Met Aksiekomitee en het verkrot fingsbeleid 1 Broodje Bolmers: pindakaas rond Het Vlekkenplan Blokje rond.' i mmm RUMMY belangrijk 127S - 1975 rjh TsC WOENSDAG 23 APRIL 1975 SCHIED AMSCHE 'COURANT .3 Sloopje van Schiedam, een persiflage op Proosje. InLcver Stcwp je; AHiecofrwité de LcdnLean. 46, Scfu'el,:lm* Het opgekalefaterde gebouwtje aan de Laan 46, waarin het Aksiekomitee De Laan twee weken geleder» het thee huis vestigde. Schiedam - De Nieuw- rnarkt, Bolmers, de Laan en Verhulsdonk. Ze worden smakelijk, maar ook met onze kerheid, als broodje verorberd in het thee huis van het Aksieko mitee De Laan, geves tigd aan de Laan 46. Vooral het broodje Bolmers gaat er in als koek. Want wethou der Cor Bolmers, naar wie deze specialiteit is genoemd, kunnen de bezoekers van het theehuis wel vreten. Het Aksiekomitee De Laan is opgericht door de krakers, die hun intrek hebben ge nomen in een aantal sterk verwaarloosde woningen aan de Laan, de Korte en de Lange Achterweg. Huizen, die volgens' hen nog goed bewoon baar zijn maar die de gemeente wil slopen en vervangen door nieuwbouwwoningen met hoge huren. In een rapport van het actie comité, „Vernieuwbouw of veel nieuwbouw", getiteld, stelt het krakersteam bet verkrottingsbcleid van de gemeente (zo duldt men de verwaarlozing aan) aan de kaak. De gemeente wordt in dit rapport ervan beschul digd opzettelijk de panden te laten verkrotten ter wille van grondspeculatie. De vorige gemeenteraad wordt verweten een bestemmings plan voor de Schïedamse binnenstad te hebben aange nomen, terwijl „niemand nog precies weet wat waar komt". Het binnenstadsplan, waarvan Bolmers de grote animator was in de tijd toen hij nog wethouder voor stadsontwikkeling was, wordt daarom Het Vlekken plan genoemd. En ook het door striptekenaar Harr Wiegman ontworpen jubi leumpoppetje Proosje van Schiedam is „misbruikt". Eén van de krakers tekende het mannetje na maar gaf het in plaats van een jene- verglaasje een slopershamer in de hand. En het heet nu Sloopje van Schiedam. Het motto is geworden: Schie dam sloopt 't. EMPEO De tendens van het rapport is, zo zal duidelijk rijn: „Be houdt het goede oude en re habiliteer de buurt". Want, aldus Ben van de Knaap van het Aksiekomitee; „Er wordt niet gebouwd naar de be hoefte van de bevolking, maar naar de behoefte van een kleine groep investeer ders, zoals Empeo. Ondanks de woningschaarste en de werkloosheid zou de wo ningnood makkelijk opgehe ven kunnen worden, als men het maar niet zoekt in het veilig stellen van investeer ders en in het bouwen van prestige-objecten voor het bedrijfsleven, wat resulteert in woningen met belachelijk hoge huren". De Schïedamse afdeling van de Pacifistisch-Socialistische Partij heeft in haar maand bericht aan haar leden als eerste politieke partij gerea geerd op de kraakactie in de Laan. Het PSP-hd Yvonne Hontelé schrijft daarin, dat deze partij erg positief staat tegenover het initiatief. Op hun beurt hebben de kra kers zich bereid verklaard om mee te werken aan de demonstratie, die de politie ke partij wil houden uit pro- test tegen het vlootbezoek op 23 mei. INTERESSE Overigens hebben ook andere politici al interesse getoond voor de gebeurtenissen in Door KOR KEGEL de Laan. In het dagboek van de krakers, dat in het rapport is verwerkt, staat te lezen hoe wethouder Eef Collé blijk gaf van zijn „ne gatieve" houding: de com munistische wethouder be schouwt de woningen als krotten (ook hij staat achter het binnenstadsplan van Bolmers) en daardoor kon den hij en de krakers niet tot een behoorlijk gesprek komen. 