SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuwe Mei 11 e: r lassen in Woudh oek en Keitel1. Studie om schoolzwemmen te vervroegen Schiedamse dahliabollen in Franse aarde KACIO: Kwart miljoen verplaatsing noodlokalen Meer belangstelling voor taallessen aan gastarbeiders II r ar, - voor Zowel onder vrijwilligers als onder buitenlanders: Zendapparatuur uit auto gestolen Ruilbeurs Jaarlijks „uitje" Wiïhelmina Wethouder naar partnerstad Vienne"" Dronken Leidenaar miste toch laatste trein Vierentwintig Bekeuringen op Rotterdamsedijk OOK IN ZUID? Kroon verwerpt beroep Vlaardingen Donderdag IT april 1975 ga I ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4pag-ina's 100ste jaargang no. 25296 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Til f I De openbare kleu terschool 't Flodder tje aan de Ghurchill- weg: binnenkort naar Woudhoek. .1 - i L SCHIEDAM De openbare kleuterschool „*t Flodder tje" aan de ChurcMHweg zal met ingang van het schooljaar 1975—1976 aan het Faassenplein in Wond- teek" staan. Mede in het kader van de integratie kleuter- en basisonderwijs heeft de gemeente beslo ten de vier noodlokalen in het geheel te verplaatsen naar het Faassenplein, waar de openbare basis- sehool „De Wondhock" al staat De kosten voor desse verhuizing bedragen 251.000 gulden. Vorige maand is al besloten om de St Willibrordusstiehtiiig een krediet van bijna één miljoen gulden ter beschikking te stel len voor de bouw van vier (nood-)lokalen in Woudhoek. Deze zullen ook het komende schools eizoen al in gebruik worden' genomen. De lagere school i»De Notekraker". nu aan de Churchillweg, zal daarin onderdak vinden. De leeggeko men lokalen zullen voor het openbaar onderwijs worden ge bruikt Al deze voorgestelde maatregelen hebben het doel om het aanbod van leerlingen uit Groen oord- Noord en Woudhoek op te kun nen vangen. Op het ogenblik is de gemeente namelijk niet van plan onïjeen permanent scho lencomplex., voor openbaar en bijzonder, onderwijs in de nieu we wijk te' bouwen. Omdat de capaciteit echter op 25 lokalen moet worden geschat voor noord worden er de acht nood- lokalen gebouwd. De Vereniging voor Christelijk Onderwijs heeft bij de gemeen te aangeklopt, ook al voor de bouw van een kleuterschool. Men wil twee klassen neerzet ten aan de Vlaardingseweg in Kethel voor een bedrag van 350.000 gulden. Het bestuur heeft een urgentieverklaring van de minister overgelegd. Op initiatief van dr. R. van der Veer is deze week besloten om in de gemeentelijke commissie voor verkeer en veevoer ook de veiligheid van deze toekomstige school te gaan bespreken. Dit wordt gedaan omdat een uit gang van het gebouw uitkomt op de Vlaardingseweg waar veel vrachtwagens rijden. Tevens gaat men het schoolbe stuur op zijn verantwoordelijk heid wijzen. Colliiréan, Onbekenden zijn aan de .haal-gegaan met een zend en ontvangstapparaat uit een wagen die aan de Vlaardingse- dijfö,wa^ geparkeerd. Voor de diefjrtai bleek het linkerportier raampje te zijn ingeslagen. Het toestel met een waarde van driehonderd gulden is eigen dom van de fruitkoopman W. de B. uit Schiedam. Ook aan de Overschieseweg is een auto opengebroken voor een - diefstaL Bij deze wagen van de 24-jarige Schiedamse kantoorbediende H. L werd het rechtertochtraam geforceerd. Alleen een zonnebril is verdwe nen. Schiedam - De Nederlandse Ver eniging „De Verzamelaar" houdt vanavond in gebouw Ar cade aan de Lange Haven een' ruilbeurs, ledereen die iets heeft te ruilen of belanstellend is, kan er van - af 19 uur terecht Schiedam De nog altijd twee honderdvijftig leden tellende Oranjevereniging „Wiïhelmina" uit Kethel die haar tachtigste levensjaar reeds is gepasseerd, gaat vrijdagavond feestvieren in gebouw „De Rank". Het jaar lijkse „uitje" voor de leden die een toneelvoorstelling krijgen aangeboden, wordt verzorgd door de toneelvereniging „Al be rdingk Thijm", eveneens een grijsaard in bet culturele en amusementsleven van Schie dam. Opgevoerd wordt het blij spel „Een baby van duizend weken" van Hans Nesna. Na afloop volgt een bal Voor de komende feestweken, ter viering van 700 jaar Schiedam gaat „Wiïhelmina" met de wijk- verenigingen Bijdorp