SCHIEDAMSCHE COURANT Nationale Molendag: 'n traditie Verpleegte huis vraagt opnieuw garantie stelling gggg WONINGBOUW BEGIN MAART Jubilerend voorwaart s in Harmonie Ook Schiedamse wieken draaien weer Nieuwe sociëteit voor bejaarden in Grote Kerk Nog geen Wiltonstraat STATISTIEK Slotfeest in de Teerstoof Burgemeester geeft eerste biljart-stoot Expositie Paradies gaat pas op 10 mei open Vergaderen over CAO drank- industrie Onderwijs en politiek bij de CHÜ Cyanamid wil Avenge- fabriek gaan uitbreiden Nieuwe snel heidsmeter Maaniag 5 mei X975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 6 pagina's 100ste jaargang no. 25312 Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Voor de derde keer wordt zaterdag dé Nationale Molendag in Nederland gevierd. Ook in Schiedam zal dit jaarlijks terugkerend evenement niet zonder meer voorbijgaan. Drie van de vier molens die de stad nog rijk is, zullen hun wieken uitslaan. Schiedam Ter afsluiting van het derde theatersei zoen zal zaterdag 10 mei in het Zoldertheater in de Teerstoof een slotfeest worden ge houden. Deze avond dje om 8 uur be gint zal worden geopend met een optreden van de cabaretgroep Zonder fil-" ter. Na deze voorstelling volgt dan een groot feest in de theaterfoyer waar-' bij de muziek zal worden verzorgd door de Zuida- me rik aan se band Los Estxellas del Ritmo. Schiedam De afdeling Schie dam van de Algemene bond van bejaarden zal op vrijdag 9 mei de opnieuw gerestaureerde sociëteitslokalen in de voorma lige Blauw-Huisschool aan de- Lange Nieuwstraat 181 weer in gebruik nemen. Hoogtepunt zal daarbij zijn dat het nieuwe biljart ook zal kun nen worden gebruikt De offi ciële opening zal worden ver richt door burgemeester dra. A. hems. Hij zal dit doen door de afstoot te verrichten op dit nieuwe biljart Het beheer van de sdeieteitsruim ten is in handen van de heer J.J. de Beer. Tijdens de laatste jaarvergadering ïs overigens het bestuur van de afdeling sterk gewijzigd. Dat ziet er nu als volgt uit: A. v.d. Linde (voorzitter), L Wielaard (secre taris), W.F. van Leeuwen (pen ningmeester), mevr. M.J. Hel len thai en de heren K. Lever ing, J.A. Kostense, H.C. van Ruiven, D. Gonlag en Joh. de Jong (leden). Honderden molenaars hebben speciaal deze dag 'gereserveerd' om het publiek gelegenheid te geven kennis te maken met het molenwereldje. De organiseren de vereniging "De Hollandsche Molen" verwacht dat er dit jaar meer dan een derde van de Nederlandse molens zullen draaien. Er zijn nog bijna 1000 van deze torens. In Schiedam heeft men wat be treft het bezichtigen van een dergelijk monument zich gecon- centreerd op de uit 1785 date- rende brandersmolen "De Vrij- heïd". 'Het aan de Noord vest staande t gevaarte - één van de, zoniet de grootste molen ter wereld - zal Schiedam De tentoon stelling van - aquarellen die Herman Paradies van oud Schiedam heeft gemaakt, zat pas op za terdag 10 mei om 11 uur worden geopend. Dit in tegenstelling tot eerdere berichten. De expositie wordt gehou den in het Zakkendra gershuisje dat daarvoor op de volgende uren geo pend zal rijn: zaterdag 10, zondag 11, zaterdag 17, zondag 18 mei en za-* terdag 24 mei tot en met zondag 1 mei, dagelijks van 11 tot 17 uur en van 20 tot 24 uur. Tijdens de ze openingsuren zal het Zakkendragershuisje ook als ontmoetingscentrum fungeren. 'Schiedam Op woensdag 7 mei om 8 uur zal in het gebouw voor christelijk sociale belan gen aan de Lange Haven een gezamenlijke bijeenkomst wor den gehouden van de plaatse lijke afdelingen van de Indus-, triebonden NW, CNV en NKV, Onderwerp van de be sprekingen is de nieuwe CAO voor de drank—industrie. Schiedam Ors.G.van Lcijén- borst, CHU—Tweede Kamerlid, zal op maandag 12 mei om 8 uur aanwezig zijn op een ver gadering van de afdeling Schiedam van de christelijk historische unie. Deze zal wor den gehouden In gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. De Heer l*ijenhorst zal dan spreken over