5 Ook PvdA-raadsleden en een CDA-vertegenwoordiger dienden zich aan. Evenals oud-bewoners van de pan den die waren gekraakt. In het dagboek komt naar vo ren dat deze vroegere bewo ners van de Laan, Lange en Korte Achterweg enthou siast waren over de actie. Volgens de krakers zouden de voormalige huurders van de weer in gebruik genomen panden destijds zijn „wegge pest" door gemeentewer kers, die huizen kwamen dichtspijkeren, terwijl er nog mensen in de omgeving woonden. Waardoor volgens het Aksiekomitee de gezelli ge sfeer verdween en de be woners wel moesten verhui zen, „mede door hun geringe wetskennis en kapitaal kracht", aldus de krakers. En dan is er nog een politicus in het geding geweest, name lijk de WD-fraetievoorzïtter in de Schïedamse gemeente raad. Gerard Verhulsdonk, handelaar in snoepgoed en chocolaterieën, kwam in het theehuis om een broodje chocolade-hagelslag te nutti gen, een delicatesse die al daar een broodje Verhuls donk heet Om nog eens op die broodjes terug te komen: een broodje Bolmers ïs een doodgewoon broodje pindakaas. Want, zo redeneert de actiegroep, pin dakaas kan wel eens net zo stug en onpruimbaar zijn als de wethouder. Een broodje Nieuwmarkt tenslotte wordt altijd gesierd door ham of kaas met in elk geval to maatrode scherpe ketchup, symbool voor de verhitte ge vechten in de Amsterdamse wijk. Terug naar de Laan van nu. Een insider vertelde ons, dat dc kraakactie aanvanke lijk heel goed opgezet was. „Per slot van rekening zit ten die jongens daar nu ge beiteld", zo was het com mentaar. „De gemeente kan hen niet uit die woningen zetten, al wordt dat wel ge probeerd via gemeentewer kers die de boel komen slo pen en de panden kennelijk proberen dicht te spijke ren". En een andere woordvoerder wist te vertellen, dat die ge meentewerkers „als de dood" zijn van een foto graaf. „Eén van ons heeft met een fototoestel rondge lopen toen de arbeiders hier met de politie arriveerden. Het toestel bleek een uiterst effectief middel; de mensen durfden mets te onderne men en wendden hun hoofd af van de camera", aldus de kraker. Het is echter de vraag of de krakers hun .machtspositie" kunnen behouden, met an dere woorden, of zij rugge- graat hebben en niet na de eerste de beste tegenslag bij de pakken neer gaan zitten. Afgewacht wordt of de poli tie niet zal optreden tegen de verkoop van consumptie- middelen in het theehuis. inmiddels is ook het Laan- Weekblad jaargang 1 num mer 1 verschenen. Hierin komt eigenlijk maar één aardig, maar oud grapje over (er zou onduidelijkheid bestaan over de sloop van het Stadskantoor, dat 'de binnenstad ontsiert), en ver der is het wat knullig opge zet. Waardoor de hete kraa kactie zijn ludieke karakter dreigt te verliezen. Toch zijn de actievoerders nog steeds enthousiast Er wordt al uitgezien naar koningin nedag, waarop vlakbij de nieuwe woningen tn het hart van de binnenstad een festi val wordt gehouden. Er tre den dan onder meer drie De vroegere bewoners van de binnenstad trokken weg, toen de Laan. de Korte en de Lange Achter weg hun gezellige karak ter verloren doordat som mige panden al werden dichtgespijkerd. popgroepen, op met welke het Aksiekomitee al contact heeft opgenomen. En dat ze enthousiast rijn, bbjkt ook uit het feit dat er af en toe nog wel een sym pathisant zijn uitrek neemt in één of ander nabijgelegen „vergeten" pand Enkele weken geleden leek Rum my het dierentehuis nog te bunnen ontlopen. Hij werd door zijn baas, die door droeve omstandigheden hem weg moest doen, naar een kennis gebracht buiten Schiedam. Rummy at echter niet. Kreeg heimwee naar