SCHIEDAMSCHE COURANT Martienerkoor op langspeler Gemeente wil nieuwe, sub sidier eg eling voor jeugdwerk •- Kerkdiensten ook tussen de middag COMITÉ STRIJDT TEGEN ABORTUS KADO: mÊmÊmMmérnMW- "Na jarenlang uitstel: mmmm lukraak aan Fabriplein Proef in Grote Kerk op vrijdagen it..' Ter gelegenheid van eerste lustrum Jongeren sociëteiten steeds minder „in" Kwart eeuw „achter glas" u Vakantie cursussen voor 60-pIussers College, beschouwt brief als niet geschreven Auto's te snel: aeltl bekeuringen Alweer minder inwoners Zaterdag 5 april 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - teicfoon sdrfiinistraiie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 4 pagina's 100ste jaargang no. 25285 SCHIEDAM EN KETHEL Ill - v*>*. N\ s1^Vv't Schiedam Deze week is de langspeelplaat „Over licht" van het Martienerkoor uit Groenoord uitgekomen. De elpee is voor het zeventig leden tellend koor van de SL Martinuskerk de bekro ning na vijf jaar Intensief werken en repeteren. Op de plaat staan bekende liederen, die door de koorle den werden uitgekozen: „Over de horizon", „lied van de stilte", .Houden van mensen", Hoelang zal het nog duren" en „Lied van dc eenzaamheid". Het zijn alle o Het Martienerkoor uit. Groenoord: na vijf jaar een langspeelplaat. liederen, die het Martiener koor vaak ten gehore brengt, Het Martienerkoor onder lei ding van Rob Poels is een kerkkoor moderne stijl met ritmische, religieuze muziek. Het is opgericht in augustus 1969 als een afsplitsing van het toen al enige jaren be staande' jeugdkoor van de zelfde parochie. Het bestaat op het ogenblik uit ongeveer zeventig leden. Het grootste deel van het koor wordt gevormd door meisjes. Enkele heren ne men de bas- en tenorpartij en voor hun rekening. Ook bezit het koor een begelei dingsgroep van vijf jongens, die musiceren op blokfluit. dwarsfluit, gitaren, drums en piano. Tenslotte is er nog een liturgiecommissie, die thema, lezingen en teksten verzorgt. Het Martienerkoor geniet in Schiedam een vrij grote be kendheid. Er werd al opge treden in verschillende ker ken, in ziekenhuizen en in bejaardentehuizen, maar ook buiten de stad. In de cember 1973 werd_ samen met het destijds jubilerende koor Bel Canto uit Groe noord een groots kerstcon cert gegeven. Dat werd zo'n groot succes, dat diezelfde maand het hele Martiener koor naar Hilversum kon trekken om radio-opnamen te maken in de KRO-studio- In de maanden daarna wer den verschillende liederen van het Schiedamse koor op dinsdagavonden uitgezon den. In 1974 werden plannen ge maakt om ter gelegenheid van het eerste lustrum van' het koor een plaat te maken. Door middel van een inteke- nactie werd de belangstel ling hiervoor gepeild. Op 23 december vorig jaar ging de begeleidingsgroep naar de Eurosound Studio's in Nijmegen om daar de mu ziek op de band te zetten. Tijdens de opnamen, die twaalf uur in beslag namen, werd de groep bijgestaan door een beroepsbassist. Zondag 2 februari werd in de St. Martinuskerk de zang opgenomen. Ondanks de ve le voorafgaande repetities en de grote inzet van het koor en opnameleider Jan de Groot duurden de opna men een hele dag. KOPEN Vanaf aanstaande maandag is, de elpee „Over licht" te koop. De prijs van de plaat is 14 gulden. Men kan de, elpee ook kopen bij mejuf-. frouw E. Ham aan het' Noordeinde 13 (tel. 70.81.86) en mejuffrouw O. van der Wal aan het Dirk Schaf er- plein 21 (tel. 71.10.80). In gebouw Arcade opereerde vroeger de ter ziele gegane Martin Green's So ciety. De Instuif zit er nog steeds, maar met minder belang stelling. Vlaardingen - Het lan delijke comité „Redt het ongeboren kind", waarin diverse stich tingen en verenigin gen samenwerken om de legalisering van de abortus tegen te gaan, heeft nu ook een werkcomité in Vlaar dingen. Voor Vlaardingen is bo