Brakkendag In Margrietïial „Handelaren en broodfokkers hoeven niet b§| mij aan te kloppen" laatste dag van Schiedams eeuwfeest ESP# Sloom Mevrouw Labruyères Nederlandse Brakken club: Jagershuls Eigenwijs Van Basset tot Bloedhond ZATERDAG 26 APRIL 1975 SCHIEDAMSCRE v-Oünrt.J. door Martin de Bruin foto's'; Fré Leenart Zevenhonderd jaar Schiedam zal op kynologisch gebied uitge breid worden gevierd op zater dag 31 mei in de sporthal Mar griet. De jaarlijkse clnbmatch/- Brakkendag zal dan worden ge houden. Er worden 325 honden van de verschillende rassen verwacht. Er zullen verder on geveer 30 honden uitkomen in de „Kampioensklasse", d.w.z. voor honden die één of meer kampioenschappen hebben be- haald. In de „puppykiasse" (6—9 maanden) worden 40 in schrijvingen verwacht Er kan ook worden ingeschreven in de „Fokkerskoppeiklas" (twee hon den van hetzelfde ras en voort- gebracht door de fokker) en in de „Fokkersgroepsklas" (mini maal drie honden en eveneens voortgebracht door de fokker). Het programma ziet er als volgt uit: 9.00—10.00 uur: binnenkomst van de hon den met hun begeleiders. 10.00—13.00 uur: aanvang van de keurin gen van de honden. De keuringen vinden plaats in een zestal ringen en worden door erkende keurmeesters verricht Hij kiest de beste (mooiste) teef en/of reu. Ook in de puppykiasse. 13.30 uur aanwijzing van de beste (moois te) hond van de hele clubmatch, in alle categorieën. De middagkeuringen zullen in één grote ring de zogenaamde erenng worden gehouden. Tussendoor zal er een demonstratie „Ge drag en Gehoorzaamheid" plaats vinden door twee groepen: de Kynologenclub Rotterdam en de Kynologen Vereniging Rijnland. Hier zullen weinig of geen Brakken komen omdat dit hun als drijf honden niet ligt Herdershonden, waak- en verdedigingshonden, staande jacht honden, terriërs en dergelijke 2ullen hun kunnen tonen. Een catalogus van het hele gebeuren zal Ln de zaal verkrijgbaar zijn. De zaal wordt aan de Brakkenclub gratis ter heschikking gesteld door het comité 700 jaar Schiedam. De entree is 3,50. huil uit dat tot ver in de omge ving hoorbaar is. De Schwei- zer, de Luzerner, de Bemer, de Jura (vroeger Bruno) en de ruwharige lopende hond heb ben met uitzondering van de kleur en de beharing dezelfde uniforme raskenmerken. Voornamelijk bestemd voor de jacht op hazen is de Petit Chïen bleu de Gascogne. De gegevens komen onder meer van een uitgave van de Nederlandse Brakkenclub, ui teraard getiteld „Brakken". Verder van dierenkenner Ul- rich Klever („Thieme's hon denboek"). Het adres van de Brakkenclub: (secretariaat) Geversstraat 54, Oegstgeest (telefoon 01710—50236). met de bekende RN-strip Fred Basset. Een rashond is erg duur. Zo ook de Brak. Té duur vindt de secretaresse van de club, maar wil daarmee niet zeggen dat iedereen dat vindt. „Het is mijn persoonlijke mening. Al naar gelang de hond betaalt men vier- tot zevenhonderd gulden. De meeste bloedhon den zijn nog duurder. Het kan best goedkoper vind ik". Zij kan het trouwens weten. Me vrouw Labruyère regelt name lijk de verkoop voor heel Ne derland. Alle nesten van jonge brakken worden bij haar se cretariaat aangegeven. „In principe kan iedereen bij mij terecht voor de verkoop van een Brak, mits zij fokadvies hebben gehad. Handelaren en broodfokkers hoeven niet bij mij aan te kloppen." Dat aankloppen is eens op harde wijze gebeurd vertelt de Brakkenliefhebster. „Er is wel eens gedreigd de ruiten bij mij in te gooien. Eene Lansbergen uit Schipluiden." Ruzie omdat men kritiek had op de manier waarop deze heer honden fok te. „Hij fokte bi] wijze van spreken aan de ene kant van zijn kennel honden voor de verkoop en aan de andere kant voor de vivisectie. Hij zou een knokploeg sturen. Althans daar dreigde hij mee. Het is er met van gekomen. We heb ben het gewoon uitgepraat." Acht jaar zit mevrouw La bruyère al m het „vak." Hoe is 't gekomen? „We wilden destijds een hond kopen. We zagen een Steenbrak, een aaardige hond. Zo leuk, dat we besloten er nog één bij te nemen. Terug bij de fokker merkte