nog maar net honderd jaar iijkt het alsof de tijd sinds 1884 is blijven stilstaan Qua accommodatie 700 Jaai' Sckieüare oiimminnmtmmi*^ iniiiiiininnnmmiinnmninnRmuiiin: Drankmisbruik „Giuurder" Een absoluut hoogtepunt SW's winnende treffer te gen Heerenveen en daarmee het kam-, pioenschap van Ne derland. Sportvelden Het elftal van Ex celsior uit 1904. iimiimiiiif inimmnminiirnrnminiiiiiiiiiminiiiiimniiiiii 'iiimmmminniifioiiiiiiiimniiimiiiimiinmiiiiiiiiiiiiiiiiifliMiiiiiiiiiiiiiii SchiedamEen nog krasse 90^jarige zou zich er op kunnen be roemen 'hei allemaal te. hebben meegemaakt'. Krap één eeuw oud is het aandeel van spor tief Schiedam in de 700- jarige historie van de stad. Een geschiedenis met hoogtepunten, .maar ook borrelend van de problemen, die - tijdens het eeuwfeest - ,-weer aan de opper vlakte komen. Want zé i s het web tussen 1884 toen de cricketvereni ging Hermes werd op gericht - en 1975 zijn de problemen in .het Schiedamse sportwe- reldje weliswaar 'ver legd, maar niet echt op gelost. Nog steeds is er in Schiedam een tekort aan sportaccommoda ties. Hét is het'gevolg van .het -- baanbrekende werk dat is .verricht in' de jaren tussen 1880 en 1900, toen de eerste vormen van de georganiseerde sporter, werden geregi streerd. Toen lag het al lemaal wat simpeler, want gymnastiekvereni gingen als Olympia, Arena, en Palaestra maakten gebruik van de sportlokalen waarin, overdag, dé schoolmees ter, fanatiek tikkend met de beruchte stok, de leerlingen een weke lijks uurtje 'ontspan ning* bezorgd. Ook de roeivereniging Schie dam en de gelijknamige golfclub hoefden toen nog geen officiële aan vraag -voor een accom modatie in te dienen. Net zo simpel verkreeg Hermes op 23 juli 1884 toestemming om het stuk grond aan de Oost singel te verlaten en een eigen accommodatie te gaan bouwen op het Schuttervsveld. Voor vijftig gulden per jaar was Hermes overal .van- ai. Met het noemen van het Schuttersveld is een an dere voorloper van de Schiedamse sport ge noemd: de schutterij. Deherinnering aan de ze weerbare groep leeft nog voort in de veretil de resten die zijn terug te vinden in het Stede- lijk Museum. Het moe ten wakkere rakkers zijn geweest, die al even goed overweg konden metde bierpinten en borrelglazen als met de vijf' patronen - samen gesteld uit was en ge malen lood - die per avond mochten worden afgevuurd. De „Dril- schuur" aan het Groe- neweegje, het 'Schut- tersveld en de Schiet baanstraat, herinneren aan dit rumoerige verle^ den. Pas na een 'schot loos tijdperk werd in~ 1959 de Schietbaanver eniging Schiedam opge richt Ook de sportvissers - pas sinds twintig jaar onder deze haam verenigd - hadden hun voorlopers. Het waren de mannen, die, gewapend met net ten en fuiken, het water in de toen nog schone Maas bevisten. Men pie kerde er toen echter niet over om de paling. bliek en brasem weer aan het water prijs te geven. De vangsten werden in de stad aan de man gebracht, waar bij de beter gesitueerde de paling kocht en de klant met de smallere beurs de mindere kwali teit vis afnam. De Pol dervaart, die toen nog functioneerde, lokte grote groepen henge laars, met als gevolg dat in de vele buurtkroegjes visdubjes werden, ge formeerd. De toenmali ge hengelaars werden echter in één adem ge noemd met de toene mende mate van drank misbruik, zodat de hui dige sportvisser moet terugblikken op een wat beneveld verleden. Ook de zwemsport roept herinneringen op. Aan namen als Van Woer- kom (doelman van het nationale waterpolo-" team tijdens de OS in Berlijn), Dolf van der Kuil en Cocki Gaste laars, "kleeft" de herin nering aan Schiedams eerste zwembad aan de Westfrakelandsedijk, waar mannen vrouwen door een scheidings wand ieder in hun 'ei-'.' gen' bad k" moesten: zwemmen: Een vluchti ge blik door een kiertje in de scheidingswand resulteerde steevast in het door de badmeester verwijderen van de 'gluurder' uit het bad. Het open zwembad, dat in verbinding stond met de Maas, kende ook