en Gr oe noord gezamenlijk de festivitei ten voor oud en jong organise ren. De drie besturen hebben hutje bij mutje gelegd omdat het bedrag dat het gemeentebe stuur voor de feestviering per stadswijk had gegeven volgens de verenigingen niet genoeg was om er drie weken lang feest van te vieren. Schiedam/Vienne - Wet houder E. Collé heeft in de Franse partnerstad Vienne, nabij Lyon, een Schiedamse dahliabol gepoot. Hij deed dit on der toeziend oog van zijn Franse college voor sport en cultuur, De heer J. Gueffier, en de secre taris van het comité Schiedam-700, de heer B. Steenbergen. Namens bet Schiedamse gemeen tebestuur overhandigde de heer Collé de Franse wethou der verder nog twaalf flessen Proosje-koren wijn van distil leerderij Nolet en enkele bor den, die een plaatsje in Vienne moeten krijgen. Officieel werd bovendien het ge meentebestuur uitgenodigd om de feestelijkheden in Schiedam te komen bijwonen. Enige we ken geleden had wethouder C. Bolmers een soortgelijk bezoek aan het Duitse Esshngen ge- bracht. Wethouder Collé is samen met zijn (Franse) vrouw en de heer Steenbergen naar Vienne ge trokken, waar zij door het» stadsbestuur op het gemeente huis werden ontvangen. De burgemeester van Vienne, die tevens lid van de provinciale onu;- ~.xyoT fci dm bi-1 Tii b"~i i'li ki -s^ler-tTwi JU ft» es ok ïii okui-nsuyor3,"i'j3il u sV-rx uftï ba - ri-ila rial r"tece''l endiji k-sit sisi'nn ozel V hiijuk ■udeïsri or*c»_i -cc onur," an ni-n_r Ier 3 ft*ft. CI by ve b'jrmlTS Hor [■■375 t-»ïMHi-uen 3b!h">rei b"r yrince tisvn."* Z i T*n'iof 3 tin a t 153 Schiedam De belang stelling voor het geven van taallessen aan bui tenlandse gastarbeiders blijkt weer te stijgen. Na een jaar ploeteren met een Teleac-cursus en later op organisato risch gebied met de toch eenvoudiger ABC-me- thode, is er de laatste weken sprake geweest van een „herleving". In Schiedam-Zuid waren deze week bijna dertig mensen aanwezig op een informatieavond in het pand van de Gemeente lijke Dienst aan de Dwarsstraat waar ge praat werd over de mo gelijkheid tot het geven van taallessen in deze wijk. In Centrum Oost aan de Dr.* Zamenhof- straat 153 start dit week einde een „nieuwe" serie ABC-lessen. In het afgelopen jaar constateer den de vrijwilligers in centra Een oproep van Centrum Oost aan de Turken in Schie- dam: voer een betere com- municatie... ABC methode ook in Zuid op zondagen Wethouder E. Collé in het stadspark in Vienne. gestopt Ook plantte de heer Collé hier een Schiedams bord- staten is, had zich echter laten met de internationale uitwisse- verontschuldigen en vandaar hngen. dat de Nederlandse gasten door Na de ontvangst vertrok het ge- de heer Gueffier werden ont- zeischap naar het stadspark, Na dit officiële gedeelte volgde vangen. Ook aanwezig was een waar een van de dahliabollen nog een diner en rondrit door ambtenaar die speciaal is belast symbolisch in de grond werd de oude binnenstad van Vienne. Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal.en internationaal nieuws. De Schiedamse Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van één. Profiteer ervan!. Ja, stuur mij gratis en vrijblijvend het RN plus Schiedamse Courant toe. naam- adres:. woonplaats:.. telefoon: Schiedam - Tweemaal binnen zeven uur is een 24-jange inwoner van Leiden voor dronken schap naar het hoofdbureau van de Schiedam, se politie gebracht. Beide keren lag de man laveloos op straat. 's-Avonds om zes uur haalden surveillanceagen- ten hem af van de Horvathweg waar hij languit op het parkeerterrein bij het NS-station lag. Zes uur later werd hij van de arrestantencel op het politiebureau weer naar het station ge bracht om daar op een van de laatste treinen te stappen. Na een uur kreeg de politie echter de melding binnen dat de Leidenaar nu dronken op de Broersvest lag Tot laat in de morgen heeft de man toen zijn roes moeten uitslapen in de cel aan de Lange Nieuwstraat. Dit gebeurde ook een 24-jange verzekeringsagent uit Schiedam die in de Louis Raemaekerstraat dronken achter het stuur werd aangetroffen. Oost en De Kreek (aan de Lan ge Haven) een sterk wisselende belangstelling onder de gastar beiders. De ene week