SCHIEDAMSCHE COURANT Groen licht voor het wi i kei een tram Lethel 1 vijfduizendste op J. Henri D i mant Contact tussen SG en koor van 460 man uit West-Duitsland IftlltlSiiii Schiedam vandaag precies 700 jaar KADO ZOS-klankbeeld over Schiedam van toen en nn Na zes jaar praten en plannen maken: ti l l I „Slaap- trek" Zendings- bazar groot succes Motor spoorloos Automobilist blust wagen Huisvesting groot probleem Autokrakers betrapt mSÊRlSBÈm .7? Zakkenroller op weekmarkt aktief Geslaagd Dinsdag 18 maart 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kJachtondienst 344144 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 100ste jaargang no. 25271 J# De heer Harreman^gt ik dH gewelen had van de Rode Kruisdirecteur directeur een boek. Schiedam Met nog mogelijk enkele wijzigingen In het verschiet zal het bestemmingsplan winkelcen- - trum Kethel volgende week woensdag door de ge meenteraad worden aangenomen. Naar aanleiding van de discussies in de gisteravond gehouden verga dering van de commissie stadsontwikkeling is dit vrijwel zeker. Het betekent dat na zes jaar plannen maken er nog dit jaar met de bouw van het centrum kan worden begonnen. Wethouder C. Zijdeveld van stadsontwikkeling zal er bij de betrokken instanties op aan drin gen zo .snel mogelijk Schiedam In een brui sende vlucht komen de laatste dagen hele zweru men spreeuwen over nachten in de bomen van de r.k. begraafplaats aan de Vlaardingerdijk. Vo gelkenners schatten het aantal van deze —drukte makers" op zeker tien duizend. 5 Met hun gekwetter maken de vogels een hels kabaal .dat echter verstomd als de duisternis is gevallen. We hebben hier te maken met de z.g. „slaaptrek", een jaarlijks terugkerend ^verschijnsel in de vogel wereld. Met de spreeu wen brengen ook enkele honderden koperwieken hier de nacht door. De hoofdkleuren van deze wintergasten zijn olijf bruin en wit In uiterlijk en grootte verschillen ze weinig met onze zanglijst- 1 er. Ook in het Prinses Beatrixp ark overnacht al .-t geruime tijd een kolonie V&van deze vogels. Zodra "Jzhet weder hiervoor gun- i 'stig is vertrekken de ko perwieken naar hun leef- en broedgebied, IJsland. Schiedam Een hoes, hoesl een zogenaamde motor-pyama, heeft niet kunnen beletten dat onbekenden aan de haal zijn gegaan met de Suzuki motor fiets van de 25-jarige Schiedam- se concierge P.B. De man had de motor 's avonds voor zijn woning aan de Boer- haavelaan geparkeerd, op slot gezet en keurig toegedekt met een hoes. Het mocht niet baten: de volgen de dag was de motor met een waarde van 6000 gulden spoor loos verdwenen. Het kenteken van de ontvreemde motor is XE-96-39. Schiedam Kortsluiting heeft in de Willem Andriessenlaan brand veroorzaakt in een perso nenauto. De schade bleef, vol gens eigenaar H. N. F. (24) uit Delft, beperkt tot een accu, om dat een passerende automobi list kans zag het vuur te doven. De reeds uitgerukte brandweer behoefde hierdoor niet in aktie te komen. Schiedam „Als ik -het geweten had dat ik de vijfduizendste was gewor den, dan was ik niet meegegaan..." zegt nog totaal onder de indruk, de heer L. Harrema yan de Hoogstraat 172b te Schiedam. De beer Harreman is de vijfduizendste gast die de nieuwe J. Henri Dunant vervoert. De heer Harre man maakt, met 74 andere chronisch zie ken en lichamelijk gehandicapten uit Rotter» dam en omgeving deze week een tocht naar Utrecht en Arnhem. Zaterdag zal het schip weer afmeren aan de Boompjeskade in Rotterdam. Mr. HJ. baron van Asbeck, directeur binnenland van het Hode Kruis had uit een kussensloop vol namen die van de heerHarreman getrokken. Hij schonk de heer Harreman een boek na hem te hebben gefeliciteerd. De Rotterdamse wethouder voor volksgezondheid, mevrouw mr. E. M. A. Schmitzgaf een grote bos bloemen. „Ik ben voor het eerst op dit schip", aldus de heer Harreman. „Vijf jaar geleden ben ik voor het laatst met vakantie geweest Toen' kreeg ik een' beroerte. Twee jaar ziekenhuis en drie jaar revalidatie-inrichting in Delft heb ik achter de rug". De heer Harreman woont, ondanks zijp handicap, zelfstandig: hij zorgt ook nog voor zichzelf. „Sinds twee jaar ben ik zelfs niet meer buiten geweest Wel voor een onderzoek en revalidatie, maar niet meer voor een wandelinge tje. Ik heb een wat moeilijk karakter" geeft hij toe, „Ik ben niet zo graag onder de mensen," Hij wist ook niets van deze reis. „Dat heeft mijn huisarts dokter Van de Hoek voor elkaar ge bracht. Ik heb al zo eruit