computersysteem weer terug naar verwerking van gegevens met de hand? Bovendien wordt een rip«wïiile- «rasteem niet ingevoerd om er zoveel mogelijk beperkingen aan op te leggen. Zodra de verwerking dus goed loopt, bestaat de kans dat er steeds meer wordt genoteerd". Een deel van de raadsleden toonde zich ook bezorgd wat er met de gegevens gaat gebeuren indien het nieuwe computersysteem wordt aangesloten op andere systemen die minder direkt zijn te controleren. HALFSLACHTIG De interesse van het gemeentebestuur gaat tevens uit naar het verloop van de proefneming met de centrale persoonsadministratie die vorige week gestart is. in Amersfoort, Dordrecht, Leidschendam en Zoetermeer. Het wachten is dus nu in ieder geval op het oordeel van de commissie Koopmans die vorig jaar al een volgens velen halfslachtig interim-rapport heeft uitgebracht over de redding van de privacy. Dit rap port bevatte weinig verstrekkende aanbevelingen. Schiedam Voor de tweede maal binnen een week is een winkelier in het centrum het slachtoffer geworden van een babbeltruc. Opnieuw hield een nog onbekende donkergekleurde man, vermoe delijk een rijksgenoot, de verkoper aan de praat terwijl een tweede man een greep deed in de kassa. Deze keer was de buit 655 gulden. Vorige week miste de eigenaar van een bloemenwinkel aan de Sint Liduinastraat 250 gulden na j een dergelijke truc. Beide daders waren nu V middags de meubelbeurs aan de Lange Haven binnen gekomen met het verhaal, dat zij een kast zochten. Terwijl de verkoper aan één van hen een kast liet zien, graaide de tweede ongemerkt het geld uit de kassa. Pas nadat het duo uit de winkel was vertrekken met het smoesje dat zij nog eens over de koop wilden nadenken, bemerkte eigenaar JJ.B. de diefstal. Een soortgelijk verhaah is verteld aan de bloemenhandelaar J.R. in de Sint Liduinastraat Daar werd echter verteld dat men een bepaalde cactus wilde hebben. Beide gedupeerde winkeliers konden slechts een 2eer vaag signale ment aan de politie opgeven. Schiedam De Schiedamse secretaresse J. Bijl, die enkele weken geleden het slachtoffer werd van een moordaanslag, is uit het ziekenhuis ontslagen. Zij werd begin deze maand getroffen door twee kogels uit het wapen van een Duitse ex-vriend die zich na deze daad te pletter reed op een garagemuur. Met een vrij eenvoudige operatie in het Dijkzigtziekenhuïs is de laatste kogel uit de borst van de 39-jarige vrouw verwij derd. Al eerder was de kogel wond aan de neus behandeld. De doctoren constateerden dat de 6.35 mm kogel die werd afgevuurd door de Westduitse zeeman R.P.A.O., in de borst was gaan „wandelen". De van dichtbij afgevuurde kogel kwam hierdoor minder diep onder de opperhuid te zitten. Na de aanslag op de Burgemeester van Haarenlaan heeft de zeeman zich met hetzelfde wapen in de rechterslaap gescho ten, alvorens hij zich doodreed tegen de garagemuur aan de Laan van Bol'Es. Schiedam Onbekenden hebben tot drie maal toe gebruik gemaakt van een valse sleutel om in te breken. Daarbij werd voor ruim anderhald mille buit gemaakt. Uit de woning van de Schiedam- met een waarde van 250 gulden mer A. de B. aan de Graaf vermist. Florisstraat werden sieraden en Met een valse sleutel hebben in- horloges met een totale waarde van duizend gulden ontvreemd. Tevens mist de eigenaar een bedrag van 250 gulden. Alle laden en kasten in het huis zijn doorzocht en overhoop gehaald. Van dezelfde ïnbraakmethode is brekers zich toegang verschaft tot het restaurant op het NS- station. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van pakjes sigaretten en shag met een waarde van vierhonderd gul den. de Schiedammer J. van der P. De politie meent dat de twee i aan de Burgemeester Knap- pertlaan 22 het slachtoffer ge worden. Ook hier werden alle laden en kasten doorzocht. "Uit een van de kasten wordt geld braken in de Westdijk voorko men hadden kunnen worden wanneer de bewoners gebruik hadden gemaakt van het nacht slot. VI aard in gen - In de wijk van de vroegere Immznuëlkerk (hoek Van Hogendorp laan/Sneeuw balstraat) die de Hervormde kerk aan het Leger des Hells heeft overgedaan wordt aan staande zondag de eerstvolgen de opendeurdienst georgani seerd. De medewerkers van de "Open- Deur5'-groep in de wijk van de Immanuëlkerk hebben beslo ten een dienst te houden in de aula van het Groen van Prin- stererlyccum aan de Rotter- damseweg. De dienst begint om tien uur 's morgens en krijgt wijkpredikant Kelling als voorganger. Dit keer wordt de dienst "anders dan anders", alternatief dus eigenlijk. "Een los karakter", beloven de orga nisatoren van de "Open Deur", die voor suggesties openstaan. Schiedam In alle vroegte arriveerde gistermorgen aan de kop van het Broersveld een Duitse trailer met oplegger met het voor het Passage Theater bestemde nieuwe projectiescherm. Het is geleverd door de N.V, Trans continents in Amsterdam en vervaardigd in de Mechanische Werkerei in het Duitse Bad Lieppspringer. Het scherm heeft een oppervlakte van 5x10 meter; is uit één stuk geweven en is mechanisch op en af te rollen. Binnen luttele seconden kan op deze wijze de filmzaal tot schouwburg worden getransformeerd. J Gemonteerd in een metalen kast heeft het rolscherm een gewicht van ongeveer achthonderd kilogram. Het heeft heel wat mankracht gevraagd om het gevaarte vanuit de trailer op het toneel van het theater te krijgen. Voor de montage in de nok van de toneelruimte was vooraf een stalen frame aangebracht, vlak voor het brandscherm. Qua grootte heeft Schiedam met dit projectiescherm een landelijke primeur. Ook de gebezigde technieken, de oprolbaarheid en het weven van een katoenen doek uit één stuk, is uniek te noemen in de wereld van het filmtheater. Ook de Rotterdamse Doelen beschikt over een dergelijk projectie scherm. Het is echter kleiner van oppervlakte en het op- en afrollen geschied vanaf de grond. De keuze van een projectiescherm is gevallen tijdens de in Keulen gehouden grote Fotho-Kino waar wethouder C. Bolmers met theater-directeur H. Berg voor dit doel een kijkje gingen nemen. De werkzaamheden aan de interieuren van de Weine en gTOte zaal van het theater vorderen goed. In de grote zaal is de wandbetimme- ring gereed gekomen, evenals het aanbrengen van het plafond. Binnenkort wordt een begin gemaakt met het leggen van de vloerbe dekkingen. Dan rest nog alleen het plaatsen van de fauteuils waarmee men begin maart mee hoopt te kunnen beginnen. Schiedam Het exploitatie verlies dat het Passage Thea ter de afgelopen jaren heeft geleden valt best mee. Dat is de reactie van directeur H. Berg-naar aanleiding van de discussies In de gemeente raad hierover. „Als je het vergelijkt met de Schouwburg in Maastricht, een soortgelijk theater, sprin gen wij er nog gunstig uit Het verlies bedroeg daar liefst 1,6 miljoen gulden", aldus de heer Berg. In 1973 sloot het Schiedamse theater met een tekort van 143-000 gulden. Het tekort kan volgens hem op rekening worden geschoven van de gehouden toneelvoor stellingen. „Vrij onverwacht kregen wij de opdracht deze te organiseren in plaats van de Schiedamse Gemeenschap. Maar we hebben er nooit een extra krediet voor gehad, zo dat alles op rekening van de exploitatie kwam", aldus de directeur. De kritiek van de zijde van en kele raadsleden, dat er nooit '-.en begroting is opgesteld, doet de