kwamen veel buitenlanders opdagen, terwijl eenweek later slechts enkelen zich lieten zien. In De Kreek gaat men op de oude voet verder, omdat hier volgens mevrouw E. van Schijndel de interesse relatief gezien vrij constant is. In het wijkcentrum van Sehle- dam-Oost gaat men het wel an ders aanpakken. Buurtwerker J. de Vnes' „Indertijd zijn in het wijkcentrum ongeveer tien vrijwilligers gestart met het ge ven van lessen Nederlands aan Turken, Dat gebeurde aanvan kelijk aan de hand van een Teleac-cursus. In de praktijk Schiedam - De gemeente gaat onderzoeken of er in de eerste en tweede klasse van de ba sisscholen schoolzwemmen kan worden gegeven. Het volgend seizoen blijven de derde, vierde en gedeeltelijk ook de vijfde klassen nog in dit vak les krijgen. Wethouder C. Visbeen-Stroman van on derwijszaken voelt er echter wel voor om jongere scholiertjes te laten zwemmen Hiervoor zal kontakt wor den gezocht met gemeentes waar deze regeling reeds is ingevoerd. Het probleem is echter dat de schooltij den voor de jongere kinderen ver schillen. Bovendien zou een andere begeleiding van de kinderen noodza kelijk zijn. De wethouder vertelde deze plannen deze week op de vergadering van de gemeentelijke commissie voor onder- wijszaken. In de volgende vergadering op het stadskantoor zal uitvoeriger op de plannen worden ingegaan, Schiedam - Bij een anderhalf uur du rende radarcontrole op de Rotterdam sedijk heeft de politie 24 automobilis ten bekeurd voor te hard rijden. Een van de auto's reed met een snelheid van 83 kilometer per uur. De overige bestuurders reden sneller dan zeven- tig kilometer. nu is gebleken dat werken met deze cursus het onmogelijk maakt om terug te schakelen, bijvoorbeeld wanneer er nieu we leerlingen in een klas bijko men". Later startte men op zaterdag met de ABC -methode, waarbij de gastarbeiders les krijgen met behulp van boekjes met eenvoudige plaatjes en simpele verklaringen. Deze boekjes, uit gegeven door het Aktie-Komi- tee Pro Gastarbeiders uit Rot terdam, zijn vergelijkbaar met boeken uit de eerste klas van het basisonderwijs. Doordat naast de ABC-methode ook individueel les wordt gege ven, bevordert dat de commu nicatie tussen de onderwijzen de vrijwilliger en zijn buiten landse pupil. Het geven van lessen op zaterdag bleek echter in Oost nog onbevredigend. Daarom zal men dit weekeinde starten met lessen op zondag. Enige vrijwilligers vonden de ze dag bezwaarlijk maar bij de buitenlanders zou deze dag ge makkelijker Jiggen" in ver band met de ploegendiensten waarin zij werken. In Schiedam-Zuid kwamen bijna dertig Schiedammers eergister avond voor het eerst bijeen om de mogelijkheden voor taalles sen in de Gorzen te onderzoe ken. Het initiatief in deze wijk is genomen door buurtwerker T. Bassant van centrum De Dukdalf. Een enige tijd geleden gedane oproep om vrijwilligers leverde dit keer weinig op: slechts twee mensen meldden zich. Op de informatieavond toonden zich al velen bereid om mee te werken aan de organisatie van de lessen. Vermoedelijk zal xnen pas in september kunnen beginnen op in ieder geval de zondagen, maar waarschijnlijk ook nog op een doordeweekse avond. Op vragen van enkele aanwezi gen, die de zondag enigszins bezwaarlijk achtten, antwoord-, de buurtwerker Bassant: „De praktijk in Oost en De Kreek heeft uitgewezen dat de zondag gewoon móet Op andere dagen is het voor de gastarbeiders vaak vrijwel onmogelijk om de lessen te komen volgen". Vlaardingen - De Kroon heeft het beroep verworpen, dat de. gemeente Vlaardingen aante- kende tegen het besluit van gedeputeerde staten om geen goedkeuring te hechten aan de overdracht van de hinderwet- bevoegdheden aan Rijnmond. Rijnmond zou de kosten an overdracht op zich nemen. Gedeputeerde staten hadden be zwaar tegen de financiële kant van de overdracht. Zoals wellicht bekend zullen bur gemeester en wethouders van Vlaardingen - verwerping van het beroep werd verwacht - de gemeenteraad opnieuw voor stellen de hinderwet bevoegdhe den aan Rijnmond over te dra gen. In de nieuwe overdracht wordt rekening gehouden met de bezwaren van gedeputeerde staten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1