FC Viaardi igen '74 ontgaat gelijkspel INZET IS HERMES DVS VREEMD JAN ROODBOL MIST STRAFSCHOP Ml Rentree Dutina Initiatief SVY niet beloond Joop Schop tramer Martinit Gele kaart voor Hans Campen Vorstenbos gestraft i/afc sjls t f- - CION laat winst liggen Arie Riedijk benut strafschop Nationaal record VZC Reserves HDVS kampioen I MAANDAG 10 MAART 1975 3 Van «en onzer verslagge vers Den Bosch Het rende ment was nihil. Terwijl FC Den Bosch, alsnog ge struikeld over de derde periode, alleen de eerste twintig minuten veel overwicht had en dat "claimde" met een goal van middenvelder Van Gelder, maar daarna snel stoom moest afbla zen, heeft SVV niet van kunnen profiteren. Ergo: SVV verliet in de stro mende regen met een on verdiende 1-0 nederlaag de matig bezette arena van "De Vliert". Diep teleurgesteld en m de wetenschap dat de vierde periode webswaar nog zeven duels in beslag neemt. Maar de schade was naast die 1-0 verlies nog groter. Hoewel Bos sche doelman Hans van der Pluym er niets aan kon doen, strekte hij fa natiek zijn been uit naar spits Jan Groeweg die met een knieblessure in de rust moest afhaken". Wie weet voor hoe lang", oordeelde trainer Bob Maaskant", want ik neem aan dat er iets met de kniebanden is gebeurd". Maar ook de gele kaart voor Hans Campen lag SW zwaar op de maag. Eerst was Bert Ouwens zondebok toen hij Leen Warnaar natrapte en toen de Schiedammer (Cam pen) zich niet kon beheer sen. was er ook voor hem maar één straf: geel. Nochtans was het duel re delijk met SW zeker driekwart van de strijd sterker. Bob Maaskant, diep teleurgesteld: "We kregen veel uitgespeelde kansen, maar zoals al drie duels is gebeurd, scoren wij niet meer". En verden "Theo van Tole do. twee maanden op non-actief, was de ver vanger voor Jan Groene- weg, deed het heel goed, maar zo zie je maar weer dat we dringend alterna tieven nodig hebben. Dus nieuwe spelers en dan 1 denk ik zeker aan 4 4 5 nieuwelingen". Snel na de eerste en naar later bleek enige goal van FC Den Bosch, in feite - veroorzaakt door John van der Spek die de bal bij een Bossche aanval verzuimde weg te spelen, nam SW het initiatief over en gaf dat niet meer uit handen. EFFECT De dadendrang van de Schiedammers was groot, maar het sorteerde geen effect. Jan Groene- weg, toen nog ïn de run ning, kreeg twee sublie me kansen, maar faalde, terwijl John van der Spek zó hardhandig werd geblokt, dat arbiter Weering net zo goed SVV een strafschop had kun nen geven. Maar het bleef 1—0 en daarom namen de Schie dammers ook in het tweede deel risico's. FC Den Bosch kwam nauwe lijks aan aanvallen toe, zodat de strijd elke mi nuut spannender werd. Tenslotte verving Bob Maaskant Hans Vorsten- bos nog voor Jan den Tuinder, maar ook dat leverde geen gelijkmaker op. "Ik ben eigenlijk niet onte vreden", redeneerde later Maaskant nog, "maar het enige kwalijke is dat wij niet (meer) kunnen sco ren". Waar ligt dat aan? „Je kan zeggen dat je je te veel hebt blind gestaard op Jan Groeneweg en nu die wegvalt kom je tot de ontdekking dat er niets achter staat". Dutina? "Ik denk dat hij over en kele weken een kans maakt voor het A-team. Voorbije zaterdag - met het C-elftal tegen Excel sior - kwam hij althans voor rust goed op mij over. Maar ja, als je zes maanden niet hebt ge speeld, dan mis je condi tie en balgevoeligheid. De tijd 2al echter leren of Dutina zich weer hele maal waar kan maken. Schiedam Hennes-middenvel der Ton Vorstenbos heeft van de KNVB te horen gekregen, dat hij maar liefst zes wedstrij den geschorst Is naar aanlei ding van zijn „rode" kaart In de uitwedstrijd tegen Papend- recht. Merkwaardig is wel, dat de schorsing die hem door het bestuur van Hermes zelf werd opgelegd (drie wedstrijden) niet meetelt Gevolg is dat Vorstenbos In totaal zo'n negen duels mag toekijken. Vlaardingen Ook al glom trainer Jan Brouwer (van Willem II) van trots na de 2—1 revanche, FC Vlaar- Jan Roodbol (midden) dingen '74 kreeg geen bewijs van onvermogen. De straft de fout van Arie Dams- handicap