Scliiedamse politiekorps blijft mannen- gemeenschap |,Goed idee, maar nieuwe bewoners moeten wel Woonwagenbewoners krijgen voorlopig - de ruimte v^n^khuizen tot moderne flats: Toekomstige trek naar Holy-Noord? DINSDAG 18 MAART 1975 - SCHTEDAMSCHE COURANT Een onbekend beeld voor Schiedam. d door Willem van der Post .SCHEEDDe Schiedamse gemeentepolitie blijft voorlopig nog grotendeels een mannengemeenschap. De eerst komende tijd zullen er dan ook geen „geminirokte agentes in de politiewagens plaats ne- men. Commissaris C. van der Haagen zou daar maar - wat graag verandering in brengen. Sterker nog: hij zou in het korps vrouwen volledig willen integreren. Maar dat gaat zomaar niet, aldus van der Haagen. Inclusief de administratie en de Nieuwstraat Binnenkort wordt technische dienst werken er op dit moment 142 personeelsleden bij de Schiedamse Hermandad. Daarvan hebben slechts twee vrouwen de politie-eed afgelegd en mogen dus een uniform dra gen. Beiden werken in een ge specialiseerde taak bij de kin- derpolitie. Vijf anderen zijn in een burger-functie werkzaam ^bïj de administratie op het .hoofdbureau aan de Lange nog een receptioniste aange steld. .Uit ervaringen van andere ge meentes blijkt dat de agentes een paar jaar nadat zij in dienst zijn genomen, weer vertrekken, omdat zij dan trouwen en een huishouden krijgen," aldus de commissaris, ,',dat is natuurlijk niet erg en het is ze niet kwalijk te nemen. Maar het verloop bij ons korps is al zo groot. Zij Commissaris Van der Haagen: „Het verloop in het korps is al zo groot." zouden de groep snelle vertrek kers alleen maar groter maken. Jaarlijks vertrekken er de laat ste tien jaar gemiddeld tien man. Dit gebeurt bijvoorbeeld door pensionering, afkeuring of vertrek naar andere gemeentes. krachten kwijt" raak je zo volop We moeten niet vergeten dat er de laatste tijd door de groei van Het aanbod van sollicitanten voor de gemeentes veel politiekorp sen uit de grond gestampt wor den. Plaatsen in het oosten van het land bieden vaak ook een betere huisvesting. Ingewerkte wen komen soms in de Lange Nieuwstraat solliciteren. VOLLEDIG de politie in Schiedam noemt commissaris van der Haagen redelijk. Het is echter moeilijk „Het heeft geen effect om één of om de juiste mensen te vinden. twee agentes in dienst te ne- De selectie is streng. Ook vrou- men. Bovendien zouden jlie dan in een uitzonderingspositie ko men. Dat is niet de bedoeling. Wanneer we het doen, moeten we het ook volledig doen. Dus een volledige integratie. Meisjes van beneden de 21 jaar met een MAVO-diploma moeten er ech ter niet van worden weerhou den. om bij ons te solliciteren. Wij helpen ze wel op weg. Even als jongens natuurlijk." Gemiddels is er nu op elke vijf honderd Schiedammers een po litieman. Volgend jaar wordt het korps volgens een rijksrege ling uitgebreid. Met twee man. De pakhuizen „Ltbau" en „Windau": straks moderne flats. O 6 Schiedam „Een voortreffelijke gedachte". Zo typeert wethouder ""Chris Zijdeveld (stadsontwikkeling) het plan van de Amersfoortse bouwmaatschappij Renoplan om binnen afzienbare tijd drie oude pakhuizen aan de Lange Haven „om te bouwen" tot zeven s -moderne twee- en driekamerflats. „Al moet ik er onmiddellijk wel Aan de buitenkant mag men hele- 'aan toevoegen dat die toekom stige bewoners inschikkelijk "moeten zijn. Het gaat nu een- maal om oude woningen en die -nieuwe flatbewoners zullen daar terdege rekening mee moeten houden. Neem bijvoor- cbeeld het aspect van belichting enbeluchting. Dat zal totaal anders zijn dan bij een nieuwe .pasgebouwde woning", aldus de wethouder. Enige weken geleden schreven wij al dat Renoplan druk bezig is met de voorbereidingen om 'drie - oude pakhuizen aan de -Lange Haven „om te bouwen" tot een zevental flats. Het gaat hier om de panden „Libau" en „Windau" die vroeger in eigen dom waren van de distillateur Daniël Visser en Zoonen. Lange jtijd hebben deze gebouwen leeg gestaan omdat er geen geschik te bestemming voor kon wor den gevonden. Renoplan wil er nu woningen van maken. „Geen superbe-luxe dingen, maar gewoon wonin gen. Al