Technisch' historisch museum in Delft Brievenboek De hazenbroertjes Huppel en Hippel „Histechnica" Hallo allemaal nieuwe DONDERDAG 6 MAART 1975 SCHTEDAMSCHE COURANT Hebben - jullie ook Je rap port al gekregen? Niet alle kinderen geloof ik. Sommigen hebben het nu, anderen krijgen het volgende week, weer an deren vlak voor Pasen, Nu ja, dat duurt ook niet zo lang meer. 30 en 31 maart is het weer 20 ver. En dan hebben jullie ook vakantie. De prijswinnaars De winnaars zijn: Sandra v.d. Touw zes jaar. Mar cel v.d. Helden elf jaar, Peter van Grevenhof elf jaar, Teunis-Jan Voogt elf jaar, Annemarte van Holsteyn negen jaar, Ma rian Douw. De oplossing was: komma, arend, kreet, dorre, emmer, ruikt, tenen. Op de kruis jes kwam meermin te staan. De winnaars krij gen volgende week een boek thuis gestuurd. Margaret Storm, negen jaar, B.M. Wouter- slaan 23 in Mon ster wil graag corresponderen met een meisje van haar leef tijd. Ze speelt blokfluit en mondharmoni- ka, ze houdt van dieren en verder tekent, leest, zwemt en gymt ze graag. Wie schrijft haar? Horizontaal zowel als verticaal vul je de woordjes in. 2 hori zontaal en 4 verti caal: zit aan de voordeur, 4 hor. en 2 vert. doet men met een boor, 6 hor, 1 vert bekende Ne derlandse schilder uit 1600, 7 hor, 3 vert. len/n, ik leen, hij 8 hor. 5 vert bij volleybal moet de bal niet in een mand, maar over het Over een week moe ten de oplossingen weer in mijn bezit zijn. Op de envelop zet je: Aan Anke, Verwersdljk 6-8, Delft Onderaan je brief, oplossing of tekening komt je naam, adres en leef tijd. In het grote bos woon den niet veel dieren meer. Ze waren weg getrokken omdat de mensen steeds weer een stuk bos nodig hadden om huizen te bouwen en wegen aan te leggen. Alleen va der en moeder Haas met hun drie kinde ren, Hippel, Huppel en het zusje Happeltje woonden nog in hun hol. Ze waren er zo aan gehecht en ze konden maar niet be sluiten ook weg te gaan. Ze konden er 201 fijn spelen. Ze moch ten alleen niet bij de grote weg. „Er komen vaak mensen langs", zei vader, „dat is veel te gevaarlijk". Maar dat vonden de ha zenbroertjes juist zo spannend. Als ze men sen hoorden kropen ze vlug tussen de strui ken. Op een keer waren ze weer helemaal tot de weg gegaan. Het was bijna lente en mooi weer. Ze hadden zin in een lange wande ling. Toen ze stemmen hoorden doken ze vlug langs de kant van de weg. Het waren twee kleine mensen. „Wat doen ze toch?" zei Huppelde, „ze liggen: op de grond". „En ze gooien iets", zei Hip- peltje, „zouden het een soort dieren zijn? Ze lopen niet maar ze kruipen". „Ai, daar gaat mijn knikker", hoorden ze opeens één van de jongens zeg gen, „tussen de strui ken", De haasjes hip ten vlug "weg. De jon gen zocht maar kon de knikker niet meer vinden. „Wat jam mer", zei hij verdrie tig, „het was juist zo'n mooie". Toen de jon gens weg waren kwa men de. hazenbroer tjes weer tevoorschijn. „Wat een leuk speh was dat", zei Huppel, „laten we het ook. doen en dan met. steentjes" Ze zochten wat ronde; steentjes en toen. „Ha, daar is die kik ker", riep Hippel- „Een kikker? Nou, die zien we wel meer", zeil Huppel maar toen hij keek zag hij dat het de knikker was. „Dat is een knikker suffie", lachte hij. Het was een prachtige glazen knik ker met allemaal kleu ren. De haasjes gingen hem meteen aan va der en moeder laten zien. „Die is vast veel geld waard", zei va der, „we zuilen hem bewaren".- „Leg hem dan maar in de kast", zei moeder, „ik ga morgen aan de schoonmaak en dan haal ik alles over hoop". „Schoon maak?" schrok vader „en het gaat morgen sneeuwen! Meneer Uil zei dat zijn rechter vleugel knebelde en dat betekent sneeuw. Dat weet je". Vader stookte alvast het ka cheltje flink op; Er gingen denneappels in en even later geurde het in het holletje naar de winter. Ze sliepen die nacht on der vier dekens en hadden hun jasjes aan en mutsen op. De vol gende morgen renden de broertjes, dik inge pakt tegen de kou, naar buiten. Fijn, sneeuw scheppen. Maar er was helemaal geen sneeuw. De zon scheen en er waren al gele en witte bloemen uit de grond gekro pen. „Het is lente", schreeuwde Huppel Vader kwam kijken en maakte toen vlug de kachel weer uit, moeder haalde meteen de ragebol en een em mertje sop, „Dus daarom hadden we het zo warm in bed", zuchtte Hippel. Ze gin gen buiten spelen en omdat het lente was mochten ze de knik ker meenemen. Dan konden de bloemen hem zien. Ze gingen weer naar de weg en toen ze er kwamen za