van het missen van drie spelers, te weten (1) af. Arie Don, Rob van der Bol en Ger Robbemond, woog te zwaar. "Ik zoek geen excuses", verweer de teleurgestelde trainer Jan van Baaren zich, "maar als ik zie dat het juist de drie belang rijkste pionnen zijn (waarmee de formatie staat of valt) was het duidelijk dat wij niet kon den balanceren". Weinig vat hadden op de bij tijd en wijle soepele acties van Cees van der Berg en Piet van Dijk, die des ondanks via twee "vreemde" goals de eerste winst in de laatste periode naar zich toe trokken. Want wie gedacht had dat Willem" II, ternauwernood verslagen in dc race om de derde titel, stoom zou afblazen, kwam be drogen uit. „Het gros van de selectie is onder de 20 jaar", verduidelijkte Jan Brouwer, „en heeft geen last van een terugslag". „Waarom ook eigenlijk", vroeg hij zich terecht af. "De inspan ning van nu, in de Vlaardingse klei, zijn zij morgen weer verge ten. Hun lichamelijke conditie is zo puik, dat het team mor genavond weer zo'n partij kan spelen". 'Ik ben blij", ging Jan Brouwer verder, die intussen bij Willem II twee jaar heeft bijgetekend, "dat we van het verkrampte voetbal af zijn. De laatste uit- beurten openbaarde zich dat re gelmatig, maar tegen FC Vlaar dingen waren wij voortdurend in de aanval". Ook al bestreed tramer Jan van Baaren dat me- t: "Willem II leefde van coun ters en dan alleen van Piet van Dijk", Brouwer staafde zijn speech met het bewijs dat Wil lem II zeker voor 65 procent aan de bal was geweest Discus sie gesloten! PANIEK Ander voorbeeld voor het "fa len" van FC Vlaardingen, de gemiste strafschop, twee minu ten voor tijd. Uit de zoveelste hoekschop van de Vlaardingers ontstond veel paniek en toen bekeurde uitstekend leidende arbiter Vermey de handsbal van Arie Damsma met een strafschop. Jan Roodbol bemoeide ach alleen met die elfmeterbal en schoot tot onzettïng van de circa dui zend toeschouwers naast. Jan van Baaren: "Er was geen spe cialist die de strafschoppen moest nemen. De speler die zich het lekkerste voelde zou de strafschoppen nemen en dat was Jan Roodbol gezien zijn eerste goal". Hoewel het iedereen niet was ont gaan dat Jan Roodbol ondanks zijn achtste goal dit seizoen niet "draaide". Hij vooral van laat ste man Arie Damsma (18) wei nig kans kreeg. Trouwens, de hele aanval van FC Vlaardin gen maakte een zwakke indruk. Voor het eerst was Tonny Vonk "rijp" voor een hele wedstrijd, "en dat viel", aldus Jan van Baaren, "niet eens tegen. Voor al zijn snelle rushes trokken regelmatig de Tilburgse defen sie uit verband". FOUT FC Vlaardingen—Willem fï had een zeer behoudende "ouvertu re" waarin beide defensies de buitenspel val niet schuwden. Een carambole-achtige hoek schop van Cees van der Berg haalde via de handen van doel man Eikelenboom de paal, evenals in de 32ste minuut, toen dezelfde Van der Berg knap profiteerde van een fout je van Johnnie Jansen en bul ten bereik van "De Eik" hard inschoot: 0—1. Een zeer onver wachte goal nadat Johnnie Jansen zich fraai had vrijge- speeld, maar de bal toen in de voeten plaatste van Cees van der Berg, terwijl Peter Eike lenboom al uit doel was gelo pen. Voor rest kon FC Vlaardingen, behalve enkele afstandsschoten van Cees Bouman en Tonny Vonk, er weinig tegenover stel len. Het zeer gehavende mid denveld met Cees Bouman, Frans Stans en Ger Pijl zwoeg de erg hard, maar daarachter was het centrale duo Frans Fiers/Bep de Ruiter te passief. Willem II leefde zich uit via gevarieerde aanvalspatronen. '^1 w waarbij om beurten de spits- plek werd bevolkt Trainer Jan van Baaren: "Willem II speelde alleen op de counter via Piet van Dijk en toen de rest zich liet zakken, hoefden nujn laat ste makkers met zó nodig de Tilburgers te achtervolgen". Nadat Peter Roelofs, die in de rust vervangen zou worden door Anton Huver. voor open goal had gemist, kreeg FC Vlaardingen kort in de tweede fase een ideale kans de partijen op gelijke voet te brengen. Ane Damsma moest Tonny Vonk la ten schieten, maar doelman