SCHIEDAMSCHE COURANT Monuio eii11 1D e Oliphant9 wordt na sloop in oude herbouwd Cultuur kost geld J ft 1 SSa KADO rè-iy Uniek project in gebied 't Nieuw Werck Zuid Het kleuters kliederen Ope n Huis GESLAAGD BIJ DE BRANDWEER ■■ill ZOMERPROGRAM NIVON H -ui.; SG-voorzitter Meinen tijdens jaarvergadering: Plakker in gevecht met agenten p Baha'i informeert Eenden oorzaak botsing Harmonie van Wilton-Fijenoord bestaat 50 jaar !!!jil!ll!!l]i!l!!!l!ll!i!!!!![l!jjll!]!il!il!!ll!iill![lli!ll!l[f!!|[lil!]l!lil!l!li!l!l!il!liil!ii![lllllii[i!l!ii!'l Jj ffL Donderdag 24 april 1975' ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 100ste jaargang no. 25302'- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het monu ment "de Oliphant" aan de Oranjestraat zal we gens bouwvalligheid worden gesloopt en daarna weer in de oor spronkelijke stijl wor den verbouwd. Dit voor Schiedam unieke project is een onderdeel van de nieuwbouw op het com plex 't Nieuw Werck waar zowel woningen, kantoorruimten, be drijfsruimten als een grote overdekte parkeer accommodatie 1 zullen verschijnen. Een onderzoek ingesteld door het architectenbureau van Nierop en Van den Hoeven met des-, kundïgen van onder meer Mo numentenzorg heeft uitgewe zen dat de voormalige mouterij niet meer te redden valt. De gevel is in de loop der tijden erg verminkt door talloze ver bouwingen. De projectontwikkelaar krijgt echter geen toestemming om -1 't Nieuw Werck gezien vanaf de Nieuwe Haven. Links komt ónder meer een jachthaventje met daarachter een groengebied. 't Nieuw Werck zoals het volgens Van den Hoeven eruit komt te zien. Links de woningen met terassen, 'nieuwe' monument "de Oliphant" met daarin ook waningen, winkels en de Lutherse Kerk. bouwd. Aan de Westvest en aan de kant van de Nieuwe Haven bij het water zullen woningen (5 lagen) worden gebouwd, die allen terrassen zullen knjgen. het project te realiseren zonder In h2t 'nieuwe' monument komen bankjes en een zandbak. Aan' pad langs het water te berei de Nieuwe Haven, wil men een ken. jachthaventje realiseren. Het is Het plan zal in twee fasen wor- mogelijk om het hart van 't den uitgevoerd. Eerst zal "de Nieuw Werck via een wandel- Oliphant" geheel worden ge sloopt, waarna direct met het opbouwen van het gebouw wordt begonnen. De tweede fa se omvat het middengebied en de Westvest. Schiedam „Er moet een betere financiële regeling komen voor Kort daarvoor had Meinen al be- het Zoldertheater in de Teerstoof, voor de amateurkunst en voor nieuwe activiteiten op cultureel gebied. Daarnaast is er dringend behoefte aan ruimte voor deze activiteiten en voor uitbreiding van het kantoor van de Schiedamse Gemeenschap. weerd „diep teleurgesteld te zijn, omdat nog steeds niet is begonnen met de programme ring van het Passage Theater". Bovendien xs er geld voor nodig en dan bedoelen we ook: zeker heid omtrent dat geld". Dit ver kondigde gisteravond de voor zitter van de culturele organisa tie Schiedamse Gemeenschap, de heer W. Meinen, in het Zol dertheater in de Teerstoof, waar de jaarvergadering van de stichtingsraad van de SG werd gehouden. ,,De gemeente moet zich wel reali seren dat cultuur geld kost, ter wijl er niet direct iets wordt het monument hier een plaats m te geven. Men is nu overeen gekomen het monument zoveel mogelijk in de oude stijl te herbouwen, hoewel er volgens architect Van den Hoeven een gigantisch bedrag mee is ge moeid. ook woningen. Hoewel men en kele jaren geleden van plan was hier tevens kantoren in te vestigen is men van dit idee afgestapt. Alleen aan de zijkant van het gebouw 'zullen sho- f wrooms, bedrijven en een bank komen. Economische overwegingen wa- In totaal zullen er 31 éénkamer ren er dan ook de oorzaak van dat de twee pakhuizen aan de Westvest