SCHIEDAMSCHE COURANT Middeleeuwse bruiloft: kus Ier van eeuwfeest GAB naar Plein Ei ïaus of Kethel RAADHUISJE KRIJGT OPKNAPBEURT 1110 Schiedammers richten Dahlia-club op ssr: Dieven openen kelder deur met valse sleutel Grote bordenvijf km pavoiseerlijn en Fonteinen zullen stad aankleden SI Nieuwe straat: §L Jaushof Botspartij „Open Huis" kU -.m% Zolderraam maakt vrije buiteling' Vrijetijdsbesteding geestelijk gehandicapten VERZOEK AAN GEMEENTE VOOR COLLECTIEVE TUIN Warme bakker mist jkrentenbroden Mevr. de Jong nieuw WD- raadslid _y Donderdag 27 februari 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 100ste jaargang no. 25256 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Met een valse sleu tel hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot een kelder aan de Johan de Witts Inge!. Bij deze inbraak werd voor een bedrag van honderd gulden aan gereedschap gestolen. De onbekende daders waren reeds spoorloos verdwenen op het moment dat eigenaar C. van der H. uit Schiedam de diefstal ontdekte. De man heeft aangifte gedaan op het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat Schiedam De stichting „Open Huls" houdt vrijdagavond de maandelijkse ontmoetlngs- avond in het dienstencentrum „de 4 molens" aan de Nieuwe Datnlaan Iedereen kan terecht vanaf 20.00 oor tot 23.00 uur. Kinderen worden niet toegelaten. Schiedam Een echte middenleeuwse brui loft. Dat moet de grote knaller worden van de feestweek die het comité Schie- dam-700 heeft georganiseerd ter gelegen heid van het eeuwfeest van de stad Schie- dam. Op 31 mei zal dan vrijwel heel Schiedam getuige kunnen zijn van het huwelijk tussen de 22-jarige Fya van Lieshout en de 23-jarige Leo Noordzij, dat in de oude raadzaal zal worden gesloten door burge meester drs. A. J. Lems. Na de kerkelijke bevestiging in de Grote of St. Jam- kerk zal het bruidspaar een rondrit door de stad maken die zal eindigen op het Emmaplein. waar in een grote tent vele honderden zijn samengekomen om het bruiloftsfeest mee te vieren. Betalen met gewoon geld kan nieL Tevoren zal men in de gelegen heid worden gesteld om dukaten en florijnen te kopen. De festiviteiten rond het zevende eeuwfeest zijn hoofd zakelijk gecomprimeerd in de week van 23 tot en met 31 mei Toch zijn er nog wel andere activiteiten die daarvoor en daarna worden gehouden. Ze zal als eerste de gehandicapten op 12 april een boottocht worden aangeboden met het schip Avanti. Deze tocht wordt aangeboden door de Amrobank en Hoek Loos en georganiseerd door de stichting Lente feest Een der laatste activiteiten die in het Kader van-Schiedam 700 jaar wordt gehouden valt rond de kerstdagen, wanneer een speciale dienst wordt gehouden. Reeds rond l april zal worden begonnen met de „aankleding" van de stad. Op 8 ingangspunten zullen dan grote borden worden geplaatst waarop staat aangekondigd dat Schiedam in april en mei groot feest houdt Verder is ongeveer 5.000 meter pavoi seerïijn aangekocht Deze zal worden gebruikt om de Lange Haven en een deel van het centrum te Ongetwijfeld het SchiedamsB bruidspaar van het jaar: de 22-jarige Fya van Lieshout en de 23-jarige Leo Noordzij. Beiden rasechte Schiedammers. Op 31 mei treden zij op bijzondere wijze in het huwelijk. !n middeleeuwse kledij zijn zij het middelpunt van een groot bruiiofsfeest in een grote tent" op het Emma plein. Het bruidspaar is gisteren in ondertrouw ge gaan. versieren. Ook zullen in het centrum een groot aantal vlaggen worden, geplaatst