SCHIEDAMSCHE COURANT Weer drankroof over renovatie fin-concert en KAE30: Directeur "Terreur" Bewoner Van Slinks Verband met Edese moordzaak niet uitgesloten Sieraden uit woning gestolen Relatief weinig zwavel dioxide Markt op feestdagen Radar controle Voorlichting Willem s van Bevcren neemt afscheid van politie Fikse brand ontploffing in kelder Voetgangster aangereden Asfalt in Taan schuurpolder over teelt van dahlia's Botsing op Mozartlaan lafefoon: 19 april 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4_pagïna's ÏÖOste jaargang no. 25298! Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Hoofdinspec- -teur H. Willems van Be- veren neemt maandag 28 "april na 39 jaar afscheid van het Schiedams poli tiekorps, wegens het be reiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Het officiële gedeelte vindt 's middags om half plaats in de kantine van het hoofdbureau van po- litie aan de Lange Nieuw- -straal Daarna, omstreeks, half. vijf, wordt een receptie gehouden. Op pagina drie van deze krant virit u een inter view waarin de scheiden de hoofdinspecteur over zijn ervaringen in zijn ge- boortestad Schiedam ver- 'telt- Schiedam De brandweer is gis- teren met vier wagens uitgerukt naar de Burgemeester Honner- lage Gretelaan waar na een ont ploffing een fikse brand was ontstaan in een kelder. Hierbij werd voor ongeveer 15.000 gul den schade aangericht. Bewo- jnersj-yan de flat ondervonden veel hinder van de hevige rod. kontwikkeling in het trappe- huis. Bij hét zién van de rook waarschuwde een van de om wonenden de brandweer en po litie. De gealarmeerde brandweer slaagde erin het vuur in de kelder van de 57-jarige J. C. Heinsbroek binnen drie kwar tier te blussen. Daarna volgde -een onderzoek naar de oorzaak. Menvermoedt dat de brand Is veroorzaakt door een. combina tie van een gaslekkage en een kortsluiting. Schiedam Een georganiseerde bende lijkt Schiedam te hebben uitgekozen voor kapi tale jeneverdiefstallen. Afgelopen donder dagnacht verdween een vrachtwagen met 15,000 gulden aan jenever. Een poging tot diefstal werd twee weken geleden op het laatste moment verhinderd. De politie in Schiedam houdt er rekening mee dat er mogelijk verband bestaat tussen deze twee zaken en de moord op expediteur Gerrit Bouw uit 'Nijkerk. Deze werd vlakbij het plaatsje Ede doodgeschoten toen hij probeerde een vrachtwagen, die van hem was gestolen, te achterhalen. Hij wist de auto wel tot stoppen te dwingen, maar de daders schoten de vermoedelijk woedende Gerrit Bouw neer. De diefstal lijkt verbazend veel op een dergelijk geval in Schie dam: Twee weken geleden werd een vrachtauto gestolen van distilleerderij Arie Bitter aan de Willemskade. Een chauf feur die gewoonlijk in de be wuste auto reed. zag het voer tuig toevallig op de Koemarkt. Hij slaagde erin de wagen klem te rijden. De twee inzittenden namen toen de benen. De jene ver had een waarde van 50.000 gulden. De vrachtauto die donderdag nacht op de Nieuw Mathenes- serstraat werd gestolen behoor de toe aan UTO-mij. Er was voor 15.000 gulden-jenever in geladen. De chauffeur J. H- van der L., had de wagen daar ge parkeerd om zijn buren geen overlast te bezorgen. Toen hij gistermorgen terugkeerde was de auto verdwenen. Hoofdinspecteur. P. A'. J. Broe ders vermoedt dat het een grote georganiseerde bende is,, hoe wel hij ook niet uitsluit dat er meerdere opereren. „Het is best mogelijk dat het verband houdt met de Edese moordzaak. De diefstallen - zijn jjn ieder geval goed voorbereid". In samenwerking met het Rotter damse politiekorps