SCHIEDAMSCHE COURANT Bouw nieuwe Bui I en sluis weer ui tgesteld Aanleg speelplaats sportfond senbad gestart Problemen liggen op ministerie" La industriegebied: WILTON- EN SMULDERSr STRAAT KADö: BpSHHH "Jeneverwagen" leeg teruggevonden Nijverheids avondschool wordt opgeheven mm Wijkverenigingen gaan 't ook maken sggassMas mwÊÊmm Zuid stuurt boze brief aan vracht wagenchauffeurs Verffeest in Zuid Alcoholcontrole Aantal woning zoekenden toegenomen Maandag 21 april 197S ONAFHANKELIJK DAGBLAD 6 pagina's 100ste jaargang no. 25299 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtcndienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De bouw van een nieuwe Buitensluis bij de Hoofdstraat zal nog een half jaar op zich laten wachten. De gemeente schuift de verantwoording daarvoor af op het ministerie van verkeer en water staat. Jaren geleden hebben onderzoekingen al uitgewezen dat de sluis niet bestand zou zijn tegen een springtij waarvan in 1953 sprake' was. Vervanging is drin gend noodzakelijk omdat de sluis het laatste zwakke punt in de waterwering langs de Nieuwe Waterweg Wethouder Zijdeveld verklaarde tijdens een commissievergade ring dat hij er ook niets aan kon doen. „Zoal3 het er nu voor staat zullen we misschien in september of oktober kunnen beginnen. Het duurt al veel te lang» maar dat ligt aan organi satorische problemen op het ministerie". In april 1974 keurde de gemeente, raad het plan goed voor de bouw var» een nieuwe sluis van een bedrag van ruim drie mil joen uit te trekken. Voor dat geld zou ook een nieuwe brug worden gebouwd. In overleg met het rijk is besloten dat de overheid het project in het ka der van het deltawerk voor 90 procent zou vergoeden- In verband met de grotere erva ring 2al het rijk in casu de directie, sluizen en stuwen van rijkswaterstaat de voorbereï- ding, de aanbesteding, de gun- ning, de directievoering alsme- de het toezicht op de bouw verzorgen. Waarschijnlijk schuilen daar de problemen waardoor vertraging is ont staan. „Ik knjg zo langzamer- C hand het gevoel dat ze zich ruet bewust zijn van het gevaar", aldus Zijdeveld. Inmiddels heeft de gemeente niet stilgezeten. De Gemeentelijke V Technische Bedrijven hebben een aantal werkzaamheden ver- richt aan gas-, water- en elektri- citeitsleidingen. Deze voorberei- - dende werken hebben ruim één miljoen gulden gekost. Het rijk zal daarvan de helft vergoeden. Schiedam Twee straten in het industriegebied van de 's-GravenlamLse Folder zullen naar de stichters ran twee Schiedamse werven BIC Gusto en Wilton-Fijenoord respectievelijk A. F. Smulders en B, Wilton worden genoemd. In 1965 heeft de toenmalige ge meenteraad besloten de straten in deze noordelijk gelegen wijk te noemen naar personen 'die tot de ontwikkeling van de spoorwegen en de scheepvaart zeer veel hebben bijgedragen, alsmede namen van algemeen bekende industriëlen'. Drs. G. van der Feijst, als voorzit, ter van de advies-commissie straatnaamgeving, heeft nu bij de gemeente het voorstel ge daan om twee straten in het Schiedam Op de handels- en industriemanifestatie „Schie dam maakt *t" krijgen ook de wijk- en bewonersverenigingen een kleine ruimte. De verenigingen werken sinds kort aan een beknopt overzicht van hun aktiviteilen. Deze zul len dan van zaterdag 26 april tot en met zondag 4 mei gratis wotden tentoongesteld in de sporthal Margriet De wijkvereniging Groenoord heeft bijvoorbeeld reeds enige kubussen vervaardigd waarop u foto's tekst en ander propagan damateriaal is bevestigd. industnegetrtetJ, die tot nu toe geen naam hadden, de Wilton en de S muldersstraat te noe men. Augustinus Fransiscus Smulders stichtte de werf Gusto in het jaar 1905, Volgens Van der Feijst is het onder meer door deze vestiging te danken ge weest dat Schiedam na 1905 geen dode stad is geworden. De werf heeft op haar beurt weer andere ijzerverwerkende indus- trien aangetrokken, zodat vol gens hem de stad economisch en sociaal een geheel andere aanzien werd geschonken. Elf jaar later in het jaar 1916 stichtte