Isolatiemiddel ook geschikt als tuin- foouw- grond In Pijnacker groeien komkommers op steenwol NEDERLANDSE PRIMEUR DONDERDAG 27 MAART 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT Delft Een nieuw produkt heeft zijn intrede gedaan in de tuinbouwwe- reld. Het oorspronkelijk als isolatie materiaal ontwikkelde steenwol blijkt ook toegepast te kunnen wor den als alternatieve tuinbouwgrond. Experimenten in het buitenland, on der andere in Zweden, leverden posi tieve resultaten op. De belangstelling was hierdoor ook in Nederland ge wekt Verslaggevers Gérard Voituron en Theo Jong- dijk, bezochten de enige Nederlandse Steenwol- fabriek, die gevestigd is in Roermond, Ver schillende steensoorten worden hier tot het vrij jonge produkt omgesmolten: Er werden ge sprekken gevoerd met onder andere de tech nisch directeur en met de voorlichtingsfunctio naris- Het produkt steenwol heeft in tegenstel ling tot andere isolatiemiddelen, zoals bijvoor beeld glaswol, bijna geen bekendheid. On danks dat heeft steenwol in de loop der jaren 35 procent van de isolstiemarkt weten te ver overen. Het isoleren van woningen is sinds de oliecrisis steeds meer in de belangstelling gekomen. Een extra stimulans hiertoe was ongetwijfeld het besluit van de regering subsidie beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van isolatiema teriaal in de nieuwbouw. Zoals het er nu naar uitziet zal de vraag naar het produkt de eerst komende tijd nog sterk toenemen. Dit is niet alleen het gevolg van de subsidieregeling maar ook van de waarschijnlijke verplichtstelling van het gebruik van isolatiemateriaal in de nieuwbouw. Steen wo De produktielijn, die 24 uur per dag draait. kwart eeuw produktie in Nederland Roermond/De LftIn Pijnacker zijn „de vruchten" van de "nieu we vinding, dat steen wol ook als tuinbouwgrond kan worden gebruikt, al bijna „geplukt". Tot nog toe met succes worden er komkommers op gekweekt. In het buitenland, bijvoorbeeld Zweden, wordt al op grotere schaal steenwol in de agrarische sector gebruikt In Nederland blijft de isolatiefunctie vooralsnog het belangrijk st Deze belangrijkheid valt echter, als men het in vergelijk- king met andere landen neemt, in het niet Zo besteedt men in ons land per jaar per inwoner net anderhalve gulden aan isolatiemateriaal In de Skandinavische landen en in Duitsland komt men per inwoner op ruim zes gulden. Maar het is daar waarschijnlijk kouder dan bij ons, zal misschien als verweer naar voren worden gebracht. Een argument dat volgens de voorlichtingsman van de BV Nederlandse steenwolfabriek Lapmus, de heer Cees Herp niet opgaat Hij stelt: „In de winter vriest het daar misschien een graadje harder, maar neem je de gemiddelde jaartemperatuur, dan scheelt dat niet f zo bijzonder veel met die van ons". -De algemeen direkteur, ïr. F. de Rooy heeft uitgerekend, dat uit niet geïsoleerde huizen bijna de helft van de kachel warmte verdwijnt Dit komt overeen met een bedrag dat volgens hem tegen de 600 miljoen gulden per jaar ligt Hij vindt het een onbegrijpelijke zaak dat ondanks het stijgen van de energie- - prijzen het nauwelijks tot de mensen doordringt, dat rij het gebruik kunnen verminderen door hun woningen te isoleren. Ondanks de subsidieregeling, die ten tijde van de oliecrises werd ingevoerd, is het met het isoleren in Nederland bijzonder droevig gesteld. Van de 4.150.000 woningen, een aantal dat naar huidige berekeningen in 1930 tot 4,8 miljoen zal rijn gestegen, is naar schatting van TNO slechts vijf procent „voldoende" geïsoleerd. Natuurlijk afhankelijk van het pro dukt dat men gebruikt en de mate waarmee, bedraagt het „goed" isoleren van een eengezinswoning ongeveer 700 gulden. Het achteraf isoleren van bestaande