SCHIEDAMSCHE COURANT I enovatie van f ilachthu isbuurt ijgt gestalte RAPPORT OVER SLOOP HUIZEN BINNENSTAD Stijging aantal Schiedamse stankklachten Eind deze week info-blad met concrete gegevens Gemeente nodigt 'willekeurige' Schiedammers uit PSP demonstreert tegen vlootbezoek Illegaal zonnen Fauteuils geplaatst in Passage Inbraak bij Klemi BV Auto opengebroken I KRAKERS PUBLICEREN Bewoner gewond na brand J aarvergadering SG in Teerstoof Woensdag; 23 april 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 8 pagina's 100ste jaargang no. 25301 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachlendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De renovatie van de zogenaamde „bruine" huizen in de Slachthuisbuurt zal ver moedelijk ongeveer 32.000 tot 36.000 gulden per woning gaan kosten. Het verbeteren van de „witte" huizen in deze wijk zal iets goedkoper zijn. Men vermoedt dat hiervoor per woning een bedrag tussen de 28.000 en 33.000 gulden moet worden uitgetrokken. De bewoners van de Slachthuis- buurt zullen over de renovatie die na de bouwvakvakantie van start gaat aan het eind van deze week opnieuw worden in gelicht middels een speciaal in- f o-blad. Begin maart wérd reeds het eerste 14 pagina's tellende blad door leden van de bewonersvereniging West en gemeente-ambtenaren buis- aan-huis rondgebracht. De renovatie van de „bruine" wo ningen zal onder meer inhou den dat de douche en de keu ken worden vergroot. Tijdens een eind vorig jaar gehouden hoorzitting bleek de te kleine' keuken een van de grootste klachten die de bewoners op dit moment hebben. Volgens de bouwtekeningen zal het toilet naar de hal worden verplaatst. Ook de meterkast zal verhui- in de „witte" huizen willen de gemeente-ambtenaren onder meer de staande keukenkasten vervangen door hangende. De schoorsteen 2al worden ge sloopt. En ook hier zullen de meterkasten een andere plaats krijgen. De slaapkamers van de ouders wil de woningdienst iets kleiner maken. Een probleem vormt nog het ver zoek van de Provinciale Pirek- tie van het ministerie om een tweetal woningen als proef te renoveren. Bij de „witte" zou dit wel kunnen. Technisch ge zien levert dit echter bij de „bruine" woningen moeilijkhe den op. De blokken van elk acht huizen zouden daar moei lijker te splitsen zijn. Voor verbetering van de ver keerssituatie denkt de dienst gemeentewerken voorlopig aan het plaatsen van drempels in de Poelsstraat Op langere termijn zal de situatie worden bekeken in het kader van de herprofilering van de Vla ardingerdijk en de Burge-i meester Van Haarenlaan. Nu al sfeervol Schiedam ïn het Passage Theater wordt momenteel de laatste hand gelegd aan het plaatsen van de zitfauteuils, geleverd door een Spaanse fa briek in Barcelona. In het kleine bioscoopzaaltje dit werk al achter de rug. Hier staan in rijen van vier 133 van deze klapfauteuiltjes uitgevoerd in een marineblauwe stoffering. De zit hiervan is comfortabel temeer daar rekening is gehou den met een voldoende been- ruimte. De 554 fauteuils in de grote zaal zijn uitgevoerd in een oranje rode kleur. Deze kleur contras teert bijzonder goed met de donkerbruine vloerbedekking en het zwarte plafond. Een en ander heeft tot gevolg dat er nu reeds volop sfeer in het theater aanwezig is. Afgelopen zaterdag is het laureerde theater- en concertor gel voor de eerste keer be speeld. Deze restauratie ts pro deo uitgevoerd door twee leden van de Nederlandse Vereniging van Orgelliefhebbers. Hierbij trad aan het licht, dat de. akoestiek van de zaal stukken beter is dan voor de verbou wing. Toen waren er tijdens toneeluitvoeringen en concerten over de akoestiek veel klachten. Het Passage-theater; nu met stoeien meer sfeer en betere akoestiek Schiedam Honderd inwoners, willekeurig 'ge prikt' mt het bevolkingsregister, mogen van de gemeente de opening bijwonen van het ver nieuwde