is een diep gaand onderzoek op gang ge bracht. Ook het speciale team dat zich concentreert op contai nerdiefstallen in het Rotter damse havengebied is ingescha keld. De gegevens over de donderdag gestolen vrachtauto zijn over het gehele land verspreid. Het was een geelkleurige wagen,' merk Mercedes, kenteken ZN- 18-00. De wagen had het op schrift „Drink Louter Kabou ter". Schiedam Bij het oversteken van de rijbaan is de'56-jarige Schiedamse M.: J. H- O. op dec's Gravelandseweg aangere den door een auto. De vrouw liep hierbij een bekkenfraktuur op. Op het moment dat de vrouw onvoorzichtig de weg was opge lopen kon de 46-jarige Rotter damse "automobiliste" "W.": de R. R. haar niet meer ontwijken. Na de aanrijding is de voetgang ster met de ziekenwagen van de GG en GD naar het Nolet Zie kenhuis gebracht Maassluis In de Maassluisse Taahschuurpolder worden een aantal straten geasfalteerd. Een plan daarvoor bestaat al langer, het woirdt nn uitge voerd. "r* De Willem de Zwijgerstraat, Prins Mauritsstraat, Frederik Hendrikstraat en het Prinses Julianaplantsoen worden geas falteerd. Tevens worden aan een kant van de Willem de Zwijgerlaan parkeerhavens aangelegd- Verder wordt de Frederik Hendrikstraat zestig centimeter verbreed. Bewoners om zijn medebewoners,, die er voor zijn, tot ande re gedachten te bren gen1" Schiedam De samenwerkingscommissïe van de volkstuindefsverenigingen Vijf sluizen en Thur- lede alsmede de KNMPT, afdeling Schiedam, organiseerde in gebouw Christelijk Sociale Be langen een lezingavond, gewijd aan de teelt van Dahlia's door amateurs. Uit deze groeperingen is ook het ledenbestand voortgekomen van de onlangs opgerichte Dahlia- Y.vereniging "Schiedam". Dit met als doel met de eerste bloemenoogst te- kunnen deelnemen aan de in september - in Sporthal Margriet te houden Nationale Dahlia tentoonstelling met de hieraan verbonden wed strijd. Spreker op deze instructieve avond was de heer Rutger L. Schilpzand, voorzitter van de Neder landse Dahlia Vereniging, waarvan de tentoon stellingscommissie al druk doende is met de voorbereiding van de in Schiedam te houden tentoonstelling. Reeds in de 16e en 17e eeuw moeten ér al eens knollen, erx zaden van een in Mexico gevonden plant naar Europa zijn overgebracht, zo leidde de heer Schilpzand zijn boeiend praatje in.v in 1789 werden in Madrid de eerste bloemen met briljante kleuren uit zaad gekweekt. Toer. pas Rutger L. Schilpzand (links) met de voorzitter van de Dahliavereniging "Schie dam" H.C. de Graaf. j kreeg de plant zijn naam: Dahlia, afgeleid van de zweedse botanicus Dhal, een leerling van Linnaeus, die dit gewas als eerste uitvoerig omschreef. Kort verbreidde de Dahlia zich over geheel Euro pa. In 1813 introduceerde de Leidse bloemist Arentz in Nederland de eerste Dahlia. Reeds na zes-jaar kon hij meer dan zeventig soorten aanbieden in vele kleuren en zowel in enkele als dubbele vormen. De heer Schilzand gaf de aanwezige'liefhebbers van Dahlia's de nodige voorlichting over de teelt van Dahlia's door beroepskwekers en particulie ren. Hij gaf richtlijnen aan betreffende het voorkomen van virusziekten, grondbewerking en toe te passen methodes om. te komen tot een groot rendement aan snijbloemen. Na het vertonen van een reeks kleurendia's met betrekking tot de voornaamste bol- en knolge wassen, waaronder de Dahlia's, beantwoordde de spreker vele vragen. Namens de commissie dankte de heer A. de Bruyn vice-voorzitter van de KNMPT de heer Schilp zand voor zijn leerzaam betoog en overhandigde hem een echte Schiedamse