Omstreden strafschop keerpunt in matig duel Hern ies kansloos tegen RVC: 20 KNT1EK OP VERVOORT Nog geen titel Geel, rood en vijf boekingen Verdwaald schot velt FC Vlaardingen SVV's tweede nederlaag op eigen veld Belang stelling ilMMIÉ Wfs Semiderby voor jeugdelftallen MAANDAG 3 MAART 1975 ItUlltlllllHUUIilltUHIUIIIIItllltllUllimilllllUUlIUIII i miiiuiiüiHiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii afiwéstSït Kvl Schiedam Wat een ver schil, De Laszlo Zalai, zoals die vorig seizoen in gebroken Duits mompe lend; "Geen tijd", via de achterdeur "af" ging, in vergelijking met giste ren, Zalai' vond ruim schoots de tijd om de pers te woord te staan. t Diezelfde Laszlo Zalai sprak zelfs veel beter Nederlands dan een seizoen geleden, toen woor den hem te kort schoten om de nederlaag te verklaren. Zalai gisteren: "We maken no; te weinig goals, maar we hebben coed gevoetbald. Of niet soms, mijne heren?" Eén doelpunt slechts, een omstreden maar wél winnende treffer, plaatste Zalai zowaar op de praatstoel. De Hongaarse oefenmees ter van Heer en veen moet zich, toen hij besloot om eerst maar even de pers te woord te staan, een Voor SW is er alweer geen doorkomen aan. Jan den Tuinder kijkt hoe een niet zichtbare SW-er niet nit bij doelman Griever kan ko men. klein beetje la Rob Baan heb ben gevoeld. "Want net als de FC VW op 8 december vorig jaar, bedwong ook zijn ploeg het op Harga zo moeilijk te kloppen SW. Niet met mooi en attractief voetbal, maar met de fensief - tegen de grens van het negatieve - spel. Vanaf het eerste fluitsignaal maakte Heerenveen nauwelijks aanstalten om de tweeduizend kijkers in negentig minuten zo veel mogelijk te laten zien. Ver tragend voetbal zonder enig ri sico. Een "succesformule", om dat SW er gisteren geen raad mee wist; geen maatgevoel be zat en zonder echte organisatie trachtte pressie te ontwikkelen. SW drukte wel, maar lijn zat er niet in het spel. De boosdoener heette ook nu weer Joop Vervoort- Een arbi ter waar de meeste voetballers allang geen hoge pet meer van op hebben, maar die gisteren het laatste restje vertrouwen in beter kunnen, volledig verspeel de- Dat Vervoort aan Bosman „geel" voorhield, "was", zo zei Zalai het, "logisch toch? Hij haalde die SWer onderuit zon der de bal te spelen." Meer twijfels waren er in de 22ste minuut van de eerste helft, toen Visser tegen de grasmat smakte kend wegwandelende Visser wegens aanmerking op de lei ding een boeking en Vervoort, hoe onschuldig het voorval ook leek, de bal op die ene plek deponeerde" waar hij beslist niet had moeten liggen: de witte stip. Teun Kist voltrok NONCHALANT het vonnis feilloos: 0—1. De onzekerheid over dat, naar later bleek beslissende moment, duurde ook na de wedstrijd voort. Twijfels, over wie nu ei- door Hans Soeters genlijk die strafschop had ver oorzaakt Het fluitsignaal snerpte direct na de tackle van Jan de Tuinder, "maar", ver weerde de invaller voor Fred Meerhof zich, "dat kan bijna niet, want ik speelde heus de bal. Nee, volgens mij was het Maarten van Beek". Maar wel ke actie Vervoort dan ook be straft zal hebben, een straf schop was het zeker niet. En niet ten onrechte wordt Joop Vervoort wel eens verweten een "heksenjacht" te voeren, en in zijn pogingen om het voetbal spel clean te houden de zaken op de spits drijft. Natuurlijk speelde Visser comedie, toen hij, aangepakt