Kerk wij wil niet wijken voor Duivenm&n „Ei wordt een haatcampagi ne tegen mij gevoerd" '1 'I BBS VRIJDAG 4 APRIL 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 ill In het wereldje van de grijze duiven is Pïeter A. Kerkwijk een bonte vogel. De postduiven- houders in Nederland kennen hem niet alleen als collega-hobbyist, maar vooral als iemand, die het hart op de tong heeft. Dat eerste mag, dat tweede, daar is men in de Nederlandse Alge mene Bond van Postdui- venhouders niet zo van gediend. Dat zit zo: Pie- ter Kerkwijk is heilig van mening, dat je als toegewijd duivenlief- hebber niet alleen halle luja moet koeren over goeie zaken. De snavel moet ook geroerd wor den als bepaalde mis standen de kop opste ken, vindt Kerkwijk. Hij brengt die mening con sequent in de praktijk, wat hem het ene con flict na het andere ople vert met de bestuurders van de NABVP. Want wanneer Kerkwijk zijn mening verkondigt, dan horen meteen veel men sen ervan: hij is name lijk behalve duivenlief- hebber ook duivensport medewerker aan diverse radio- en tv-program- ma's. De openhartigheid van de loslip pige Dor dienaar heeft hem on langs bijna zijn lidmaatschap van de Bond gekost, dat bleek de hoogst onplezierige nasleep van een klacht die een verbol gen duivenhouder tegen hem indiende, twee jaar geleden. Kerkwijk had in een interview In het programmablad van de TROS vermoedens geuit, als zou er op een internationale vlucht gefraudeerd 2ijn. De prijswinnaar van die vlucht, vanuit Pau in Zuid-Frankrijk, voelde zich aangesproken en ging verhaal halen bij de straf- commissie van de Bond, De aangeklaagde kreeg een boete van vijfhonderd gulden opge legd. Tot op de dag van vandaag heeft hij geweigerd te betalen, „Ik heb nooit iemand beschuldigd van fraude, alleen geruchten doorgegeven in een interview. Dus betaal ik niet", aldus een resolute Kerkwijk. ROYEMENT Niet zo lang geleden plaatste het hoofdbestuur van de NABVP een voorstel op de agenda tot royement van de dwarsligger uit Dordrecht. Tot tweemHal toe is dat voorstel weer ge schrapt, de laatste keer kort in het nieuwe jaar. En dus ig de Dordtse "rebel" annex pcstdutvenhouder nog altijd lid. En nog altijd zwijgt hij niet. Integendeel, Iedereen die het horen wil kan uit zijn mond vernemen dat hij niet wijkt voor gangsterpraktijken binnen de gelederen der dui- venliefhebbers, „Ik ben al ver schillende keren bedreigd" ont hult hij, „Een keer hoorde ik dat ze me in elkaar zouden komen slaan". Pas geleden bel de een vriend hem op met de mededeling dat onbekenden de ruiten in het Dubbeldamse huls van Pieter Kerkwijk gingen In gooien. Lachend kijkt hij op beide voorvallen terug: „Er is nooit iemand geweest. Er wordt wel veel geschreeuwd, maar als het op daden aankomt lopen ze zo hard niet. Dus ik wacht maar rustig af'. Wat is het toch dat Pieter Ker kwijk, zo op het oog een kalme man van 31 die met een geamu seerde oogopslag de verwikke lingen in de postduivenwereld uit de doeken doet, tot de gebe ten hond maakt? Hij geeft zelf het antwoord: „Jaloezie. Dood gewone nijd, omdat ik in mijn eentje erin geslaagd ben wat bij de heertjes van het bestuur nooit gelukt js: de duivensport in de publiciteit te brengen. Dat is begonnen toen ik voorzitter werd van een actiegroep, die wantoestanden op de Bame- veldse postduxvenmarkt wilde bestrijden. Daar werden dui zenden duiven verhandeld door mensen die