heer Berg af met; „Die heb ik nooit hoeven te maken. De gemeente heeft zeil alle geldbedragen toege- 1 H. Berg...we springen er nog gunstig uit... kend. Men miste echter de ervaring, daarom was de ex ploitatierekening een slag in de lucht". De toneel-, cabaret- en andere voorstellingen zullen vanaf 8 mei (de heropening van het theater) nu toch door de Schiedamse Gemeenschap worden georganiseerd. „Ik sta nu dus buiten de2e voorstel lingen", aldus Berg. Hij betreurt het dat er nog geen toneelprogramma programma rond is voor het theater. „Ik heb er nog op aan gedrongen; Met de films zit het in ieder geval goed". De directeur hecht een niet al te grote waarde aan een begeleidings commissie, (die overigens in mei ter ziele gaat). Berg: „Ik kan het net zo goed af met één persoon, de wethouder van cuttuur mevrouw Vis- been-Stroman". Van de slaapkamer op do zolderverdieping bleef weinig over. Schiedam De sociëteit „Groep 23-40" geeft vrijdagavond een fondue-avond in de Bethelkapel op de hoek van de Oude en Nieuwe Maasstraat. De kosten bedragen 5,50. Iedereen kan zich voor donder dagavond telefonisch (nummer 262967) opgeven voor de vlees fondue. De sociëteit werd enke le maanden geleden opgericht voor de alleenstaanden in de leeftijd 23-40 jaar. Schiedam Een kleine maar hevige brand heeft gisteren een slaapkamer aan de Boterstraat 38 volledig verwoest. Aan de zolderverdieping van het huis word bierbij voor tien mille schade aangericht. Tevens verbrandde voor driedui zend gulden aan inboedel. De brandweer cn politie stellen een onderzoek in naar de nog steeds onbekende oorzaak van het vuur. De brand werd ontdekt door één van de zes kinderen van bewoonster mevrouw Levens: „Het vuur op de zolderciage moet minstens een half I uur gewoed hebben voor het werd ontdekt, t V/ij zaten beneden en wisten van niets. Eén van I de kinderen die zich boven wilde gaan aankle- den kwam gillend terug. Ik wist niet hoe ik het had. Twee stapelbedden, mau aSseu, uexens en meubelstukken zijn totaal vernield, maar geluk kig zijn we verzekerd". De brandweer die, zoals bij elke brand in. het centrumgebied, groot alarm gaf rukte onmiddel lijk na de melding uit met een ladderwagen en een tankspuitwagen. Eén van de kinderen die nog op de er onder gelegen eerste verdieping lag te slapen werd door de brandweerlieden in veiligheid gesteld. Daarna slaagden zij erin het vuur met een nevelstra al te blussen. „Het is een geluk dat de deuren op de zolder gesloten waren. Het vuur kon zich daardoor niet verder uitbreiden", aldus adjunct-hoofdbrand meester J. G. Wentink. Vlaardlngen - Hoofdinspecteur van politie L. van Slooten gaat met Ingang van 1 mei met pen sioen. Hij heeft dan de zestigja rige leeftijd bereikt, voor een politieman de leeftijd om het korps te verlaten. Van Slooten heeft één van zijn taken al opgegeven, namelijk het voorzitterschap van de sport- cn personeelsvereniging, Tweeëntwintig jaar zwaaide hij met de voorzittershamer. Zijn plaats wordt nu ingenomen door J.A. Koole. Van Slooten is tot ere-voorzitter benoemd. schiedamsci Ja. ook u kunt dere ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, graiis en geheel vrijblijvend, in de bus knjgen. Hei Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Schiedamsctie Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van een. Profiteer ervan' PS Mocht i> ft louke vetgeli|tf>ftg kunnen Opdenk Sn al$ ajnvuUinn oa ondB'siaande moeoon. dan fnwkf u fcansop ren e«cius>e<e gasaansteker s-e wekelijks unloven voor oemeesr ongmeie mien- SchitttdHIVCOe Cour," woonplaats telefoon I B «ais I noon e»i /o '.OO.I de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1