komt er wel een badka mer in", verduidelijkt ir. H.B, Baardman van Renoplan. Men wil zo veel mogelijk de oude structuur aan de binnenkant in jact laten. maal niet komen, want die valt onder Monumentenzorg. „Kijk", zegt wethouder Zijdeveld, „hoe we het ook wenden of keren, we hebben natuurlijk wel met de bouwverordening te maken. Er is een pakhuis én dat wil je veranderen in wo ning. Dat mag, maar dan moet het wel aan die bouwverorde ning getoetst worden". De wethouder wijst er in dat verband op dat veel mensen die la minute zeggen dat zij in een oude grachtenpand willen wonen niet direct beseffen wat zij bedoelen. „Ga maar eens kijken. Er rijn kleine ramen en dus weinig licht Om nou maar een 3 een voorbeeld te noemen, dat bete kent wel dat je 's winters al om vier uur een lamp moet aanste ken. Wat mij betreft, mag die bouwverordening soepel wor den geïnterpreteerd, maar ik zou wel willen dat die nieuwe bewoners zeker weten waar ze aan beginnen". De heer Zijdeveld heeft de indruk dat het gehele college weinig problemen zal maken. „Op in formeel niveau hebben al enke le mensen mij benaderd. Ik weet dat er meer mensen rijn dan alleen bij Renoplan voor dit soort ideeën. Het lijkt me trouwens belangrijk dat we in deze een soepel beleid hante ren. Kijk, er zijn bestaande re gels, maar ik vind' dat je die soms best op een eigen/manier mag benaderen. En dat geldt bijvoorbeeld voor deze plan nen". Met nadruk wijst de wethouder erop dat er ook rekening moet worden gehouden met andere zaken. Zou bijvoorbeeld een pakhuis onder een erfpachtre geling vallen, dan zal de grond- regeling moeten gewijzigd. „Dat is mijn portefeuille niet, maar het moet wel gebeuren. Maar veel moeilijkheden ver- wacht ik ook dan niet, want veelal is de erfpachtregeling voor pakhuizen kostbaarder dan voor woningen' Renoplan wil nu drie pakhuizen in zeven flats veranderen, maar had de wethouder eventueel be zwaren gehad als één persoon in deze drie panden één grote luxueuze woning had willen bouwen? „Oh, nee, ik ben van mening dat het in principe geen verschil maakt. Misschien zou ik aan die zeven woningen de voorkeur geven, omdat er dan minimaal zeven mensen aan woonruimte geholpen zouden kunnen wor den. Maar als het gaat om een gemeentelijke toestemming, dan is er totaal geen verschil". Woonwagens aan de Schiekade meer ruim te Schiedam Het uiterste noordoostelijk hoekje van Schiedam kan alleen worden bereikt via een weggetje langs het water. Een paar huizen onttrekken soms de Schie aan het gericht. Vanaf de Rolbrug verandert het polderlandschap langzaam. Autowrakken liggen aan de linkerkant van de weg. De stapels worden hoger. Het blijkt een sloopterreiu te zijn. Zonder hek. Voordat de officiële grens van Schiedam wordt overschreden doemt bet woonwagenkamp op. De wrakken liggen tot op enkele meters van dit stukje bewoonde wereld in de polder. Op een beperkt aantal vierkante meters staan achtenveertig wa gens in een zogenaamde cdrre- opstelling: een „fort" met één gang. Ieder gezin in een woon wagen heeft een vak van onge veer 120 vierkante meter tot rijn beschikking. Waar dan nog eens de vaak lange wagen op moet staan. Luttele stukjes grond resten nog voor een perkje of iets dergelijks. Maar ze doen er niet de moeite voor. Waarom ook? Het zal altijd wel een probleem blijven, de woonwagenkampen in Nederland. Vijftienduizend mensen bevinden zich in deze niet rijn, misschien omdat het' kamp een eind buiten de be woonde wereld ligt. In ieder geval rijn de contacten tussen gemeenten en woonwagenbe woners goed te noemen. Er be- staat een plaatselijke c'oordina- tiecommissie en een interge meentelijke adviescommissie. De resultaten blijven dan ook niet uit. Nadat al in 1971 geld beschikbaar was gesteld voor een uitbreiding c.q. verbetering van het kamp, wordt binnen enkele maanden besloten om het kamp te herindelen, zodat er weer meer ruimte beschik baar komt i dikwijls verwaarloosde kampen. Hoewel de kleine kam- GROTER pen het meest worden gewaar deerd door de bewoners (lees Aanleiding hiertoe is de komst families), zijn er de laatste