niet de eigenaar waren. Je hoefde alleen maar een eigendomsbewijs te heb ben, ook al zat de echte eige naar tien meter verderop. Die actie heeft ons veel publiciteit opgeleverd. Er zijn zelfs vragen over in de Tweede Kamer ge steld. PERS Toen zei men in de postduivenwe reld: als wij iets doen dan zie je geen hond van de pers. Ker kwijk haalt de pers op zijn lip". Hij lacht wat smalend: „En dan te bedenken dat de heertjes in de grijze pakken altijd zeiden:- de pers besteedt zo weinig aan dacht aan ons. Toen heb ik gezegd: dan moeten we daar wat aan doen. En ik ben con tact gaan zoeken met de Tros en de Avro, ik ben berichten gaan doorgeven. Tja, als je er niet zelf naar toe gaat komen ze niet". Al guaw kreeg Pieter Kerkwijk de bijnaam rebel opgeprikt, omdat zijn bijdragen aan de radio- en tv-programma's zich niet beperkten tot hevige be richtjes over de leuke hobby die duivenhouden heet, Hij zorgde er onder meer voor, dat op de Tros-tv een item ver- Door Trrx Broekmans scheen over een duivenveïling, waar duiven voor 25.000 gulden van de hand gingen. Hij scham pert: „Dat werd ondervonden als zogenaamde negatieve pu bliciteit, nou vraag ik je. Ter wijl het gewoon een aardig item was, dat liet zien hoe vreselijk veel een postduif op kan lede ren". Maar ook andere zaken bracht hij naar buiten: de buitensporige hoeveelheden geld die met de duivensport gemoeid zijn, het gokelement dat onverbrekelijk met de sport verbonden is. „Toen werd er gezegd: Ker kwijk wil zeker de aandacht van de minister op ons vesti gen. Met andere woorden: ze zijn ais de dood dat de belas ting op de kansspelen op ons wordt toegepast". BUSINESS De rebel uit Dordt staat nog altijd vierkant achter al 2ijn ontboe zemingen, hoezeer deze hem ook in de postduivenwereld Worden kwalijk genomen: „Ik heb al zo vaak gezegd; als we niet oppassen is de duivensport geen sport meer, maar een kei harde busmess. Dat is eigenlijk al zo. De business is ook in deze sport binnengedrongen. Ga maar na: de man die mij des tijds voor de strafrommissie heeft gebracht, de heer Nies- sink uit Bleiswijk, heeft later gezegd, dat ik zijn zaken met Italië, Japan en China heb ka pot gemaakt Nou vraag ik je: die man bedoelde dan, dat ik door geruchten over die fraude openbaar te maken ervoor ge zorgd heb, dat de buitenlanders zijn duiven niet meer wilden kopen. Als dat zijn handel ka pot maakt, dan is dat toch geen sport meer maar business4" Overigens heett Kerkwijk ge constateerd, dat de betreffende figuur vorig jaar bijna geen noemenswaardige prijs op dui venvluchten heeft gewonnen. „Toch toevallig, niet?" gniffelt hij. Busmess en corruptie. Het zijn woorden die herhaaldelijk te rugkeren in het betoog van Pie ter Kerkwijk. „Jaren geleden heb ik al gezegd, dat het bela chelijk is dat er een speciale stichting is opgericht om het vervoer van duiven naar be paalde startpunten te regelen. Dat vervoer, per containers van een ton per stuk, hadden de leden gewoon in eigen beheer moeten nemen. Nu hebben we er stuk voor stuk dertig gulden voor moeten betalen. En reken er maar niet op, dat je te weten komt wat er met al dat geld gebeurt Ik heb me vorig jaar suf gestaard op de balans van het jaar, maar je komt er niet Uit, al ben je hoogleraar jn de economie. Maar het is een heel eenvoudig rekensommetje om uit te rekenen hoeveel zestig duizend postduivenhouders voor die containers bijeen bren