'Mijnen voor Heerlen waren even belangrijk als jenever voor Schiedam" COLLECTIE STEDELIJK MUSEUM IN LIMBURGS RAADHUIS Oude mijnstad viert 750 jaar bestaan van kasteel Hl h B. en w. Schiedam in Heerlen Clara géén heer Arie Lems voor hete kolen ïïmer- Uw-■* KREUGER RIJMOND mWU 1 E—1 rv eC eens At T-DAG 27 MAART 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 iiiiütiiiiiiiiiiüiiiiiiiiDijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinni, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiniiiiuiiiimmmuimimini» iiiittiiiiitiiiiiiiiiiiiniimiiniüiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimtTiiiii Heerlen De oude Zuidlimburgse plaats Heerlen, tot voor kort één van de belangrijkste mijnsteden van Nederland, viert in september het 750-jarig bestaan van het lands fort. Een kasteel, dat van grote betekenis is geweest voor de ontwikkeling van de stad en dat nu nog van belang is als trekpleister. Stom toeval was het, dat de burgemeester en de wethouders van Heerlen ontdekten, dat Schiedam in 1975 ook een jubileum te vieren heeft Louter uit artistiek en cultureel oogpunt bestond namelijk in de Limburgse plaats al grote belangstelling voor de eigen collectie schilderijen van het Schiedamse Stedelijk Museum. Met het verzoek "Mag een deel van dat eigen bezit enige tijd worden geëxposeerd in het raadhuis van Heerlen?" werd met dit museum contact opgenomen. Het verzoek werd ingewilligd. Bij de daaruit voortbloeiende gesprekken werd terloops het 700- jarig bestaan van Schiedam aangestipt. Heerlen spitste de oren. Het plaatselijk college van b. en w. dacht even na, voelde wel iets voor een leuke activiteit rond de jubilea van beide steden en nodigde kort daarop het Schiedamse college uit voor een bezoek aan de oude mijnstad. Uiteraard aanvaardden de Schiedamse gemeentebestuurders de invitatie. Met het luchthartige, zelfs iets spottend klin kende maar niet kenbaar gemaakte motief: "Eindelijk eens een vrije dag...." Dinsdag toog het gezelschap op pad, op weg naar Heerlen waar volgens het programma zou worden 'vergaderd' en gedineerd en waar 's avonds de expositie "Stedelijk Mu seum van Schiedam in Heerlen" zou worden geopend door Schiedams burgervader Arie J. Lems. Een gehuurde luxe autobus bracht wethouders, burgemeester, gemeentesecre taris en hun levenspartners richting Limburg. Over het verblijf daar kunt u op deze pagina lezen. xFS?f; - iS? Heerlens burgemeester Gijzeis kondigt collega Lems als spreker aan, die kort daarna voor de "hete kolen" zal staan. Het Stedelijk Museum van Schiedam In Heerlen. Dat is de naam van de tentoonstelling, die dinsdagavond in het raadhuis van Heerlen door Schiedams burge meester Lems werd geo pend. Een activiteit, waarvoor het voltallige Schiedamse college van b. en w. plus "aanhang" was uitgenodigd door de Heerlense collega's en waarbij ook een afvaar diging van het Stedelijk Museum aanwezig moest zijn. Bijna werd de expositie met schilderijen van on der anderen Karei Ap pel, Kees van Bohemen, Comeille, Pïeter Defe- scbe, Jef Diederen, Ger Lataster, Lucebert, Joop van Meel en Trees Su- ringh te laat geopend. De grote zaal van het raadhuis zat al vol, toen wethouders en burge meesters verontschuldi gend binnenstapten. Re den; het diner was iets uitgelopen, men had het dessert niet eens kunnen halen. Geen wonder. In het land huis Cortenbach, iets tijdens de opening, op buiten de stad Heerlen de overeenkomsten en gelegen, duurde de "bor- verschillen tussen Sehie- rel vooraf" al veel te dam en Heerlen terug, lang. En dus was na deze "Ik zit hier niet op hete aperitiefjes de gezellig- kolen, maar ik sta er- heid tijdens het