Passage Theater. De .officiële openingsceremonie zal worden ver richt door burgemeester A. Lems. Op Hemel vaartsdag, donderdag 6 mei, zal hij met de wethouders en andere genodigden aanwezig zijn. Onder deze genodigden is het bestuur van de Stichting Opbouw Schiedam dat een belangrij ke schenking heeft gedaan waarmee het eerste ontwerp voor de verbouwing kan worden ge maakt. Verder komen ook het Vrouwen Comité met de medewerksters die een wandtapijt voor het theater hebben vervaardigd, de winkeliers van de Passage als "buren', de Nederlandse Orgel Federatie en de herstellers van het orgel van het theater, de heren SUngeland en Hoffman. Ook het bestuur van de ScJuedamse Gemeen schap, de leden van de Bouwcommissie, de hoofden van gemeentelijke diensten en relaties van architect en directeur van het Passage Theater zullen aanwezig zijn. m Per woning vermoedt men dat de renovatie in de buurt met de „witte" huizen 28.000 tot 33.000 gulden gaat kos ten. Schiedam Onbekenden hebben ingebroken bij het bedrijf van roestvrij stalen aanrechten Klemi BV in de Arend Vinck-J straat. j De inbrekers zijn binnengekomen i door een ruit aan de zijkant van het gebouw te vernielen. Tot op heden wordt er nog niets vermist. Schiedam De auto van die heer P. K. die geparkeerd stond op het Stationsplein, is dezer da gen opengreb roken. De eige naar mist een cassette-recor der. iiiiiiiiiiiiuiniimiiiiiiiiiiijiiiiiiiiuiiiiiiiiiJiimmiimimitEiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiuitEmitiiitiiiiiiiiiiJiiiriiiiiiiuiJirHiiiiiiiiiiriiFiitiuiiijiniiHiiiumnnfiiiiiutminiiiiiifniJiiifFjfijiiiiiuiiiriiiifiEEiiifriiiiiiiiiii Botterdam/Schiedam Het aantal meldingen bij de centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond was fn het vierde kwartaal van 1974 minder dan in bet vierde kwartaal van 1973 (3331). Vergeleken met het derde kwartaal van 1974 zijn er zelfs belangrijk minder meldingen ontvangen. Code 3 (prikkelende lucht - uitworp tot een minimum beper ken) is geen enkele maal van kracht geweest Dit blijkt uit het verslag over het vierde kwartaal van 1974 van de Dienst Centraal Milieu Beheer Rijnmond (DCMR). Opmerkelijk^ is dat het aantal klachten uit Schiedam, Hoog- vliet, Pemis en. het Botlek-Europoortgebied in deze periode wel steeg, maar dat uit Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen en Bergschenhoek minder klachten kwamen. Oorzaken hiervoor zijn moeilijk aan te geven. Een reeds eerder gesignaleerde stijging van de bedrijfsmeldin- gen zette zich zowel in aantal als procentueel ook in dit kwartaal voort. Ook de meldingen over roet, rook en stof namen toe. Eén der oorzaken: roetende schepen. In totaal zijn waarschu wingen aan de industrie uitgegeven tegen veertien in het vierde kwartaal van 1973. Het aksiekomitee opereert vanuit het twee weken geleden opgerichte theehuis aan de Laan 43. Schiedam Het Aksiekomitee De Laan (opgericht door de krakers van woningen aan de Laan, de Korte Achterweg en de Lange Achterweg) heeft een rapport ge publiceerd over de toestand van oude woningen in de binnenstad. De titel is "Vernieuwbouw of veel nieuw bouw". De actievoerders hebben een aan tal panden, die op de nominatie staan gesloopt te worden, geïnventariseerd. Daardoor is men tot de conclusie geko men, dat renovatie veel goedkoper is dan sloop en nieuwbouw in het stadshart. B<x vendien zou door verbetering van de wo ningen het karakter van de oude binnen stad bewaard blijven, zo stelt het kraak te am voorop. Op 1 maart kraakten enkele jongeren een paar panden aan de Laan en de Korte en de Lange Achterweg, Kort daarna werd al een open dag gehouden om aan te tonen dat de huizen nog in goede staat verkeren. Fel wordt door de actiegroep geprotes teerd tegen het bestemmingsplan voor de binnenstad. Volgens dit plan zullen de gekraakte woningen plaats moeten maken voor nieuwbouw met hoge