gen ze de jongen aan komen. De jongen be gon weer te zoeken. „Waar kan die knik ker nu toch liggen" mompelde hij, „*t was net zo'n mooie". „La ten we de knikker te rug geven" zei Huppel en meteen gooide hij. Pets, klonk het. De jongens keek. Waar- empel, daar lag zijn mooie knikker te glan zen in de zon. „En daar heb ik net geke ken", zei de jongen. Hij begreep er niets van. Hij was erg blij en holde weg. .Jam mer", zei Hippel, „nu zijn we de knikker kwijt". „Wij kunnen wel met steentjes knikkeren", troostte Huppel Ze knikker den de hele dag. Het was toch maar fijn dat ze nog in hun ei gen, oude bos woon den. Ze vonden het beste leuk, die mensen zo dichtbij. Je leerde nog eens wat! ANKE Charles van Oijk, zeven jaar, maakte deze te- kening van de e boerderij waar hij dichtbij woont. Hij gaat 5 er vaak spelen en daarom weet hij ook precies hoe alles er uit e ziet. Marian Douw Ja, ik kijk altijd naar Black Beauty. Wat een mooi paard is dat he? Heb je nog iets gewonnen van de kinderkrant? Het is ook iets goedko per als je het op een briefkaart doet. De postzegels worden steeds maar duurder. Naar welke t.v.-pro- granuna's kijk je al tijd? Ook naar Stuif 'es in en Hameien? Die vind ik ook erg goed. Gabriëlle Zuyderwijk Ik heb nog niets van dat meisje gehoord. Dan zal ik jou er een paar sturen. Ik spaar dan weer rustig ver der. Als ik haar adres weet zal ik het je schrijven. O wacht, ik zie geen adres onder aan je brief staan. Wil je me dat nog even schrijven? Dan kan ik 1 je de kaartjes sturen. Jaap Huib v.d. Knaap Wat knap dat je al zo ver bent in je puzzel boekje, En heb je al die puzzels opgelost? Misschien heb je nu nog één kurk om. Of had je dat al? Bij ons beginnen ze altijd met twee kurken, dan één en balletjes in je hand, dan alleen de balletjes en dan niets meer. Je zal het vast wel gauw helemaal leren want je zwemt nu drie keer. Ingrid Feyge Je had de oplossing helemaal goed. Puzzel je nu weer mee? Dan heb je ook steeds kans om een boek te winnen. Lees je graag? Of speel je liever buiten? Ik vind het fijn dat je de verhalen leuk vindt. Ik verzin ze zelf en soms schrijf ik iets over dingen die echt gebeurd zijn. Margreet Veldhuyzen Nu is de rolschaatstijd weer voorbij he? Wat doen jullie nu? Knik keren of touwtje springen? Ja, vallen doe je dan altijd een keer. Mijn dochtertje ook. Ze had een blau we knie. Maar geluk kig ook niet in een plas. Margaret Stoira Ik zal een berichtje voor een correspondentie vrien dinnetje in ons hoekje zetten. Misschien krijg je er wel reacties op. Kun je al goed blok fluit en mondharmoni- ka spelen? Maak ook maar eens een teke ning voor me? Als hij leuk is komt hij in ons hoekje te staan. André v.d. linde Je had de oplossing goed. Puzzel je nu weer mee? Dan heb je steeds kans om een boek te winnen. Lees je veel? Wat doe je verder de hele dag? En heb je ook een wa gentje zodat je naar buiten kan? Ik hoop dat ik nog eens iets van je hoor. Dag An dré, houd je haaks en het allerbeste. Dit was het laatste brief je weer. Dag allemaal, veel groten van AN KE. Fietsen met zweven- ,de zadels en verende voorvorken, een houten fiets van het type Mi ch aux uit 1870 (foto bo ven) en het bekende "hoge eenwiei" (foto rechts), zijn enkele exemplaren uit de bij zondere verzameling fietsen: 'Delft Nederland zal binnen afzienbare tijd een museum rijker 'A rijm De onlangs in Delft opgerichte vereniging "Vrienden van het Technisch .tentoonstellingscentrum - Histechnica" wil de schouders zetten onder de uitbouw van het reeds bestaande technisch ten toons tellings centrum (TTO) van de Technische Hoge school. Daar is Ir. J. H. Makkingk al enkele jaren bezig met het voorbereiden van permanente, tijdelijke en reizende historische technische tentoonstellingen, het registreren en opsporen van technische projecten, archieven en verzamelingen, waarvan het behoud en de wetenschap waar ze zijn te vinden, van belang Ook weten de heren Makkink en zijn voor degenen die de ontwikkeling van de techniek willen Wafelman wel zeker, dat er -- bestuderen. meling heeft opgebouwd of bij zondere boeken over oude tech nieken bezat, de erfgenamen niets zien in "die ouwe rom mel" en bet hele zaakje voor een habbekrats aan een 'opko per van de hand doen of - erger nog - de spullen aan de vuilnis man meegeven.' De leden van Histechnica stellen zich ten doel dit (academiale) centrum hulp en financiële steun te verlenen, zodat dit zal uitgroeien tot een centraal mu seum voor de techniek in Ne derland "Het Is hoog tijd, dat Nederland een gebouw krijgt waarin een technisch museum is gevestigd. In andere landen bestaat zo'n museum al lang." seum in een gebouw binnen Delft zal worden gevestigd, de stad immers, waar ook de Technische Hogeschool staat, maar eveneens omdat het een vergeten hoekjes van fabrieken,' bedrijven en werkplaatsen ou de gereedschappen, instrumen ten of werktuigen liggen te ver pieteren, die een mooie plaats in een technisch museum zou den verdienen. v?