SCHIEDAMSCHE COURANT Zuid teleurgesteld over passieve houding gemeente Veel bezoekers op 4e Pasar £)alam Kunstenaars willen vinger in de pap KADQ:/^ "Snellere verbinding Kelhel en Ylaardingen" Maak de straat fleuriger met planten BEJAARDEN BLIJVEN IN HUIZE LIDUINA Aantal woning zoekenden stijgt siI In enkele raadscommissies: Procedure akte van onvermogen vereenvoudigd PvdA'er Verlinde wil bredere fietserstunnel in Bijdorp „Gemeenteraad liet het afweten" Gokautomaat van voetballers gekraakt Bezitters van EHBO-diploma Weer minder Schiedammers RKPN- bijeenkomst Keiderbrand Schubertplein Inbraak in woning Lunchconcert Reginald Dixen Dinsdag 1 april 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 6 pagina's 100ste jaargang no. 25282 Schiedam Zowel op het gebied van stads ontwikkeling en stads- verfraaiing als in de museumcommissie en de Schiedamse Ge meenschap willen de plaatselijke beeldende kunstenaars een vin ger in de pap hebben. Dat bleek eind vorige week tijdens een bijeenkomst van twintig Schiedamse arties ten, museumdirecteur J. Paalman en mevrouw C. - Visbeen-Stroman, wetbou- •**der voor cultuur. Tekenaar, J. Wolffers pleitte toen on dermeer voor belangenbe hartiging van de Schiedam se kunstenaars in de com missie voor het Stedelijk Museum en in de commissie voor stadsverfraaiing. Hij vond de andere artiesten achter zich. Aanvullende opmerkingen1 en voorstellen kwamen voorna melijk van de schilders J. Mes en T. van Gelder, del striptekenaar H. Wiegman, de graficus A Verkade en bet later opdravende PvdA- gemeenteraadslid dr. ft. van der Veer. Men kwam tot de slotsom, dat de kunstenaar in een commissie of vereni ging door zijn ervaring op het creatieve vlak voor een frisse wind zou kunnen zor- - gen. De kunstenaars vinden dat een afvaardiging van de kunstenaars in de diverse commissies zou betekenen, dat vooral het subsidiebeleid (de contraprestatie-regeling), het atelier beleid en het aan- - koopbeleid verbeterd wor den. Tekenaar Wolffers: "In de Schiedamse Gemeen» schap en in de museumcom missie zitten op het ogenblik mensen, die de ballen ver stand niet hebben van kunst. Moeten die beslissen over het wel en wee van de kunst enaars en over cultuur in Schiedam?" Wethouder Visbeen stond sym pathiek tegenover de ideeën van de kunstenaars. "De ge meente is op het ogenblik bezig met een herstructure ring van de commissies, Mo gelijk is er over enige tijd in Schiedam een culturele raad in plaats van een stichting, die de Schiedamse Gemeen- schap nu is. Daarin zou in derdaad plaat moeten kun- nen zijn voor één of meer kunstenaars." De Schiedamse kunstenaars bijeen met wethouder Visbeen en directeur van het Stedelijk Museum Paalman: "Meer inspraak...." Schiedam Bij het bureau huisvesting stonden per 28 februari in totaal 3733 woningzoekenden inge schreven. Dat betekent dat in deze maand 81 aanvra- -gen^meer-waren.geregistreerd dan in het-begin van 1975.' De meeste aanvragen komen van Schiedammers: 3279. Het bu reau kreeg in februari 1109 be zoekers, van wie 85 een vergun ning kregen verstrekt voor het betrekken van een woning. Het merendeel van hen (65) kwam terecht in een vrijgekomen wo ning. Vijftien kregen een nieu we woning van een bouwver eniging en vijf mensen moch ten een vergunning voor inwo ning afhalen. Bij de gemeente staan nu nog 197 aanstaande echtparen inge schreven (gezamenlijke leeftijd minimaal 44 jaar), 68 inwonen de echtparen (eveneens