DISCUSSIE OVER BINNENSTAD BRANDT WEER LOS 1 si mÊm WèSÊÊêSèÊë Warenhuizen: concentreren of spreiden? :v --vv D - - LV ;4|j ZATERDAG 8 MAART 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 „Nu begint dan ook het inzicht door te breken dat ook een stratenver- ioop een monument kan zijn, zonder 17e- eeuwse huizen en zon der aureool. En dat het om het geheel van een buurt kan gaan en om de mensen die er wo nen", Met dit citaat van Aldo van Eyck als motto hebben een aan tal leden van de PvdA en PPR een discussie nota samengesteld over het bestemmingsplan binnenstad. Nieoiay Dielemans, Cees van der Geer, Jaap de Vis ser, Wim de Visser en Ton de Vos willen hier mee wederom een dis cussie op gang brengen over de nog steeds vele knelpunten in het plan. Eigenlijk zijn het veelal dezelfde knelpunten als die in de PvdA/PPR- vergadering zijn behan deld van februari vorig jaar, toen het bestem mingsplan nog niet was aangenomen door de gemeenteraad. Niet alle stellingen die destijds door de commissie be stemmingsplan naar voren zijn gebracht, zijn toen echter aange nomen. Sommige stel lingen werden ont kracht door amende menten en enkele wer den ook opzij gescho ven doordat zij bij stemming onbeslist ble ven „hangen". Omdat de werkgroep nog steeds vecht voor het belang van de stad uit gaande van hun visie hebben zij een nota op gesteld die weer in de vergadering (van dins dag 11 maart aanstaan de) zal. worden ge bracht, Na stemming wil. men deze aan b. en w. toezenden. Voorop staat in deze „discussie nota binnenstad": een procesmatige aanpak bij de realisering van het plan. Op deze pagi na een nadere uitwerk ing van de nota- De studenten van de Rot terdamse Bouwacade- mie, die al eerder het afstudeerproject „Het gat in de doelstellingen van Schiedam" hebben gepubliceerd (onder de kop „Warenhuizen: tot grote invloed" behan deld tn de Schiedam- sche Courant van zater dag 1 februari) hebben nu de beloofde aanvul ling hierop uitgegeven. Jos Jobse, Henk Molen wijk, Jeïle Postma en Peter Schurink hebben één uitgangspunt en één doelstelling uit het bestemmingsplan ge licht over de (situering van) de warenhuizen. Naar de mening van de studenten zal de plaats van de warenhuizen in de binnenstad bepalend zijn voor het functione ren van de totale bin nenstad. Een aantal na der uitgewerkte alter natieven wordt ge noemd. In principe zijn er echter slechts twee ontwikkelingsmogelijk heden, aldus de groep: de geconcentreerde en de gespreide ontwikke ling. Ook op deze pagi na studenten 'met hun visie (na anderhalf jaar studeren) met betrek king tot het grootwin kelbedrijf. Q> ®'/j i 't i - INDICATIE NIEUWE TOESTAND 8»B»bia<J parhaar-woon«U«Ctl» wel zeer onrechtvaardige verde ling van de beschikbare gelden, gelet het aantal mensen dat hierbij daadwerkelijk betrok ken zal zijn èn de noden en/of behoeften waarin voorzien wordt. Juist het verbeteren van de oude wijken geniet een hoge prioriteit", aldus de nota. AANBEVELINGEN Vijf stellingen neergepend door de leden van de werkgroep Pv- dA/PPR staan centraal in de discussienota. Vijf uïtgangs- punten waarover de discussie, al jaren geleden is losgebrand en waarvan het einde voorlo-' pig nog niet te zien Is. Met een' uitgebreide motivering verde- digt de werkgroep: O De Verlengde Passage is on aanvaardbaar. Te kostbaar, (verderop in de nota: „een geld verslindend prestige-object") Oplossing: huidige Passage aan Broersveld-kant verbeteren. 0 De Hema, als enig grootwinkel bedrijf in aanmerking komend; voor een plaats in het centrum, moet worden herbouwd aan de Lange Kerkstraat/hoek Kreu- pelstraat. Het parkeren van bezoekers moet zich beperken tot de rand' van het centrum. Eén of meer-i dere parkeergarages zijn onge wenst. 0 De metro is onaanvaardbaar. Oplossing die de voorkeur ver dient: een sneltram. 