door Hans Kam pen, met een kreet tegen de grasmat zakte. Een brokje on vervalste Friese comedie, waar Joop Vervoort overigens niet om kon lachen en de grinm- Dat deze drie voorvalletjes, met Vervoort in de hoofdrol, in 45 minuten de meeste indruk maakten, zegt genoeg van het door beide ploegen geëtaleerde spel. Voetbal zonder veel mo gelijkheden en te nonchalant om te kunnen boeien. In de tweede helft heeft SW er veel aan gedaan om die matige start weg te wissen. Maar Heer enveen, gesterkt door de voor sprong ving de veel maar on nauwkeurig aanvallende Schie dammers bekwaam op. Toch kwamen er wat kansjes. Zo kon de uitblinkende Friese goalie Azing Gnever met moeite een kopbal van Steenbergen ver werken, terwijl een combinatie tussen Groeneweg en Van der Spek net naast het doel beland de. Dat SW echter niet zonder nsico kon drukken bewees tus sendoor spits Golyanin, die slechts door een knappe reactie van Jan van der Velden van scoren kon worden afgehouden. En tenslotte probeerde SW's doelman het dan zelf maar. Eerst door op te dringen tot de middenlijn, maar zo'n minuut Danny Molendijk slalomt tussen twee Friese verdedi gers door. Het levert geen doelpunt op. of vijf voor het einde zelfs als elfde veldspelen De groene trui van de Schiedamse doelman stichtte inderdaad verwarring en in die slotminuten schampte een inzet van SVV zelfs nog de lat. Het had de toch wel ver diende gelijkmaker kunnen zijn. Heerenveen was echter al meer dan tevreden en ondernam zelfs geen poging meer om de blokkade voor eigen doel op te heffen. En dat, terwijl op Schie damse helft Hans Campen een eenzaam obstakel vormde. Bob Maaskant over zijn "spitsvondi ge" doelman: "Ach, het geeft wat spektakel, en aan de ande re kant was het ook zo gek weer niet, want Jan stichtte met zijn stevige body nog heel wat gevaar". Van der Velden zelf, na zijn opvallende rol: „Ik hoorde ze overal schreeuwen: kijk uit, daar heb ie die doel man. Het bracht ze wel in pa niek hoor". Maar zoals in de hele wedstrijd kon SW er niet van profiteren. Rijswijk De gedoe ling van Hennes DVS was goed. Met twee spitsen en een versterkt middenveld moest de zware opgave van een goed resultaat tegen het Rijswijkse RVC wor den geklaard. De truc lukte niet. In drie minuten maakten, diep in de tweede helft, de Rijs wijkers met twee treffers een vrijwel zeker einde aan de nog resterende kampioensaspi raties van Hennes. Door het 20 verlies en de winst van Rood Wit A in de Amsterdam se derby op SDW (2—0) is de achterstand van HDVS op Rood Wit gegroeid tot een ho peloze kloof van zes punten. Aanvankelijk leek het allemaal za mooi te worden voor Hermes. Wat kon meer worden gewenst dan een verdienstelijk gelijk spel tegen het de laatste weken goed draaiende RVC? De na- weeën van de wedstrijd tegen Papendrecht (schorsingen voor de sterke middenvelder Ton Vorstenbos en de aanvallers Ties van Duppen en Jacques van de Kroon) en de griep van spitsspeler Teun Komaat had den zware bressen geslagen in de basisopstelling van Hermes. Ruim tweeduizend toeschouwers zagen op het Rijswijkse sport park Irene (waaronder een handjevol uit Schiedam) Her mes "in de eerste helft redelijk het hoofd boven water houden. De Schiedamse middenlinie, met vooral sterk spel van Ger Bakkes en Arie Riedijk (in de tweede helft terugvallend) kon toen nog op het hobbelige veld de taktiek van Hermes-trainer