In de Lange Haven en in de Nieuwe Haven zullen fonteinen worden aangebracht 's Avonds zal dit geheel worden verlicht Tenslotte zal ook een aantal schijnwerpers worden aangebracht in de buurt van enkele historische gebouwen. Een attractie apart zal ook de ballon-opstijging zijn die op zaterdag 24 mei tussen 12 en 14 uur op het industrieterrein aan de 's-Gravelandseweg wordt ge houden. In diezelfde omgeving wordt ook de landelij ke ruiter dag georganiseerd. Deze ruiterdag zal wor den „versierd" met een luchtshow van een formatie team van de Vliegclub Rotterdam, dat bestaat uit vliegtuigen van het type Robin. Een groot deel van het programma bestaat uit sportee- venementen. Voor een uitgebreid verslag daarvan, zie pag- 4 Vlaardingen/Schiedam De gemeente Vlaardingen heeft bij de Rijksgebouwendienst het aanbod gedaan aan het Plein Emaus een nieuwe behuizing voor het Gewestelijk Arbeids Bureau te gaan bouwen. „We hebben een definitief aanbod gedaan", zegt wethou der Bas Goudriaan, „als Rijksgebouwendienst van daag ja zegt, kunnen we morgen beginnen met de uitwerking van de plannen." Die plannen kunnen snel de am- teüjke molens van Vlaardingen en het openbaar lichaam Rijn mond passeren. „Op de kortst denkbare termijn kunnen de definitieve plannen op tafel ko men", aldus de Vlaardingse wethouder. Het Gewestelijk Arbeids Bureau is nu nog gevestigd aan de Van Slingelandtstraat in Vlaardin gen. Het houten gebouw is ech ter te klein voor de GAB-dienst- verleningen. GAB directeur Harberts spreekt van een „wachtlokaal derde klasse". Hij wil zo snel mogelijk een nieuw pand betrekken. Een verhuizing naar Schiedam sluit hij niet uit. Schiedams' wethouder 'chris Zij develd zegt hierover: .Huberts heeft hier nogal wat moeite ge daan om een stuk grond los te krijgen. Hij vroeg of Schiedam daartoe bereid was. Het initia tief daartoe is absoluut niet van ons, maar van Harberts uitge gaan." Schiedam heeft wel een stuk grond voor de nieuwbouw ter beschikking gesteld. Het GAB zou in het zuidelijkste deel van Kethel, nabij Bad Groenoord gebouwd kunnen worden. Het Arbeidsbureau zou dan dicht bij het nog te bouwen NS-sta- tion Nieuwland komen. Op de bouwplaats, Plein Emaus of Kethel, komt eerst een voor lopige vestiging in een houten gebouw. „Over de plaats van de nieuwbouw van het GAB Nieu we Waterweg-Noord is nog niet beslist", verklaart voorlichting ambtenaar Vrij enh oef van de Rijksgebouwendienst. Hij ver wacht niet dat de beslissing snel genomen gaat worden: .Misschien dat we eind maart iets meer weten." Gemeentewerken gaat zo snel mogelijk het raadhuisje aan de Grote Markt indelen. De ge meenteraad heeft daar een kre diet van 141.000 gulden voor beschikbaar'gesfeïd."' Van dat geld wordt ondermeer het meubilair uit de trouwzaal en de wijdend. De goedkeuring in de raad niet zonder problemen. Raad slid P. Poot wilde persé het voorstel veranderd hebben om dat in het besluit het gebouw tje oude stadhuis werd ge noemd. Het college moest toe geven dat hier niet van kan worden gesproken omdat er slechts één stadhuis en één stadskantoor in Schiedam is. De rijksdienst voor monumen tenzorg heeft geen bezwaar te gen de nieuwe inrichting, mits het oude sfeertje behooden blijft Ingrijpende verboa win-' gen mogen dus nic den. j niet plaatsvin- De publieke tribune van de oude raadzaal zal bij de komende opknapbeurt verdwij- Dat is ook de reden dat er op] de eerste verdieping geen twee- «mmma de tollet bij wordt gebouwd. De