0 Sociale woningbouw prioriteit bij uitwerking. Naast nieuw bouw moet minstens zoveel aandacht.wordten besteed aan vernieuwbouw, alsmede het tot woning verbouwen van andere bebouwing. MOTIVERINGEN De verlengde passage wordt ver nietigend bekritiseerd. Het ini- tiatief tot de bouw aldus de werkgroep is destijds ge rechtvaardigd aan de hand van cijfers van Empeo. Empeo is een dochtermaatschappij van bouwgigant Bredero, die een grote vinger in de pap heeft bij de realisering van Schiedams nieuwe centrum. Het cijfenvork van Empeo is echter de laatste jaren zowel wat betreft het in wonertal als de koopkracht (in 1986) een waardeloze opgave gebleken. De aanleg van het project moet bouwtechnisch gezien in één keer geschieden, zodat een langdurige leegstand van nieu we winkelruimten mag worden verwacht. Stedebouwkundig past de Verlengde Passage to- taal niet in de omgeving. „Een. onverantwoorde ingreep op een' al eeuwen bestaande stads- structuur", aldus de werkgroep;- Gevolgen: toenemende verpau pering van de Hoogstraat, grote aantrekking van verkeer (dus; extra voorzieningen nodig) en ook negatieve gevolgen voor door: Martin de Bruin het Broersveld. Bovendien vindt men dat de Passage te veel geld opslokt. De warenhuizen. Dat de Hema als enig grootwinkelbedrijf in aanmerking moet komen voor, een plaats in de binnenstad, isi voor de werkgroep geen punt." De huidige plaats Lange Kerk- straat/Kreupelstraat verdient de voorkeur. Géén warenhuizen aan de Hoogstraat dus- Alleen zo ontstaat een zo groot moge lijk spanningsveld tussen Koe markt en Grote Markt Een her stel van de „grote omloop" (HoogstraatGrote Markt Lange Kerkstraat Broers- vest). Dit zal nog worden ver sterkt als de weekmarkt op de Lange Kerkstraat wordt gehou den. Parkeren. Het totale aantal par keerplaatsen zal ook al go- zien recente publicaties ver der teruggebracht moeten wor den. De werkgroep stelt voor het parkeren te spreiden op en rond de Broersvest, die din herprofileerd moet worden, evenals de omgeving van het' Stadskantoor. Voorgesteld wordt ook een herinrichting van het Emmapleïn en integra tie van het parkeren met de nieuwbouw op het terrein aan de Kreupetstraat Parkeergara ges zijn gezien de grote aantas. ting op het leefmilieu onaan vaardbaar voor de socialisten' (evenals een parkeerflat). Metro. Er moet ondubbelzinnig worden vastgelegd dat de me tro ongewenst is, aldus de werkgroep. Redenen: financieel niet haalbaar (de sneltram is minder kostbaar en even effec tief); de functie van Broersvest kan worden herzien (meer ver- keersopvang- dan doorstroom functie) en het voordeel var twee halteplaatsen voor d« tram (Koemarkt en ter hoogt* van Lange Kerkstraat). Uite raard is men ook van menini dat de metro de historisch* structuur aantast en de woning bouw belemmert. Woningbouw. Prioriteit voor so ciale woningbouw. Als er nie langer aanspraak wordt ge maakt op andere functies bin nen een bepaald gebied, moetei er woningen komen. Het Schie nokogebied (ruw begrensd dooi Velïevest, Noordvest, de Schif i en de Dam) moet betrokker worden bij het centrumplan Eventueel een combinatie me een „historisch kwartier* (Brandersbuurt). Ook particu liere vernieuwbouw moet wor den gestimuleerd. AANPAK De werkgroep vindt dat er een procesmatige aanpak moet zijn. Bij uitwerking van de plannen moet ruimte vrij worden gehou den om te kunnen inspelen op veranderde inzichten en op bij voorbeeld resultaten van in spraakprocedures. Zelfs de uit gangspunten en/of doelstellin gen van de gemeente moeten gewijzigd kunnen worden. Het is de enige waarborg om te komen tot een aantrekkelijk centrum. Nu is die waarborg er niet: er wordt uitgegaan van een star, onaantastbaar eind- plan. Verder merken de leden op dat' het enige uitgangspunt tot ver nieuwing moet zijn: het histori sche gegeven. Ze pleiten voor wat betreft de winkelvoorzie ningen alleen voor groei in Foto:'s: Hans Gebuis kwaliteit, zodat bestaande cen tra (voorbeeld: Groenelaan) niet worden aangetast. Uitbreiding in de levensmiddelensector (Vendet!) wordt ten sterkste af geraden, Overleg met midden stand en instanties als de Ka mer van Koophandel is gewen-, st. Naast het weren van parkeerga rages wil men een zo klein mo gelijke verkeerscirculatie in de binnenstad. Alleen het bestem mingsverkeer moet de ruimte krijgen. Wat betreft de financiën ziet de; werkgroep het donker in. „Ge zien de beperkte middelen van Schiedam is het onverantwoord om de huidige plannen ten uit voer te brengen, omdat dit zal gaan ten koste van de rehabili tatie van de oude wijken. Te vens dient hierbij opgemerkt te worden dat er in dat geval bo-i vendien sprake zal zijn van een De discussienota besluit met een aantal aanbevelingen die via de fractie naar b. en w. zullen worden doorgespeeld. Het zijn min of meer de eindconclusies die bij de stellingen al naar voren zijn gebracht: 1) Op korte termijn publicatie van een nota over de totale verkeersproblematiek in en rond de binnenstad. 2) geen verlengde maar een ver beterde Passage. 