"Kri jgli de claere": nog één periode vol zenuwen.. Sombere toekomst voor mensen met voetgebreken Première van revue staat voor de deur w We zijn verder ooit" Orthopedisch schoenmaker verdwijnt langzaam Optimisme bij de dierenbescherming 95, Asiel nog gesloten '■3 WOENSDAG 9 APRIL 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 van de^ecaTs^ *^eo Boskamp en Chiel de Meij bij de Maquette en werktekeningen i Algemeen dirigent Dick Borst repeteert met het groot theater-orkest. Schiedam Voor de jubi leumshow "Krijgh de Claere" die de artistieke hoofdschotel moet wor den van het feestpro gramma van de viering van 700 jaar Schiedam is een zenuwslopende periode ingetreden. Productie-leiding en regie zien de nog resterende weken van de kalender vlieden en met de dag komt de première in het Passa ge Theater dichter bij. Er wordt dan ook hard gerepe teerd in de studio waaruit de show wordt opgebouwd tot een kijk- en luisterspel. Het koor heeft de teksten van schlagers en de verdere liedjes er reeds geheid inzitten. Ook de leden van de balletgroep heb ben ritme en bewegingen al goed onder de knie. Momenteel is regisseur Ad Hoeymans, met assistentie van Leni Vos, bezig met de opbouw van de grote scènes waarin de toneellisten met het koor en ballet samen optreden. Dit betekent eindeloos repeteren, met herhaling op herhaling, wil er vaart komen in deze scènes. Ad Hoeymans is op dat punt geen gemakkelijke jongen. Hij eist concentratie en verlangt een algehele betrokkenheid bij het gebeuren van al zijn mede werkenden. Het is nu al duidelijk dat de show de nodige humor gaat bevatten met tafereeltjes uit het dagelijk se leven van de Schiedammers uit vroegere jaren. Pikante voorvallen die werden aange grepen om uiting te geven aan een. zeker ongenoegen m onze drankstad over lage lonen en hoge prijzen uit die dagen. Door hierbij de satire te hante ren weten de tekstschrijvers de realiteit te verzachten. Een feit blijft dat een zwarte bladzijde wordt aangeroerd uit het verle den, met volksoproer en ingrij pen van de militaire macht. Orkest Het door Dick Borst geformeerde groot theaterorkest is onder lei ding van Hans Berg al druk aan het repeteren. Meer een "big band" met koper- en hout blazers versterkt met een slag- Decors bassist en een. harpiste. Over enkele weken is dit orkest volle- In het atelier van het Rotterdam- dig ingespeeld als een belang rijke pijler van de show. KOSTUMERING Voor de kostumering zorgt Paul Segaar als assistent van pro ductieleider Henk Berg. De be nodigde tachtig historische kos tuums worden gehuurd, Nog eens dertig komen uit eigen ate lier. Na de hiervoor gedane op roep rekent men er zo'n beetje op nog dertig authentieke kle dingstukken uit vroegere jaren in leen te krijgen van de plaat- geen problemen opleveren selijke bevolking. se Toneel werkt Theo Boskamp samen* met Chiel de Meij aan de voor de show benodigde de cors. Ze komen pas in de open baarheid als er gerepeteerd kan worden op het toneel van het Passage Theater. Dit kan alleen in de laatste week voor de pre mière. Het kan wel eens gebeu ren dat staf en medewerkenden er een nachtje aan moeten opofferen. want iedereen is enthousiast Bovendien is men er zich van bewust dat de show moet lopen ais een trein en daar kan de Schiedamse bevolking gerust op zijn. Overzicht van de repetities waarin één van de talrijke scènes door regisseur Ad Hoeymans wordt opgebouwd. Schiedam „We zijn verder dan ooit". Toch nog optimistische klanken van het bestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren in het onlangs verschenen jaarverslag Over 1974. Dat optimisme gaat overigens wel gepaard met enkele zeer kritische kanttekeningen bij de medewerking (of liever gezegd het ontbreken daarvan) die de Schiedamse afdeling krijgt van enkele .instanties. Eind januari heeft de gemeente Schiedam pas de bouwvergun ning gegeven voor het complex ylakbij de oprit naar de rijks weg, £En' dat gebeurde na vaak zeer moeilijke onderhandelin gen met de plaatselijke autori teiten", aldus het bestuur in het jaarverslag. De bouw is onderhands al aanbe steed - bij enkele Schiedamse aannemers*. Hun offerte is al binnen. ,',Er liggen echter nog een" aantal zaken "die nodig een regeling behoeven", aldus de dierenbescherming, die er ech ter aan toevoegt dat deze buiten de macht van de vereniging ligt „We zijn dan ook nog lang niet uit de zorgen". Letterlijk 2egt