versnapering, opge borgen onder de kurk. Schiedam Keiharde be schuldigingen vliegen over en weer in Schie- dam-Zuid. Een felle ru zie over renovatie is ontstaan tussen de heer G. Prins, directeur van de woningbouwvereni- ging Volkshuisvesting, 0nl js de directoIr van de en de heer C. van den - Bos, lid van de Bewo nerscommissie van de Gorzen. Van den Bos beschuldigt in een brief de directeur ervan dat hij "op slinkse wijze toestemming heeft willen verkrijgen voor een wijze van renoveren, die niet de instemming van de bewoners heeft". De reactie van de heer die tegen de door ons verzamelen van tegenstanders voorgestelde vorm van van de renovatieplannen. renovatie is. Hij voert fcr'.e^ a,an schrijft hij: een warp terreur in 7w\A ajn s avonds laa* v°°r een ware terreur m z.uia handtekeningen die Ussclmon- desestraat langs geweest Tot nu toe hebben elf gezinnen ge tekend, Anderen waren al naar bed of niet thuis". Prins: "Met zijn terreur turnt Van den Bos de mensen om. Hij heeft elf handtekeningen, in het bewuste deel van de straat staan 36 woningen. Nog steeds heeft de man dus een minder heid achter zich weten te krij gen". Prins: "Van den Bos is één van de weinigen die dwars ligt Hij behoort tot de kleine minderheid, Volkshuisvesting samen met de voorzitter van de Bewoners commissie, mevrouw H. Zwep, gaan informeren bij de bewo ners van de IJsselmondese- straat, die binnenkort zal wor den gerenoveerd. "We hebben daarbij een aantal handtekenin gen verzameld van mensen, die achter het door ons voorgestel- n'n£ wordt gehouden met een de renovatieplan s\aan. Het is tekening van de bewoners en beslist niet zo, dat we die bewo- verdere discussie daarover ners hebben gemanipuleerd." niet mogelijk is. Kort daarna zou mevrouw Zwep De verklaring van de heer Prins: telefonisch bedreigd zijn. Dc "Er wordt al vele jaren in de goed. Eén van de vier tegen standers was Van den Bos. Hij probeerde de andere bewoners tegen de plannen in opstand te brengen. Er werd later door enkele bewoners een nieuw ont werp vervaardigd. Uitvoering daarvan zou ruim 5.000 gulden duurder zijn dan renovatie aan de hand van de oude tekening. Desalniettemin hebben we de aannemer gevraagd toch nog zoveel mogelijk rekening te houden met de wensen van de bewoners. Het is geprobeerd, maar helaas 2ijn er onaan vaardbare extra onkosten aan verbonden". Schiedam Bij een in braak aan de Sint Lidul- nastraat rijn een gouden ring en ketting gestolen die een waarde vertegen woordigen van driehon derd gulden. De sieraden waren eigen dom van de weduwe J. Men is via de achtertuin en de niet goed afgeslo ten achterdeur binnenge komen. Door inklimming of met behulp van een valse sleutel zijn onbekenden ook binnengedrongen in de woning van V. aan de Burgemeester Knappert- laan. Daar verdwenen een bandrecorder en een versterker. De waarde van de gestolen spullen is nog niet bekend. Van den Bos verwijt de Volks huisvesting, dat er geen reke- De heer Van den Bos heeft Prins namens de Bewonerscommissie en de bewonersvereniging Schiedam-Zuid schriftelijk uit genodigd om maandagavond om acht uur aanwezig te rijn heer Prins is door Van den Bos dringend verzocht om zijn handtekeningenactie te staken. Inmiddels is Van den Bos zelf echter handtekeningen gaan Gorzen gerenoveerd. In het be gin is er ook voor de bewoners van de IJsselmondesestraat in spraak geweest. 