vendien een comité van aanbeveling ge vormd, dat de aktie van harte steunt en VI aar dangers oproept dit ook te doen. De aanbevelers zijn drie raadsleden, Lensvelt en Van der Meer van de SGP/GPV en PCG- fractievoorzitter Wijn- stak, de gynaecoloog Wormgoor en de do minees Rietdijk, Smit, Wigboldus en Ver- maat. Vanaf 10 april verzamelt het werkcomité huis- aan-huis handtekenin gen van adhesiebetui- gers, die aan de rege ring worden aangebo den. De 'onderteke naars willen zo duide lijk maken dat ze het - niet eens zijn met de legalisering van de vruchtafdrijving en om uitbreiding vragen van de sociale wetge ving ten aanzien van de ongehuwde moeder en van de adoptiewet geving. Vlaardingen Een heel bijzon der jubileum wordt deze maand gevierd in het Visserijmuseum: het jubileum van M. Bot, 25 jaar lid van het hoofdbestuur Schiedam De gemeente wil nu eindelijk haast maken met het invoeren van een volkomen andere subsidie- regeling voor diverse vorjnen van jeugd- en jongeren-, werk. Pas nu de besprekingen .over het voortzetten van-het Jongeren Ontwikkelingsproject (JOP) op gang lijken1 te komen en daarnaast sinds( kort het beleid voor peuterspeelzalen en andere vormen van kinderop vang in een studiecommissie wordt besproken, acht de gemeente Schiedam de tijd rijp om zich te uiten over het vraagstuk „financiële hulp bij evenementen voor de jeugd en aan jeugdverenigingen". Eigenlijk had men de huidige subsidieregeling al veel eerder willen vernieuwen. Al in 1970 lag het in de bedoeling om het bestaande systeem los te laten. Bij nader inzien besloot men af te wachten fot de rijkssubsidie regeling zou zijn ingevoerd. Toen die er echter was, vond men in de op handen zijnde oprichting van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren weer aanleiding om de zaak aan te houden om het nieuwe orgaan, niet meteen het gras voor de voeten weg te maaien. De SRJJ kwam er evenwel niet toe: de raad ging ter ziele voor de vele karweien waren ge klaard en het probleem van de subsidieregeling moest weer worden opgeschort. Nu, maan den na het opheffen van de SRJJ, denkt de gemeente eraan om het oude voornemen door te zetten. Het nieuwe model van de subsi dieregeling is voorgesteld door een werkgroep van de Vereni- ging van Nederlandse Gemeen- ten. Het college van burge meester en wethouders zal de gemeenteraad in de volgende vergadering voorstellen om met dit model genoegen te ne men, hoewel dat in Schiedam niet helemaal zal kunnen wor den nagevolgd. VERENIGINGEN Het gaat de gemeente Schiedam vooral om een nieuwe subsidie- jegeling voor jeugdverenigin- ,gen en -instellingen, omdat men hier te maken heeft met een dieptepunt wat betreft de „belangstelling. Was het eerst zo dat Schiedamse verenigingen een vergoeding kregen per lid, later werd de bedoeling om ""alleen te subsidiëren over de Schiedam Uit een woning aan het Fabriplein is een bedrag van 350 gulden gestolen. Op het moment dat onbekenden met een valse sleutel het huis binnen kwamen was de bewo ner J.A.F. afwezig. Het geld werd uit een niet afge sloten geldkist in de slaapka mer ontvreemd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Schiedamse leden van deze in stellingen. In 1972 werden daarom enquête formulieren verspreid in onder meer de Instuif Schiedam en Martin Green's Society, twee instellingen die de jongeren voorzagen in een duidelijke be hoefte aan popconcerten en dansgelegenheid. In het raadsvoorstel merkt het college op: „Het zal altijd wel een. open vraag blijven of het opgeven van naam, adres en woonplaats voor de leden van de sociëteiten problemen ople verde, dan wel of er zich een. plotselinge terugloop manifes teerde over nagenoeg de hele linie. In ieder geval werd een nieuw dieptepunt bereikt". In de jaren daarna bleef de be langstelling verminderen. De voorwaarden, waaraan instel lingen moeten voldoen om vol gens het nieuwe model voor subsidie in aanmerking te kun nen komen, zijn: 0 De instellingen moeten binnen de gemeente Schiedam bezig zijn met het organiseren van jeugdwerk of werkzaam zijn ten behoeve daarvan. 