het onderwerp „Onder wijs en politiek". Schïedam/Vlaardingen De Stichting Verpleegtehuis Nieuwe Wa terweg-Noord heeft de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en de Provincie een tweede garantiestelling.gevraagd voor de investeringskosten. voor iedereen te bezichtigen rijn. ,,De Vrijheid" zal in vol bedrijf zijn. Sinds vorig jaar november een stichting de exploitatie van de gemeente overnam, wordt er weer echt meel "gedraaid". Het echte Bakkersgilde staat garant voor het afnemen van tenmin ste 160 balen per week. De ope ningstijden van de molen: van 10.30 tot 16.30 met elk half uur een rondleiding. De twee andere molens "De Noord" en "De Walvisch" zul len op iets passievere wijze meedoen aan de Molendag. De bedrijfsleider van "De Noord": „Tot voor kort kon men de molen wel bezichtigen. Sinds de "De Vrijheid" echter hier meer op gespecialiseerd is, ook al omdat de inrichting in tegen stelling tot die van ons authen tiek is, rijn wij er mee gestopt. Niettemin zullen we uiteraard de wieken laten draaien". Dat zal ook gebeuren met "De "Walvisch", eigendom van "De Hollandsche molen", aan de Westvest De huurder de heer G. Kluit: „We rijn op die dag vol in bedrijf. Dan wordt het moeilijk om publiek toe te ïü- ten. De mensen zouden er door heen moeten kruipen en dat kan natuurlijk niet Maar we zullen in ieder geval de wieken laten draaien". Speciaal voor deze Molendag 1975 en ook ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Schiedam kan iedereen op de molen "De Vrijheid" een speciale molen- kaart met daarop de 19 molens die Schiedam eens telde kopen voor enkele guldens. In het kader van het Europees Monumentenjaar 1975 wil de organiserende vereniging er een extra feestelijk tintje aan de Molendag geven. Alleen de vierde Schiedamse molen, "De drie Koorribloemen", die nog steeds met twee wieken er bouwvallig bijstaat zal dit niet mee kunnen vieren. Al eerder werd een waarborg door de partijen overeengeko men. Het ging om een bedrag van vijf miljoen gulden. Schie dam, Vlaardingen en de Provin cie namen hiervan ieder dertig procent voor hun rekening en Maassluis tien procent De totale kosten van het verpleeg tehuis voor - voorlopig alleen geestelijk gestoorde bejaar- den bedragen ruim 34 miljoen gulden. Na aftrek van de eerste vijf mil joen, wil de stichting nu ook een garantie voor de rest van het bedrag: 29 miljoen gulden. Waarschijnlijk zullen de ver schillende gemeenteraden hier over nog deze maand een be slissing nemen. Er is even sprake van geweest dat de Provincie zich van dit reste rende deel van de kosten zou distantiëren. Men wilde name lijk niet akkoord gaan met het bouwplan dat voorzag in 124 bedden voor langdurig rieken en 155 voor demente bejaarden. Voor de eerste categorie be staat in deze regio al een over capaciteit aan bedden. Na enige vertraging is men nu overeengekomen dat het tehuis voorlopig alleen plaats zal gaan bieden aan de bejaarden (217 bedden). De vierde en vijfde etage van het gebouw, dat in Woudhoek in Schiedam ver schijnt, wordt voorlopig in ruw bouw uitgevoerd. Schiedam Het Rotterdamse be drijf Cyanamid BD heeft bij gedeputeerde staten van Zuid- Holland een aanvraag inge diend voor een hinderwetver gunning. Men wil namelijk de fabriek voor de bereiding van Avenge, een bestrijdingsmid del van wilde haver, wijzigen en uitbreiden. Een exemplaar van deze aan vraag ligt van 12 mei af ter Inzage bij de afdeling secretarie van het Stadskantoor. Verder zal er op 30 mei om 15.45 uur in het gemeentehuis van Rotter dam een hoorzitting worden ge houden. Tijdens deze vergade ring kan men eventueel monde ling bezwaren indienen tegen deze uitbreiding. Schriftelijk kan dit ook. Deze moet in duplo worden ingediend bij het colle ge van burgemeester en wet houders van Rotterdam. Schiedam - De radar-snelheids meter Mesta van de gemeente politie wordt binnenkort ver vangen. De snelheidsmeter is sinds december 1968 in