SCHIEDAMSCHE COURANT -■■■ Noodoplossing voor zwakke Buitensluis Viking op weg Vlaardingen moet opvangcentrum krijgen' Gemeente Schiedam wil geen risico nemen BHW- feorden in VOP Oude Gorzen te kijk op expositie Fraaier uitzicht over waterweg Bibliografie van Vlaardingen voor gemeentearchivaris Commissaris van politie in jaarverslag: Aan onze abonnees Kraanmachinist omgekomen Gestolen wagen snel opgespoord Meisje geschept door auto Been gebroken Vechtpartij in La Romantica Met voet onder vrachtwagen Dronken achter het stuur Dinsdag 13 mei 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 100ste jaargang no. 25318 6 pagina's niiifiiirjruiimiirtJiiriiHiirEmiirjiirruniiiiiirmitiiininjiirniiiiifijmniiiiiKniifiiiuifiiiiiimfiiiiimiiiiiiimiitifiiiiiilltliiiifiiiiicriaiilHiUifiriillliiiJiiHri Schiedam - Binnen enkele maanden wil de gemeente beginnen met een noodoplossing voor het enige zwak ke punt in de waterwering langs de Nieuwe Waterweg: de Buitensluis. De directeur van gemeentewerken, ir. Fl G. de Block heeft te kennen gegeven dat hij het risico van een eventuele overstroming niet wil ne men. De strijd tussen de gemeente en andere instanties (provincie en rijk) bereikt hiermee weer een hoogtepunt De bouw van een geheel nieuwe sluis bij de Maasdijk/Hoofdstraat zit al ja- sluis tegen een stormramp als in 1953 niet bestand is. Het gevolg van een dergelijk spring tij zou ernstige consequenties hebben voor (de binnenstad van) Schiedam. ream de pen maar het ministe- T het eventuee! ne van verkeer en waterstaat muIen van h<_t buite„. heeft nog steeds geen „ja" ge- Het plan om nu binnenkort enke le noodvoorzieningen aan te brengen stuit ook op weer stand. Ditmaal is het de inge nieur van het Hoogheemraad schap van Schieland die deze noodvoorziening - het aanbren- gen van sehotbalken - onnodig vindt „omdat mag worden ver- iUUteu wacht dat binnen vier jaar de nieuwe Buitensluis in gebruik zal worden genomen". hoofd van de sluis zijn geen maatregelen te nemen. Op twee manieren zou een springtij als in 1953 fataal kunnen zijn: doordat de aanslagen van deu ren onder grote druk bezwijken of doordat de deuren worden aangevaren en weggeslagen. Ir. De Block: „De ingenieur is van mening dat als de sluisdeuren in goede staat verkeren het risi co van het bezwijken van dg deuren bij hoog water wel voor vier jaar kan worden aanvaard. Mits de schepen in de Voorha ven zo zijn afgemeerd dat rij niet kunnen loswaaien en de sluisdeuren beschadigen wat katastrofale gevolgen kan heb- De enige mogelijkheid om een ,Er is door mijn dienst nagegaan of het mogelijk is in enkele uren een dam van zandzakken te storten tussen de muren van het buitenhoofd van de sluis' aldus De Block. „In verband met de beperkte bereikbaar heid van de stortplaats lijkt het niet mogelijk te zijn de grote hoeveelheid zand in zakken in zo korte tijd in de sluis te stor ten". ben. De Vlaardingse Bond van Huurders en Woningzoekenden heeft in twee straten van de Vettenoordsepolder horden geplaatst met het opschrift „BHW: 30 km. Let op!" De HBW heeft deze borden in de Röntgenstraal en de Verheij- straat geplaatst om de aandacht te vestigen op de niet bepaald veilige verkeerssituatie in de wijk. Een groot aantal VOP'ers heeft eveneens met deze bedoelin gen hun woningen van raambiljetten voorzien. De BHW wil dat in de VOP een maximum-snelheid van dertig kilometer per uur wordt ingesteld in plaats van de (nog) toegestane vijftig kilometer. De bond zou verder graag zien dat er overal in de wijk verkeersdrempels komen. Ik ben echter van mening dat ook voor deze vier jaar het risico zoveel mogelijk moet worden beperkt Een uitgave van 55.000 gulden is daarom alleszins