Streven naar dansen in Schiedam. Grote ruimte nodigt Amy Gale uit - e gaan bewegen Het filmprogramma van Henk Berg: lichtpunt in de duisternis ''Je moet fanatisch zijn om je door die eerste lessen heen te slaan99 sSms&m Elpee Top 10 Single Top 10 Laatste Toppers van de week VRIJDAG 2 MEI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam "Dansers leven vaak in lege, kale ka mers." Met nog een heel licht New Yorks accent zegt danseres Amy Gale (27) dit in haar wèl gezellig ingerichte woninkje in het Proveniershuis'22, waar zij al bijna een jaar woont met Albert Verkade, gerenommeerd Schiedams graficus. te gaan bewegen," vindt Amy, "Dansers hebben dan alle vrij heid om zich te uiten" En tot in het privé-leven wordt dat vaak doorgevoerd. Wat leidt tot het leven in matig gemeubi leerde woningen. DE LANTAREN Waar die ruimte wel ideaal is, ook al omdat het podium aan drie kanten door de publieke tribu nes wordt omringd (in tegen stelling tot de Amsterdamse Stadssschouwburg; volgens Amij is dat net een kijkdoos: een langwerpige vertrek met achterin het podium), is het Rotterdams theater De Lanta ren, gevestigd naast galerie 't Venster aan de Gouvemestraat. Afgelopen donderdagavond trad een aantal dansers en choreo grafen uit verschillende delen van het land (uit Rotterdam, Den Haag, Groningen en Am sterdam) daar voor het voet licht. Onder hen bevonden zich Amij Gale en ook de Amster damse Schiedammer Arnold de Groot Het was een evenement dat voor de vierde maal werd georgani seerd door de Rotterdamse Kunststichting. Het was ook nu weer de bedoeling dat op één avond zoveel mogelijk dansen en stijlen waren te zien. De Lantaren zat dan ook stampvol en de waardering van het-pu- bliek was groot Die uitspraak komt voort uit haar uitleg, waarom in Neder- land het beroeps dansen en pro- fessionele ballet nog zo weinig te bespeuren is. In tegenstel- lingr tot in de grootste steden van de Verenigde Staten van amerika, waaruit zij zes jaar geleden emigreerde: "In New York - bijvoorbeeld stikt het van de workshops, waar kleine groepjes dansen instuderen," zegt ze. -v Er zijn volgens haar diverse be langrijke redenen waarom er hier nauwelijks full time-dan- sers zijn. "Het begint al na het besluit om lessen te nemen. Aanvankelijk ia het allemaal nieuw voor je, maar enkele les sen later blijkt dat je erg toege- wijd, zelfs fanatisch moet zijn om door die eerste leerperiode heen te komen. Je moet je er echt door heen slaan," is de eerste verklaring. Tweede oorzaak is het ontbreken van goede scholen: "Het scala eindigt bij de dansacademie," aldus Amy Gale. "Er zijn hier haast geen studio's en dergelij ke, waar je kunt repeteren met meerdere mensen. Een een be roepsdanser heeft toch ook kri tiek nodig. Correcties van ande ren" werken inspirerend." □OOR KOR KEGEL Dan is-er-ook nog iets typisch Nederlands, vindt ze, waardoor hier maar weinigen voor hun brood hun lichaam op sierlijke wijze verplaatsen en kronkelen, om het eens "eenvoudig' te zeg gen. "En dat is de strenge calvi nistische cultuur in deze streke- n.ï&, g, Bovendien Vovendien zijn de mannen hier over het algemeen niet zo teder ge bouwd: ze zijn iets grover. Mis schien zijn dat twee verklarin gen waarom er zelfs op straat niet meer spontaan wordt ge danst," vervolgt ze. Tenslotte is er het feit, dat de ruimte in veel theaters te klein is. "Een grote lege zaal of een groot podium nodigt je uit om SCHIEDAM Ook in Schiedam zou Amy Gale willen proberen het dansen meer onder de mensen te bren gen, niet omdat ze zich zo met die stad betrokken voelt maar gewoon uit enthousiasme, „Als ik het financieel op zou kunnen brengen zou ik hier een enthou- sïasme?c,$,studio laten bouwen. Ik zoek nu al naar dansers in de omgeving, die mezouden kunnen helpen," zegt ze. "Ik stel me zo voor, dat er op de scholen wel behoefte is aan danslessen of aan demonstra ties van dansers of dansgroep- Danseres Amy Gale wil het dansen onder de mensen brengen. jes'„ vervolgt Amy. "En ook zou ik best iets in samenwerk ing met het Stedelijk museum willen doen. De aula is een te gekke ruimte om te dansen. Voor een gewone dans is het podium daar wel veel te klein, maar moderne dansen, waarin i k me specialiseer, zijn daar heel goed mogelijk. Die dansen zouden trouwens ook in de an dere zalen van het museum kunnen plaatsvinden. Maar ik zou niet zomaar een dans willen