deze op dat onze Streenbrak best naar een ten toonstelling gestuurd kan wor den. Ze werd meteen kampioe ne", vertelt zij trots. „Toen ben ik er mee gaan fokken". En wijst daarmee alweer - glunde rend - naar de beide Steen brakken, moeder en dochter, Xita en Aike. „Eén derde heb ik moeten laten afmaken. Het ging met meer. Erg jammer." kenhuis weliswaar, maar de meeste tijd ligt het er verlaten bij. Uitstekende gelegenheid voor de honden om via een hekje achter het huis dit do- mein binnen te dringen. Overi- gens op legale wijze, want de famlie heeft hier toestemming voor. Met de beide Brakken dient zich daar ook de Golden Retriever terugzoeker) Jildiz van 't Hof van Diana aan. De derde hond van huize La bruyère. „De naam Jildiz heb ben we zelf gegeven. Het bete kent ster in het Turks." Voortdurend wordt zij ge stoord door het gerinkel van de telefoon. Tientallen mensen vragen dagelijks aan haar iets over de Brakkenclub. Zo staat zij ook in contact met de Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren. Als er in één van de dierentehuizen een Brak terecht komt wordt er een telefoontje naar Oegst geest gepleegd. „Jammer dat er veel te veel honden zijn. Ik dacht dat we het fokken nu moeten proberen tegen te gaan. Er komen er steeds meer. Neem de Bassethound. Er zitten er al diverse In één van de asieis- Droevig." Het „circusverbod" in Schie dam. Dieren niet laten optre den tegen de wil van de na tuur. „Dat wist ik met. Nu, ik ben het er persoonlijk wel mee eens. Neem het televisie-optre den van die hond m het pro gramma van M-es Bouman. De hond moest blaffen. Hij deed het niet. Een Basset hound stoort zich niet aan die commando's." Mevrouw La bruyère: „Jildiz heeft een ja gersdiploma. Als je die oplei ding daarvoor ziet. Sommige honden werden met touwen door het water getrokken om ze iets te leren. Nee, dat hoeft voor mij niet. Ze moeten het uit zichzelf leren en doen." „Er zit een Schiedamse in het feestcomité, mevrouw Mool- huyzen, die ook lid is van de Brakkenclub. Men vond in eerste instantie al dat er tij dens de feestelijkheden iets op kynologisch gebied gedaan zou moeten worden. Boven dien hebben we wij veel leden in deze omgeving zodat het al snel rond was." Half twaalf. Gravin Aike van Ren je (de laatste namen zijn altijd van de kennels waar ze vandaan komen) kijkt ver moeid op van haar beste slaapplaats. Pas geteisterd door een hartaanval (jawel, de dochter, niet moeder Xita) lijkt ze nog een beetje sloom. Het doet haar niets als er iets tegen haar wordt gezegd. Be halve als haar naam wordt genoemd. Dan schiet ze voor uit. Tijd om te wandelen in het bos. Anderhalf uur per dag. Ook met haar „sporthart" zoals haar eigenaresse het noemt. Hartaanval of geen hartaanval, ze wordt heel ge woon behandeld. Elke dag weer. Onder het mom, „Je moet er geen patlènt van ma ken." De achter deur zwaait open. Het regent nog niet, hoe wel zware zwarte wolken over drijven. Aike en Xita op de voet gevolgd door Jildiz ren nen het groen in. Alleen het trompetgeschal ontbreekt, r Oegstgeest Gravin Xita van Heytze kijkt onbewogen door het la ge raam naar buiten. Haar donkerbruine ogen turen naar de weg. Af en toe dreunt een auto voorbij, maar het smal le en schijnbaar langge rekt hoofdje beweegt niet. Haar fraai gevorm de lichaam, sterk maar toch licht gebouwd is een opvallende verschij ning. Alleen de kleur is wat bleekjes aan het worden. Ze is dan ook al acht jaar: de Duitse Brak kampioen gravin Xita van Heytze. 