Nico van Welzenes: „Straalbezopen dat hier geen goede expositieruimte is" TOONKUNSTKOOR GEÏNSPIREERD in DIE JAF1RESZEITEN RIJNMOND Tekeningen van Brandersbuurt in Noordmolen mmmmmmmssmM Tr/-.mmiMa :T J# QSêmas ELPEE TOP 10 Single top 10 Jammer Graficus Toppers van de week DONDERDAG 24 APRIL 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 Schiedam Eind maart vend in de recreatiezaal van het Stadskantoor aan de Emmastraat een bijeenkomst plaats tas sen Schledamse beroeps- en amateurkunstenaars, wethouder (voor onder andere cultuur) Clara Visbeen en museumdi- recteur Hans Paalman. De laatste opende de discussie door een brief voor te lezen, die was ingezonden door de ver hinderde kunstschilder Nieo van Welzenes. In zijn schrijven stipte de kunstenaar allereerst het laat ontvangen van de convocatie aan: „Door- 9 Oe sfeer rond Van by dmo°ênerirpars sirenes: hang naar oude ontving op de dag vóór 9ezeltigheid.... de bijeenkomst zou plaatshebben, kon ik ge maakte afspraken niet meer verschuiven. Daar door kan ik nu niet aan wezig zijn. En dat vind ik verdomd jammer", zo las Han Paalman uit de brief voor. Om toch een aanzet te geven tof een zinnig gesprek in het Stads kantoor, schreef Nico van Wel zenes wat er volgens hem met het Prveniershuis zou moeten - gebeuren. Zijn wens om van dit aftakelende gebouw een cultu reel centrum te maken vond op de bijeenskomt vele aanhan gers. „Er gebeurt niets met dat gebouw en daardoor gaat het hard ach teruit", verklaarde de kunst schilder deze week nog, toen de SC hem opzocht in 2ijn gezelli ge woning aan de Korte Haven 32, waar hij ook zijn atelier heeft „Aan de voorkant vinden er nog wat vage kantooractivi teiten plaats, maar in het sterk verwaarloosde Achterhuis had al lang gerenoveerd moeten worden. Ik vind het proveniers huis een prachtgebouw en ik zou er best een atelier willen hebben. Bedrijfsruimte daar werkt inspirerend en dat zou vooral het geval zijn, als het groot creatief centrum, waar bovendien een goede expositie ruimte kan worden geschapen en waar ook een artotheek, een administratie met gegevens over kunstenaars en hun kunst, zou kunnen worden opgezet. „Al een jaar of drie streef ik naar een eigen ruimte in het Prove niershuis. Ik loop bij de ge meente de deur plat, maar bij de ambtenaren krijg ik nul op rekest Van wethouder Collé kreeg ik te horen dat ik op een wachtlijst kan worden geplaat st. Als nummer 27...." DOOR KOR KEGEL Om twee redenen moet, aldus Nico van Welzenes, het Prove niershuis een kunstzinnige be stemming krijgen. Ten eerste omdat voor veel kunstenaars eenatelier-Ln-huis verre van ideaal is („Als je thuis werkt is de afleiding te groot") en daar naast omdat er dan een ruimte is waar Schiedamse kunste naars kunnen exposeren. „Want het is toch straalbezopen, dat er in Schiedam geen particuliere expositieruimte bestaat die vol doet aan alle etsen'*, vindt de kunstschilder. gebouw eens een opknapbeurt De Noordmolen, waar hij onlangs kreeg, zodat ook andere kunste- een aantal aquarellen exposeer- naars de kans zouden krijgen om daar hun atelier te vesti gen". .ARTOTHEEK Volgens Van Welzenes zou dat op den duur kunnen leiden tot een de, biedt wel sinds enkele maanden aan artiesten de gele genheid om hun werken ten toon te stellen, maar dit restau- De kunstschilder betreurt maar naar de Korte Haven, om dat ik rrujn zoon Rik niet in die buurt wilde laten opgroeien", aldus Nico van Welzenes. BhOERSVEST 119 rant is in zo verre niet ideaal, dat veel mensen niet naar bin nen durven om de expositie te bezichtigen. Gewoon, omdat ve len in de veronderstelling zijn dat zij, om naar kunstwerken te mogen kijken in de molen, er dan direct moeten dineren of er minstens een consumptie moeten nuttigen. Op 23 mei wordt trouwens weer een tentoonstelling van Nico van Welzenes geopend in molen De Noord. Geexposeerd wor den dan tekeningen van de Brandersbuurt, die de kunste naar op het ogenblik