gebruik. Omdat wordt gerekend op een afschrijvingstermijn van 5 tot 8 jaar, met er op korte termijn een nieuwe worden aange schaft De kosten hiervoor be dragen 20.000 gulden. Schiedam Tijdens een plechtige bijeenkomst in de Grote of St Janskerk zijn gister avond de slachtoffers uit de Tweede Werel doorlog herdacht. De ze herdenkingsdienst was georganiseerd door de afdeling Schiedam van de Ne derlandse vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de bezet tingstijd (NVEPG) en het Voormalig Verzet Nederland. Tijdens de dienst werd onder meer de Her denkingscantate van de componist Jh. F. Pala uitgevoerd door de gemengde koren Wilton-Fijenoord en Excelsior en de solis ten Marijke Morel- Mourik (sopraan) en Frans Hos (bariton). Het geheel werd in strumentaal onder steund door de har monie Wilton-Fije- noord. Verder hield de heer W. Thomassen, oud-bur gemeester van Rotter dam, een toespraak. In de Grote Kerk werd gisteravond een bij eenkomst gehouden waarin de slachtoffers uit de Tweede Werel doorlog werden her dacht Schiedam In het industriege bied de 's-Gravelandse Polder komt misschien toch geen Wil- t ons traat Drs. G. van der Feij- st, voorzitter van de commissie straatnaamgeving had dit we liswaar voorgesteld, maar het gemeentebestuur wil zich hier over nog beraden. Er zijn bij diverse raadsleden no-* gal wat bezwaren geuit tegen dit voornemen op praktische Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang. gratis en geheel yHblijvend, in de bus krijgen. Hst Rotterdamsch Nieuwsbfaa met nationaal en internationaal nieuws. De Schiedamse Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van één. Profiteer ervan! Ja, stuur mij gratis en vrijblijvend het RN plus Schiedamse Courant toe. gronden. De naam Wiltonstraat kan volgens hen dermate ver warrend werken, zodat iemand van buiten de stad denkt dat hij bij de werf Wilton-Fijenoord uitkomt. Er is een voorstel in overweging om de volledige naam van de stichter van de Schiedamse werf te gebruiken: Bartel Wil ton. Deze straatnaam zou dan wel afwijken van de andere namen van straten, omdat deze alleen de achternaam van een industrieel dragen. Wat betreft de Smuldersstraat A. F. Smulders was de stichter van de werf Gusto was er uiteraard geen probleem. Niet temin werd er nog geen fiat gegeven 'aan beide namen om dat het om één voorstel gaat. Schiedam Begin maart W3ren er in Schiedam 351 woningen In aanbouw. Daarvan waren er 222 in de woningwet-sector en 129 in de vrije sector. In de gehele maand februari zijn er hier 36 woningen voltooid, die te verdelen zijn in 30 woningwet- en 6 vrije sector-huizen. In het gehele Rijnmond-gebied waren er begin maart 5513 woningen in uitvoering. Daarvan waren er 2040 in de woningwet-sector, 2459 in de prerruc-sector en 1014 in de vrije sector. In februari kwamen er in geheel Rijnmond 290 woningen klaar (116 woningwet, 113 premie en 61 vrije sector). woonplaats telefoon De Vlaardingse muziekvereniging Voorwaarts hield vrijdagavond ter gelegenheid van het zeventig jjarig bestaan van de vereniging een receptie in zaal Harmonie aan de Schiedamse- weg. De secretaris van de muziekvereniging, de heer J. J. Hess, gaf in zijn toespraak een terugblik op de zeventig jjarige historie van Voorwaarts, opgericht als ,,arbeid ers muziekvereni gi ng" door zestien mannen in een cafeetje aan de Schiedamseweg. Die zestien waren allen reeds beoefenaars van. de blaasmuziek in de voormalige schutterij of in het toenmalige Concordia. De secretaris van de Vlaardingse muziekvereni ging zei, ondanks de hoge gemiddelde leeftijd van de leden van zijn vereniging, toch veel- vertrouwen in de toekomst te hebben. Hij zou echter wel graag een hoop jonge leden willen inschrijven als lid, om dan via een gerichte opleiding de basis van Voorwaarts te kunnen versterken, zodat hij trots zou kunnen zeggen: .Het zal de Voorwaarts altijd goed gaan".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1