bij el kaar 44 jaar) en 112 alleen staanden (28 jaar of ouder). Een andere woning wordt gezocht door 1419 gezinnen, ondanks dat men „voldoende" is gehuis vest In de categorie „onvoldoende" staan 382 gezinnen ingeschre ven, terwijl 513 Schiedammers een GGD-rapport hebben (on der wie 135 bejaarden) voor het betrekken van een ander huis. Bovendien staan er nog 463 be daarden zonder GGD-rapport ■;op de wachtlijst Verder staan Ier nog 'de overige gevallen op 'tde lijst: 125 aanvragen, bijvoor- 'Tbeeld echtparen beneden de mi- '?nimum-leeftijd. Schiedam Het aanvragen van de zogenaamde akte van onver mogen 'is eenvoudiger per 1 april. De gemeente heeft .beslo ten dat degenen die deze ver gunning om kosteloos of tegen verminderd tarief te kunnen procederen bij de Gemeentelij ke Sociale Dienst (Oude Kerk hof) terecht kunnen. Tot voor kort moest men zich wenden tot de afdeling Burger zaken. Via deze dienst beland den de papieren bij de GSD; De aanvragers moesten zich ver volgens weer bij deze instelling begeven voor nadere informa tie. Om de procedure nu te vereen voudigen kan iedereen direct naar de GSC stappen. De for mulieren worden dan automa tisch naar de afdeling-Burger zaken gestuurd en komen dan terug. De gemeente heeft dit gedaan onder het mom van een betere dienstverlening aan de bevolking. Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met natronaal en internationaal De Schiedamse Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van één. Profiteer ervan! Ja, stuur mij gratis en vrijblijvend het RN plus Schiedamse Courant toe. naarr: adres: woonplaats;.. telefoon: Schiedam Pv- dA-raadsüd A. Verlinde heeft er de vergade ring van de commissie ge meentewerken wederom voor gepleit, dat het tunneltje onder rijksweg 20 bij de sporthal Margriet en 'bij Bijdorp breder wordt gemaakt "In de vorige vergade ring van de commis sie heb ik al ge vraagd of het moge lijk was, dat er in de voetgangerstunnel ook ruimte wordt geschapen voor een fietspad," aldus Ver linde. "Een fietspad op deze plaats bete kent niet alleen een snellere verbinding tassen Kethel en Vlaardingen voor wielrijders Ook in de zomer vooral kunnen de liefheb bers, die er met de fiets dan op uit trek ken, genieten van een mooiere fiets route dan langs de Churchill weg." De socialist vroeg zich af of gemeentewer ken iets in deze sug gestie ziet en of er sinds de YorU>e ver* gadering al aan is gewerkt. Het ant woord van directeur H..G. de Block van gemeentewerken: "We zijn bezig o'm dit plan onder de loep te nemen." Schiedam De bewoners vereniging Schiedam- Zuid is diep teleurge steld in het gemeentelijk beleid inzake de huumo- ta van minister Gmijters en diens staatssecretaris sen Van Dam en Schae- fer.,.Dëgemeenteraad heeft het af laten we ten", vindt de huurwerk- groep Zuid, nu de raad een preadvies van het college van b. en heeft aangenomen 2ich dientengevolge niet zal bemoeien met het landelijke huur- en huur subsidiebei eid. In een pamflet, dat voor de ge meenteraadsvergadering in het Stadskantoor werd ver spreid en dat ook eergisteren werd uitgereikt tijdens de ver gadering van de bewonersver eniging, reageerde de himr- werkgroep op „de lakse hou ding van de gemeente". Zuid probeert al maanden lang aan de gemeenteraad negatieve uitspraken over de huumota te ontlokken. In de loop der tijd zijn twee brieven gestuurd aan het college van b, en w. en aan de gemeenteraad, waarin men de raadsleden