onbekende zestiende eeuw- se bouwmeester heeft daar des tijds geen rekening mee den. De hoge nood was blijkbaar geringer. Vlaardingen Door nog onbe kende oorzaak viel dinsdag middag om acht minuten over twee precies een zolderraam van vijftig bij zeventig centi meter van een pand In de Wag- nerstraat precies op een aldaar geparkeerd staande personen auto, waarbij niemand werd gewond, maar de personenauto^ een schade van naar schatting houderdvijitlg gulden opliep. Schiedam De vrijetijdsbeste ding van de geestelijk gehandi capte is bet onderwerp van een kontaktavond van de Federatie van Ouderverenigingen. De avond, die begint om 20.00 uur, wordt gehouden op vrijdag 28 februariin de grote zaal van het dienstencentrum „de 4 mo lens" aan de Nieuwe Damlaan 766. De heer E. Bierhuizen, medewer ker van de sociaal pedagogi sche dienst speciaal belast met het begeleiden van de vrije tijdsbesteding in het Rijnmond- is als spreker uitgeno- Schiedam Met de komende Dahliatentoonstelling In het vooruitzicht te houden in sporthal Margriet in september a.s. wordt binnenkort in Schiedam een Dahlia-club opgericht. Deze sluit zich aan bij de Nederlandse Bahliaver- eni<nng (NDV) die naast beroepskwekers ook ver enigingen en particulie ren in de sector ama teurs onder haar leden telt. De NDV houdt haar twee jaarlijkse tentoonstelling met wedstrijden met me dewerking van de plaat selijke verenigingen en organisaties gericht op de natuur. Dit als sluit stuk van de viering van 700 jaar Schiedam als stad. De oprichting van de club ge schiedt tijdens de komende jaarvergadering van de afd. Schiedam der Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en gaat hiervan een onderdeel uitmaken. Het bijzondere hiervan is wel, dat ook buitenstaanders lid kunnen worden van de Dahlia-club en kunnen profiteren van de facili teiten, zoals centrale inkoop van stekken en knollen en de door KNMPT te geven voorlich ting door deskundigen. V/ie niet over een eigen stukje grond of een volkstuin beschikt voor het kweken van dahlia's, kan mogelijk binnenkort toch lid van de club worden. Het bestuur van de KNMPT heeft een verzoek aan b. en w. ge richt haar een stukje grond in huur te willen geven voor de aanleg van een collectieve dah- liatuin, ergens in de gemeente. De leden die over geen tuin be schikken kunnen hierop dan een strookje grond huren, groot genoeg om er een bed met dah lia's op uit te zetten. Vooral in het oosten des lands komen dergelijke verenigings- of club- tuinen veelvuldig voor. Bij een gunstig antwoord kan dan on middellijk worden begonnen met de aanleg van de collectie ve tuin en het planten van knol len of stekken Dit vooral omdat nu reeds zeker is dat de dub met een aantal enthousiaste amateurtuinders gaat starten. De meeste beschikken over een stukje grand en beginnen hie rop weldra met de kweek van hun dahlia's waarmee ze Schie dam op de Dahliatentoonstel ling gaan vertegenwoordigen en meedingen naar de beschikbare ere-prijzen. VLAARDINGEN Doordat twee Jongetjes op een flets door een rood stoplicht reden ontstond dinsdagmiddag om twintig over vier een ernstige aanrijding op de kruising Ma- rathonweg-MarnixIaan. De 9 Jaar oude E.B. fietste daar van het fietspad aan de noordelijke zijde van de Hanüxlaan de kruising met de Mara than weg op, terwijl op dat moment voor hem het stoplicht op rood stond. Met zijn fiets botste het jongetje tegen de, de oostelijke rijbaan van de Marathonweg oprij den- ue