gekund, maar ik heb steeds geweigerd.Ik wil graag een zelfstandig leven leiden, zonder datanderen zich met me be moeien." Toch is hij erg blij met deze reis mee te kunnen. „Misschien raak ik zo weer onder de mensen. Maar dit alles is wel veel, al die spanningen. Eerst van het vertrek, en nu deze huldiging, 't Is allemaal te veel ineens. Als ik het tevoren geweten had, was ik misschien niet mee gegaan"-verzucht de heer Harreman. Schiedam De afdeling interatianale uitwisse ling van de culturele stichting Schiedamse Gemeenschap heeft contact opgenomen met een 460 leden tel lend koor uit Schie dams partnerstad Es- slingen in West-Duits land. Wanneer de SG de mogelijkheid ziet om dit koor te herber gen, zal over onbe paalde tijd het enorme gezelschap zangers en zangeressen in de je- neverstad één of meerdere concerten verzorgen. Dit deelde gisteravond de voorzitter van de afdeling internationa le uitwisseling, J. Daalmeijer, mee tij dens een vergadering van de stichtingsraad van de SG. Eerlijkheidshalve voeg de hij er aan toe, dat het tijdelijk onder brengen van de 460 le den van het gemengde koor ook hem een groot, zo niet onover komelijk probleem lijkt. „Waarschijnlijk zullen we met het con tracteren van dtt im mense zanggezelschap moeten wachten tot er in Schiedam nog zes hotels gebouwd zullen zijn", merkte hij wat cynisch op. Een sprankje hoop kre gen de leden van de stichtingsraad echter door de wetenschap, dat de gemeente Es- slingen de tijdelijke huisvesting van de 460 „nachtegaaltjes" voor honderd procent zal financieren. Schiedam De door de zendingscommissie Ke-' thel en Spaland in ge bouw De Rank georgani seerde grote Zendingsba- zar is een groot succes geworden. Groot was het aantal bezoekers die al len diep in hun beurzen tastten omwille van het goede doel. De netto op brengst is ruim ƒ7000,-. In dit bedrag is niet be grepen wat er nog aan giro-overschrijvingen moet binnenkomen. De mogelijkheid hiertoe staat nog steeds open. De CJV-jongeren brachten met de exploitatie van de traditionele kermisattrac ties alleen al jzo'n 700 De jeugdgroep TOV maak te zich met een aantal ouderen eveneens ver dienstelijk teneinde zo veel mogelijk geld in het (zendings)laatje te bren gen. Sluitstuk van de ba zar was de trekking van de loterij. De hoofdprijs, een rijwiel naar keuze, viel op het lotnummer 1236. De over ige prijzen rijn gevallen op de nummers: 945 - 1093 - 1960 - 1667 - 717 en 658. Voorzover de hou ders van deze geluksloten hun prijzen inmiddels nog niet hebben afge haald, kunnen zij zich in verbinding stellen met mevrouw Winkelman, Com. van Zantenplein 23, tél 709798 in Groe- noord. Schiedam Twee zeelui, die op de Nieuw Mathenesserstraat probeerden een auto. open te breken, zijn naar het politiebu reau. gebracht De 19-jarige matroos J. M. en de 22-jarige tweede machinist W. G. waren opvarenden van een coaster die in de Merwede-ha ven lag gemeerd. goedkeuring te verlenen. „Vooral omdat er wo ningbouw in het plan is opgenomen, verwacht ik dat Gedeputeerde Staten binnen drie maanden goedkeuring zal verle nen",. aldus de wethou der. „Waar nodig is zul len we via de knelpun tencommissie druk gaan uitoefenen". Er bleven ook gisteren nog enke le knelpunten liggen. Zo wil de PvdA-fractie dat de dr. S au er- straat in de toekomst niet wordt gesloopt In het bestem mingsplan staat deze straat wel op de nominatie voor sloop. „Maar dat duurt min stens tien jaar", aldus Zijde veld. Niettemin zal het raad slid N. Dielemans waarschijn lijk dit punt tijdens de raads vergadering amanderen. Bij gunt er vanuit dat een dergelij ke karakteristieke straat moet blijven staan. Dezelfde fractie stelde rich ook behoudend op tegenover de bouw van voetgangerstunnels onder de Zwaluwlaan naar het winkelcentrum. Het voorstel van J. de jong om de tunnels uit het plan te halen en een alternatief in te bouwen (bij voorbeeld maximumsnelheid op Mozartlaan-Zwaluwlaan) werd niet in dank afgenomen door ir. H. G. de Block, direc teur gemeentewerken. SJRÖMEN De Block: „Alle bewoners zullen er gebruik van maken, stromen voetgangers. Een veilige verbin ding is nu eenmaal een nood zaak. Het is ten sterkste af te raden de tunnels uit het plan te gooien". Er werd daarop be sloten de tunnels voorlopig te handhaven. Bij de kredietaan vraag voor uitvoering van de bouwplannen kan men dan ver der beslissen over de noodzaak tot onmiddellijke aanleg. „De juridische basis is dan tenmin ste