zijn vroegere omgeving. En wat misschien de doorslag van zijn koppig heid was: hij moest het tehuis delen met een andere hond. Enkele dagen hield men het vol, daarna werd Rummy weer teruggebracht naar zijn pleeg gezin in Schiedam waar hij in korte tijd een grote vriend werd. Maar hij kon er niet blijven. Zo is Rummy toch in het asiel beiand. Voor tachtig procent een Duitse staande hond, voor twintig procent een Drentse Fa- trijs: hij is dus geen echte ras hond maar kan er gerust voor doorgaan. De Langharige Duit se Staande is trouwens nauw verwant met de oerhollandse Drentse Patrijs. Hij heeft een bijzonder goed ka rakter. Hoewel hij niet snel ge neigd is met 'anderen* mee te gaan. Hij gedraagt zich nogal onrustig in het asiel. Natuurlijk niet zo gek want hij zit er pas, maar ook het hok is voor dit slag honden uiteraard een han dicap. Blij is hij dan ook als hij even op het binnenplaatsje mag dollen. Als u als komende eigenaar van Rummy de hond - bijvoorbeeld - in het Beatrïxpark loslaat moet U van één ding doordron gen zijn. Rummy is namelijk gek op water. Het liefst zien we Rummy geplaatst in een gezin (hij is dol op kinderen) met een benedenhuis. Hij is 3 1/2 jaar; ingeënt tegen de riekte van Weill; een reu. Drie weken lang moest dit hondje in het tehuis ritten. Omdat het dierentehuis we gens ziekte van de beheer, der was gesloten werd hij dagelijks door iemand van de dierenbescherming ver zorgd en uitgelaten op het kleme binnenplaatsje. Het is een klein bruin hondje - gestroomd met zwarte vlekken, een bastaard van ongeveer een jaar oud. Hoe wel hij zich in het tehuis een beetje timide gedraagt blijkt het teefje buiten zeer uitge laten en speels. Ze is één van die bastaardjes die wel overal en in elk ge zin wennen. Met een beetje aandacht is er een gezellige huishond van te maken. De leeftijd heeft ze daarvoor ui teraard mee: ze kan nog van alles leren. 1 De hond is zoals gezegd één jaar; een teef; korte beha ring, schofthoogte: 30 cm. Ze zal met veel groter worden dan ze nu is. Het asiel ligt aan de Sint Anna- zusterstraat, telefoon 266266. Openingstijden: 9-12 en 14-17 uur; zaterdag 9-12 uur; zon- en feestdagen gesloten. Voor vermissingen direct het asiel bellen. Ook Amivedi - een organisatie die weggelopen en gevonden dieren registreert - kan u moge lijk helpen: telefoon 269947. De Schïedamse dierenarts dr. De Kaper heeft zijn praktijk aan de Jan Steenstraat 39. 9 Spreekuren: maandag tot en met vnjdag van 23-14.30 uur en van 19-20.30 uur, behalve woensdagavond. O Afspraken kunnen telefonisch' worden gemaakt van maandag tot en met vrijdag tussen 8 en 9 uur 's ochtends. Telefoon 263234. Opgeven als lid van de dieren bescherming kunt u door stor ting van 10 gulden of meer ap girorekening 216407 ten name van de dierenbescherming af deling Schiedam, Op het strookje vermelden: "Nieuw bd", Maandblad gratis, O Het gironummer staat ook open voor giften voor de afde ling. Nog een hond die het een hele tijd alleen moest zien uit te houden in het bijna lege dierenasiel aan de St. Annazuster- straat. Twee weken werd hij daar verzorgd. Ook een hond van onbekende herkomst, een bastaard dus. Hij is erg levendig in het asiel. Constant springt hij tegen de tralies, uit alle macht blaffend. Volgens de beheerder zal hij nog een stuk groter worden. Met zijn negen maanden is de bastaard trouwens al eon flinke hond. Hij is noga] nerveus van aard ook als we hem even meenemen. L Niettemin blijft hl) tegenover iedereen even vriendelijk. De I hond is bruin-zwart van kleur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3