0 De instelling moet (een onder deel van) een rechtspersoonlijk heid bezittende organisatie zijn. 0 Er mag geen winst beoogd worden. O Met een zekere regelmaat moeten activiteiten voor jonge ren worden ontplooid. 0 De instelling moet beschikken over een verantwoordelijke des kundige en bekwame leiding. 0 De instelling mag niet al uit andere hoofde gemeentelijke subsidie ontvangen. 0 De instelling moet al met de werkzaamheden zijn gestart. 0 "Van de leden en deelnemers moet een redelijke contributie of andere bijdrage worden ge vraagd- O De behoefte aan de activitei ten, waarvoor subsidie wordt gevraagd, moet voldoende aan nemelijk zijn, O Er moet zo worden gewerkt, dat de gestelde doeleinden kun nen worden gerealiseerd. 0 Met inbegrip van de over heidssubsidie moet de instelling beschikken over de financiële middelen, die nodig zijn om de doeleinden te kunnen verwe zenlijken. Voor de grootte van de subsidie gelden tenslotte enkele richtlij nen: van de kosten voor huis vesting van de instelling zal over het algemeen 60 procent worden gesubsidieerd, van de apparaatskosten 20 procent, van de kosten voor leidersvor ming 60 procent en van de kos ten van activiteiten 20 procent. Deze gemeentelijke subsidies gelden alleen voor die instellin gen, die niet al door het rijk in de exploitatielasten worden ge subsidieerd. JêSMiïi van de Nederlandse Bond Aqua-terra, Vereniging van houders van aquaria, terraria en insectaria. M. Bot wordt een receptie aangeboden voor die kwart eeuw „achter glas" en „aan de bak". De receptie zal haar plaats vinden in het Visse- rijmuseum (Westhavenkade 53) op 19 april van 17 tot 19 uur. Het museum zal al vanaf 16 uur voor receptiegangers geopend zijn; zij kunnen er een doorlo pende filmvoorstelling en een diaklankbeeld bezoeken. De Nederlandse Bond Aqua Terra omvat zo'n dertigduizend actie ve „aquarianen" van de 200.000 aquarium- en terrariumliefheb bers die er in Nederland zijn. Bot is op dit moment voorzitter van de vereniging sinds vijftien jaar; daarvoor was hij tien jaar secretaris, ook al in het lande lijk hoofdbestuur. Schiedam In een proefperiode van enkele maanden zullen op vrijdagmiddagen korte kerkdiensten worden gehouden in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat. Het gaat hier om zogenaamde pauzedienstcn, die worden gehouden van 12.50 tot 13.10 uur. De proef duurt van 11 april tot eind augustus. Het initiatief is uitgegaan van de Schiedamse hervorm de gemeente, die de medewerking heeft gekregen van een groot aantal voorgangers uit verschillende plaatselijke kerken. Het project wordt verder mogelijk gemaakt door de hulp van een commissie uit de Hervormde Vrouwendienst. De ervaringen die in de proefpe riode worden opgedaan zullen worden voorgelegd aan de Schiedamse kerken. Als blijkt dat er voor de korte kerkdies- ten tussen de middag een be vredigende belangstelling be staat, zal worden geprobeerd om tot een definitieve opzet te komen. De hervormde gemeen te hoopt dat die opzet zo zal zijn, dat de Schiedamse kerken hiervoor gezamenlijk verant woordelijkheid willen dragen. Voorafgaande aan de pauze diensten zal de heer J. li Bek kers het nieuwe orgel van de Grote Kerk bespelen. CURSUSSEN In samenwerking met de volks hogescholen van Rockanje en Bergen aan Zee heeft de her vormde gemeente Schiedam oige vakantie- en vonnings- weken voor de oudere bevol king georganiseerd. De mini mum leeftijd van de deelne mers hieraan moet zestig jaar zijn. In Rockanje worden drie vakantiecursussen gehouden, in