32 van hen keurden onze plannen destijds in het schoollokaal van de be wonersvereniging aan de Zwarte waal se straat 16 om daar de meningen aan te horen van bewoners, die het niet eens zijn met de oude doorgezette plannen van Volkshuisvesting, waarvoor aanvankelijk een grote meerderheid was. VIaardingen De hoeveelheid zwaveldioxide die bij bepaalde windrichtingen vanuit indus triegebieden in België en West- Duïtsland in Nederland te rechtkomt, is aanzienlijk gro ter dan de ïa het Rijnmond-ge bied uitgestoten hoeveelheden. Vooral bij oostelijke winden komt uit het Roergebied bijvoorbeeld meer dan drie keer zoveel S02 over de grens, dan ooit in Rijn-' ,-mond is wa^genomem - - - Dit staat in een rapport van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid (RIV). In dit rapport staan de resultaten van metin gen die het Rrv van augustus tot april deed in vier grote in dustriegebieden: Rijnmond, Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord west België en het Roergebied. In het Rijnmondgebied werd minder zwaveldioxide waarge nomen dan in de andere drie' industriegebieden. Het RIV houdt, echter wel een slag om de arm: „De metingen werden weliswaar verricht on der verschillende weersomstan digheden, het blijven maar steekproeven", zeggen de sa menstellers van het rapport. VlaartLingea Op woensdag 30 april Koninginnedag zal ophet terrein aan de Broek- weg normaal de weekmarkt worden gehouden. De markt op het parkeerterrein bij het winkelcentrum De Lo- per in Holy wordt ir» plaats van op donderdag 8 mei Hemel- vaartsdag gehouden op vrij dag 9 mei. Schiedam Vanavond zal in de Magnalia Deïkerk aan de Albardastraat een loop-in-concert van het Gewes telijk Orkest van Zuid-Holland plaatsvinden. Het Gewestelijk Orkest houdt bariton Henk Smit het orkest dirigeren en een compositie van Domenico Cimarosa, „II Mae stro di Capella", zingen. Het concert begint om kwart over acht; toegang, koffie en pro-: gramfna's zijn gratis. houdt sinds kort dergelijke concerten, waarbij jonge amateur-musici de gelegenheid wordt geboden, hun talenten te etaleren in een optreden met het orkesL Deze concerten kregen de titel mee „Jonge talenten lopen in bij oude bekenden". Loop-in-concerten van het Gewes telijk Orkest hebben al plaats gevonden in Delft, Gouda, Lei den en Vlaardingen. Directie assistent Detlev Weers van het orkest: „Terugkijkend op die concerten bleken de jonge mu sici ruimschoots te voldoen aan de in hen gestelde verwachtin- gen". De prestaties in werken van Carl Ph. E. Bach, Haydn, Telemann, Albéniz, Ibert en Pe terson lagen op hoog niveau. Vanavond zal na de introductie van beginnende musici de bas/- Schiedam. Bij een snelheids controle op rijksweg 19 zijn 19 automobilisten bekeurd voor te hard rijden. Tijdens de twee uur durende con trole werd een snelheid geme ten van 120 kilometer per De toegestane snelheid is daar 90 kilometer. I Schiedam Bij een kettingbot sing gistermiddag op de Mo zartlaan zijn twee auto's zwaar beschadigd. De 35-jarige vrachtwagenchauf feur T. J. W. uit Rotterdam zag niet dat op de rijbaan twee wagens stilstonden. Bij de botsing die daardoor volg de werd de wagen van de 39-ja rige automobiliste C. M. R_ uit Schiedam zwaar bescha digd. Ook de auto van de 37-jarige Rotterdammer J. de V. liep fik se schade op. Alleen de vrachtwagen werd nau welijks beschadigd. De bestuur ders kwamen er allen onge deerd af. Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal en internationaal nieuws. De Schiedamse Courant met puur pla^setijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van één. Profiteer ervan! Ja, Stuur mij gratis en vrijblijvend het RN plus Schiedamse Courant toe. woonplaats:...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1