bebouwing is ongeveer drie keer zo duur. Dit zit voornamelijk in de extra tijd die moet worden besteed aan het sloopwerk om de isolatie te kunnen aanbrengen en het weer in de oude staat terubrengen van de opengebroken delen. De directeur van de steenwolfabriek riet het isoleren van een woning als nationale plicht. Hij zegt dit niet alleen om „de eigen boterham van meer beleg" te voorzien, maar ook met het oog op het alarmerend stijgende gebruik van de aardse energiebronnen. De energiebehoeften verdubbelen iedere tien jaar. In het jaar 2000 zal de wereldbevolking zich waarschijn lijk hebben verdubbeld en zal er acht keer zoveel energie verbruikt worden als op het moment het geval is. Afgaande op voorspellingen zal rond het jaar 2035 geen olie en gas meer te vinden zijn, en is rond het jaar 2300 de laatste steenkool verbruikt Ondanks bet feit, dat men in de wereld van de wetenschap ervan overtuigd is, dat alternatieve energie be schikbaar zal komen, is men bij de steenwolfabriek van - mening dat zuinigheid is geboden. BLAZEN Lapmus voert op het moment onderhandelingen met isolatieaan nemers om met behulp van speciaal ontwikkelde blaasappara tuur ook spouwmuren van isolatiemateriaal te voorzien. Het warmteverlies kan volgens de fabriek met ongeveer 23 procent worden verminderd. In Denemarken wordt de inblaasmethode op grote schaal toegepast. Alhoewel een groot deel van de woningen bij de nieuwbouw al werd geïsoleerd rijn een 50-tal isolatie-aannemers op dit terrein actief. Steen wol spouwvulling is door de anorganische oorsprong (natuursteen) onverganke lijk, rot- en schimmel vrij en onaantastbaar voor ongedierte. ONTWIKKELING Een laborant van Lapinus voorziet bij wettelijk verplichtsteliing, dat de vraag naar isolatiemateriaal sterk zal toenemen. Op - het moment ligt de marktver deling: 35 procent steen wol, een gelijk percentage glaswol, terwijl de honderd wordt volge- maakt door syntetische middelen. Hoe het produkt het in de tuinbouw gaat doen, is moeilijk te voorspellen. Na het buiten sland is nu ook in ons land „het eerste schaap" over de dam. ^Afhankelijk van rijn resultaten zal het product al dan niet haar weg in deze branche vinden. Roermond/Delft Steenwol wordt sinds 1949 in ons land ver vaardigd. Op bet ter rein van Hoogovens in het Noordhollandse Veïsen verscheen in dertijd een zeer pri mitieve steenwolfa briek die de aanzet zou geven tot een ver betering van het iso latieprobleem. De huidige techmsch-di- recteur van B. V. Ne derlandse Steenwolfa briek Lapinus, drs. A. C. Kuys, begon daar met enkele tientallen medewerkers te bou wen aan een fabriek die enkele decennia later de enige steen- wolproducerende fa- Een deel van het fabriekscomplex. briek in Nederland zou blijken te zijn. Indertijd was deze fabriek een volledige dochteronderne ming van de Rotterdamse handelsmaatschappij Pelt Hooykaas. Steenwol werd een veel gevraagd isolatie artikel. Uitbreiden was op een gegeven moment niet meer mogelijk op het terrein van de Hoogovens en men moest uitwijken naar meer ruimte. Het werd het Indus trieterrein van de gemeente Roermond, zakelijk gezien goed gelegen omdat men in een straal van 200 kilometer de bouwwereld kan voorzien van het isolatiemiddel. Zo doende levert Lapinus Steenwol tot ver in Duits land en België. Voorts is klandizie in Noord-Fran krijk, Luxemburg en Neder land. In 1971 verwierf de Europese steenwoïgigant Rockwool, waarvan het hoofdkantoor gevestigd is m de nabijhied van Kopenha gen een belang van vijftig procent in Lapinus. Toen werd ook de basis gelegd voor een verdere groei van de steenwol-onderneming. Concurrentie In de tijd dat Lapinus met het vervaardigen van Steenwol begon was er in ons land erg veel