diner voor", zo begon hij, doe lend op de verhitte de- nog belangrijker dan het diner zelf. Dat bleek on dermeer uit het joviale gekibbel over politieke verschillen tussen Schie dam en Heerlen en voor al uit de manier, waarop enkele Schiedamse ge meentebestuurders spra ken over abattoirs Arie Lems kwam later, "In het raadhuis van Heerlen zijn vaker presentaties geweest van het kunstbezit van de gevarieerde verzameling van voornamelijk na-oor- logse beeldende kunst uit Nederland. miTcpn "uTt arHpre Vprtefc" Mppstal waren De ontwikkeling in deze beeldende kunst uit de laatste musea int andere steden. Meestal wa en decent Jn g^e lijnen te volgen. Beginnend met dat grote steden: Amsterdam, Den Haag, Eindhoven en Antwerpen. Schiedam echter geeft een voorbeeld van1 wat in een plaats de Nederlandse kunstenaars uit de internationale Co brabeweging (Copenhagen, BRussel, Amsterdam) toont de collectie een staalkaart van stijlen en scholen, van met Heerlen vergelijkbare grootte kan Grafiek, keramiek, beeldhouwwerken, de zogenaamde wr-rdpn verzameld door een museum koele abstracter de Amerikaanse pop-art, de nieuwe worden erzameid aoor een museum. figuratie en de nieuwe realisten zijn op de tentoonstel- Dit is een deel van het voorwoord uit een klein boekje, ling niet vertegenwoordigd- dat in Heerlen is uitgebracht naar aanleiding van de Tussen wat er nu te zien ïs in het raadhuis en de collectie tentoonstelling "Stedelijk Museum van Schiedam in van de gemeente Heerlen bestaan grote overeenkom- Heerlen". Een kleine selectie uit het eigen bezit van sten. Voor Hans Paalman, directeur van het Stedelijk het Schiedamse museum, dat een deel laat zien van Museum, is dat al een reden geweest om 'gastvrijheid te verlenen' aan de Heerlense collectie. Het is nog niet bekend wanneer de - geringere - eigen collectie van de Heerlense gemeente in Schiedam te zien zal rijn. De schilders, van wie werken in het Heerlense raadhuis hangen, rijn: Karei Appel, Gustave Asselbergs, Gerrit Benner, Kees van Bohemen, Eugene Brands, Comeille, Pieter Defesche, Jef Diederen, Ger Lataster (die overi gens in Heerlen is geboren), Oscar Lens, Lucebert, Evert Maliangkay, Joop van Meel, Jaap Nanninga, Constant Nieuwenhuis, Jan Roëde, Anton Rooskens, Trees Suringh, Jaap Wagemaker en Theo Wolvecamp. In totaal zijn in het raadhuis van Heerlen 35 schilderijen en 13 gouaches en lithografieën geëxposeerd. De ten toonstelling "Stedelijk Museum van Schiedam in Heer len" zal ruim anderhalve maand duren. monstranten die 's mid dags bij de Stads schouwburg hadden ge protesteerd tegen de mijnsluiting. "En het feit dat ik hier sta is gelegen in de eeuwfeesten van beide gemeenten. Schie dam 700 jaar, 1 andsfort Heerlen 750. Beide ste den bezitten daardoor een rijke cultuur. Waar voor Heerlen trouwens ruim een miljoen gulden meer overheeft dan Schiedam, als we de be groting van beide ge meenten vergelijken De mijnen waren voor Heerlen even belangrijk als de jenever voor Schiedam was, werd naar voren gebracht. Naast cultuur had de burgemeester het ten slotte ook over natuur. Had hij in zijn toespraak voor het diner al aange stipt dat Heerlen veel na tuurschoon rijk is en Schiedam "slechts een Beatrixpark heeft", zelfs in de jeneverstad blijft volgens hem ook de slo gan "Zeg het met bloe men" gelden. Als blijk van waardering voor de ontvangst van het Schie damse college door Heerlen overhandigde hij daarom aan zijn Heerlense collega Gijzeis een perkje dahlia's. "Symbolisch", gaf Lems toe. "Honderd knollen voor de Heerlense plant soenen". Tenslotte sprak hij de wens uit, dat wan neer de dahliaknoppen zullen ontluiken, de ge meente