ver antwoord", aldus de directeur. Een voordeel daarbij is volgens hem dat de sehotbalken ook voor de nieuwe sluis gebruikt kunnen worden, hoewel Provin- Volgens de directeur zal men ciale Waterstaat en de hoog- voor het begin van het storm- eventuele ramp te voorkomen is het aanbrengen van sehotbal ken. Het gevaar wordt dan be perkt doordat de deuren niet kunnen worden aangevaren en de waterdruk wordt vermin derd. Er zal dan ook een berg plaats voor de balken alsmede een toegangspad moeten wor den aangelegd. heemraadschappen van Schie land en Delfland dat ook weer niet met hem eens zijn. Een onnodige aanschaffing, oorde len zij. - Het merkwaardige is dat jaren geleden al onderzoekingen heb ben uitgewezen dat de Buiten seizoen moeten beginnen, het liefst in juli. Het krediet van 55.000 gulden (de gehele nieuwe sluis zal ruim drie miljoen gaan kosten) zal deze maand aan de gemeenteraad worden voorge legd. Het eerste werk aan de nieuwbouw zal waarschijnlijk in september starten. Schiedam - De bewonersvereniging Zuid heeft gisteravond een tentoonstelling geopend over de geschiedenis van de wijk. In het verenigingslokaal aan de Zwartewaalsestraat wordt aan de hand van ondermeer een video-recorder en tientallen oude ansichten de historie van de Gorzen in woord en beeld duidelijk gemaakt. In de wijk, die eigenlijk pas aan het eind van de vorige eeuw- werd vol gebouwd, stond reeds in 1450 een stenen hoofd waar schepen konden aanmeren. Behalve vele buurtbewoners hebben ook enkele bedrijven uit de wijk een bijdrage geleverd, zoals de in 1857 gebouwde gasfabriek, de vroegere kaarsenfabriek Apollo en de scheeps werf Gusto. Van deze werf is een groot scheepsmodel te zien. Op de uitgebreide expositie, die het gehele verenigingslokaal volledig vult, zijn ook de bezoeken van koningin Juliana niet vergeten. De bijschriften van deze prenten vermelden dat hiervoor een speciaal toilet werd gebouwd, dat echter nooit is gebruikt. De tentoonstelling is tot en met vrijdag elke dag geopend van zeven tot tien uur 's avonds. De laatste dag, zaterdag 17 mei, tenslotte nog van twee tot vier uur 's middags. De meeste Nederlanders hebben een vijfdaagse werkweek. Voor jour nalisten is dit tot nu toe, gezien de aard van hun werkzaamhe- 1 dén, 'niet mogelijk ge weest En" toch Toch willen wij deze voor ons re dactioneel personeel ongunstige situatie veranderen en ook voor hen een vijfdaag se werkweek invoe ren. Vandaar de volgende maatregel: met ingang van zaterdag 17 mei zal deze krant op za terdag niet meer ver schijnen. Wij maken dit goed met een dik kere krant, vooral op vrijdag. En het nieuws dat van meer dan regionale betekenis is, vindt u op zaterdag in de, la ten we maar zeggen, „grote" krant. Want die blijft natuurlijk normaal verschijnen. Directie Rotterdam De 35-jarige kraan machinist G. Boogh uit Maas sluis is gistermiddag tijdens zijn werk om het leven geko men. Op het terrein van Pak hoed aan de Van Weerden Poel- manweg transporteerde hij met een mobiele kraan koelsegmen- ten vanaf de grond op vrach tauto's. Deze koelsegmenten wegen ieder bijna negenduizend kilogram. Tijdens het draaien met de kraan, braken twee zogenaam de ogen, waarmee de lading was bevestigd, af. Het segment viel en drukte de cabine van de kraan in elkaar. De heer Boogh raakte bekneld. De brandweer had geruime tijd nodig om het slachtoffer te bev rijden. De hulp kwam voor de kraanmachinist te laat Schiedam De Rotterdamse po litie heeft een drietal personen aangehouden in een naar later bleek gestolen auto. De ze behoorde toe aan de Schie- dammer M.L.P. van het Harg- plein. De bestuurder van de wagen, een 27-jarige kraanmachinist zon der vaste