Fim Visser uitvoeren. Visser: „Het uitgangspunt was een gelijkspel. De ba! moest op het middenveld worden vastge houden. En dan bij uitvallen Deze keer is er voor Hermes geen vuiltje aan de lucht. Harry Spermon zal dit schot onder controle krijgen. mee naar voren". En juist dat lukte na rust niet meer. Kregen de Schiedammers in de eerste helft nog een drietal kansjes op een doelpunt en slaagden ze er in de 00 op het scorebord te houden, in de tweede helft bleef het aantal uitvallen beperkt tot welgeteld drie. Misschien wel de mooiste kans kreeg Hermes vlak voor rust, maar die ging net naast. Toen had RVC echter al meerdere keren laten zien, dat het sterker was. Zoals in de vijfentwintig ste minuut bij de eerste corner van de Rijswijkers toen Her- mes-doelman Harry Spermon zoals gebruikelijk een be trouwbaar sluitstuk deze wed strijd nog net kon. redden. Even later moest hij briljant optreden toen de RVC'er De Klerk handigintikte. De meest uitgespeelde kans voor Hermes kwam zelfs nog in het begin van de tweede helft toen Aad van der Voort en Bakkes na fraai combineren Bob Wee- da ruim over zagen koppen. Geleidelijk werd het overwicht van RVC daarna groter, hoewel tot de 75e minuut de „dubbele- grendel" van Piet van der Burg en Ger Ruseier bleef sluiten. Toen kwam het eerste teken dat de zaak voor Hennes begon mis te lopen. Commijs kon nog net een uit een vrije schop ingekopte bal uit het doel wegloeien. Trainer Pïm Visser zag het gevaar en wissel de de gelegenbeidsaanvaJIer Slavenburg die te weinig diep ging, voor Bouman {Visser: „Bouman is iets balvaster"). Het mocht niet baten. Na een kogel op de paal en een met de hand gescoorde treffer van RVC, was het In de veertigste minuut van de tweede helft toch raak. Een kopbal van RVC-cr Van der Berg, werd door Koos van Dummelen het Schiedamse doel ingefrommel- d: 1—0. Even zag het er drie minuten later naar uit, dat Hermes bij een uitval succes zou boeken. RVC-keeper Bakhuis redde echter en gooide de bal snel naar voren. Ploeggenoot Ruis (duidelijk een knappe voetbal ler, die gistermiddag echter vooral opviel door irritant spel en veel gebabbel) pikte het leer op, invaller Bouman en Com mijs liepen elkaar lichtelijk in de weg, Van der Burg werd onderuit gelopen en een pa ars e- conden later lobte Rui3 zeer fraai de bal over de uitgelopen Spermon: 2—0. Trainer Visser, die terecht over scheidsrechter J. van der Leek geen klachten had, omdat deze een beste wedstrijd floot: „Het was een verdiende overwinning van RVC, hoewel het bij ons tot 25 minuten na de rust goed ging. Toen werd Ger Bakkes steeds meer aan banden gelegd, terwijl Riedijk de hele tweede helft duidelijk minder speelde dan de eerste". Waarna ook hij duidelijk liet blijken, het inha len van zes punten op de koplo per in de resterende zes wed strijden als een vrijwel hopelo ze opgave te zien. Schiedam - De boosdoener heette al weer Joop Vervoort. Kritiek van alle kanten. Op de strafschop die Ver voort als een "kadootje" weggaf, maar ook de boeking die Visser kreeg werkte na afloop op de lach spieren. Visser riep toen Hans Cam pen het "aanpakte", wat al te na drukkelijk: "Heeeee". Een geluid dat overging in "auh". De comedie lag er duimendik bovenop, maar om de Fries nu meteen maar te boeken we gens het maken van "aanmerking op de leiding Beide trainers zagen het gisteren met Vervoort