Heerlen in het bezit zal zijn van een museum voor tijdelijke tentoonstellingen, één van de projecten die zijn opgezet om Heerlen over de inzinking na de slui ting van de mijnen heen te helpen. Hij nodigde zijn Limburg se collega en diens wet houders uit om op hun beurt een bezoek te brengen aan Schiedam, als in september in de sporthal Margriet de na tionale Dahlia Tentoon stelling wordt gehouden. Daarna verplaatsten de vele aanwezigen zich naar de expositieruimte, waar de tientallen schil derijen van het Stedelijk Museum hingen. "Een tentoonstelling", zo voer de burgemeester Lems nog aan, "die vooral dankzij de begeleiding van onze museumdirec teur, de onovertreffelijke heer Hans Paalman, tot stand kwam". Na het bezichtigen van de expositie en een door- zakkertje in een café, waar de NOS-radio op namen maakte die zon dag worden uitgezonden, keerde het "gezelschap huiswaarts. En toen alle Schiedammers tegen half twee *s nachts wa ren thuisgekomen, had één van de CD A-wethou ders van Heerlen al lang uitgebreid verzucht te gen zijn burgemeester: "Nou, hoeveel geld heeft dit dagje ons nu gekost? Een duizendje of twee? Ach, daar is het toch maar leuk en gezellig voor geweest Het landsfort 750 jaar oud. Reden voor Heerlen om feest te vieren. Per slot mkening, het kasteel heeft lange tijd de ge schiedenis van het Zuid limburgse stadje (dat momenteel 72.000 inwo ners telt) bepaalt. Laat u zonder mankeren op modegebied adviseren •Een huls bouwt u niot zonder archi tect Eer» nieuw interieur bespreekt u met kreatieve binnenhuis-adviseur. Maar hoe beslist u over uw Weding U hebt meer suksea en meer plezier in uw leven als u goed gekleed gaal Als lid van de internationale stijlgroep ..Men's Fashion Guild" kunnen wij u steeds goed adviseren over ïdeerijke herenmode Aangepast aan het uur van de dag an aan uw bezigheid op dat moment De herenmodezaak van Schiedam BROERSVEST 6 TEL.: 26.82.06. In hetHeerlense Oudheidkundig Museum, dat te vinden is aan de achterkant van de plaatse lijke Stadsschouwburg, staat een maquette van het fort. Mu seumdirecteur Jan T. J. Tamar, sinds april vorig jaar de baas' in het Oudheidkundig Museum, weet er alles van. Kort voordat hij echtgenotes van de Schie damse en Heerlense colleges van b. en w. dinsdagmiddag de geschiedenis van het kasteel onthulde, gaf hij ons een toe lichting. Vlot rollen de woorden uit zijn mond: "Het is met zeker of het landsfort al bestond vóór het jaar 1225. Waarschijnlijk wel, als we archeologische ontdek kingen mogen geloven. Moge lijk hadden de Romeinen al een vesting op de plaats, waar nu het fort staat. Die vesting zou dan zijn uitgegroeid tot een *mi- nitio', dat later door de Bra bantse graven werd afgebouwd. pie graven gebruikten in de Mid deleeuwen het kasteel als uït- valscentrum. Van daaruit wer den rooftochten ondernomen naar het handelsgebied Keulen, waarnaar de graven begerig uitkeken. Dankzij de importan tie van het landsfort verrezen woningen rond het kasteeL Museumdirecteur Jan Tamar: "Naast het landsfort krijgt Heerlen er een trekpleister bij Jan Tamar over het landsfort: "Het kasteel is lange tijd bepalend geweest voor de ontwikkeling van de stad Kortom, Heerlen groeide. Bur- in de negentiende eeuw had het aan een rijke hereboer. Tot de gers verkregen vrijheden en landsfort nog nauwelijks een mijnen bepalend werden voor mochten nog later binnen de betekenis. Heerlen was voorna- het karakter van Heerlen poorten van het kasteel wo- melijk een plattelandsgemeen- "Kort geleden is de mijnsluiting nen". te en het kasteel behoorde toe echter definitief geworden. En hoewel dat zal betebenen dat de belangrijheid