een uurtje kosteloos zwem- men, metde restrictie dat er - het was tenslot te gratis<- geen gebruik gemaakt mocht worden van de badhokjes. Oe boeren in Kethel kun nen er prat op gaan de voorlopers te zijn ge weest van de thans in landelijke organisaties ondergebrachte ruiter- verenigingen. Bij festi- viteiten manifesteerden de boeren zich in witte hemden en zwarte pet ten. Een stukje folklore, met voor de boeren zoons een buitenkansje om het deerntje van hun keuze te strikken voor het geliefde ring- 'steken. Omstreeks dé eeuwwisseling gold een dergelijk verzoek in die richting als êen^ geca moufleerd aanzoek. Enkele jaren na de eeuw wisseling schoten de sportclubs échter als -- paddestoelen uit de grond. In Schiedam was toen al geen stukje grond meer te ontdek ken of er werd door de jeugd wel op gevoetbald met gummiballen of de zogenaamde zevenvach- ters. Of in Schiedam het .spel van King Soc cer is afgekeken van Hennes vertelt de ge schiedenis niet, maar zeker is dat deze club al in 1891 een officiële wedstrijd speelde. Overigens ontstond er in die tijd., nogal wat ge harrewar rond de vele clubnamen. ,SW is er een voorbeeld .van; want op 8 mei 1904 ging de mare door Schiedam dat er in.de Gorzen een voetbalclub was opge richt onder de naam Excelsior. Twee jaar la ter werd de naam ver anderd in Voorwaarts en nog eens drie jaar verder, in 1909, in SVV, Het voortdurende ge goochel met clubnamen moet worden toege schreven aan het toetre den tot de voetbalbond, Bestaande namen moes ten worden veranderd omdat andere clubs even vindingrijk waren geweest en dezefde na men hadden uitgekozen. Zo heette DHS tot 1922 DSO, begon Ursus ooit onder dehaam DVS en werd het huidige SV HV Schiedam in 1908 opgericht' onder de naam' Vitesse, vervol-" gens omgedoopt in Ajax en nog wat later in Geel-Zwart Slechts weinig clubs kozen bij hun oprichting iri één keer de goede naam. Al even onoverzichtelijk v is het „nomaden-be staan" dat de clubs uit die tijd noodgedwon gen moesten leven. Met als aantekening dat de „trek" van net na de eeuwwisseling tijdens Schiedams 700-jarige bestaan nog niet is afge stopt. Hond 1920 ston den er in Schiedam slechts drie officiële speelvelden geregi streerd (SW, Hermes en Geel-Zwart). Dat be kende ook dat nieuwe clubs neerstreken op stukjes grond, die vol-, deden aan de verplichte afmetingen. Zo'n stuk grasland met een wer kelijk roemruchte histo rie is het veld achter de wasserij van Bijl la ter Nijman aan de Stadhouderslaan. Maar de geschiedenis telt na men van talloze sport velden. Maar de ge schiedenis telt namen van talloze sportvelden: de zandvlakte achter de Mariastraat, het Sterre- bos, de Damlaan, Bos- hoek, de Parallelweg, Laan Ons Genoegen en de Laanslootseweg. Het zijn de namen die ver bonden zijn aan een brok sportgeschiedenis van de laatste zeventig jaar. In die periode passen ook de overige sporten. Zoals de oprichting van de vereniging „Het Volkshuis" in 1897, met als doel „de ontwikke ling van de arbeider en zijn ontspanning". Op 22 februari 1904 deed in dit Volkshuis de Vrije Oefenclub in Gymnas tiek zijn intrede en en kele maanden later re sulteerde dit in de op richting van de gym nastiekvereniging THOR. Bij de vele sporten die er in de 20e eeuw in Schie dam werden geïntrodu ceerd passen zij het summier wat' jaartal len. Zó was de korfbal sport tot" 1928 een stukje alleenrecht voor wat sportieve onderwijzers, terwijl in 1929 de atle tiek geschiedenis maak- te. Voor de honkbal- sport staat in Schiedam het 'recente' jaartal 1948 genoteerd. Het meest opvallende uit Schiedams sportieve historie is echter wel de noodgedwongen rusteloosheid van het bestaan, dat inder- daad veel overeenkom sten oproept met he' reizen en trekken van de nomaden. En nog steds 'lopen' er talloze aanvragen voor nieuwe en betere sportaccom modaties. Wat dat be treft lijkt het alsof sinds 1884 de tijd is blijven stilstaan...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 15