Henme Lelieveld greep be kwaam in. Jan Brouwer: "Och, zo'n fout, net zoals die handsbal en de bal in de voeten van Jan Roodbol die scoorde, moet je incalculeren. Voor rest was nie mand van de Vtaardmgers bij machte hem uit zijn spel te halen. Een talent uit het voetba- lïntemaat die zijn weg bij Wil lem II wel zal kunnen vinden". ILLUSIES Terwijl heel FC Vlaardingen via een zwaar offensief een gelijk spel claimde, waarvoor doel man Lelieveld bij herhaling in de lucht moest op kogels van Cees Bouman, maakte 16-jarige Hofkens een vroegtijdig einde aan alle Vlaardingse illusies. Uit een charge, waarin Cees van der Berg onbewaakt bleef (Van Baaren: "Inderdaad had niemand de opdracht aan hem te kleven, alleen wie opkwam moest worden aangepakt") tik te ook dit talent uit het voetba- 1 in tere aal de bal langs „De Eï- k": 0—2. Maar kort daarna profiteerde Jan Roodbol van een "misser" van Arie Damsma en de stand was 1—2. Genoeg tijd over om als nog een deling te claimen. Bij tijd en wijle waren paniekerige situaties het gevolg van de Vlaardingse stormloop, totdat Ane Damsma ongewild de hoofdrol ging vervullen en voor de tweede maal FC Vlaardin gen een handje zou helpen. Maar tot groot genoegen hono reerde Roodbol de strafschop na de handsbal niet en toen was de strijd beslist In de slot fase solode Hofkens nog een keer op Eikelenboom af, maar zijn schot haalde slechts de vuisten. Tonny Vonk (1) eindelijk "volwassen". Van onze sportredactie Vlaardingen CION kwam al na één minuut op voorsprong tegen Beritel. Ton Gruben, met Kees de Bllois, Cees Goudswaard en Kees de Wot, de uitblinkers, tik te een voorzet beheerst in, 10. Berkel had enkele schutters van formaat meegebracht, maar de schoten misten de juiste richting of werden een prooi van de weer be- trouwbaar keepende Jaap de Nol. Eén keer werd de Vlaardingse doelman wel gepasseerd, maar toen bracht de lat redding. Tien minuten na de hervatting meest de formatie van Joop Dekker, ook volgend seizoen weer als trainer/adviseur bij de blauw- hemden, Berkel toch een punt afstaan: 1-1. In de slotfase kregen de Vlaardin gers nog de beste kansen om alsnog de zege te grijpen, maai de kansen werden niet benut Van on e sportredactie Schiedam - Een grote streep door de rekening was het onverwach te verlies van de jeugd van SVV tegen Excelsior 0-1. Hoewel er een gegrond excuus was nu Hans Vorstenbos en Jos Zoetmul der voor de A-selectie bestemd waren. Dutina maakte daarente gen zijn rentree na maandenlang geschorst te zijn gw^eest en dat ging hem uitstekend af. Weliswaar kampte hij na rust met conditiegebrek, maar dat is te ondervangen. De Schiedammers kregen, voor rust wel enkele kansen, maar doel man Joop Mom van Excelsior verdedigde zijn doel bijzonder goed. In het tweede deel wist doelman Van der Most met voor hem Jan den Tuinder Iange_tijd stand te houden, maar twintig minuten voor tijd kwam Excelsior toch aan zijn enige goal: 0-1. In die fase werd De Nijs nog vervangen door Van der Vlist, maar SW kon geen vuist meqr maken. Schiedam Hermes heeft ïdle hoop op een titel opgegeven. Dat het hiermee z'n toeschou wers allerminst een dienst be wijst bleek tegen een wèl ka raktervol voetballend Spar taan. De Amsterdammers be gonnen met witte shirts, maar bij de meesten was er na ne gentig minuten voetbal op een zwaar Harga niet veel wits meer terug te vinden. Uitblin ker In dit vlekkenfestival was superzwaargewicht Schuiz, die in de spits zwoegde en sjouwde dat het een lust was, en een kwartier voor tijd de beloning daarvoor kreeg in de vorm van de beslissende derde goal. Bij Hermes waren mensen met eenzelfde inzet uiterst schaars. Van de Burg (zoals altijd), Ru seter. Commijs en Weeda (over igens zeer matig op dreef) toon den karakter, maar daarmee houdt het wel zo ongeveer op. Zelfs toen het met 2—0 achter stond liep het blauw-witte mid denveld met een misplaatste al lure te tikken in een tempo, dat eerder deed vermoeden, dat er een ruime voorsprong op het scorebord stond. Hermes-trainer