het bestuur in het verslag: „Het spijt ons te moe ten vaststellen, dat wij in deze niet kunnen getuigen van die medewerking, welke wij zo graag zouden zien". Door al deze deels onvoorziene omstandigheden is de bouw som inmiddels opgelopen tot 600.000 gulden. Daarvan zal 200.000 gulden door de gemeen te worden gedekt (uit de zoge naamde „watermiljoenen")- Een ander gedeelte zal door de ver eniging uit eigen middelen wor den betaald, maar er blijft al tijd nog zo'n 200.000 gulden „over". Tijdens de jaarvergadering op dinsdag 15 april (20.00 uur in gebouw Irene, Nieuwe Haven) zullen de leden over de finan ciering enkele voorstellen van het bestuur te horen krijgen. Er zijn inmiddels twee medewer kers aangetrokken die in een werkgroep het bestuur helpen wat betreft de juridische en financiële aspecten. De afdeling is nog op zoek naar andere mensen die met deze problema tiek kunnen helpen. In 1974 werd door debelangeloze medewerking van velen weer geld opgehaald voor het nieuwe asiel/De dank'van de dierenbe scherming gaat uit naar iede reen'die de collecte in oktober heeft mee helpen slagen. Er werd toen een bedrag van bijna 14.500 gulden opgehaald. Verder waren er acties van de Rijksscholengemeenschap „Schravelant" (opbrengst ruim 2000 gulden), de Willem de Zwijgerschool (zilvervlootactie,, bijna 4000 gulden) en het Lente feest (150 gulden). In verband met de hoge kosten zal de dierenbescherming niet vertegenwoordigd zijn op de handels- en industriemanifesta tie „Schiedam maakt 't" tijdens het eeuwfeest. Ook is er een gebrek aan medewerkers hier voor. ïn 1974 zijn er in totaal 324 hon den opgenomen, waarvan 142 zwervers. Tachtig werden door hun eigenaar opgehaald. Veel katten werden, er naar het asiel gebracht: 629, waarvan 3B1 zwervertjes. Er werden slechts 14 katten teruggehaald. Verder werden er vele dieren in pension opgenomen. Diverse andere dieren (meeuwen, zwa nen, mussen, eenden enzo voorts) werden verzorgd. Voor vele honden en katten werd een nieuw tehuis gevonden. De inspecteur van de dierenbe scherming, C. Spermon, heeft (wat betreft de inspectiedienst) een betrekkelijk rustig jaar achter de rug. Er werden vele routineklachten in samenwerk ing met beheerder Egge Boer- ma behandeld. Het ledental van de afdeling werd dankzij de inspectiedienst weer opge schroefd. Op 31 december 1974 waren er 1249 leden genoteerd. De jaarvergadering volgende week dinsdag heeft als agenda punten: 1) opening 2) notulen vorige vergadering 3) ingekomen stukken 4) jaarvergadering 1974 5) financieel verslag 1974 6) begroting 1975 7) verslag kascommissie 8 bestuursverkiezing. (voorzitter P.AJ. Broeders stelt zich her kiesbaar; bestuurslid H. Bijloo stelt zich niet herkiesbaar. Voorgedragen wordt mevrouw H. Nieuwstraten-Barends). 9) verkiezing kascommissie. 10) (na de pauze) nieuwbouw die rentehuis 11) rondvraag 12) sluiting. Ditmaal zal er geen film worden vertoond voor de leden. Het bestuur heeft gemeend een dis cussie over het nieuwe dierente huis te houden omdat dit priori teit geniet. mini JiiiiiiititiiHiijiriiiniüiiii iriuiiiuiiiiiu i iiunui jiirmri jiiiiiji m nut iiiitmiiriJiüimiuuHiHJiiiihiiiimrnijiiifitiirttifiiiiiiEiiiiiiKniiimriiinifiii Orthopedisch schoeisel. Vaak zie je het niet eens. fiiifUsiiiuiniiiiiiiiumiiniiiuimitEii (iiiiniimiimmniiiiiiiitiiHuiiiiniininimiiHHiNiriiüiiirmiin taiiimiiimiitmiMiiuiimi iiuilitiiniiiimiiiiiniiiitunitnn Clyiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuoiiiiiiimniiiiniiiniiiiiiiiuinuinniiiiiiiinim Het dierentehuis aan de St. AnnaznsUrstraat is tijdelijk geslo- ten wegens ziekte van de beheerder. Daarom staat er vandaag geèo blokje rond mei de hond op deze pagina, maar een verhaal over de dierenbescherming en het jaarverslag over 1974. Voor spoedgevallen kan men zich voorlopig wenden tot het dierentehuis in Rotterdam, telefoon 159453. Kees; leerspannen over een model. Voor mensen met voetge breken ziet de toekomst er somber uit. Om op een normale manier te kunnen iopen zijn zij veelal aangewezen op orthopedisch schoeisel. Zoals de situatie er nu uit ziet zal er in de toe komst bijna géén ortho pedisch schoeisel meer vervaardigd worden. Het vak is aan het uit sterven. Deels komt dit door het feit dat de stu- door Gérard Voituron die van orthopedisch maatsehoenwerker no gal langdurig en moei lijk is. Voorts heerst nog de gedachte dat „het maar een schoenmaker Vroeger