concurrentie. In 1949 verkocht Lapinus de eerste zakken steen wol voor 34,17 per 100 kilogram. Men móést echter wel mee gaan met de prijzen van de andere (kleine) Nederlandse steenwolproducenten en zo daalde de prijs in korte tijd naar 20,- 16,- en zelfs 15,- per 100 kilogram. Ui teindelijk overleefde Lapi nus deze concurrentiestrijd en groeide uit tot de enige Nederlandse steen wolprodu cent Na deze felle concur rentiestrijd kreeg Lapinus in 1957 van de grootste Ameri kaanse Steenwolproducent Bal win Ehret Hill de licen tierechten om door te gaan met produktie van hun steenwol. De technische ken nis van deze Amerikaanse gigant kwam Lapinus uitste kend van pas en de produk tie kon met grote sprongen worden opgevoerd. ROCKWOOL Aan het eind van de zestiger jaren, toen de ontwikkeling bij de Amerikaanse licentie gever achter bleef op de vooruitgang, zoals die rich voordeed bij de grootste Eu ropese steenwolproducent A/S Rockwool, besloot Lapi nus banden aan te knopen met deze maatschappij. De ze Deense organisatie be schikt over uitgebreide labo ratoria en zeer moderne pro- duktiefaeiliteiten, In de Eu ropee wolmarkt heeft rij met de dochterondernemin gen in een zevental landen een aandeel van ongeveer veertig procent In 1870 neemt Rockwool dan ook vijftig procent van het aan delenpakket van Lapinus over. Het aandeel van Lapinus in de totale steenwolproduktie van de Rockwool groep be draagt meer dan zestigdui zend ton. Bij Lapinus Neder land werken ruim vierhon derd mensen. Sinds de sa- menwerking met Rockwool behoort Lapinus nu tot de modernste minerale wolpro ducenten van Europa. GRONDSTOF De belangrijkste grondstof voor de vervaardiging van steen wol is dia baas, een vul kanisch rotsgesteente dat zo'n 250 miljoen, jaren gele den werd gevonden. Enkele kilometers over de Duitse grens, in Recklinghausen, heeft dc fabriek uitgebreide steengroeven waar dit mate riaal gedolven wordt. Naast deze diabaas is ook kalk steen onontbeerlijk. Door toevoeging van een hars worden de twee steensoor ten met elkaar verbonden. Dat verbinden gebeurt niet zo maar. Bij een temperatuur van 1600 graden Celsius die wordt bereikt door co kesverbranding smelt het steen. De stroom gesmolten en witgloeiende massa komt vanuit de oven terecht op zeer snel ronddraaiende schijven, in vaktaal de spin ners. Door de centrofugale werking van de schijven wordt de vloeibare steen tot druppels gslagen. Terwijl deze druppels worden weg geslingerd vormen rij gelijk dunne vezels. De op deze wijze gevormde vezels vor men het wolpakket. Dit is de grondstof van al de eisen die de bouwwereld aan Lupïmis stelt Van deze grondstof kan men aan alle vragen voldoen. Men kan steenwol- platen fabriceren die als be scherming kunnen dienen op het dak, isolatiemateriaal vervaardigen om centrale verwarmingsbuizen te be- schutten.De gehele produk tie die wordt uitgevoerd op een fabrieksterrein van ruim acht hectare staat onder constante controle van het laboratorium. Grootste moeilijkheid van La pinus is de opslagruimte voor de steenwol. Het goedje is namelijk enorm volum- nieus. Per dag wordt vanuit de Duitse steengroeve onge veer 200 ton diabaas aange voerd. Zou men niet direct het produkt kunnen verko pen,..binnen een paar dagen zou men tot aan de nok vol ritten. Tot nu toe heeft Lapinus de isolatiemarkt onderverdeeld in II toepassingsgebieden. Voor elk toepassingsgebied is een speciaal produkt ver vaardigd. Om er enkele te noemen: daken, vloeren, wanden, plafonds, industrië le isolatie, scheepsbouw en apparatenbouw b.v. boilers en branddeuren. Met recht kan gezegd worden dat steenwol veelal een oplos sing biedt voor ieder isola tieprobleem-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4