van Heerlen voor een groot deel zal verdwijnen en de economische situatie voorlopig niet ten goede zal ver anderen. is juist de sluiting een extra reden voor het gemeente bestuur geweest om het jubi leum van het landsfort uitge breid te vieren", aldus Jan Ja- mar. "Het college van b. en w. en de gemeenteraad willen - logisch - vooruitzien en niet bij de pak ken neer gaan zitten. Nu de industriële motor van Heerlen is uitgevallen, zal een andere levenswijze voor velen moeten worden gezocht Er staat dan ook al een klein aantal projec ten op stapel: de nieuwbouw is een belangrijke factor, enkele rijksdiensten zullen zich hier gaan vestigen. Belangrijk voor het toerisme en voor mijn mu seum is het thermen-project: een oud Romeins badhuis, ther- mc geheten wat afgeleid is van het Griekse woord 'thermos' dat 'warm' betekent, is enkele jaren na de oorlog hier opge graven. Voorname vondsten zijn toen gedaan. Inmiddels is de ruine weer door gras over woekerd, maar op korte ter mijn zal het geheel weer wor den blootgelegd en, waar abso luut noodzakelijk, worden ge restaureerd". Naast het landsfort zal Heerlen er dan een tweede grote toeristi sche trekpleister bij krijgen, hoopt Jamar. "Immers, steen- bouw was in de tijd van de Romeinen in Nederland vrij uit-, zonder-lijk. Voor een ruine uit die tijd zal veel belangstelling bestaan". "De heren zullen straks gaan vergaderen over de organisatie en de uitvoering van jubileumfeesten. Terwijl de heren daarmee bezig zijn, zullen him dames een rondleiding krijgen door Heerlen. Zo tegen zessen zullen de heren waarschijnlijk klaar rijn met de vergadering en zich gaan voegen bij de dames, die rich rond die tijd zullen bevinden in bet Oudheidkundig Museum." Daarna zal er worden gedineerd." Zo sprak de heer Gijzeis, burgemeester van Heerlen, dinsdagmiddag tot de colleges van b. en w. van Schiedam en Heerlen. Schiedams eerste burger Lems keek daarbij om zich heen. Hij voelde zich op dat moment iets minder op rijn gemak. Niet dat hij iets tegen het voorgestelde programma van die middag had. Nee, het abuis, de conservatieve gedachte achter het betoog van collega Gijzeis zat hem duidelijk zichtbaar dwars. Zijn ogen dwaalden af van de burgemeester van Heerlen. Hij keek herhaaldelijk naar één van rijn wethouders. Clara Visbeen. Die wat draaierig en nerveus stond te luisteren. "Voorzitter, mag ik een amendement indienen?" sprak hij plotseling met luide stem. Gijzeis schrok, rich niet bewust van een vergissing. Lems stelde voor: "Aangezien niet èlie dames deelnemen aan de rondleiding want onze wethouder mevrouw Visbeen vergadert mee, geef jkuin overweging om het niet meer te hebben over dames en herenHet woord 'bestuurders' vind ik hier. beter od zijn plaats: gemeentebestuurders' en 'wederhelften7 bijvoorbeeld" Clara Visbeen haalde opgelucht adem. Voelde ze zich gediserind. neerd. Had Lems daar trouwens niet een schepje bovenop gegooid wethouder mevrouw, in plaats van gewoon* wetnouder? Hoe dan ook. achteraf verklaarde ze: "Het is duideliik' bestuur" ^eerlen n°E "kt gewend is aan vrouwen in het Probeer 't eens in Nieuwtandplein 12 Tel. 706066. BROERSVEST11 GEZETEN üW. bar bodega jangehaven s schiedam tel 010-202260, AFSPRAAK (JE), Natuurlijk In dé AMSTELBRÖN - KOEMARKT SCHIEDAM RESTAURANT BARBECUE INN VOOR DE SNELLE TREK Ook om mee te nemen. TEL 264191 DAM 22 SCHIEDAM Café-Restaurant „EUROPOORT" 0 Gerenommeerde keuken 9 Zalen voor* recepties "of diners 9 Prachtig uitzicht op de rivier O Ruime parkeergelegenheid 9 Iedere donderdagavond Scandinavische Tafel Telefoon 010-264625 Maasboulevard 7 Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3