°r j*e Neder- De eerste presentatie van de ver- landse en buitenlande bezoe kers van de Prinsestad. Burge meester Dele is dan ook voor zitter van het voorlopig be stuur. Dit zegt Ing. H. R. Wafelman, Ook van de zijde van de'Techiü- vïce-voorzitter van het voorlo pig bestuur van histechnica. Wil men echter iets beginnen, dan moet er geld zijn. De heer Wa felman heeft een bron gevon den, die een flinke som geld belooft op te leveren. Hij is namelijk onder-directeur van de N.V. Verenigde instrumen tenfabrieken en Raf-Ncmius te Delft Dit bedrijf bestaat dit jaar een halve eeuw. Het Jubi leum zal 3 april worden ge vierd. "Maar", aldus Wafelman, "Wij hebben onze relaties ge vraagd het geld dat zij aan bloemen zouden willen beste den, beschikbaar te stellen voor de vereniging Histechnica". Op deze manier kon op grote schaal bekendheid worden ge geven aan het bestaan van het Technisch Tentoonstellingscen trum en inmiddels is gebleken, dt het Nederlandse Bedrijfsle ven en velen daar buiten inte resse hebben voor een tech nisch museum. Burgemeester Oele van Delft vindt het belang rijk, dat een Technisch Mu- sche Hogeschool, waaronder het TTO thans ressorteert, is men blij met het particuliere initiatief. Door de plotselinge steun van Histechnica zal het TTC sneller kunnen uitgroeien tot een nationaal technisch mu seum voor studenten, maar ook voor iedereen buiten de studen tenwereld. OUDE ROMMEL Door het particuliere initiatief heeft het TTC een grotere be kendheid en hierdoor meer aanbiedingen van interessante objecten dan voorheen gekre- gen"Van op zich staande voor werpen tot complete verzame lingen", zegt de heer Wafel- man. "Veel mooie voorbeelden van vakmanschap gaan verlo ren, omdat de eigenaars niet beseffen dat die voor mensen met belangstelling voor tech niek en ambacht van waarde zijn. Het komt meermalen RONDS voor, dat na de dood van ie- mand die een prachtige vena- ge vereniging Histechnica wil, voorts geld beschikbaar steller aan het TTC, zodat Ir. Mak- kink objecten en archivalia kan aanknopen. Dat zal moge lijk worden doordat er nu een fonds bestaat waaruit direct kan worden geput. De heer Wafelman verwacht ook een goede samenwerking tus sen histechnica en de „Vereni ging Technische verzamelin gen". Bij deze vereniging zijn ongeveer 130 mensen aangeslo ten, die een of andere verzame ling van Technische zaken heb- eniging vrienden van het TTC heeft, naar de heer Wafelman vertelt, voor het toekomstig mu seum al direct een complete verzameling van fietsen en de daarbij behorende spullen als lampen en sloten opgeleverd, een partij oude ambachtelijke gereedschappen en monsters van kabels,. Over enkele andere unieke collecties wordt nog on derhandeld. "Het is voor het TTC niet van belang", vervolgt Wafelman, "of de eigenaar van interessan te zaken die aan het museum schenkt, in bruikleen afstaat of testamentair bepaalt dat ze na zijn overlijden aan het museum moeten worden geschonken. Als ze maar behouden blijven.*' Ir. Makkink, die reeds enkele jaren bezig is met het opsporen van technische zaken die de moeite waard zijn, is in sommi ge gevallen al blij als hij weet waar die zijn te vinden. Is er iemand die bij zijn studie meer wil weten over historische werktuigen en dergelijke, dan kan hij in elk geval naar de eigenaar worden vertvezen. ben. Deze verzamelingen - die tot disverre weinigen te zien kregen - omvatten de meest ui- teenlopen de - dingen: kompas sen, naaimachines, auto's en ra- HioVs uit Hp nnifp.tijH. dienstre gelingen en kaartjes van trams en treinen, kranteberiehten op een of ander gebied. Histechni ca hoopt, dat het tot een uitwis seling van voorwerpen kan ko men tussen de particuliere ver zamelaars en het TTC, zodat meer mensen kennis kunnen nemen van interessante dingen. Fietslantaarns in verschillende soorten Links de olie lamp, rechts de carbidlamp en vóór: de kaarsenlantaarn. j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4