3) onderzoek naar mogelijkheden voor bebouwen van gebied Kreupelstraat /Broersvest, uit gaande van een Hema aan de Lange Kerkstraat. een nieuw winkelpand neerzetten. Impufs voor de Hoogstraat? Ook een kraakactie (november vorig jaar) kon dit pand aan de Hoogstraat niet red den. De eigenaar laat de woning slopen en 4) doorgaan met woningbouw. stemmingswijziging Sehienoko- van een sneltram), Uverzicnt van renovatiemoge- gebied ten gunste van woning- 7) aandringen op wijzigingen lijkheden van zowel gemeente- bauw m.b.L het stadserf in plan te ujk als particulier bezit in het 6) opstellen rapport openbaar verwerken. centrum vervoersrelatie binnenstad 8) op korte termijn een inspraa- 5) onderzoek naar mogelijke be- Schiedam-Noord (uitgaande knotai openbaar maken. Het noodgebouw van de Hema (links) aan de Kreupel straat....waar moet het heen?.... Hel Emmaplein. vaak stampvol met auto's, moet eens een stadserf worden. Met een (bovengrondse) parkeergarage. De warenhuizen (er zijn er drie in het bestemmingsplan opge nomen) vormen nog steeds een punt van discussie bij de stu denten van de Bouwacademie. Waren er in het eerste rapport al ernstige bezwaren tegen de geweldige invloed van het grootwinkelbedrijf op de bin nenstad van Schiedam, in het pas verschenen rapport gaan zij er echter vanuit dat ze er gewoon komen. Vier alterna tieven worden bekeken aan de hand van de uitgangspunten en doelstellingen van de gemeen te. Er zijn twee mogelijkheden een geconcentreerde (bïj de Passage) en een gespreide tig ging (Hoogstraat/Lange Kerk straat). Bij één van de alternatieven wil de studentengroep de Hema bij de Lange Kerkstraat laten staan. De andere warenhuizen zouden dan op de hoek Hoog straat/Lange Achterweg en ten noorden van het museum ko men. Deze oplossing is strijdig met het bestemmingsplan, maar daar bestaat een ontsnap pingsclausule voor. Samen met een ander alternatief, waar het warenhuis de Hema ook naar de Hoogstraat verdwijnt, zijn de uitspraken van de studenten zo, dat men kon concluderen dat deze gespreide ligging hen het beste overkomt. Voordelen volgens de werkgroep: inpassing goed mogelijk; ver sterking winkelareaal Hoog straat; verspreiding voetgan gersgebied; verweving en uit wisseling functies (wonen, win kelen) optimaal; de weekmarkt kan op Broersveld blijven en de bestaande bomen kunnen alle maal gespaard blijven. Alleen bij een vestiging van de Hema bij de Schotse Poort (Lange Kerkstraat) heeft de groep eni ge kritiek omdat het warenhuis moeilijk is in te passen in de bestaande situatie. DRIEHOEK De twee andere oplossingen een concentratie in de buurt van de Passage. Alternatief A telt twee warenhuizen in de driehoek Hoogstraat/Verlengde Passage/- Broersveld en één aan de Broersvest bij de „doorbraak". Bij alternatief B valt de laatste ook in de driehoek (zonder een Verlengde Passage naar de Lange Achterweg). Vele punten van kritiek komen bij deze oplossing A los bij de werkgroep: verpaupering noordelijk gedeelte Hoogstraat; warenhuizen zijn vrijwel niet in te passen; lange wegendoorsnij ding voor expeditie verkeer; geen ruimte voor een markt; het kappen van vele bomen tus sen Lindenhof en Imelda, Bo vendien zal de verhoogde Pas sage verstoring in een aaneen gesloten winkelfront geven en teven stipt de werkgroep het punt van vervuiling in de Pas sage aan. Wat betreft de andere oplossing heeft men iets minder kritiek. De warenhuizen kun nen wél goed ingebouwd wor den en de bomen kunnen blij. ven staan. Niettemin blijven er vele bezwaren aankleven. BIJDRAGE Met deze laatste nota met betrek king tot de warenhuizen (een standpunt over een definitieve keuze wordt niet ingenomen) heeft de groep Rotterdamse studenten een welkome bijdra ge geleverd aan de discussies die nog steeds in Schiedam le ven en met het PvdA/PPR-rap- pert weer op gang komen. Zoals ook het rapport „Het gat in de doelstellingen van Schie dam" (de nota warenhuizen is hier in feite een aanvulling op) is de groep er in geslaagd een geheel eigen mening, gestaafd door uitstekend' geformuleerde argumenten, neer te zetten. Al is het misschien jammer dat in het laatste rapport géén con clusies worden getrokken- wat betreft een keuze. De werk groep redeneert: „Een definitie ve keuze voor één.-vansdeze'of andere alternatieven.zal slechts mogelijk zijn, indien eerst in de beleidssfeer de nodige prioritei ten zijn gesteld".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3