dan ook niet zo zitten. Zalai: "Hij is voor de wedstrijd in de kleed- - kamer geweest. Hij vertelde ons toen hoe we moesten voetballen. Nou ja, da's toch mijn werk, of niet soms?" Bob Maaskant, heel wat feller: "We zijn nu al zo ver gekomen dat wij met het voetbalspel de scheidsrechter in be scherming moeten gaan nemen". SV- V's trainer doelde daarmee ongetwij feld op slechts één ding: maak geen overtredingen, dan heeft de scheids rechter het met moeilijk. Want zo'n onschuldig duel als SW- Heerenveen beëindigen met een gele kaart, een strafschop, een boeking en veel bestrafte spelsituaties, lijkt, ge voegd bij de zedepreek die Vervoort vóór aanvang hield, erg veel op een fikse dosis onzekerheid. En dat is iets wat rapporteur Lou van Ravens zeker niet zal zijn ontgaan. Schiedam Het kam pioensfeest is een weekje uitgesteld. De reserves van Hermes DVS, die aan een gelijkspel tegen ONA 2 voldoende zouden hebben gehad om defini tief de titel te pakken, verloren met 1-2. Toch wel verrassend, al was het excuus dat de Schie dammers nogal wat in vallers telden. Het enige Schiedamse doelpunt kwam van de voet van Martin Meijer. Hermes 2 moet uit de vier resteren de wedstrijden proberen dat ene noodzakelijk puntje te bemachtigen, want dan pas is VOC op beslissende afstand ge speeld. Schiedam SWs be stuurskamer was gisteren voller dan ooit. Een druk te die werd veroorzaakt door een niet geringe "politieke" belangstelling. En dat waren er noga! wat: wethouder Clara Visbeen, gesecondeerd door Arie Verlinde, Rein v*n Raalte en Pieter Roo- sen (allen ook lid van de sportraad) en Hans van der Wilk en Nicolay Die- lemans, maar die horen al zo'n beetje tot het roodgroene "legioen". Arie Don geslaagde ren tree Schiedam - Op hetzelfde veld waarop Joop Vervoort het een dag later in veler ogen ook al verkeerd deed, maakte Dordtse arbiter Bakker het zaterdag wat al te bont Of, het is een iets andere benadering, de spelers gingen over de schreef. Hoe dan ook, de semiderby voor. jeugdelftallen SW-FC Vlaardingen liep fors uit de arbitrale hand en resulteerde in een gele kaart voor Peter Jeup (SW) en rode kaarten voor Koorengevel (SW) en Otte (FC Vlaardingen). Bovendien werden er vier Vlaardmgers geno teerd, tegen één SW'er. Overigens was de stand, toen de "kruitdampen" uiteindelijk boven Harga waren weg getrokken, nog steeds nul-nul. Belang rijkste oorzaak van de vaak veel te pittige schermutselingen was het aan SW onthouden van een strafschop, toen de doorgebroken Peter Jeup werd neergelegd. "Dit was", zo meen de later SW-trainer Hans Kostense, "het sein, want toen dachten de spe lers blijkbaar dat alles was toege staan. Zoiets krijg je als een zo zekere strafschop niet wordt gegeven". Over igens nam arbiter Bakker met het wegzenden van Koorengevel wel de verkeerde "te grazen", want nadat Koorengevel de Vlaardmgse doelman fel had aangevallen, deed Jos zoet mulder er nog een schepje bovenop. In de verhitte gemoederen moet Bak ker het verkeerde blonde hoofd naar de kleedkamer hebben gezonden. Van onze sportredactie Nijmegen FC Vlaardingen *74 lijkt rijp voor een goede klassering in de vierde periode. De aanloop bij NEC, dat door een beter gemiddelde dan FC Den Bosch en Fortuna SC de derde titel greep, gaf .aanleiding tot voorzichtig Optimime omdat de Van Baaren- équipe eindelijk weer eens tot rust kwam. Specialist daarop