uitvoeren; techniek, compositie, het verhaal, elementen waarop een dans is gebaseerd, zou ik willen aanpassen aan de expo sities die op het moment dat ik er dans in het museum zijn." s. Het ïs een uitstekende manier om het dansen onder de men sen te brengen, weet Amy. "De toeschouwers zijn dan niet aan een programma gebonden en hoeven dus niet twee uur lang netjes op een stoel te zitten. Bovendien is er de mogelijk heid om samen te werken met de exposerende beeldende kunstenaars en eventueel de corbouwers. Dat kan iets mas saals opleveren," besluit Amy Gale. CRM Voordat zij gaat proberen om dergelijke activiteiten in het Stedelijk Museum of ergens an ders in Schiedam te ontplooien, zal Amy Gale zich eerst gaan bezighouden met een opdracht van het ministerie van CRM. Al Voor die eerste CRM-opdracht maakte Albert Verkade overi gens het decor. Amy Gale daar over: m"Mïjn fantasie als cho reografe is geïnvesteerd in be wegingen. Het Is fijn als Ie mand met nieuwe ideeën aan komt dragen om de achter grond ook te vervolmaken." Schiedam De gemeente en de culturele stichting Schiedamse Gemeenschap kampt nog steeds met het probleem om voor het Passage Theater een goed totaalprogramma voor te bereiden. Beide organen beseffen, dat voor de Schiedammers niet meer het onderste uit de kan gehaald kan worden. Op het podium in de grote zaal van het verbouwde theater zal men prominenten uit de vaderlandse toneelwereld maar nauwelijks kunnen aanschouwen. Theaterdirecteur Henk Berg wacht ook met de dag onge duldiger op de totstandkoming van de programmering van mu ziek-, toneel- en cabaretvoor stellingen en dergelijke. Het wachten is op de afloop van de strijd tussen SG en gemeente. Een gevecht waarbij het erop neer lijkt te komen, dat beide Maar haast wordt daar niet mee instellingen best zelf met de gemaakt, want deze commissie al op onderzoek uit geweest In met Schiedam vergelijkbare steden om te ontdekken boe daar theaterprogramma's er uit zien. Het is eea feit dat de SG een kleine commissie in het leven wil roepen, die de pro grammering moet uitwerken. is er nog steeds niet en zal er waarschijnlijk ook niet één twee drie komen. Terwijl op 8 mei het Passage Theater wordt geopend en er maar enkele voorstellingen (Seth Gaaikema, Hoofdstad Operette) vaststaan. Wat er daarna moet gebeuren, is rüet duidelijk. programmering zouden willen starten, terwijl ze apatisch en voor de buitenstaander zenuw slopend geduldig afwachten of de ander niet eerst wil begin nen met die kluif. Wethouder Clara Visbeen, belast met ondermeer cultuurzaken, zegt dat haar collega Bolmers (financiën, economie en Schie- dam-700) druk bezig is met de LICHTPUNT programmering, Resultaten kent zij niet en zelfs is het haar Het Passage Theater heeft alleen onbekend of er al vorderingen nog maar (en dat is wel een zijn. groot lichtpunt in de duisternis) een filmprogramma. En. dat ziet De SG, de stichting die volgens er goed uit. Het is samengesteld haar vaak vindt iets te moeten door directeur Henk Berg. gaan doen waar anderen al Weinig premières zijn te vermel- lang mee bezig zijn (wethouder den, met andere woorden, het Visbeen zei dit in de laatst gehouden vergadering van de museumcommissïe), werkt iets duidelijker. Ruud Pïllard, di recteur vaa deze instelling, is Passage Theater blijft een bio scoop waar al wat oudere films worden vertoond. Die redelijk recente films zijn dan wel van een goede kwaliteit en dat bete kent toch een vooruitgang. Vanaf vandaag kan al voor een aantal films worden gereser veerd. De telefoonnummers van het Passage Theater zijn 269563 en 262987. Op het programma voor de grote zaal van de bioscoop staan de volgende films: op 5 juni wordt gestart met Booie Sien, die wordt opgevolgd door achter eenvolgens Rats,. Kuch en Blau we Bonen: The Sting; China town; Pas op je tellen (met Louis de Funès); De Knokma- chine; Airport '75; The Great Gatsby; Once upon a time in the West; Cobra (Japanse poli tiefilm); Twinky (van deze film heeft het Passage Theater de première volgens Berg is de ze film een verademing m deze tijd van de sexrage); Jesus Christ Superstar; Newman's Law; Spartacus (met deze film wordt het voorlopige filmpro gramma afgesloten). Passage Theater-directeur Henk Berg: met de dag on geduldiger Daarnaast zijn er nog twee vuiler- tjes: films waarvan zo nu en dan gebruik kan worden ge maakt, mocht dat