SCKDAMSCffE COURANT Schuurkei kje blijft bekender. VOORPROEFJE Maaslandse jeugd monumenten GO® NIÉUWS! Samenwerking actiegroepen Midden-Delfland DELFT NIET VAST AAN WATERWEGSTEDEN :i ontdekt JA, Ik H€01 D6 PRO€f I Succes voor Maassluis' aktiecomitê EXTRA DREMPELS VOOR INVALIDE- EN KINDERWAGENS INFO-A V ONDEN SLACHTHUISBUURT DRUK BEZOCHT Dronken automobilist óver de kop Hoekse school - na brand - niet herbouwd Vlaardinger aangehouden: serie inbraken opgelost Het de ballon de lucht in Mileubeschermers pleiten voor groen in M. Delfland Vrijdag 23 rneï 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendicnst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 100ste jaargang no. 25325 8 pagina's 7£z Bijna driehonderd leerlingen van de twee hoogste klassen van de Maastandse basisscholen hebben gisteren een fietstocht langs de monumenten in Maasland en omgeving gehouden. De tocht, een puzzelrit, was georganiseerd door ds gemeente, de historische werkgroep en de schoolhoofd en en stond in het teken van het monumentenjaar. De scholieren bekeken eerst hun eigen dorp eens vanuit een historisch gezichtspunt Daarna werden de buitenwij ken en de „ommelanden" aangedaan. Bezoeken werden er gebracht aan enkele oude boerderijen en de molens. Maassluis De oude H. H. Petrus en Pauluskerk, het uit 1787 daterende schuurkerkje aan de Maassluise Zuid vliet, is van een dreigende ondergang gered. Het wordt niet met de grond gelijk gemaakt. In een spoedvergadering heeft het college van b. en w. besloten de gemeenteraad een voorstel te doen toekomen over de aankoop van de kerk, een van de weinige monumenten, die Maassluis nog rijk is. In het spoedberaad, wwarbij ook de eigenaar van het gebouwtje, het EK Kerbestuur, aanwezig was, is de koopsom vastgesteld op 345.666,-. Tevens is inmiddels een brief van het college onderweg naar het ministerie van CRM, waarin om een bijdrage voor de restaura tie wordt gevraagd. Wanneer alle voornemens slagen en ook Gedeputeerde Staten goedkeu ring aan de restauratie hechten, zal het kerkje een sociaalcultu- rele bestemming knjgen. Dat het karakteristieke monu ment voor Maassluis behouden blijft, is voor een groot deel te danken aan het attente optre den van het aktiecomitê „Laat staan die kerk". Enkele weken geleden gingen drie leden van het comité. Annemieke van der Houwen. Jos van der Zee en Robert Punt, tot onmiddellijke aktie over toen bekend werd dat het gemeentebestuur een sloopvergunning dreigde uit te reiken om het historische pand een kopje kleiner te maken. De kerk staat al zés jaar leeg, is danig verwaarloosd en blijkt een aantrekkelijk maar ook le vensgevaarlijk speelterrein voor de kinderen. Via een open brief aan de raad, die ondertekend werd door een aantal prominente Maassluise personen en een handtekenin- genaktie, waar honderden in woners aan mee hebben ge daan. slaagde bet aktiecomitê erin om het college van b. en w. van mening te doen veran deren. Er wordt geen sloopver gunning uitgereikt en boven dien is aan de aktievoerders toegezegd, dat om de H, ÏL Petms en Pauluskerk een af- Van ds ramen van de kerk is niet veel over. Er zal veel hersteld moeten worden. scberming zal komen, die de gevaarlijke speel- en sloopakti- viteiten van de jeugd ral ver hinderen. Het idee van het aktiecomitê om. een bibliotheek in het eenmaal gerestaureerde kerkje te vesti gen (of een andere cultureel-so- ciale instelling), is ook door het gemeentebestuur overgenomen. De leden van de aküegroep zijn zeer ingenomen met de gunsti ge wending die de zaak heeft genomen. „Maar.*1 verzekert Annemieke v.d. Houwen, „We gaan wel gewoon door. Per slot van rekening zijn er nog een hoop hindemissen te nemen voor er gerestaureerd kan wor den. We zullen de Maassluise inwoners blijven informeren over de ontwikkelingen rond de kerk." Schiedam - Bij de tijdelijke ver keerslichten op het kruispunt B roersvest-Emmaplein worden De 19-jarige vSchie- 5 op de" Chur- Schiedam dammer W.G. is op chillweg met zijn wagen over de kop geslagen. De bestuurder kwam er met de schrik van af. Hij behoefde niet voor medische behandeling naar een ziekenhuis te warden- gebracht Op het hoofdbureau van politie werd echter wel procesverbaal tegen hem opgemaakt, omdat de man bij de blaas-test onder invloed van alcoholische drank bleek te verkeren. extra drempels gep laats vi 1 invalidewagens. kinder* en l De gemeente had een klacht vangen dat de voetgangerslich- ten midden op de huidige stoe prandhellingen zijn geplaatst en zo de doorgang belemmeren voor kinder- en invalide wagens. De verkeerslichten zijn een tijde lijke maatregel om de stroom voetgangers te kunnen verwer ken die tijdens deze feestweek het Emma plein - dan Pretplein geheten - zullen bezoeken. De noodinstallaüe zal dan ook na de feestweek aan het eind van de maand weer worden wegge haald. Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur, mij deze krant 14 dagen ff gratis toe in combinatie met het ff Rotterdamsch Nieuwsblad. f| raam: ui GO adres: 1 jftg woonpl.„I,— tel.: QÖ Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: *x Antwoordnummer 634Rotterdam. Een voorproefje op wat ko men gaat. Een maquette ge heel gemaakt van allerlei snoepvariaties voorstellende het gebied rond Stedelijk Museum en Lindenhof. Niet het gebied hoe het er nu uitziet, want dit is de visie van een zevental Schiedamse kunstenaars die in het kader van het 700-jarig bestaan van Schiedam hiermee tegemoet zijn gekomen aan de „op dracht" om een plan voor te dragen ter verbetering van een door hen te kiezen stadsdeel. „Een plan dat niet zomaar in een bureaula moet verdwijnen", aldus de kunst enaars „maar dat ook moet worden gezien als een „aan zet" voor een nadere uit werking en onderbouw van deskundigen." De visie die- zij hebben gegeven is ont staan „vanuit de belevings wereld als beeldend vormge ver, los van eventuele om standigheden of praktische uitvoering hiervan". Het ei genlijke werkstuk staat vlak bij de snoepmaquette (ver vaardigd door leerlingen van de vakschool voor BakkeriH en Hotelpersoneel in Rotter dam). Dit alles is trouwens maar een klein onderdeeltje van de historische tentoon stelling van Schiedam in het Stedelijk Museum. Vanavond zal volgens het draaiboek burgemeester A. Lems om 21 .f2 uur in de Grote Kerk de tentoonstelling voor geo pend verklaren. Prinses Bea trix en prins Claus zullen dan daarna naar het museum gaan om de expositie te be zichtigen". Meer over „Schiedam-700" op pagina 3. Hoek van Holland - De gemeente lijke Van Rjjckevorselschool aan de Hoekse Columbusstraat wordt vermoedelijk niet meer hersteld. Het houten gebouw raakte afgelopen woensdag bij een brand zo zwaar beschadigd dat de gemeente geen heil meer ziet in een volledige verbou wing. Daarbij komt dat er al een verge vorderd plan is voor de bouw van een rue uwe school voor ba sis- en kleuteronderwijs aan de Mercatorweg. De projektgroep die zich bezig houdt met de renovatie van de Schiedamse Slacht huis buurt heeft gisteravond de serie van drie goedbe zochte informatie-bijeenkom sten afgesloten. Bijna alle wijkbewoners heb ben zich in de kantine van het slachthuis laten inlichten over de renovatie die na de bouwvakvakantie van start gaat. Gemeente-ambtenaren zoe ken nog naar een vervangeft- de woonruimte. In de huizen worden de keu kens iets vergroot en oeie- gelcf, de meterkasten ver plaats en worden er indivi duele verwarmingsinstallaties aangesloten. Bovendien wor den- volgens de schetsplan- nen onder meer de gasleidin gen en plafonds hersteld en worden de houten schuren vervangen door stenen. Op formulieren hebben de bewoners van de Slachthuis- buurt kunnen invullen wat zij willen laten verbeteren, met een huurverhoging variërend van 42 tot 69 gulden per maand. Vlaardingen Acht milieu-actiegroepen gaan samen werken om het gebied Midden-Delfland te behoeden voor aantasting door grootschalige wegen- en dijken- aanleg. In een gezamenlijk communiqué zeggen de acht groepen dat dit onde polderlandschap in de- Vlaardingen - De politie heelt de 20-jange Vlaardinger P.B. aan gehouden omdat hij ervan wordt verdacht in de afgelopen maanden een aantal auto's te hebben opengebroken en enke le inbraken te hebben gepleegd. Aan geld en goederen werd daar bij voor een bedrag van bijna 2200 gulden gestolen. De Vlaar dinger richtte zijn aandacht speciaal op paspoorten, rijbe wijzen. geld en kleding. Bij een inbraak in een snackbar werd 1600 gulden buitgemaakt Schiedam - Op de Maasboulevard zal zondag een grote hete-lucht- baUon worden geplaatst Iede reen kan met de ballon, de lucht in tussen 13.00 en 17.00 uur, als hij tenminste daarvoor een kaartje heeft gekocht Spijker- pakkenfabnkant