Bergen aan Zee één. In de week van 14 tot en met 21 juni zullen de 60-plussers aan dacht besteden aan het Schie dam van vroeger en nu. Met behulp van een video-recorder zal men een televisieprogram maatje proberen te maken, waarin oudere Schiedammers over hun jeugd in Schiedam vertellen. Deze vakantieweek, waarin ook nog een excursie wordt gemaakt naar Amster dam, wordt gehouden in Roe- kanje. In dit badplaatsje wordt ook de thema-week gehouden, waarin „het mens zijn met elkaar en voor elkaar" wordt besproken. Een groep van maximaal 25 bejaarden (men kan zich nog opgeven) zal overigens niet al leen discussiëren over het door breken van de eenzaamheid van veel mensen. Evenals bij de andere groepen is er de moge lijkheid om te wandelen, te dansen, te zingen, toneel te spe len, te gymmen en zich op an dere manieren bezig te houden. Deze vakantieweek duurt van 27 juli tot 2 augustus. De vakantiecursus van 9 tot 16 augustus is een week voor crea tieve mensen. In een ontspan ningscentrum in Rockanje kan dan worden geschilderd, boet seren, weven enzovoorts. In het kader van deze creatieve uitin gen zal daarnaast worden ge praat over de generatiekloof ten aanzien van oude en moder ne kunst door jong en oud. Het aantal deelnemers aan deze groep kan maar 25 zijn. Er zijn nog bijna 15 plaatsen open. Men kan zich opgeven bij het kerkelijk bureau van de her vormde gemeente aan de Lange Kerkstraat 35. In de vakantieweek in Bergen aan Zee, die duurt van 31 au- gustus tot 6 september staat voorop; het kennismaken met Noord-Holiand en het ontmoe ten van leeftijdgenoten uit deze provincie. De deelnemers aan deze groep zullen nog bijeenko- men om het programma vast te stellen. Vlaardingen/Schiedam Het Vlaardingse college van burge meester en wethouders heeft gezegd de brief over de vraag of de Integratie tussen de Vlaardingse en Schiedamse GG en GD die aan de Schie damse collega's werd ver stuurd als niet geschreven te beschouwen. De Schiedamse wethouder Eef Collé heeft dit meegedeeld. De wethouder voor sociale zaken zei: „We gaan gewoon door met de besprekingen over een ver dergaande integratie". Hij rea geerde hiermee op publicaties waarin de controlversiële brief van het Vlaardingse bestuur werd genoemd. Schiedam Acht automobilisten heeft de politie op Rijksweg 19 bekeurd voor te hard rijden. Bij de radarcontrole die werd gehouden van half elf tot twaalf uur 's morgens was 121 kilometer per uur de hoogste snelheid die werd geregistreerd. De toegestane maximumsnelheid op dat tracé is zeventig kilom- ter per uur. Verjaardagsfeest Ver. De Belangen Schiedam Op woensdag 9 april om 8 uur zal in het gebouw Irene aan de Lange Haven de 82e verjaardag van de Schie damse vereniging „De Belan gen" worden gevierd. Onder meer zal dan een dia-serie over Schiedam warden vertoond, die de ziekenomroep Schiedam in elkaar heeft gezet Vlaardingen Het inwonertal van de gemeente Vlaardingen is in de maand februari alweer teruggelopen. Het aantal inwo ners liep terug met negenenne gentig tot 78.689. In twee maan den tijd is het inwonertal met 179 verminderd. In februari vestigden zich negenentwintig gezinnen, maar vertrokken er tweeënzeventig. «v Het geboorteoverschot in -deze maand bedraagt zeventien. In totaal vestigden rich in Vlaar dingen in februari 192 perso nen, tegen een vertrek van 308. - Binnc-n de gemeente verhuisden 426 personen; 102 gezinnen. Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang,'gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal en internationaal nieuws. De Schiedamse Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor dB prijs van één. Profiteer ervan! Ja. stuur mij gratis en vrijblijvend het RN plus Schiedamse Courant toe. woonplaats: teiefoon i«l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1