noodzakelijk blijken. Dat zijn de films SPYS (waarin men dezelfde spelers aantreft als in de bioscoop-ver sie van MASH) en Dakota (een Nederlandse film, waarin men onder anderen Kees Brusse en Monique van de Ven aantreft). Het programma voor de kleine zaal: vanaf 9 mei de film Cesar en Rosalie; en daarna Ameri can Griffity; De klokkenluider van de Notre Dame; Uncle Tom (deze nieuwe film van Jacopetti heeft niets te maken met de bekende negerhut); The lady sings the blues (met Diana Ross); De dag van de jakhals; Paper Moon (met Ryan O'Neill en zijn dochtertje Tate); Duel (met Dennis „McCloud" Wea ver); Kind van de zon; Zwaar moedige verhalen voor bij de centrale verwarming; Sugar- land express; Black Windmill; Conversation. Tot 7 augustus staat het filmprogramma voor de kleine zaal vast. Tenslotte zijn er ook nog wat vokanüematinêes voor kinde ren. In de grote zaal worden dan 's middags fle volgende films gedraaid: Alice in Won derland; Pippi in Takatoeka- land; Oom Ferdinand en de toverdrank (met Lex Goudsmit en Wdleke Alberti); Pi po de Clown en de piraten van toen. Van deze laatste film heeft het Passage Theater de première. eerder kreeg ze een opdracht om een dans te maken, en nu is haar opnieuw gevraagd om een duet te componeren. Dat wordt een dans waaraan acht mensen meewerken, zodat via groepsvorming van de dansers een betere compositie op het podium mogelijk wordt 1. (-) Una paloma blanca - George Baiter Slection 2. (3) The best years of out liies - Cockney Rebel 3. (1) Never can say goodbay - Gloria Gaynor 4. (-) Joanne - Frank Ifield 5. (2) Blue jays - Justin Hayward and John Lodge 6. (6) On the level - Status Quo 7. (-) Tubuiar bells - Mike Oldlield 8. (5) Sailor - Sailor 9. (9) Teach In-festival - Teach In 10. (-) Good old boys - Randy Newman 1. (II Una patoma blanca - George Baker Selection 2. (4) Fox on the run - Sweet 3. (5) Love is all - Roger Glover and Guests 4. (3) Make me smile - Steve Hariey and Cockney Rebel 5. (91 Hey-ma!-jo - Orchestra Johny Rodnques 6. (-) If - Telly Savalas 7. (-) House for sale - Lucifer 8. (-) Guitar king - Hank the Knife and the Jets 9. (-) Oh boy - Mud 10. (2) Reach out, H, III be there - Gloria Gaynor Popgroep Lucifer Dit is de laatste aflevering van Sch/e-pop-tops. Een samen loop van omstandigheden heeft daartoe geleid, en de belangrijkste reden is wel dat de samensteller van (bij na) alle afleveringen van de ze poprubrieJc, onze verslag gever Kor Kegel, met lood m de schoenen vertrekt Nadat hij zich ruim één en drie kwart jaar voor de Schie- damsche Courant heeft inge zet, heeft nu het ministerie van defensie te kennen gege ven een iets kortere tijd over hem te willen beschikken. Eén van de fvoorlopiglaatste daden die „dienstplichtig soldaat 550502- en nog iets" voor deze krant heeft ge daan is het maken van de toppers van de week. Nadat hij wekenlang tientallen Schiedammers de oren van het hoofd zeurde om hun favoriete top tien, was hij nu zelf ais laatste aan de beurt. Het blijkt echter dat hij, na zovele top tiens te hebben gepubliceerd, er zelf niet in slaagde om een eigen top tien te maken. „Het is onmogelijk om te steil en dat ik tien bepaalde nummers Het Beste vind," beweert hij. En daarom heeft ie zomaar een losse greep uit zijn reeks favoriete composities hie ronder geplaatst. 9 Wha tevershebrtogswesïpg (van de gelijknamige elpee) - Kevin Ayers O Marünian/Only cox (deel van de compositie „With an ear to the ground you can make it" van de elpee ,,lf I could do it all over again, I'd do it all over joy") en andere' composities - Caravan O Child of the sky (van de elpee Ptootf!- Deviants 0 Three friends (elpee) - Gentle Giant Who do you love? (van de elpee „Juicy Lucy") - Juicy Lucy 9 Dorian deep (van de elpee „Marsupilami") Marsupilami Gloria gloom/God song (van de elpee „Little red record") - Matching Mole 9 Hergest ridge (elpee) - Mike Oldfield £om? 5L your time is up (bewerking van. Eugene" voor de film „Zabrïskie Point") - Pink Ployd 9 Journey from the death of a friend (kant 1 van de elpee „Happy ending") - Terry Riley O Things to come (elpee) - Seventh Wave 9 diverse composities ongeveer 25) van Soft Machine O A girl named you (van de elpee „To the highest bidder") - Supersister Just a poke (elpee) - Sweet Smoke 9 Silver bird/Star storm (van de elpee „Flying") - Ufo

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3