personenauto, bestuura door de 39-jarige mevrouw M. J. V. uit Vlaardingen. De achter op de fiets zittende 7-jarige (uit Joegoslavië afkomstige) R. L. werd, evenals de jeugdige be stuurder van de, flets, overge bracht naar het Holyziekenhuis. Beiden hadden letsel opgelo pen, de toestand van het Joego- slavisch jongetje is en blijft zorgwekkend. Ook de bestuur ster van de personenauto werd voor onderzoek overgebracht naar het Holyziekenhuis. De fiets werd geheel vernield, de auto kreeg schade aan de voor kant SL Janshof zal dit straatje worden genoemd. Waar nu nog driftig wordt gebouwd om de 48 binnenstadswoningen zo gauw mogelijk klaar te brijgen, Is zo een nieuw straatje ontstaan. Eigenlijk kan het niet „nieuw" worden genoemd, omdat vroeger vóór de sloop van de oude pandjes op die plek ook een straatje liep. Dat was de Louronstraat. Louron was heel vroeger een bekende Schiedamse makelaar, die het aldus de overlevering niet allemaal zo nauw nam. De gemeente vond de naam Louronstraat echter niet meer passen en de commissie straatnamen kwam toen op St. Janshof. Niet zo gek, want tenslotte is het straatje gelegen vlak achter de Grote-ofte- wel de St. Jans kerk. De naam past trouwens bij de straten in de buurt. Want achter de Mathenesseschool liep vroeger het Bagijnhof en als de woningen klaar zijn zal deze straatnaam gehandhaafd blijven. De Gedempte Baansloot blijft ook als straat naam bestaan, hoewel sommige leden van de commissie Stadsont wikkeling dat geen passende naam vonden. „Het is een rotnaam die toevallig door de bevolking daaraan is gegeven" was de mening. Niettemin zal deze originele naam blijven. Of alle oude namen nu in de binnenstad terugkeren is niet bekend. De gemeente zal er in ieder geval naar streven. Waarschijnlijk zal binnenkort een inventarisatie worden gehouden, welke straatnamen wel en welke niet terugkeren. Schiedam Warme bakker G. S. aan de Korte Haven mist een plastic krat met twaalf krente- broden. De broden zijn gesto len uit een bestelwagen die achter de bakkerij stond gepar keerd. De 41-jarige bakker heeft bij de politie aangifte gedaan van deze ongebruikelij ke diefstal. Op het politiebureau meldde - ook de Schiedammer W. A. d. die een zwart-lederen tas met sportkleding uit zijn auto mist. De wagen was afgesloten en stond in de Celsiusstraat gepar keerd. Onbekenden hebben één van de portierraampjes gefor ceerd. De waarde van de gesto len tas en kleding bedraagt honderd vijftig gulden De 43-jarige chauffeur J. M. van der H. bemerkte dat men een oranje zwaailicht van zijn auto had gesloopt. De wagen stond voor zajn woning aan de Van Maanenstraat geparkeerd. Schiedam Mevrouw A. A. de Jong-Sundennan is benoemd tot nieuw ge meente ma dslis al3 lid van de VVD. Zij volgt mevrouw A. Dirkzwager van Zoelen op, die de raad heeft verlaten om dat zij van mening is dat de democratie in Schie dam niet meer voldoende functioneert Haar opvolgster is de echt genote van de voorzitter van de plaatselijke afde ling van de WD. SCHIE0AMSC Ja. ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang. gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Füotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws: de Schredamsche Courant met puur plaatselijk meuws Twee kranten voor de prijs van een Profiteer ervan' P S Moert! u n leuke vergelijking kunnen B i) wekelijks uitloven oasaansieker oe U nartSOD Cé" e> i JA i telefoon 3 9 I AoHerdamsch

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1