wél tegen de vlakte gaan. Ook deze panden verke ren in vrij slechte staat. Restau ratie o£ herbouw van deze pak huizen die niet op de Monu mentenlijst voorkomen zou volgens Van den Hoeven de kosten te veel omhoog jagen. Van de bebouwing aan dc Oran jestraat zal alleen de Lutherse Kerk blijven staan. Evenals "de Oliphant" zullen de win kels aan deze straat worden herbouwd. Bovendien is er een galerij over de gehele lengte van de Oranjestraat tot aan de kerk gepland. Aan de kant van de Lange Nieuwstraat komt ook een gale rij voor de showrooms of be drijven die daar worden ge- 35 tweekamer-, 9 driekamer- 27 vierkamer-, 15 vijfkamer- en 6 zeskamerwoningen op 't Nieuw Werck worden gebouwd. Volgens Van den Hoeven be staat er voldoende belangstel ling voor de huizen. In principe worden deze gebouwd in de premiehuursector maar er is een onderzoek bezig naar de vraag voor koopwoningen. Met name in de commissie stads ontwikkeling, die overigens po sitief 'reageerde op het plan, bestond er enig wantrouwen over de vraag naar showrooms. Leegstand zou een vervelend gezicht zijn, aldus de commis sie. Van den Hoeven had er echter voldoende vertrouwen m. Midden tussen de bebouwing zal een groengebied komen, met Schiedam - Op de Broersvest vluchtende plakkers m. Bij zijn heeft de politie een aantal jon- aanhouding bood deze verzet, gelui achtervolgd die biljetten De jongen werd echter overmees- opp lakten van de Coramunisti- terd en in de surveillancewagen sche Partij Nederland. naar het politiebureau ge bracht. Vandaar kon hij na ver- De agenten haalden een van de hoor naar huis terugkeren. opgeleverd", sprak Meinen, na dat hij de begroting van de SG voor 1975 had aangestipt. „Maar uiteindelijk is het resul taat van een cultureel beleid: een fijne stad om in te leven. We kunnen ons daarom niet voorstellen dat de gemeente raad, het college van b. en w. en de politieke partijen zo kort zichtig zijn dat ze de waarde van cultuur onderschatten. Daarom spreken we het ver trouwen uit dat vele wensen van de SG in het vervolg zullen worden gehonoreerd;- zodat we m cultureel opzicht een goede toekomst kunnen verwachten'* Vlaardingen De plaatselijke geestelijke raad van de Baha'xs: houdt op dinsdag 29 april m de foyer van gebouw Triangel aan de Fransenstraat een mforma- tieïavond. Günther B. Vieten, journalist en correspondent voor verschillen de Duitse en Oostenrijkse ra dio-stations, spreekt die avond over „Een nieuwe orde voor een nieuwe tijd". Er is die avond eveneens een kleine ten toonstelling die een overzicht geeft van de activiteiten van het onbekende Baha'i geloof. Be halve gesproken wordt er ook nog gezongen. De vocal group Great Day zorgt voor die muzi kale omlijsting. Het festijn be gint om ha3f negen. Schiedam Bij het stoppen voor een paar overstekende eendjes heeft de 3Ö-jarige automobiliste S. v.d. W. uit Schiedam op rijksweg 20 een kettingbotsing veroorzaakt De vrouw liep hierbij een lichte hersenschud- dingop. De auto van de Schiedamse werd zwaar beschadigd evenais de twee volgende wagens. De inzit tenden van deze voertuigen kwamen er met de schrik af Met de ziekenwagen van de GG en GD is de vrouw naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht. Schiedam - Op vrijdag 25 april houdt de stichting „Open Huis" weer haar maandelijkse ontmoetingsavond. Dat ge beurt van 20 tot 23 uur in het dienstencentrum „De 4 mo lens". De stichting bestaat nu precies twee jaar. Op deze avond zal ondermeer een wandkleed wor den aangeboden, waaraan ver schillende gasten sinds de Ker- st-irrn aan hebben gewerkt- 0 Op grootse en sfeervolle wijze heeft bet be stuur van de stichting De Uitkijk het feit herdacht dat men in Schiedam ZOO jaar lang hulp heeft geboden aan wezen en later aan schipperskin