aan de lopende band maakt. STADSGEZICHTEN Nico van Welzenes heeft in zijn carrière (hij is nu 38 jaar) al het trouwens, dat mèt dip talrijke feesten het groepswerk van de kunstenaars vrijwel is verdwe nen in de loop der jaren. „Vroeger was het kunstenaar sleven in Schiedam veel leven diger, nu sudderen we gewoon tussen V laar dingen en Rotter dam door. In Vlaardïngen is er weer wat leven in de brouwe rij, nu de kunstenaars daar on der aanvoering van Remy Pop- pe blinde muren schilderen". Hij vervolgt:.Daarom vind ik het zo leuk dat er in het kader van Schiedam-700 weer eens door een aantal kunstenaars collec tief wordt gewerkt aan een pro ject. En daarom vind ik het ook zo fijn, dat Harr Wiegman op het ogenblik veel succes oogst met zijn Proosje". onnoemelijk veel stadsgezich- /""XYFF ten op tekenpapier en op linnen fVEÜEENS GEZETEN bar bodega tjangehdven eschiedaro tel 010-262200^, AFSPRAAK WE) Natuurlijk in da AMSTELBRON KOEMARKT SCHIEDAM werven, raffinaderijen enzo voorts. Hij zorgde er wel voor dat de sfeer van bijvoorbeeld een oude straat nooit zou wor den verpest door moderne toe standen: typerend is een in zijn huiskamer aan de muur han gend waterverfschilderij van de Lange Haven, waarop de talrij ke auto's zijn verdwenen. De plaatsen waar zich wagens be vonden zijn op het doek wit gelaten. Dat sfeergevoel, die hang naar alles wat oud is, was voor zijn creatieve verrichtingen al be- of zeven, acht geleden overi gens één van de kunstenaars, die voortdurend actief was om aardige stunts op touw te zet ten. Samen met Herman Seij en Hein de Koster organiseerde hij i_. kunstmarkten ondermeer in binnenkort weer. de Korenbeurs en met de tekenaar Dick Bos versierde hij eens het Julianapark met vis netten, kunstvoorwerpen en fluorescerend oranje en blauw licht Tussendoor leverde hij bijdragen aan sexbladen en science fictionblaadjes, uitgege ven door de ter ziele uitgeverij De Dam. Eén van de vele stadsgezichten van de'kunstenaar; in de Noordmolen exposeert hij Iangrijk, toen hij met echtgeno te Annelies nog in de Roosbeek Wat zijn toekomstplannen Probeer 't eens in Nieuwlandplein 12 Tel. 706066. RESTAURANT BARBECUE INN VOOR DE SNELLE TREK Ook om mee te nemen. TEL 264191 DAM 22 SCHIEDAM Café-Restauranl „EUROPOORT" 0 Gerenommeerde keuken Zalen voor recepties "of diners 0 Prachtig uitzicht op de rivier 0 Ruime parkeergelegenheid 0 Iedere donderdagavond Scandinavische Tafel Telefoon 010-264625 Maasboulevard 7 Schiedam woonde en werkte. „Het was een prachtige tijd: veel kunste naars woonden er op een kluit je en er werd wat gefeest! Later verviel de buurt echter. Iede reen dumpte er zijn afval, a-so cialen namen hun intrek in ou de huisjes. We verhuisden toen be treft, Nico van Welzenes fietst nog steeds graag door de stad, op zoek naar leuke plekjes die hij' met zijn potlood of penseel kan vereeuwigen. En daarnaast overweegt hij om van bekende Schiedammers karikat uurtjes te gaan vervaardigen. Het was van het- Schie damse Toonkunstkoor en zijn dirig-ent Aad van der Hoeven een goede gedachte om Haydn's Jahreszeiten weer eens' tot klinken te brengen. Dat het koor met deze keuze de smaak van het publick goed getaxeerd heeft bleek wel uit de grote opkomst bij de uitvoering, die dinsdag avond in de met kaarsen verlichte Grote Kerk plaats vond. Hoezeer men verbreding en ver nieuwing van het repertoire toejuicht - en hoezeer ook Haydn waarschijnlijk vreemd zou opkijken wanneer hij wist dat men in 1975 nog doodern stig naar zijn Jahreszeiten zit te jeugd van deze muziek, de soms geniale inventie en de boeiende instrumentale effecten. Aan de instudering en uitvoering van het werk, dat naast veel m uzikaie hoogtepunten ook zwakke momenten kent die en daarbij was de medewerking van het Gewestelijk Orkest be paald niet gering en ontstonden er vele mogelijkheden voor een gave, kleurige weergeving, waarin Haydns esprit voortdu rend bespeurbaar was. door de