vroeg een discus sie aan te gaan over het in de nota voorgestelde huurbeleid van het kabmet-Den UyL De gemeenteraad wilde echter een preadvies van het college afwachten, omdat enkele partij en een Schiedamse inmenging in de landelijke huurpolitiek nutteloos en overbodig achtten. Toen het preadvies was uitge bracht, bleek in de gemeente- raadsvergadering dat alleen CPN'er A, de Wolf over de huumota wilde praten. De raad stond verder achter het pread vies. De reactie van A. Zwambom, voorzitter van de bewonersver eniging Zuid: „Kennelijk vindt het gemeentebestuur de-lande lijke huurpolitiek niet interes sant genoeg. Ik had wel een langere discussie verwacht. Mogelijk heeft de gemeente raad zich niet kunnen voorbe reiden op de discussie". In het pamflet deelde de bewo nersvereniging mee: „De argu mentatie in het pre-advies van het college vinden wij uiterst zwak. De gemeente Schiedam is alleen al als huisbaas verplicht de belangen van haar huurders te behartigen. Bovendien is de gemeente verantwoordelijk voor het plaatselijk huisves tingsbeleid". De vereniging merkt op dat het college van b. en w. nooit de moeite heeft genomen om sa men met andere gemeentebe sturen zijn mening over de huurnota kenbaar te maken. Een uitstekende gelegenheid zou hiervoor een hoorzitting - van de vaste kamercommissie over de huumota zijn geweest, aldus Zuid, Dit het preadvies van het college blijkt, dat Schiedam wel het landelijk hel eid zou kunnen toetsen als daar „goede" argu menten voor zijn. De bewo nersvereniging: „Alle Schie dammers hebben met de huur nota en huursubsidie te maken. Is dat argument niet goed ge noeg?" Schiedam - Vele duizenden Schiedammers en andere inwo ners van het Rijnmondgebied hebben tijdens de paasdagen een bezoek gebracht aan de vierde Pasar Dalam die in de sporthal Margriet werd gehou- den. Grootste aandacht op deze g* H overdekte eet- en koopmarkt A kreeg het kind. Zo waren er speciale kinderpro gramma's en was er een pen- terparadijs ingericht- Ook was, er een .wedstrijd van zelfge maakte Paashaasmaskers. De avondprogramma's werden gevuld met sterren als het trio Los Alegres, Spooky and Sue en de Hawaiiaanse groep Ma gie Tahitians. Schiedam - Bij een inbraak in de kantme van de voetbalvereni ging Ursus hebben onbekenden een gokautomaat opengebro ken. Uit de automaat werd een bedrag van vijftig gulden gestolen. Men is binnengekomen door een ruit \'an het gebouw in te slaan Schiedam - Haal gerust voor de huizen in de« oude wijken twee tegels uit het trottoir en plaats er een plant. Dat is de tip, die de heer A. de Bruyn, chef stadskwekerij, geeft om deze wijken wat fleuriger te maken. Binnenkort is hierover een folder op het stadskantoor af te halen. Schiedam De volgende leden van dè EHBO-vereniging St. Liduina uit Kethel hebben met succes het examen voor het EHBO-diploma afgelegd. Dit ,werd afgenomen door dr. J. v. ïL Merwe uit Maassluis en mej. H. van Dorp uit Voorburg. De geslaagden zijn: de dames S. Bouwman-Schot, J. Crone, Y. van Engelen, T. Fortuin. J. Ger- brandy, N. Granneman, S. Groeneweg, C. Groot, H. Heij- dra-van Mil, M. Heijdra, E. Hoozemans, C. Kruys, J. Meu- lendijk, A. Moerer, J.Moerer, A. Mosterd, A. Pons, M. Steenber gen, M. v. d. Veer en N. Vos. Verder de heren N. Bijl, W. Hoogerboord, G. Hoozemans, C. Konings, G. Konings, A. van Kuik, J. van Mil en A, Peters. Schiedam Het aantal inwoners van Schiedam blijft gestaag da len. Op 28 