ja- van grotere woonwagens. Bo ren op last van de overheid regionale kampen ontstaan die vaak meer dan tachtig wagens tellen. Een onhoudbare situatie, waardoor het veelal „rommelt" in de kampen. Het kamp aan de Schiekade in Schiedam (met „deelneming" van Vlaardingen en Maassluis) vormt daarop een vrij gunstige uitzondering. vendien acht de brandweer het T - noodzakelijk dat er meer voor- f""'? ners. De gemeente heeft name lijk twee plannen ontworpen, waarvan er één sowieso afvalt omdat er dan acht woonwagens moeten verdwijnen. Dat zouden de bewoners niet leuk vinden. Het is daarom eigenlijk een raadsel waarom dit plan opge steld is door gemeentewerken. Tenslotte vertelde de Schie damse wethouder E. Collé (dié de post woonwagenkamp onder zich heeft) nog op een vergade ring: „Als we m'et de bewoners moeten gaan praten over veer tig standplaatsen weet ik wel dat ik het kamp opkom, maar niet in welke staat ik er af kom". zieningen worden getroffen. Za terdag aanstaande zal tegen "net nieuwe gemeenschapsgebouw 1 in gebruik worden genomen. Geschikt voor recreatie, club- huiswerk en vergaderen, met een vloeroppervlak van bijna 3D0 vierkante meter. Er bereiken weinig berichten Slechts over de op handen zijnde over (wantoestanden de buiten- herindeling van het kamp bo wer el d. Misschien omdat ze er staat enige wrevel bij de bewo- besloten om de 40 standplaat sen te handhaven. Dit „plan B" door Martin de Bruin omhelst dat ieder gezin 145 vierkante meter krijgt toegewe zen voor de wagen. Er komt daarbij nog eens 15 vierkante meter voor parkeerruimte bij. Dit naar richtlijnen van het mi nisterie van CRM. De kosten bijna één miljoen gulden. NIET NETJES Deze week zullen vertegenwoordi gers van gemeente en Woonwa genbewoners weer om de tafel gaan zitten. De bewoners zijn namelijk met een alternatief plan gekomen (ze willen onder meer een zodanige opstelling dat er pleintjes ontstaan). Som mige leden van de adviescom missie vonden het daarom niet netjes dat er over een „plan B" werd gesproken terwijl de be woners zelf met een ander plan op de proppen kwamen. Wethouder Collé: „Ik heb gespro ken met de bewoners. Daarbij zijn enkele wensen naar voren gekomen. Ze willen bijvoor beeld geen andere opstelling. Alleen vragen zij of de middel ste rij met kan opschuiven. Dan zou het sloopterrein wegmoe ten". Mevrouw Hellwig-Kuiper- s: „Het is toch onzin om een uitspraak te doen over een plan, als de onderhandelingen nog volop bezig zijn. Bovendien wisten wij dat niet dat de bewo ners met een plan waren geko men". Er werd tenslotte over eengekomen dat het punt van de agenda werd afgevoerd tot dat de besprekingen met de bewoners waren afgerond. Het ziet er echter naar uit dat over enkele jaren weer een ver andering komt In Zuid-Holland zouden woonwagencentra ver deeld over acht regio's moeten komen. Met veel kleine kam pen. Eén van die regie's is bet Westlar.d, waaronder Schie- dam, Vlaardingen, Naaldwijk, Berkel en Rodenrijs, Delft en De Lier vallen. In totaal zijn er zeventig wagens geprogram meerd in dit gebied. Schiedam zou dan van 48 naar 25 wagens moeten terugvallen. Een situa- tie die gezien de komende her indeling merkwaardig aandoet. Om van de mening van de be woners maar niet te spreken. Hoewel de meeste bewoners wellicht in de buurt kunnen blijven, omdat er in Holy-Noord in Vlaardingen een geheel nieuw kamp (15 standplaatsen) zou moeten komen. NOODDORP Een definitieve oplossing van het woonwagenprobleem lijkt niet in zicht, ook al denkt men. het met de regio-oplossing te bena deren. Dr. R. van der Veer be dacht deze: „We kunnén^en rij eenvoudige woningenSnêéfczet- tcn. Het klinkt weliswaa'rjj af schuwelijk om deze mense|veép dergelijke behandeling te g~' als een stel a-socialen, misschien kunnen we de t integreren". Het viel echter niet. in goede aarde bij wethouder Collé, die vreesde dat er een soort nooddorp zou ontstaan. Bovendien zou dit niet worden gesubsidieerd door het Rijk, en aldus CoLlé „De wagens van nu zien er beter uit dan eenvoudige huizen. e huizégè

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3