COURANT Duizenden bezoekers bij 'Schiedam maak t 'tw Historische Jaar WEER MINDER SCHIEDAMMERS Speciaal 'onderwijs9 tijdensdefeestweek Aanvragen hinderwet Koninginnefeest voor kinderen op Doeleplein Fietser bij val gewond Gemeen teraad behandelt vanavond vrije dag ambtenaren Jeugdhaven Nieuwland Tuberova naar oost en centrum Auto aan Broersveld opengebroken PvdA en CPN vieren 1 mei Brandweer sloot deuren tijdens optreden Teach-in Heks of weerwolf Ondanks geboorte-overschot Nieuw bestuur in Bijdorp ƒ3 Heipaal moet naar andere ruimte zoeken Jdaandag 28 april 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 6 pagina's 100ste jaargang no. 25305 Broersvest 3 - telefoon administratie 2680S1 - redactie 262566 - idachtendienst 144)44 SCHIEDAM EN KETHEL !n en rond de beurs zijn (uiteraard) ook diverse "eettentjes", zoals bijvoorbeeld een oud-hollandse poffertjeskraam. - Schiedam De Partij van de Arbeid wil dat de gemeente-, ambtenaren op don derdag 1 mei een ex tra vrije dag krijgen, om de Dag van de Arbeid óp waardige* wijze te kunnen vie ren, Vanavond wordt dit initiatief voorstel van de frak- tie in de gemeente raad op het stads kantoor behandeld. De PvdA vindt dat de ge meente het goede voor beeld moet geven. Een soortgelijk verzoek heeft het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam - Rijnmond reeds eerder aan alle Rijnmondgemeentebe sturen gedaan. Tijdens een extra vergade ring zal het college van burgemeester en wethou ders vanmiddag een defini tief 'standpunt innemen omtrent de eerste mei. Schiedam De stichting Jeugd- haven Nieuwland houdt op 30 april Koninginnedag een oranjebal in het gebouw aan de Albardastraat 69. De Schie- damse disc-jockey Jimmy West zal dan zijn show „Pop Top 2000" brengen. Aksiekomitee De Laan, met in levende lijve "Sloopje van Schiedam", wil dat de echte oude Schiedamse pandjes behouden blijven, in plaats van de nagemaakte oude huisjes van spaanplaat die op de beurs staan. Schiedam Meer dan 7.000 leerlingen van lagere scholen zullen in de komende weken letterlijk met de neus op het 700-jarige bestaan van Schiedam worden gedrukt. Tijdens de feestweek zullen zij geen vrije dagen krijgen, maar wel is het onderwij zend personeel geadviseerd in klasse- of in school verband aandacht te besteden aan het zevende eeuwfeest. Er kan dan gewerkt worden vol gens een zogenaamd alternatief lesrooster. Dit extra rooster is samengesteld door een werk groep waarin enkele onderwij zers,- onderwijzeressen, mede werkers van de. educatieve dienst van het museum, van het gemeentearchief en van de ge meentelijke drukkerij intensief hebben samengewerkt, Het alternatieve lesrooster bevat suggesties en lesuitwerkingen voor de klassen 1 tot en met 6. £>aarbij is voor oudere leerlin gen meer de nadruk gelegd op de geschiedenis zelf. Voor de jongeren zijn er mogelijkheden om leuke dingen te maken. Ver der is er materiaal dat kan worden gebruikt bij het maken van een historische wandeling door de stad. In groepsverband kan eventueel een bezoek wor den gebracht aan de molen De Vrijheid of aan de speciale ten toonstelling inlhet museum in de Hoogstraat In het speciale onderwijspakket zitten ook nog suggesties voor: activiteiten, zoals oude spelle tjes op de schoolplaats, massale verkleedpartijen en dergelijke. Schiedam Twee Rotter damse bedrijven hebben een hinderwetvergun ning aangevraagd bij Rijnmond, wegens uit breiding Van hun be drijf. Omdat de bedrij ven op de grens van Schiedam liggen, kun nen ook inwoners hier van protesteren bij het openbaar lichaam. Het autobedrijf Hoogenboom wil aan de Van Deventerstraat een vergunning voor de inrichting van 119 elektromotoren en tien opslagtanks, grotendeels onder gronds. Het bedrijf Sintmaar- tendijk aan de Gustoweg quicks ervicebedrijf en autoher- stelinrichting wil een vergun ning voor 33 elektromotoren en negen opslagtanks, waarvan drie bovengronds. Bezwaren kunnen of schriftelijk of mondeling worden geuit bij Rijnmond (Vasteland, Rotter dam). Er is een openbare zitting