februari waren er bij de afdeling bevolking nog maar 78.662 geregistreerd. Een maand eerder was dat aantal 78.736. Eind vorig jaar waren er nog 78.795 Schiedammers. In fe bruari werden in totaal 67 ba by's geboren. Daartegenover stond weer dat er 63 mensen overleden. Deze geringe „winst" ging echter volledig teloor doordat er veel meer mensen uit Schiedam ver trokken dan dat er zich vestig den. Er werden 248 nieuwe ves tigingen gemeld en 326 vertrek kers. Schiedam Op 16 april houdt de afdeling Rotterdam/Schiedam van de Rooms-Katholieke Par tij Nederland (RKPN) eenver gadering in zaal „Engels" in het Groothandelsgebouw in Rotter dam. De bijeenkomst begint om 8 uur. De kans is groot dat het Tweede-Kamerlid K. Beuker komt spreken. Schiedam - Het bejaar dencentrum Huize Li duina wacht nog ten aanzien van de ver bouwing op toestem ming van de gemeen te, het njk en het pro vinciaal bestuur. Voor de bejaarden is echter reeds een tijdelijk on derkomen gevonden. Allen zullen tijdens de ingrijpende verbou wing een half jaar el ders in het bejaarden tehuis worden onder gebracht Het veertig jaar oude ge bouw Huize Liduina, onderdeel van de Sint LiduJnastichting, krijgt dan ondermeer nieuwe elektrische be drading en nieuwe sa nitaire voorzieningen. zocht naar een onder komen buiten Huize Liduina. Huize Fran- keland en Sint Lidul- nahof. Inmiddels is een aantal bejaarden overleden, waardoor plaats is Vorig jaar werd nog ge- vrij gekomen. De folder zal een opsomming ge ven van planten die speciaal geschikt zijn voor in de straat, zoals de clematis die op de zuidkant moet staan, maar geen felle zon op de voet kan hebben. Een andere plant die gebruikt kan worden is de kli mop, de hortensia of de jas mijn. Op het stencil worden voor elke plant uitgebreide tips gegeven. De tegels mogen echter alleen vlak voor de gevel worden weg- gehaald. Midden op het trottoir ïs het niet toegestaan. Het wordt wel aangeraden om de grond onder de weggehaalde tegels ongeveer een halve meter uit te graven, omdat deze te slecht is. Het moet worden ver vangen door goede grond. Schiedam - Tijdens het week einde is brand -uitgebroken in een gemeenschappelijke kelder van een flatgebouw aan het Schubertplein. Een der bewo ners had wat overtollig vuil van zijn eigen kelder naar de ge meenschappelijke ruimte ge transporteerd. Enkele baldadi ge jongeren hebben het geheel vermoedelijk aangestoken. De brandweer, die met een tankau tospuit was uitgerukt kon het vuur met één hogedrukstraal blussen. De schade bleek ge ring. Schiedam In het weekeinde hebben onbekenden ingebroken in een woning aan de Ruys de BeerenbroucWaan. Men kwam binnen door een ruit te vernie len. Enkele kamers werden doorzocht en de inbrekers verdwenen met een buit bestaande uit vijftien zilveren tientjes, enkele zilveren guldens en rijksdaalders en een bedrag van 280 gulden. Schiedam De bekende Engelse organist Reginald Dixon komt op zondag 25 mei in het kader van „700 jaar Schiedam" naar het Passage Theater. Hij zal daar om 13 uur een lunchcon cert verzorgen op het gerestau reerde cinemaorgel In samenwerking met de Neder landse Orgel Federatie is men enn geslaagd Dixon naar Schiedam te brengen. In de ja ren voor de tweede wereldoor log verzorgde hij regelmatig concerten op het orgel in het Passage Theater. Door de AVRO werden deze concerten via de radio uitgezonden. Pi U\ 5 III *1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1