werden op verschillende scholen opleiding voor bet vak gegeven. Men kon terecht op ambachtsscholen, later de LTS- en. Daar werd het beroep schoenmaker bijgebracht. Wan neer de opleiding met goed ge volg was doorlopen kon de leer ling doorgaan met de opleiding voor orthopedisch maatschoen- maker. De meeste scholen zijn nu opge heven, Alleen in het Noordbra bantse Waalwijk kan men nog terecht voor de opleiding ortho pedisch maatwerk, maar ook deze school sluit dit jaar de poorten. De leerlingen werken vier dagen per week in een schoenmakersbedrijf. Eén dag volgen zij gedurende drie jaar deze opleiding. Vijfenvijftig leerting-maatschoen- makers zijn nog in opleiding, In ons land zijn momenteel 450 schoenmakers in de orthopedi sche 'sector werkzaam. Een groot deel van hen is al behoor lijk op_ leeftijd. Al met al bete kent dit dat de ouderen binnen enkele jaren de pensioenge rechtigde leeftijd bereiken en zich terugtrekken. De jongeren zullen dan ook nog maar een aantal jaren meekunnen. Als er nu niet wordt ingegrepen bete- kent dit automatisch dat er over een aantal jaren geen en kele gediplomeerde orthope disch maatschoenmaker meer te vinden is. Niet meer lopen AI deze vooruitzichten betekenen wel dat mensen met voetgebre ken over een aantal jaren niet meer in staat zijn zich lopend voorttebewegen. Het schoeisel wat hen op de been houdt is dan met meer verkrijgbaar of de afteveringstijd gaat jaren duren. Alternatief is dan een inval idewagen of dagenlang voor het raam naar buiten zit ten turen. Ook nu is de afleverïngstijd van een. paar schoenen behoorlijk lang. Laat men zich orthope disch schoeisel aanpassen, pas vier of vijf maanden later kun nen de schoenen worden opge leverd. Bij de orthopedische maatschoenmakenj aan de Delftse Brabantse Turfmarkt verlaten per jaar 350 paar ort hopedische schoenen het be drijf. In dit bedrijf werkt pa Van Dalen, met twee zoons aan het ortho pedisch schoeisel. De zonen Gemt en Kees, respectievelijk drie en zeven jaar in het» schoenmakersvak, volgen de dagopleiding in Waalwijk. De famihc Van Dalen is op en top een sehoenlappersfamilie. Oor spronkelijk komen de Van Da- len's uit Noord-Brabant. Zij hebben nog bedrijven in Zoe te rm eer en Naaldwijk. Schoen maker Van Dalen sr. (58) 2it al veertig jaar in het vak. Hij volg de dertig jaar geleden een da gopleiding in de Haagse Cris- pijnstraat. Crispijn is ook de beschermheilige van de schoen lappers. Veertig jaar schoenmaker, dan weet je wel iets van het vak. Van Dalen: „De mensen hebben er geen flauw idee van hoeveel werk er aan één paar schoenen zit. Eén man kan ongeveer ne gentig paar schoenen per jaar maker». Dat betekent dat drie dagen arbeid nodig zijn om één stel schoenen te vervaardigen. £n vergeet niet dat bijna alles handwerk is". Dat Van Dalen en zonen boven de gemiddelde produktie uitko men komt door het feit dat zij nog twee thuiswerkers in Noord-Brabant hebben. De prijs van een paar orthopedi- Van Dalen: veertig jaar maatwerk sehe schoenen Legt er ook niet krijg van die grote bonken",. om. De goedkoopste kosten zo om en nabij de 550 gulden. Zeer afwijkend maatwerk komt op 959 gulden per paar. ANIMO „Je krijgt als orthopedisch schoenmaker vaak veel mense lijke problemen op te lossen. maar vaak hoef je met eens te' zien dat het orthopedisch werk' is". En pa: Nd een ware run opj ons bedrijf van mensen die snel nog een paar schoenen wilden hebben omdat ze bang waren! de eerste jaren met meer aan' de beurt te komen. Maar voor lopig kunnen we nog wel eveni vooruit". vjj kt Auiacu. vooruit dat ls ecn van ,d? redenen Öm de lichttijden wat te verkor, v/aarom er zo weinig ammo ter, i« icnrt waarom er zo weinig animo voor ons vak is. En om een goed salaris te verdienen in 42 uur tijd moet jc bij ons toch wel heel erg hard werken", vindt Van Dalen. Trots laat Gerrit zelfgemaakte schoenen zien en zegt: „De mensen schrikken zich vaak een hoedje als ze horen dat ze orthopedische schoenen nodig hebben. Ze denken dan „ik ten is sinds kort een voorge- werkte schoen in de handel. In de fabriek worden semi-ortho- pediscbe schoenen vervaardigd die door de maatschoenmakeri kunnen worden aangepast aan' de afwijkingen die een voet ver-' toont Deze semi-orthopedische schoenen hebben bij sommigel maatschoenmakers nogal wat' wrevel gewekt. „Jullie verpes4 ten ons vak", zeiden ze.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3