aanwezig", aldus de direc teur. Het tracé voor het openbaar ver voer dat vlakbij het winkelcen trum komt te lopen, zal vrijwel zeker op verhoogd niveau ko men. Weliswaar zal de moge lijkheid voor vervoer op maai veld-niveau open blijven staan, maar veel kans maakt dit niet Het eventueel schrappen van het tracé stuit zelfs op onover komelijke bezwaren. Volgens Zijdeveld bad de gemeente al genoeg problemen rond het schrappen van het metrotracé in de binnenstad. „Geen tracé zou een probleem in de toe komst kunnen betekenen. Als de overheid besluit dat de2e er moet komen, dan heeft Schie dam het maar te doen". Vandaag zal het plan worden behandeld in de vergadering van b. en w. Daarbij zal dan de financiering ongetwijfeld ter sprake komen. WD'er Ver- hulsdonk gisteravond: „Ik vraag me af of dit project met de wijzigingen nog wel exploi tabel is". TB Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal en internationaal nieuws. De Schiedamse Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van één. Profiteer ervan! Ja, stuur mij gratis en vrijblijvend hat RN plus Schiedamse Courant toa. naam: adres: woonplaats:-. teiefoon:........ Ét Huis te Matenesse zoals dat nog in 2ijn voile glorie door een onbekende kunstenaar werd gezien. Op deze vesting heeft Aleida'van Henegouwen gewoond. Schiedam Vandaag is het precies 700 jaar 'geleden dat Schiedam zijn stadsrechten kreeg. Op 18 maart 1275 namelijk verleen de Aleida van Hene gouwen deze rechten aan de „poirteren en- de inwoenlingen van Schiedam". Deze exacte verjaardag werd gisteren nauwelijks gevierd. -r~< Op de vraag -waarom-niet' Een zegel van Aleida van Henegouwen uit 1283.- verklaarde de heer J. Steen bergen, secretaris van het comité Schiedaxo-700: „Bet was een kwestie van het weer. Tijdens de voorberei dingen die al bijna een jaar. bezig zijn konden we geen risico nemen. Meestal is het maart niet zo erg lekker. Aan de andere kant konden we ook niet teveel doorschuiven naar de zomer, want dan is iedereen met vakantie. Vandaar dat toen besloten is om de feest- i~ - week. eind mei te houden. En niet rond de achttiende maart". Vandaar dat Schiedam van daag zijn verjaai"dag in alle rust viert. En misschien is dat wel goed ook want het is nog steeds de grote vraag of de Schiedammers van toen eigenlijk wel die rech ten hadden „verdiend". Immers, Aleida van Henegou wen had alleen maar inte resse voor Schiedam ge toond vanwege zijn ligging. Hier was het mogelijk een stevige vesting te bouwen die een belangrijk strategi sche positie kon geven in haar familievete met de Vlaamse familie Dampier- res. Niemand had in die dagen ook verwacht dat Schiedam al „stad" zou worden. Vele an dere plaatsen hadden er ja renlang strijd voor moeten leveren. Schiedam Vanavond om 3 uur zal in het bejaarden centrum „Spaland" aan de Willem Andriessenlaan de première worden gehouden van het diaklankbeeld „Schiedam toen en nu". Deze diaserie is samenge steld door de Ziekenomroep Schiedam. Schiedam Een onbekende zak kenroller heeft op de week markt aan het Broersveld kans gezien een portemonnee met 40 gulden te stelen. De gedupeerde eigenaresse, de 21-jarige E. van V. uit Schie dam, had de portemonnee in haar schoudertas gelegd, toen rij de markt op ging. Schiedam In het Gemeente Ziekenhuis zijn de volgende broeders en zusters geslaagd voor het diploma A Ziekenver pleging; zr. C. K. Baakman, zr. J. C. v.d. Berg, broeder T, W. C. Brugman, zr. M, J. M. Ha gendoorn, zr. K. L. Khoe, 2r. E. T. Kruik, zr. P. Krijger, zr. A, Muller en broeder H. de Vries. De première van het klankbeeld vindt precies 700 jaar plaats na het verkrijgen van de Schie damse stadsrechten. Het idee is vorig jaar ontstaan bij de dia-, dienst van de ZOS. In eerste instantie is een team van men sen naar het gemeentearchief aan het Oude Kerkhof gegaan, waar men een keuze heeft ge maakt uit veie honderden fo to's. Hier werden daarna kleu rendia's van gemaakt Vervolgens werd aan de hand van verschillende boeken uit de gemeentebibliotheek een tekst geschreven die later met mu ziek op de band is gezetX~ Het verhaal van de geschiedend van de stad loopt als een rode draad door het klankbeeld, maar de meeste nadruk krijgt het verschil tussen het Schie dam van rond de eeuwwisseling en het Schiedam van nu. Het ligt in de bedoeling om deze diaserie gedurende de feestpe riode in nagenoeg alle bejaar dentehuizen te vertonen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1