Pim Visser: „Dit leek nergens op. Ik heb er in de rust nog het nodige over gezegd, maar het is blijkbaar tegen dovemansoren geweest. Het is te hopen dat men dit zelf ook wil inzien. Zelfkritiek is ten slotte de beste vorm van kri tiek. Vandaag was het in ieder geval beneden peil In het eerste half uur was Spar taan duidelijk de betere ploeg. Het Amsterdamse middenveld trio holde en gleed voor iedere bal en kon zo steeds maar z'n voorwaartsen aan het werk zet ten. Dat deden deze laatsten. Schuiz, Bachofner en Hans Jansen, in ieder geval met alle plezier. Na twintig minuten won Jansen een duel met aus- putzer Ruseier (Van de Burg wisselde met Weeda af als voor stopper) en prikte de bal achte loos achter een machteloze Spermon: 0—1. Hermes raakte door die achter stand beslist niet geïnspireer de r; het spel bleef mat en kan sen ontstonden er niet. Ook Spartaan slaagde er evenmin in Spermon de rillingen over het vel te jagen. Er werd wel aan gedrongen. maar gevaarlijk werd het nauwelijks. Toch werd Spermon vijf minuten voor rust voor de tweede keer gepasseerd. Via een directe vrije trap. Linksback Kees Kei zer (men beweerde van Amster damse zijde dat het een neef van Piet Keizer is) stuurde de bal met een gave curve over de Hermes-muur heen naar de lin kerbovenhoek. Daar kwam Spermon, wiens uitzicht belem merd was, net even te laat, 02, Met die stand leek de rust aan te breken, maar vlak voordat het zover was benutte Piet van de Burg van dichtbij een slim me voorzet van de als linksbui ten opererende Van der Kroon: 1-2. GELUK Na rust werd het even goed span- fej nend. Nadat Bachofner voor Spartaan een unieke kans ver- jg prutst had, deed Komaat even later aan de andere kant het zelfde nadat Van de Voort (zeer zelden gevaarlijk) goed had voorgetrokken. In de 56ste minuut werd het toch 2—2, jfrfWvK*! in arhit^r doordat Hermes van arbiter Van Swieten een penalty kreeg. Piet van de Burg werd bij een corner vastgehouden en Van Swietens stipgebaar was onverbiddelijk. Vanaf die stip schoot Riedijk on houdbaar in, 2—2. Wie had gedacht dat de Schie- dammers zouden doorgaan had het mis. Spartaan nam het ini- liatief weer terug, maar ais I I Hoogeveen wat' minder egoïs tisch was geweest en naar de volledig vrij'staande Bakkes had geplaatst, zou het wel eens anders gelopen kunnen zijn. Hoogeveen werd door een kwade r Visser naar de kant gehaald, f/>. maar vlak daarvoor had Spar taan na een reeks defensiefou- ten via Schuiz (die later met h, een gekneusde nb zou uitval- f len) voor 2—3 gezorgd. Daarna probeerde Hermes nog wel wat, maar geen moment werd doel man Schulein in gevaar ge bracht s «K'Ia .1' Solo Piel v.d. Burg levert niets op Van onze sportredactie Deventer Een stroom van krlngreeords voor VZC op de nationale en een nieuw natio naal record op de estafettes 4x200 vrij dames completeer den het grote succes. VZC eindigde in het totaal klasse ment op de derde plaats achter ZianiVitesse en Zeemackt/- Noordkop. De tijd van het VZC-kwartet was 9.06.42. De 4x200 werd voor het eerst in ons land gezwommen. Schiedam Vrijdagavond zijn Martinit en Joop Schop het eens geworden. Schop, voor heen trainer van DHS, en nu al weer acht jaar bij de zater dagclub Excelsior Maassluis, heeft bij zijn beide vorige clubs het genoegen mogen smaken promoties te hebben bewerk stelligd. Joop Schop volgt hier mee Dirk Hogeboom op, die een bijzonder succesvolle perio de bij de roodwitten afsluit, mogelijk met een kampioen schap. Schiedam Zonder zelf te spe len Is het tweede team van Hennes DVS kampioen gewor den. De op het programma staande wedstrijd tegen Stol wijk ging niet door, maar con current VOC voetbalde wel. De Rotterdammers speelden ge lijk, zodat het door Lex Janse gecoachte team zeker 1$ van de titel. Voorzitter Ger Kleinjan: „We gaan geen feestje bouwen hoor. Dat doen we pas als we straks promoveren. Daarvoor moeten we straks met twee andere clubs uitmaken wie van de drie afvalt ■lis m

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3