Lois heeft het gevaarte voor dne maanden ge huurd en op aandrang van en kele winkeliers komt de ballon ook tijdens het eeuwfeest in Schiedam. De ballon (22 meter hoog, middel lijn 18 meter) zal telkens aan een kabel van vijftig meter de lucht ingaan. Dit is trouwens de tweede „ballonopstijging" in Schiedam, want zaterdag zal dit wapenfeit ook plaatsvinden, maar dan op het industriege bied aan de 's-Gravelandseweg. Maar dan mag niemand mee de lucht in. zelfde staat zoals het nu nog is moet blijven. De toenemende recreatiedruk moet volgens hen worden opgevangen zonder dat het landelijke karakter verloren gaat De acht groepen die besloten heb ben om dit doel samen te berei ken zijn: Commissie Natuur en Milieu Delft, Milieugroep Maas land, De Politieke groep Mid den Delfland, de Stuwgroep Midden Delfland Schiedam, de Vereniging Milieudefensie kern groep Delft de werkgroep Delf land Vlaardingen/Schipluiden, de werkgroep Midden Delfland Delft en de werkgroep HG 19 Rijswijk. Bovendien is samen werking verkregen met de pro- t vinciaie stichtingen het Zuid- hollands Landschap en het o Centrum Milieubeheer Zuid- Holland in Rotterdam. Al de leden van deze groepen menen dat Midden-Delfland, een van de laatste grote polder gebieden in de Randstad, dreigt te v/orden gevierendeeld. Dit zal dan onder meer gebeuren door een 3,5 meter hoge com- partimentenngsdijk die het ge bied gaat doorkruisen van Vlaardingen via Schipluiden naar DelfL Verder zal rijksweg 19 het gebied in twee stukken snijden omdat deze gaat lopen van de Beneluxtunnel tot de rotonde Ypenburg. De rijksweg zal volgens de actiegroepen bo vendien nog een brede zone van geluidshinder en visuele versto ring geven. De gezanenlijke acties hebben in middels besloten op 30 mei een congres te houden om de aan leg van rijksweg 19 te stoppen. Op dit moment wordt gewerkt aan voorstellen om de toevloed van auto's in Midden Delfland te beperken en ruim baan te maken voor fietsers en wande laars. Inmiddels is de kerngroep Delft van de Vereniging Milieudefen sie een aparte handtekeninge nactie begonnen onder het mot to: Stop rijksweg 19. Deze actie duurt tot 8 juni. Daarna zullen de handtekeningen worden ge bundeld en aan minister Tj. Westerterp van verkeer en wa terstaat worden overhandigd. Delft Het Is ongewenst dat Delft en de Wateruegsteden (Vlaardingen, Schiedam, Maassluis) aan elkaar groeien. In Midden Delfland moet voorrang worden gegeven aan be houd en ontwikkeling van het land schap en de natuur. Er moet zo snel mogelijk een regeling komen, die dat veiligstelt. Diet zijn enkele van de conclusies uit het rapport „Midden Delfland - land of stad?" dat tot stand is gekomen door samenwerking tussen de com missie Natuur en milieu-Delft, Plan- winkel, Rechtswinkel en TH-studen- ten en begeleiders van diverse studie groepen over Midden Delfland, ter begeleiding van het congres dat 30 mei in het Trefcentrum-Delft wordt gehouden. De samenstellers vinden ook, dat de handelingen van de mens (de boer en de recreant met name) op een verrij king en behoud van het landschap moeten worden afgestemd. De boer die terwille van een efficicnte be drijfsvoering maatregelen zou moeten nemen, die een aanslag zijn op de natuur en het landschap, knjgt een financiële vergoeding wegens het ver bod van dergelijke maatregelen. De hoeveelheid recreatievoorziemn gen moet volgens het rapport niet alleen worden afgestemd op de maatschap, pelijke behoefte, maar in eerste in stantie op de mogelijkheden van Mid den-Delfland. De intensieve recreatie zat in het stedelijke gebied moeten plaatsvinden, alleen rustige vormen van recreatie zoals wandelen, fietsen en roeien, kunnen in het weideland schap gebeuren. De recreatiedruk op de Vlletlandcn moet worden afgeleid naar de Fop penpolder, stelt het rapport verder, en de aanleg van rijksweg 19 en de kompartimenteringsdijk moet on middellijk warden opgeschort, totdat overtuigend materiaal is aangedra gen over de noodzaak ervan. De samenstellers vinden tenslotte dat een snelle wettelijke regeling noodza kelijk is om de onzekerheid bij de boeren weg te nemen en om de na tuur en het landschap niet stilzwij gend aan te laten tasten. Mede daar om moeten inspraak en betrokken heid van belanghebbenden en belang stellenden wettelijk worden geregeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1