gen. In ieder geval veel meer dan voor de containers nodig is. Waar blijft dan al de rest van „Ik blijf vechten voor mijn reflfiFC het geld? Dat blijft heus wel ergens aan de strijkstok han gen" zegt Kerkwijk overtuigd- BAR Zo zijn er talloze dingen waar over Kerkwijk zich kwaad maakt. Nog zo iets; „We hebben in Dordrecht een prachtig ge bouw staan, waar de duiven ingekorft en afgeklokt worden. Nou zou ik zeggen, dat het af- klokken gemakkelijk meteen na het inkorven Wan gebeuren. Maar nee hoor. Daar zit een uur tussen, op de vrijdagavond. Er is in het gebouw namelijk een mooie bar en daar blijven de meeste postduivenhouders natuurlijk hangen, want die vinden het de moeite niet om even weer naar huis te gaan Kijk, en dat bedoel ik nou met business. Dat uur ertussen moet de bar omzet maken. Ik heb toen gezegd tegen het afde- lingsbe3tuur van Dordrecht: dat is geen sport meer, dat is business. Dat mag je natuurlijk niet zeggen", Pieter Kerkwijk kan er zich eind eloos over opwinden: „Hoe vaak ik al niet gehoord heb: blijf jij nou maar bij je duifjes. Als je daar niet aan houdt is het meteen: bemoei je er niet mee". Het tegendraadse lid van de NABVP is geenszins van plan zich door dergelijke opmerkin gen te laten ontmoedigen. Hij heeft namelijk allang vastge steld, dat er een soort „haat campagne" tegen zijn persoon wordt gevoerd: „Noem het maar een complot tegen de fi guur Kerkwijk. De oude heer tjes kunnen het gewoon niet hebben als iemand anders denkt dan zij. Er zou gewoon eens jong bloed in het bestuur moeten komen. Zoals het nu is, is het corrupt van onder naar boven. Als een leien dak: de ene pan dekt de andere". KORT GEDING Ondertussen weet Kerkwijk nog steed* niet wat er verder met hem gebeurt De dreiging van zijn royement als lid ia welis waar voorlopig boven zijn hoofd weggenomen, maar hij blijft toch waakzaam: „Ai* ik namelijk nik» meer hoor, ga ik zelf aan de bel trekken. Ut blijf er nog altijd bij dat Uc onschul. dig ben. Als er verder nika gebeurt kan ik eisen dat de ÏK»le zaak wordt teruggedraaid. En dan zullen we moeten begin nen bij de schakel die destijds is overgeslagen; bij het afde- lings bes tuur van de Bond hier in Zuid-Halland. Dat bestuur heeft de klacht van Nieasink destijds meteen doorverwezen tot beroep naar het hoofdbe stuur, waardoor ik geen moge lijkheid tot beroep meer had. Die fout kan hersteld worden en daar wil ik voor vechten, Desnoods zal ik mijn recht via een kort geding halen. Zover zal de Bond het wel niet willen laten komen. Men is bang van mij." Met enige spanning «iet de op standige Dor dienaar het ko mende postduivenscizoen tege moet. „Ik ben ervan overtuigd dat men zint op een andere strafmo gelijkheid. Bijvoor beeld, dat ze vlak voor het sei zoen tegen me zullen zeggen: eerst die boete betalen, anders mag je niet vliegen. Ik heb zo'n idee dat me zoiets boven het hoofd hangt Tenminste als je hoort wat een afdelingsbestuur der me door de telefoon heeft toevertrouwd: „Een paar jaar schorsing was ons veel liever geweest dan die boete. We had den je graag heel wat zwaarder willen straffen". Dus wacht Kerkwijk af. Wat hem betreft: men zal nog van hem horen, zwijgen Is een algen- schop die hem niet *0 ligt Eén ding staat voor hem Inmiddels wei als een paal boven water: in zijn hobby is er voor hem de Jol zo langzamerhand wel af.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3