woon- of verblijf plaats is opgesloten. Hij wordt ervan verdacht meerdere' dief stallen te hebben gepleegd. De twee andere inzittenden, de 20- jarige P.CH uit Hoogvliet en de 18-jarige Rotterdamse M de J- mochten na verhoor huis- i waarts keren. Vlaardingen - Op de Vlaar- dingse Parallelweg werd vrij dagavond om kwart voor elf de 16-jarige voetgangster M. C. van der W. nit Rotterdam door een personenauto geschept. Het meisje rende zonder op te let ten van het noordelijk gelegen voetpad de noordelijke rijbaan van de Parallelweg op, waar de 47-jarige autobestuurder C. M. uit Vlaardingen haar niet meer kon ontwijken. Het meisje werd met een gebro ken linkerarm naar het Holy- ziekenhuis vervoerd. De voor ruit van de auto werd verbrij zeld. Vlaardingen Tijdens een par tijtje voetbal met enige vrien den vrijdagmiddag tegen drie uur op het grasgazon aan de Curagaolaan in Vlaardingen brak de 15-jarige W. C. K. zijn rechterbeen. Bij bet maken van een sliding kwam hij samen met een medespeler te vallen, waarbij K. geraakt werd. De jongeman werd naar het Holy- ziekenhuif gebracht Rotterdam - De noordzijde van de Maasvlakte krijgt een twee kilome ter lange en 15 tot 20 meter hoge duinrichel. Vanuit Hoek van Hol land gezien zal deze kunstmatige duinenrij het zicht op de op de Maasvlakte gevestigde bedrijven wegnemen. De Hoekse deelgemeente- raad heeft meer malen op de aanleg ervan aan gedrongen. Het bezwaar was echter dat tij dens de aanleg van de duinen en mogelijk ook daarna stofver- spreiding zou optreden, waar door de stofbelasting in Hoek van Holland zou toenemen. Na een onderzoek van gemeente werken is echter gebleken dat het mogelijk is de duïnrichel zowel tijdens de aanleg als erna stuifvrij te houden. Tijdens de werkzaamheden zal namelijk een taludbekleding van zaderige klei worden aan gebracht, waardoor het gehele zandlichaam van een stuif vrije afdeklaag wordt voorzien. Voor het aangrenzende strand denkt men aan een grindbekleding, zodat van die kant geen stuif zand te verwachten is. Later komt er een heesterbeplanting, die de kunstmatige duinen van een permanente dichte be groeiing zal kunnen voorzien. Voor de aanleg is ongeveer 1,8 miljoen kubieke meter zand no dig (dat uit het Maasvlakte-ha venbekken zal worden ge haald). De totale aanlegkosten zullen drie miljoen gulden be dragen (waarvan 390.000 gulden voor de werken tot voorkoming van stuiven). Schiedam De 65-jarige Schie dammer A. van Tilburg is gis teren onwel aangetroffen op bet grasgazon aan de Mgr. No lens lain. Buurtbewoners waarschuwden de politie en de GG en GD. Bij aankomst in het Gemeente Ziekenhuis bleek de man uit de Ch. Th. Storkstraat echter reeds te zijn overleden. De doodsoorzaak was eer» acute hartaanval Vlaardingen „De door de politie vaak lang tevoren gesignaleerde spanningen in de vele probleemge zinnen zouden door thans nog ont brekende voorzieningen in Vlaardin gen, als een crisis-interventiecen trum en opvang voor acuut-daklo- zen» kunnen minderen, zodat het „wachten tot er iets (fataals) ge beurt" niet meer nodig is". Dat schrijft commissaris van politie Van Toledo in het jaarverslag van het Vlaardingse korps. De Viking Piper, *s werelds grootste pijpenlegger, is gis teren vanaf de Schiedamse werf ÏHC Gusto vertrokken naar het Calandkanaal in Europoort. Daar zal de ko los, een eigen ontwerp van Gusto, een week verblijven. De Viking zal daarna wor den versleept naar de Shet land Eilanden ten noorden van Schotland. De eerste op dracht die de pijpenlegger krijgt is het leggen van een 170 kilometer lange pijplei ding naar het Ninian Field in het noorden van de Noordzee in opdracht van British Petroleum. De Vi- king gebouwd