Bartel Wilton de werf Wilton. In 1927 fuseerde hij met de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw Fïjenoord. Sedert die tijd bestaat de naam Wilton-Fijenoord. Ook deze werf heeft er in grote mate toe bijgedragen dat Schiedam in de scheepvaartwereld een naam kreeg. Beide werven zijn overigens in de loop der jaren opgenomen in grote concerns. Gusto, gespe- cialiseeerd op off-shoregebied, is nu onderdeel van IHC Ho1- land en Wilton onderdeel van Rijn Schelde Verolme. De straatnaamgeving zal eerst vanavond ter sprake komen in de commissie stadsontwikke ling, daarna zal de gemeente raad haar oordeel hierover ge ven. Ja, ook u kunt deze ideale krantenkomblnatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Hel Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal en internationaal De ScbiedarpSB Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van één. Profiteer ervan! Ja. stuur mij gratis en vrijblijvend het RN plus Schiedamse Courant toe. naam: 'adres: woonplaats:, telefoon: I— I ISIB Schiedam De vrachtwagen vol met flessen jenever tie in de nacht van donderdag op vrijdag werd gestolen van distilleerderij UTO- mij is leeg teruggevonden in Bergschenhoek. De wagen stond donderdag ge parkeerd aan de Nieuw Ma- thenesserstraat. De chauf feur had de auto daar neer gezet om zijn buren geen last te bezorgen. Toen hij echter 's morgens terug keerde was zijn wagen ver dwenen. Zoals de politie al zaterdag tegen onze krant vertelde denkt men aan een georga niseerde jeneverbende. Het is mogelijk» aldus de politie, dat er emg verband bestaat tussen deze diefstal en de moord op expediteur Gerrit Bouw. Deze werd doodge schoten toen hij een hem ontstolen vrachtwagen met jenever klem reed bij Ede. Al eerder werd in Schiedan) een poging tot diefstal van een „jeneverwagen" onder nomen. Toen kon een chauf feur van distilleerderij TJTO- mij de dieven ook klemrij den. Deze namen toen zon der slag of stoot de benen. De lege in Bergschenhoek te ruggevonden wagen zal grondig door de politie wor den onderzocht op mogelijke aanwijzingen die naar de da ders kunnen leiden. De oude Buitensjuis.^wak punt in waleiyvering.^ Schiedam Opnieuw hebben verbolgen bewoners van de Nieuwe Haven, Willemskade en Westerkade geageerd tegen de overlast van de vrachtwagens die voor hun woningen staan geparkeerd. Met medewerking van de bewonersvereniging Zuid hebben zij een stencil ver spreid met het verzoek aan de chaufeurs hun wagen op een andere plaats te zetten. De verkeerswerkgroep van de be wonersvereniging wil dat de wagens voortaan worden ge parkeerd op het Nieuwsticht, de Nieuw Mathenesserstraat, Gustoweg, Westfrankelandse- dijk of Havenstraat. Daar heeft niemand last van de stank of herrie» concludeerden de boze wijkbewoners deze week op een buurtvergadermg. Eind vorig jaar hadden de bewo ners van de Nieuwe Haven en de woonboten aan de Wester ka de en Willemskade reeds een brief gestuurd naar de gemeen te met het verzoek aan deze situatie verandering te brengen. Ook toen klaagde men over de smerige uitlaatgassen die vanaf de nabijgelegen parkeerstrook in de woningen en boten wer den geblazen. Nu wil men resultaten zien. Schiedam Op 23 april zal de bewonersvereniging Zuid in sa menwerking met de verffabnek Veveo van de Willemskade een groot verffeest houden. Dit zal plaatsvinden op het plein ach ter het schoolgebouw aan de ZwartewaalsestraaL Op dit plein staat een schutting die opgefleurd moet worden. In de nabije toekomst wil name lijk de peuterspeelzaal „De "Uk- kepuk". dit plem voor de peu ters gaan gebruiken. Dit verffeest betekent tevens het begin van de activiteiten die de bewonersvereniging in het ka- der van Schiedam-700 heeft georganiseerd. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag een alcohol controle gehouden. Op de Churchillweg bij de Laan van Bol'Es werden diverse au tomobilisten aangehouden. Drie van hen kregen een proces-ver baal en één kreeg een rijverbod opgelegd. Een handjevol padvinders kruiden zaterdag 80 kubieke meter grond naar de binnenplaats van bet sportfondsen- bad. De opkomst van buurtbewoners noemden zij bescha mend. Schiedam De gemeentelijke Nijverheidsavond school wordt aan het eind van het lopende cursus jaar opgeheven. Sinds enkele jaren is de bezetting van de cursus volgens de gemeente Ce gering. Deze week heeft de commissie voor onderwijszaken dan ook besloten het voorstel tot sluiting aan de gemeenteraad voor te leggen. Voor de leerlingen die nu nog op de avondschool aan de Mgr. Nolenslaan zitten heeft dit geen gevolgen. Allen volgen op het ogenblik het derde en tevens laatste jaar van hun studie. Ook voor het personeel heeft deze beslissing hoegenaamd geen ge volgen. De directeur, de heer N. van den Dool, wordt eervol ont slagen, maar hij is al enige tijd directeur van de Rijnmond- MTS. De heer Van den Dool: „Wé heb ben nog ongeveer 22 leerlingen, verdeeld over twee klassen. Dat is ver beneden het wettelijk mi nimum van lö per ks. Daarom wordt de school dan ook opge heven". De andere personeelsleden wor den ook ontslagen, maar even als de directeur bekleden zij andere functies op verscheide ne scholen. Het schoolgebouw zelf wordt overdag in gebruik genomen door de Lagere Tech nische School. De Nijverheidsavondschool zal worden gesloten per 1 oktober 1975. De daaraan verbonden cursus Opleiding Bewijs Alge mene Ontwikkeling (o.b.a.o.) 2al per 3 augustus verdwijnen. De lascursus die ook m de school wordt gehouden blijft gewoon doorgang vinden. Hier bestaat nog voldoende belangstelling voor. In overleg met het be stuur van de LTS, de rijksin specteur en het ministerie is hiertoe besloten. De gemeente verwacht namelijk dat bij intrekking van de subsi die voor deze cursus het geld gewoon naar de LTS vloeit Er is daarom geen reden om ook deze studie vooralsnog te beëindigen. Schiedam De aanleg van de speelplaats op de binnenplaats van het sportfondsenbad is be gonnen. Tien padvinders van de Burgemeester Van Haarengroep, bijge staan door een vertegen woordiger van de bewo nersvereniging West en slechts een buurtbewo ner hebben zaterdag met noeste ijver van de in gang aan de Bosboom laan af 80 kubieke meter grond naar het nog braakliggend terrein ge kruid. De resterende 20 kubieke meter zal morgenavond om half zeven, worden versjouwd. De padvin ders hopen dan meer hulp te krijgen van de buurtbewoners die binnenkort van deze speel plaats kunnen profiteren. Daarna wil men op de plaats van het bij de bouw geplande kik kerbad een zandbak maken. Voordat de benodigde 20 kubie ke meter zand echter kan wor. den gestort moet er eerst een meter grond met een pikhou weel en spade worden uitgegra ven. Pas dan zullen er ook drie meta len speelinstrumenten worden geplaatst. Het khmrek, de schommel en de wip werden vorig jaar november bij het veertig jarig jubileum van het bad geschonken door de be- dnjfsschool van Wüon Fïje noord. Er zal dan ook een begin worden gemaakt met het ver ven van de pilaren en het in gereedheid brengen van de zo genaamde kladdemumr, waar peuters met verf op kunnen kliederen. Over ongeveer zes weken wil men de gehele speelplaats klaar heb ben. Vlaardingen Het aantal inge schrevenen bij het gemeentelijk huisvestingsbureau is het eerste kwartaal van dit jaar met hon derdzesenzeventig toegenomen. Uit een kwartaaloverzicht van het huisvestingsbureau blijkt dat er vijfenvijftig werknemers van elders méér staan ingeschreven dan per J januari het geval was. Twee van de in totaal 2722 ingeschrevenen beschikken he lemaal niet over woonruimte. Eenzelfde aantal zoekt een gro tere woning, terwijl zes inge schrevenen teveel woonruimte hebben. Vijfentwintig geregi streerd en hebben een woning die (voor hen) niet geschikt is. Bij het aantal ingeschrevenen zijn er tweeenvijftig die over vol doende woonruimte beschik ken, maar die bereid zijn te verhuizen naar een duurdere woning. Sociaal gezien is huisvesting voor tweehonderd ingeschrevenen urgent en voor ruim viereneen- halfhonderd is medisch gewen-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1