om die weg voor te bereiden was Arie on, de oudste van het team, die maanden uitgeschakeld was door een rugblessure, maar in rijn rentree (tot aan de rust) FC Vlaardingen zóveel inspiratie gaf, dat het in lange slierten van offensieve daden het ver baasde NEC naar de kroon stak. Nochthans viel in de harde, maar faire partij, onder leiding van uitstekende arbiter Van Dijken (voor 5000 toeschouwers), de enige goal vlak voor rust toen Janusz- Kowalik zijn kogel zo danig zag veranderd, dat doel man Peter Eikelenboom, één van de uitblinkers, al bij voor baat kansloos was. Daarvoor had Frans Stans na een onweerstaanbare solo van Arie Don het houtwerk beroerd en daarna verschillende kansen onbenut gelaten. Met andere woorden: NEC was gewaar schuwd omdanks het feit dat het met vijf full-profs opereer de m „De Goffert". Maar het won uiteindelijk na Eindhoven en FC Groningen de „Coup" en daar had uiteraard nerveuze trainer Piet de Visser lof voor over. Naast de titel won hij de weddenschap die bestuurslid Koen Brouwer van FC Vlaardingen met hem voor af had afgesloten. GELE KAART Enige schaduwzijde kwam op naam van „breker" Rob van der Bol die, zoals verwacht. Jantje Peters keer op lceer af blufte, maar toen hij er een keer te fel in ging, honoreerde arbiter Van Dijken dat met een gele kaart. Gelukkig voor heel FC Vlaardingen zwakte de ar biter na afloop het argument wat af, zodat op de aanteke ning kwam te staan: „Wegens het onderuit halen van een te- eenstander", FC Vlaardingen verbaasde in „De Goffert" door rijn onbevangen aanvalsspel. Tot aan de rust liep het overigens uitstekend. Zo variabel mogelijk en daar drukte Arie on, die wederom uitblonk door zijn „gouden" passes, erg zijn stempel op, NEC antwoordde al dat Vlaar dmgse aanvalsgewetd met we liswaar attractief voetbal, maar het liep over te veel schijven om doelman Etkelenboom angst in te boezemen Toen echter op de rand van af fluiten Janusz Kowalik ineens scoorde, was FC Vlaardingen er daarna van alles aan gelegen snel de gelijkmaker te produce ren. Rob van der Bol kon zich in die zeer spannende tweede fase niet beheersen, met als ge volg de gele kaart en daarna was yet een periode waarin al leen NEC het voor het zeggen had. Toch kwam FC Vlaardingen langzaam maar zeker onder de druk vandaan en dat leidde tot stormachtige acties. Arie Don was in de rust al vervangen door Peter Roelofs en Anton Huyer verdween halverwege voor Tonny Vonk, maar de ha telijke nul bleef gehandhaafd. KANSEN Ook al liet doelman Schellekens een keer de bal van zijn li chaam stuiten en miste Peter Roelofs geheel alleen voor open doel. In die fase van de hoelende strijd onderscheidde doelman Peter Ej kelenboom zich nog door twee harde scho ten schitterend ongedaan te maken, maar daar bleef het dan ook bij, FC Vlaardingen verloor met ere, maar gaf wel degelijk zijn visi tekaartje af dat, het zowat com- pleet („alleen Ger Róbbemond ontbrak nog", red.) een ernstige kandidaat voor de vierde perio de titel is. De tijd zal Ieren of trainer Jan van Baaren die er op speculeert, gelijk krijgt Opstelling FC Vlaardingen: doel Peter Eikelenboom, achter Ger Pijl, Bep de Ruiter, Frans Fi-ers en Johnnie Jansen, midden, Cees Bouman, Rob van der Bol en Frans Stans, voor Anton Huyer (Tonny Vonk), Jan Rood- bol en Arie Don (Peter Roelofs).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3