2e verblijft al jaren - om pre cies te zijn zes - bij de famlie Labruyère in het Zuidholland se stadje Oegstgeest Daar zit het „zenuwcentrum" van de Koninklijk goedgekeurde Ne derlandse Brakkenclub. Voor zitter is de heer L. Labruyère, zijn vrouw is secretaresse. In een villa-achtige woning aan de Geversstraat met daarach ter een prachtig mini-bos le ven'twee van Neerlanders be kendste Steenbrakken - de -al eerder genoemde Gravin Xita en verder haar dochter Kam pioene Gravin Aike van Ren je - in een prachtige omgeving. De reden voor het bezoek aan het Brakkenwereldje is, dat de Nederlandse Brakkenclub op zaterdag 31 mei naar Schie dam komt In de sporthal Mar griet wordt op deze laatste feestdag van het 700-jarig be staan van de stad een club- match-brakkendag gehouden. Onder auspiciën van de Raad van Beheer op kynologisch ge bied in Nederland zullen vele Brakken worden gekeurd. „Binnen een week hebben we al tweehonderd inschrijvingen voor deze dag gehad", aldus mevrouw Labruyère. „Het zijn wel allemaal leden van onze club. Maar dat-hoeft niet per sé. Het is trouwens één van de weinige keren dat we'naar het Westen van het land komen, We zijn* een nationale club, zodat we meestal in het mid den van Nederland een derge lijke manifestatie houden. Het is wel zo leuk voor onze leden, in totaal ongeveer 2300, in Rot terdam, Schiedam en omge ving." De eerste match van de club, opgericht in 1954, werd gehou den in het Jagershuis in Zeist Sindsdien wordt dit evene ment jaarlijks gehouden. „We krijgen altijd honderden in schrijvingen. Niet zo gek, want de Brakkenclub is destijds op gericht door een aantal lief hebbers van dit ras. De inte resse ging vroeger veel uit naar de Steenbrak. Tegen woordig is er meer belangstel ling voor de Bassethound en de Basset Artésien Normand", aldus mevrouw Labruyère, Het voorkomen van de hond kan men trouwens vergelijken Twee Steenbrakken: Xita (links) en Aike. Mevrouw Labruyere. - Brakken zijn eigen wijs. Jildiz laat zich gewillig „strelen" dooreen kampioene Mevrouw Labruyère met haar Brakken en Golden Retriever Twee kampioenen stil turend door het raam. Links Gravin Aike van Renje, rechts Gravin Xita van Heytze Ze zijn ontzettend ongehoor zaam en eigenwijs, bekent ze. „Brakken krijgen nooit com mando's, Dus thuis luisteren ze ook niet. Ik heb eens ander half uur lang achter ze aange hold. Waren achter een paar hazen aangegaan. Maar ja, met de riem is het ook bijna geen doen." vertelt ze in het bosje achter het huis. Het do- mem van het psychiatrisch zie- Door berg en dal door bos en veld volgt de Brak met behulp 1 van de neus luid blaffend het b spoor van het wild. Al in de d middeleeuwen had de Brak een uitstekende reputatie als 3 meutehond. Het wild opspo- ren, zodat de minder snelle soortgenoten het in het nauw gedreven wild konden grijpen B en vasthouden voor de jager. b Dejachtterreinen zijn echter o kleiner geworden of de jacht is verboden. Het privilege van a de adel is sinds de Franse revolutie geslonken. Alleen Engeland heeft nog een zekere J reputatie wat betreft de jacht B De Brakken zijn ook daar in Bi dienst als meutehonden, de zo- genaamde lopende honden. B De bekendste van het ras is B wel de Basset Populaire zowel o als tentoonstellings- als gezins- 2 hond. Hij is in 1066 uit Fran- jg rijk naar Engeland geïmpor- a teerd. Het is een zwaar ge il bouwde hond, laag op de po- Ij ten. Heeft veel beweging no- 13 dig. Komt voor in vier ver- fi schillende rassen. De Beagle is een vrolijke 3 jachthond. Jaagt met de neus voornamelijk op haas. Een ste il vige hond, afkomstig uit Enge- 3 land, maar vooral in Amerika B erg populair. Men gebruikt D hem daar om in kleine driften U te jagen op hazen en konijnen, 3 Het kleinere Amerikaanse slag, de pocket Beagle is ook in Groot-Brittaimië „gezien", 3 De Bloedhond volgt het zweet- b spoor (bloedspoor) van het H wild. Werd (en wordt) gebruikt bij opsporen van misdadigers. B Hij is zeer sterk en hoe gek het ook klinkt enigszins verle- gen. Bijzonder aanhankelijk 3 voor zijn baas. Is de grootste B van het Brakkenras. Heeft ui- teraard zeer veel beweging no- 5 dig en vraagt veel zorg en Bpersoonlijke aandacht. Een middelgrote hond is de Schweizer Laufhund, oftewel Zwitserse Bralt. Zeer fijne neus, houdt het spoor met gro- 0 te zekerheid. Zelfs in ontoe- Jjj gankelijk en rotsachtig terrein. B De zwaarste en meest forse Zwitserse Brak is de Jura Brak van het type St. Hubert 1 Heeft zeer lange oren en stoot t bij het terugvinden van het spoor een diep, langgerekt ge-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3