d eren. De officiële herdenking hiervan vond gisteren plaats in de kapel van Huize Frankeiand. waar onder leiding van mgr. dr. A, J. Simonis, hls- schop van Rotterdam, een eucharistieviering werd gehouden. Later werd in de aula van dit bejaardentehuis aan de St. Liduinastraat een receptie gehouden- De Rotterdamse bisschop Simonis feliciteert op de foto de „De tritkijk"-voorzitter A. A. L. Stegman tijdens de receptie die werd gehouden ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de hulp aan wezen en schipperskinderen. Als eerste aktiviteit voor de wijlcfestïvi- teiten in de Gorzen is de speelplaats van dé school aan de Zwarte» waalsestraat opgevro-' lijkt Een tiental kinderen heeft gistermiddag een muur beschilderd van de binnenplaats, die zal worden ge bruikt door peuter speelzaal De Ukke- puk. Voor dit verf feest had de Veveo-fabriek aan de Willemskade gratis een hoeveelheid verf beschikbaar gesteld. De twee meter hoge Deze zal worden ge houden van maandag 12 tot en met zaterdag 17 mei in het schoolge bouw aan de Zwarte- waalsestraat, schutting is hiermee Tijdens deze expositie nu volgesmeerd. zullen gesprekken met De tweede aktiviteit oude Gorzenaren wor- voor de jubileumtesü- den vastgelegd op een vitexten is een tentoon- video-recorder, stelling over de ge- Het toneelgezelschap schiedems van Zuid. Discus is uitgenodigd om op donderdag 22 mei op te treden in café De Brug aan de Rozenburgsestraati Bezoekers kunnen die avond meepraten over het werk van de bewo- nersvererugmg. Schiedam De harmonie van Wilton-Fijenoord bestaat 50 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal het bestuur van receptie honden, de vereniging op zaterdag 3 Deze vindt plaats in de kantine mei van drie tot half zes een van het hoofdkantoor Schiedam - Dertien Schiedamse brandwachten hebben onlangs met succes het rijksexamen brandwacht le klas afgelegd. De geslaagden zijn: W. F. J. Kete laar, J. C. van Lieshout, J. Boon, J. Lemmen, E, de Bra- bander, A. v.d. Berg, G. J. Kars, M. J. C. van Meurs, Th. H. G- Feldberg, A. Witberg, W. A. Janssen, A. v.d. Kruit en H. A. Martens. De opleiding van deze brandweermannen stond onder leiding van brandmeester F Schukken. Elf andere br~ weerlieden zijn geslaagd voor het EHBO-examen. Dit zijn: Chr. Bieze, C. Lemmen, P, Koo renneef, L. W. de Bruin, A. v.d. Kruit, H. J, Edelenbos, J- B. Mols, M. J. Klaren beek, M. J. van Tiel, H. Kool en A. J. Pol derman. Schiedam De plaatselijke afdeling van het Nederlands instituut voor volksontwikkeling en natuurvrienden werk heeft voor deze zomer een gevarieerd programma opgesteld. Zo wordt op zondag 27 april een excursie georganiseerd naar de Heemtuln in de Prinses Beatrixpolder. Op vijf mei is er een bus- en boottocht naar de Brabantse Biesbos,, 's Middags volgt een tocht langs de Betuwse Linge, Zondag 25 mei is er een ochtendwandeling rond de Kralïngse Plas en 15 juni een bustocht naar Amsterdam. Dan zal onder meer een bezoek worden gebracht aan het Van Gogh Museum. Verder wil men een rondvaart maken door de grachten. Zaterdag 23 augustus staat een molentocht naar Kinderdijk op het programma en zondag 7 september wil men met de NP/ON-leden naar de Vlaardingse Vbetlanden. Op 27 september tenslotte organiseert men een puzzel tocht door de Schiedamse binnenstad. Deze zal worden afgesloten met een rondleiding door de molen De Vrijheid. i Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus knjgen. Het Rolterdamsch Nieuwsblad met nationaal en internationaal nieuws. De Schiedamse Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van één Profiteer ervan' Ja. stuur mij gratis en vrijblijvend het RN plus Schiedamse Courant toe. naam adres woonplaats telefoon-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1