op 12 mei om 10.00 uur. Schiedam Het Tuberova-on- derzoek zal op dinsdag 2 mei worden begonnen in de wijken oost en centrum. Daartoe zal in één van de lokalen van de Prinses Beatrixschool aan de Buys Ballotstraat een onder zoekruimte worden ingericht. Men kan daar van twee uur af terecht. Als deze wijken zijn „doorge licht" kan het gehele onderzoek worden afgesloten - Op dit moment worden de bewo ners van Zuid nog gecontro leerd. Tot dinsdag 29 april om 17 uur kan men nog terecht in de zaal van de Bethelkerk aan de Nieuwe Maasstraat Schiedam Een radiocassettere corder, twee boxen en tien cas settebandjes met een totale waarde van 750 gulden zijn dit weekeinde uit een auto gestolen die aan het Broersveld stond geparkeerd. Eén van de portierramen werd opengebroken. De gedupeerde eigenaar, de 32-jarige K. S. uit Bodegraven, heeft op het poli tiebureau aangifte gedaan. Schiedam Ter gelegen heid van 1 mei zal de plaatselijke afdeling van de PvdA een bijeen komst houden in ge bouw Irene. Deze dis cussie-avond begint om S uur. Thema zal zijn „Een dag uit het leven van een wethouder". Daartoe zullen alle socialisti sche wethouders worden uitge nodigd om iets meer te vertel len over hun werk. De Schiedamse CPN organiseert in samenwerking met de Vlaar- dingse afdeling van deze partij, een bijeenkomst in zaal Trian gel in de Vlaardingse Franse- straat Onder ander zal hier de heer C. IJmkers, lid van het CFN-hoofdbe5tuur, spreken, - Schiedam Reeds 6300 Schiedammers zijn dit weekeinde de "stad spoort" bij de sporthal Margriet gepasseerd om een blik te werpen op de beurs "Schiedam maakt 't", de eerste aktiviteit in het kader van het eeuw feest Zaterdag avond tijdens het optre den van de formatie Teach-in, was het bezoe kersaantal zo groot (on geveer 2000) dat op last van de brandweer de toegangsdeuren een half uur lang werden geslo ten. Mannetje aan mannetje schuifel den de bezoekers door de prop volle straatjes van de oud-hol lands ingerichte handels- en be- drijfsmanifestatie. Deze eerste "golf' van bezoekers overtrof de verwachtingen van de orga nisatoren, die bij de opening twee tegenslagen hadden te in casseren. Allereerst de melding dat secreta ris J. Ooijkaas op de vooravond 8 was overleden. Bij de openings- plechtigheid werd hierovor een minuut stilte in acht genomen. Voorts"belette 3e~vrij sterke "wind de geplande demonstratie van een paar parachutisten. De Onder grote belangstelling werd zaterdag de beurs in de sporthal Margriet geopend. Ir. B. Wilton ramde hiervoor in schuimrubberen sleutel die de para's na de sprong naar de sporthal zouden brengen liet men nu op eigen kracht uit een sportvliegtuigje naar beneden dwarrelen. Met öezë sleutel ramde ir. B. Wil ton als voorzitter van de Kamer van Koophandel in een oude Mercedes de middeleeuwse stadspoort open. Hierna kon een groot aantal genodigden de beurs bekijken, voordat de deu ren ƒ2,50 voor een ieder opengingen. Dit alles terwijl buiten de sport hal het aktiekomité De Laan de aandacht trok met een levende uitvoering van "Sloopje van Schiedam". Op spandoeken pleitte het komité voor het be houd van oude panden in de binnenstad. Gewapend met deze wijsheid be keken de vele bezoekers de 67 nagemaakte oud-hollandse hut zen op de beurs. Alle groen en blauw geverfde klok-, trap - en halsgeveltjes zijn ontworpen door glazenier Henderikx, die hiervoor wekenlang in touw is geweest Bij de zeventig stands is onder meer ook de gemeente verte genwoordigd, onder het motto kommunikatie. Als symbool hiervan hangt er op de beurs een roestige ketting met een oranje geverfde keten. Tevens worden tot en met zondag 4 mei aan de hand van plakborden en een video-recorder de aktivi- teiten getoond van alle Schie damse bewonersverenigingen. een oude wagen de "stadspoort" open. Schiedam Vanwege verkeerstechnische rede nen mag het koninginnefeest in de Van Ma- ramstraat toch niet doorgaan. Op woensdag 30 april ral het feest nu worden gehouden op het Doeleplein voor het ontmoetingscentrum Sint Joris Doele. Het