huren. Bij het samenstellen van het rapport hebben de krakers gebruik gemaakt van een grote hoeveelheid literatuur. Geraadpleegd zijn ondermeer een discussienota van de PvdA en de PPR, een in maart verschenen ra port van de PSP, het binnanstadsplan Schiedam (door de gemeenteraad vorig jaar goedgekeurd) en "Het gat in de doel stellingen van Schiedam", een rapport van studenten van de Academie van Bouw kunst. Over het rapport van het Aksiekomitee De Laan en de achtergronden van de kraa- kactie kunt u meer lezen op pagina drie. ltilllll!lillltlIitilfllllllUlKUIllll!Ell!Ill!l!ii(lI[lllllllll!lllll!illilll(lUIIUlllillHlIltl1llllEilUll!llltlllllUllUtll!lllllHlUlSlllUlllUtt!IIII[ll!IIinilllUilIllllllll[UlllllinUIItllIllll1litl|]]llIllinU1il(ll1IIUlUitlllll!II1illS Schiedam De Schiedamse afdeling van de PSP zal in samenwerk ing met andere afdelingen van deze partij een actie gaan voeren tegen het vlootbezoek, één van de festiviteiten tijdens de feest- week waarin Schiedam zijn 700-jarig bestaan viert. Mevrouw Y. Hontelé van de werkgroep Anti-Vlootbezoek: „Wij hebben ook andere vreed zame groeperingen aangeschre ven met het verzoek mee te doen aan de demonstratie. Die actie zal ondermeer behelzen: het verstrekken van informatie over geweldloze weerbaarheid, waardoor de waanzin van de oorlog wordt aangetoond". De belangrijkste reden waarom de PSP tegen het vlootbezoek is volgens haar: „De paeiftsti- sch-soci aksten beschouwen oor logsschepen als een toonbeeld van fysiek en structureel ge weld, waarmee de Schiedamse bevolking met vertrouwd mag worden gemaakt. Het vlootbe zoek houdt verband met eeh mentaliteit die geweld accep teert, cultiveert en zelfs stimu leert Daarom vinden we het vlootbezoek overbodig en onge wenst". De tweede reden waarom actie gevoerd zal worden: de PSP heeft inhoudelijke bezwaren te gen de manier waarop het be sluit tot het houden van een vlootbezoek tot stand is geko men. Mevrouw Hontelé: ,J3at besluit is genomen door een college van burgemeester en wethouders, terwij] het in strijd is met het verkiezingsprogram ma voor de gemeenteraad van de PvdA en de PPR in 1974, ïn dit programma wordt duidelijk vermeld, dat er in Schiedam geen taptoes en militaire para des zullen worden gehouden". Schiedam Politie en brand weer zijn gisteren tot twee maal toe in touw geweest om een dronken man van een van de zogenaamde eendeneilanden in de Swammerdamsingcl te halen. De Schiedamse "Robin son Crusoë" lag belde keren met zijft ïiond languit te genie ten van het mooie weer. Op aandrang van de politie kwam de Schiedammer de eer ste maal op eigen kracht van zijn 'privé-eilandje'. Een paar minuten na het vertrek van de brandweer- en politie wagens kwam echter de mel ding binnen dat de man op nieuw in de zon lag te koeste ren. Deze keer moesten brandweerlie den hem echter wel van het eilandje halen. De natuurlijke omgeving moest hij toen ver wisselen voor de zonloze arres- tantencel in het hoofdbureau van politie. Schiedam Een bewoner van het Bachple.n is gisteren met brandwonden aan handen en gezicht naar het Gemeente Zie kenhuis gebracht. In zijn flat was brand uitgebro ken toen hij bezig was met soldeerwerk op de aanrecht in de keuken. Daarbij gebruikte hij een propaanfles. De keuken mat en twee stoelen raakten in brand. De schade bedraagt on geveer 700 gulden. De bewoner kon na behandeling huiswaarts keren. Schiedam De Schiedamse Ge meenschap houdt vanavond haar jaarvergadering in het Zoldertheater in de Teerstoof. Op de agenda staan ondermeer een jaarrede van de voorzitter van de culturele stichting War-, ner Meinen en de notulen van. de vorige jaarvergadering van 3 april vorig Jaar. Na de pause ral de film De Inbre ker van Frans Weisz (met in de hoofdrol Rijk de Gooyer) wor den vertoond. De openbare jaarvergadering begint om acht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1