in opdracht van een internationaal con sortium van bankiers voor 200 miljoen gulden is spe ciaal ontworpen voor dat deel van de Noordzee. Schiedam De politie heeft de 22-jarige Rotterdammer A.K. aangehouden die na een vecht partij in de bar La Romantica aan de Hoogstraat vernielingen heeft aangericht aan een gepar keerde auto en aan een etalage ruit. Van een vloerbedekkingsbedrijf aan de Appelmarkt sloeg de man een grote etalageruit in. Vervolgens uitte hij zijn woede op de geparkeerde auto van de Schiedammer A.S. Een sier- strip en de rechterkoplamp van de wagen moesten het ontgel den. Bij zijn aanhouding vertelde de Rotterdammer de agenten dat hij door een nog onbekend ie mand in de bar is geslagen. Vlaardingen Op de kruising Hoflaan-Oude Havenbrug in Vlaardingen raakte zaterda gochtend om half negen de 18- jarige H. S. die met haar brom fiets voor het stoplicht stond, met haar linkervoet bekneld onder een naar rechts afbuigen de vrachtwagen. De Historische Vereniging Vlaar dingen hield gisteravond in de Lljndraayer aan de Baanstraat in Vlaardingen een bijzondere openbare bijeenkomst. Het eer ste exemplaar van de Biblio grafie van Vlaardingen van dr. J. P. van der Voort werd aan geboden aan de gemeentearchi varis van Vlaardingen de heer T. J. Poelstra. Verder bood wethouder van Stadsontwikkeling Bas Goud- riaan de restauratiepenning van de Vereniging aan de heren A. Kalisvaart, R. A Maas en J. C, Post aan. Deze twee jaar geleden ingestelde legpenning wordt toegekend aan particulie ren die hun woning of onroe rend goed door restauratie zo danig hebben hersteld, dat het resultaat voldoet aan de voor waarden die de Historische Vereniging destijds heeft aan vaard Het aantal „sociale bemiddelin gen" van de politie is in 1974 meer dan verdubbeld, vergele ken met 1972 is het zelfs ver vijfvoudigd. Het is allemaal te vinden onder de kop jeugdza ken. Daar wordt door de com missaris ook nog ingegaan op de beëindiging van de samen werking met het Jongeren Ad vies Centrum (JAC). De politie rekent deze „alternatieve hulp verleners" kennelijk niet tot een crisis-interventiecentrum. Het JAC schreef al eerder in 't jaarverslag „Door wederkerige afspraken wordt de politie een functie in de hulpverlening toe gekend, die onacceptabel is, omdat hulpverlening geen ver lengstuk mag en kan rijn van het gezag". „Desalniettemin", schrijft de commissaris verder, „kon de af deling jeugdzaken voor 45 weg lopers een voor de partijen re delijk aanvaardbare oplossing van de problematiek bevorde ren in nauw overleg met het openbaar ministerie, kinder rechters". Voor het eerst sinds jaren rijn de criminaliteitscijfers „niet geste gen. In '74 werden 2190 misdrij ven behandeld, tegen 2292 in '73. Het aantal zedenmisdrijven steeg echter met 22 van 34 in '73 naar 56 in '74. Opmerkelijk vindt de politie dat de gemiddelde leeftijd van de minderjarige verdachten naar beneden de vijftien jaar dreigt te verschuiven. Toch daalde de aangiften van baldadigheid. Volgens Van Toledo wordt dat veroorzaakt doordat „de jeugd de vrije tijd positief kan beste den". Schiedam Hoewel hem de rij bevoegdheid was ontzegd heeft de politie voor de tweede keer de 38-jarige Rotterdammer G. H. beneveld achter het stuur aangetroffen. Bij het zien van een surveillance wagen op de Burgemeester van Haarenlaan keerde de man rijn wagen en reed snel weg. Agenten die hierdoor argwanend waren geworden, slaagden er echter toch in de automobilist aan te houden. Bij de blaastest viel deze door de mand. De bloedproef weigerde hij. Op het bureau aan de Lange Nieuw- straat is proces-verbaal tegen hem opgemaakt - fï

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1