programma gaat 's mor gens om tien uur van start. Twee uur lang kunnen kin deren in de leeftijd van 4 tot 9 jaar dan meedoen aan volksspelen, straattekenen en naar een poppekast kij ken. Een aantal buurtbewoonsters zullen de kinderen om half tien naar het Doeleplein brengen. Jongeren van 10 tot 15 jaar komen 's middags van twee tot vier uur aan bod. Voor het songfestival dat 's avonds om negen uur van start gaat, wordt er om zeven uur nog een volksbal gehouden. Schiedam Op de historische jaarmarkt die de Huis te Oiiviersgroep op 5 mei houdt nabij de ruïne zal ook een plaats worden ingeruimd voor een zoge naamde "heksenwaag". Elke bezoeker zal zich dan op eerlijke wijze kunnen laten wegen en kan dan als herinnering een fraai certificaat met zijn ge wicht ontvangen. Schiedam Ondanks het feit dat er in de maand maart van dit jaar 85 babies werden aangemeld en er slechts 55 inwoners van Schiedam overleden, is toch het totale aantal inwoners met 63 teruggelopen, Deze daling bracht het aantal Schiedammers terug tot 78.601. De grootste oorzaak van deze daling is het vertrek van 344 Schiedam mers naar elders. Gelukkig kwamen er wel 251 nieuwe inwoners zich anmelden. Schiedam Bij een val van zijn fiets heeft de U-jarige P. S. uit Schie dam op de Churchillweg het stuur in zijn lies ge kregen. Voor de lichte verwonidingen die de jongen hierbij opliep, bracht de ziekenwagen van de GG en GD hem naar het Gemeente Ziekenhuis, Vandaar kon hij na een korte medische behande ling naar huis terugkeren. Op de Dam werd dit weekeinde de 17-jarige Rotterdamse K. V. gewond. Na een botsing met de 31-jarige automobilist G. C. A. uit Schiedam had de vrouw pijn aan haar reehterenkel. De botsing was ontstaan door het onvoorzichtig wegrijden van de autobestuurder. Ook zij kon na behandeling van haar verwon dingen in het Gemeente Zieken huis naar huis terugkeren. Schiedam De wijkvereniging .Bijdorp" heeft een nieuw be stuur. Tijdens een onlangs ge houden vergadering werd het volgende bestuur gekozen: E. Blaauw (le voorzitter), M. C. Prein (2e voorzitter), mevr. W. Stolk (secretaresse), J. Schaap (algemeen penningmeester), mevr. B. Jongeneel (2e penning meesteres), W. Esbach en W. van Zijl (beiden bestuurslid). Het secretariaat van de wijk vereniging is thans gevestigd op het adres Schietbaanstraat 8, tel. 710815. De Waag kreeg zijn naam toen tussen 1500 en 1700 in Europa het geloof in heksen (vrouwen) en weerwolven (mannen) vrij groot was. Iedereen geloofde hierin en in deze twee eeuwen werden minstens 300.000 hek sen verbrand. De laatste keer dat dat in Neder land gebeurde was in 1595. Grietje WiUems van Amersfoort werd toen verbrand, omdat zij haar man Jacob Claesz en haar dochter Adriana tot toverij had gebracht Verder zou ze met een appel de kinderen van schoenlapper Euert hebben be hekst Tenslotte, zo luidde de aanklacht, zou Grietje katten hebben veranderd en met de duivel hebben, gedanst In de middeleeuwen geloofden zelfs rechters in heksen. Als iemand verdacht werd» dan moest zij worden gewogen. Dat deed de schout in het "waag- huisje". Heel slim werd dan een pennetje door de wijzer gescho ven zodat de waag vaststond en de rechters met eigen ogen kon den zien dat de verdachte vrouw - net als een heks' - "niets" woog. Alleen in Oude water, waar men niet in heksen geloofde, werd eerlijk gewogen. Dat za! ook op 5 mei gebeuren. Vlaardingen De gebruikers van het Holiër wijkcentrum De Heipaal aan de Reigerlaan ma ken zich ongerust over de toe komst: het wijkcentrum mag nog hooguit vijf jaar gebruik maken van de (gehuurde) ruim te. Ja. ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheet vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Fotterdamsch Nieuwsblad met nationaal en internationaal nieuws. De Schiedamse Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van één. Profiteer ervan! Ja. stuur mij gratis en vrijblijvend het RN plus Schiedamse Courant toe. naam; adres: woonplaats:., telefoon: V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1