verve en de kracht van Steunpilaren in deze gezagheb- de uitvoering moeten worden gered, dient vanzelfsprekend veel zorg worden besteed. Daaraan heeft het bij Toon kunst Schiedam niet ontbroken. In de realisering van de koorpar tijen toonden de leden grote zekerheid, ook in polyfone ge deelten. De stemverhoudingen waren zodanig dat ook de man nenpartijen voldoende-tot hun bende reproductie waren ook de drie solisten. Maja Scher merhom zong de sopraanpartij beweeglijk in stem en opvat ting. De tenor Michie! ten Hou- te de Lange kwam met zijn buigzame, heldere stem tot een sterk lyrisch getinte vertolking van zijn partij, de bas Henk Smit boeide door expressiviteit en fraaie toon. „Als je thuis werkt is de afleiding te groot", aldus kunstschilder Nico van Welzenes, Aad van der Hoeven daarenbo ven nog bij uitstek de kunst verstaat zijn koor tot ware zan- glust te inspireren, waren sail lante koormomenten groot in aantal. luisteren - bij iedere uitvoering Ook de vele fraaie instrumentale van dit werk wordt men toch details kregen Van der Hoevens weer getroffen door de eeuwige volle en deskundige aandacht recht konden komen." Omdat Tiïn ,van, El* tekende voor de in de kerk vrijwel onhoorbare cla- vecimbelpartij. Jammer dat tij dens het tweede deel de horeca- mensen te hoorbaar in de weer waren om in het onmisbare kopje koffie tijdens de pauze te kunnen voorzien. Chris van Raay 1. (5) Never can say goodbye Gloria Gaynor 2. (8) Blue jays Justin Hayward and John Lodge 3. (1) The best years of our lifes Cockney. Rebel 4. (9) Live Lou Reed 5. (3) Sailor Sailor 6. (10) On the level Status Quo 7. (6) Young Americans David Bowie 8. (-) Hair of the dog Nazareth 9. (-) Teach In-festival Teach In 10. (-) Right or wrong Stealers's Wheel 1. (1) Una paloma blanca George Baker Selec tion 2. (2) Reach out, I'll be there Gloria Gaynor 3. (8) Make me smile Steve Harley and Coc kney Rebel 4. (5) Fox on the run Sweet 5. (-) Love is all Roger Glover and Guests 6. (7) You talk too much Spooky and Sue 7. <6) Foxy foxtrot - Nico Haak en de Paniek zaaiers 8. (-) I do, I do, I do Abba 9- (3) Hey-mal-yo Orchestra Johny Rodriques 10. (-) Keetje Tippel Zangeres zonder Naam MONIQUE VAN DER VEN MonopoJe, eens een trotse bio scoop op de hoek van de Hoogstraat en de Appel markt, heeft weer een nieu we bewoner. Nadat dancing De Appel het had opgegeven om het Schiedamse uitgaan sleven te stimuleren en te inspireren, is er een andere tent gekomen. La Romanti ca. Eigenaars Hans, Theo en anderen besloten het groots aan te pakken. Menigeen kreeg een uitnodiging in de bus, en wie naast rode har- ten ook een geel papiertje in de vorm van een hart ont ving, mocht ook op de recep tie komen. Zo ook deze krant. Met het gele kaartje in de hand togen wij naar Romantica om polshoogte te nemen. We kwamen niet ver der dan de portier. Ondanks dat er vele genodigden, gear riveerd met sportwagens, li mousines en andere Ameri kaanse sleeen zich naar bin nen wisten te werken, bleef de deur voor ons gesloten. La Romantica heeft dus kennelijk voor een bepaald gedeelte van het publiek ge kozen. Jammer, toch geen dancing erbij in Schiedam. We houden ons dus maar bij de al lang bestaande söcte- teiten en dancings. Hoewei we enigszins beduusd in ons Lelijk Eendje stapten. De speciale top tien van deze week is vervaardigd door graficus John Hesselberth. Het is een ranglijst geworden met sterk uiteenlopende composities. JOHN HESSELBERTH 1. Johnny is the hoy for me Les Paul and Mary Ford 2. Blowin' in the wind Bob Dylan 3. C'era una volta il west Ennio Moricone 4. Mister Edet (Mr. Sandman) t.v. reclame-tune 5. En dan gaan we naar de speeltuin Hélène van Kapelle 6. The times they are a-changing Bob Dylan 7. That's the way God planned it Billy Preston 8. Pain in my heart Otis Redding 9. Strawberry fields forever Beatles 10. Switched on Bach Walter Carlos

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3