"Had ik maar tuinieren als hobby in plaats van schrijven" Ziekenomroep zendt dertig uur lang uit iêmm. Elpee morgen te koop ■rw 354#'*.-:^.;,. Schrijver revue bij première op achterste rij in theater lf aj$ Ed Verkade en Chris Bezooijen schrijven voor André van Duin Tom Blom en. Pierre van Ostade te gast bij ZOS ../i'11 w' ïfe? -ff m, VRIJDAG 23 MEI 1975 Schiedam Van de revue Krijgh de CJaere is ai een grammofoon- plaatopname ge maakt. De lang* speelplaat met daarop de liedjes met het produkt van Ed Verkade, Chris Bezooijen, Diek Borst en de zeventig ama teurs („een hoop mensen vergeten wel eens dat we amateurs zijn", aldus Ed Verka de) is morgen in het Passagethea ter te koop. Er zijn totaal dui zend exemplaren van-geperst De opname van de plaat is verzorgd door de Zieke nomroep Schie dam. Drie avon den en nachten zijn, voornamelijk twee technici, Jaap van Asten en Marius Schin kel bezig geweest met de opname. De eerste avond is in het Passage theater alleen de orkestmuziek op genomen, de tweede avond zouden de zan gers de teksten inzingen. Toen bleek echter dat de amateurspe- Iers de teksten van de liedjes on voldoende ken den en dat rij de muziek niet goed genoeg in konden zingen. Daarna werd beslo ten een derde avond op te ne men. In gebouw Arcade werd toen ineens muziek en tekst opgenomen. De band daarvan werd door de ZOS gemonteerd en naar een pla tenmaatschappij gebracht. Vandaag is de zwarte schijf van de persn geko men. Morgen avond is de plaat te koop in het theater. De elpees zijn verder ver krijgbaar 12,85) bij het co mité op het Em- maplein en het WV kantoor in het Proveniers huis aan de Over- schiesestraat. "De mensen vergeten wel eens dat alles door ama teurs wordt gedaan". fiwfö 20.00uur i Krijgh de Claere, door sommigen al verbasterd tot iets heel anders,, wat ook. de opzet van de schrijvers ts, gaat morgenavond in première. "Schiedam/Maassluis Chris Bezooijen en Ed 3 Verkade, de schrijvers - van de revue Krijgh. de Claere die morgen- avond in première gaat, hebben van de AVRO, één van de Hilversum se H zuilen opdracht gekre- S gen vier eenakters te schrijven. De toneel- stukken komen op het s televisiescherm, de om- j= - roepclub weet alleen s nog niet wanneer. "Ze s willen het nog achter H de hand houden", aldus Ed Verkade. De kon- takten van de- twee g§ Maassluizers met "De g Gooise Matras" zijn tot H v stand gekomen via EE f§ Asser, het brein achter jl i Citroentje met suiker H en Durmazon. §f '"Hij is een goede kruiwagen S voor ons", vindt Verkade, "Chris en ik hebben goede Er - kontak ,en met Eli Asser die ËE volgent Ie .week Krijgh de Claere komt bekijken. Hij heeft ook de revue helemaal doorgelezen en was bere-ent- housïast". Die laatste uitdruk king staat samen met "graiv dioos" hoog genoteerd in het woordenboek van de verkoop leider van Bruynzeel. Chris Bezooijen is bedrijfs-econo- SPUUG misch medewerker bij de Rot terdamse Electrische Tram. In de avond- en meestal in de nachtelijke uren kruipen de twee achter hun schrijfmachi nes en produceren dan nieu we teksten. Nu zijn ze bezig korte scènes te schrijven voor André van Duin en rijn komi sche kornuiten. "Het is ontzettend moeilijk om korte komische dingen te schrijven. In Nederland rijn er maar weinig mensen die rich daar mee bezig houden. Heel wat artiesten halen hun grappen dan ook uit Engeland en Frankrijk", aldus Verkade. De beste werkwijze vindt Ed Verkade om 's nachts z'n zol der op te kruipen, te schrijven en dat later voor te leggen aan Chris Bezooijen. "Hij her schrijft 't dan. Dan ontstaat er een conflict, want ik wil niet loslaten wat ik geschreven heb en andersom. Dat kan dan hele nachten duren. Dan krijg je bijna ruzie met el- - kaar. Maar uiteindelijk is het dan aan Chris z'n stabiliteit te danken dat ik 'm niet van de zolder af sodemieter". Nog niet zolang geleden schreef het duo een programma voor een cabaretgroep. "Dat gaat volgend seizoen draaien. Het heet "Spuugt u maar". En de groep die het brengt hee- t"Ed Verkade denkt diep na. Hij weet het niet "Joh, ik kan het me niet herinneren. Help me 'es". Gezamenlijk blijkt het onmogelijk om ach ter de naam van de cabaret groep te komen. "Nou, ik schenk maar koffie in, mis schien dat het me in de keu ken te binnen schiet". Ook dat lukt niet Als 'ie met de koffie terugkomt zegt 'ie: "Wat zou het zalig rijn als ik gewoon tuinieren als hobby had. Gewoon lekker in je tuin met een schoffeltje bezig rijn. Maar ja, dan denk ik toch dat ik het schrijven niet zou kunnen missen". Het duo is begonnen met het schrijven van liedjes. Bij een liedjeswedstrijd van De Tele graaf wonnen ze een eerste prijs. Daarna kwam de revue ter gelegenheid van het 700-ja- rig bestaan van Vlaardingen. Vorig jaar gevolgd door de musical Laat 'ns wat na en dan morgen de première van Krijgh de Claere. TWEE IN EEN Er ligt alweer een nieuw pro dukt klaar. De musical, die door de Vlaardingse amateur- groep gespeeld zou moeten worden heeft al een titel: Twee in een, een verhaal over een jongen die in een bende drughandelaren terechtkomt, die allerlei avonturen mee maakt, natuurlijk verliefd wordt en waarin alles op het door Cees van der Wel einde, hoe kan het ook an- ders, toch nog goed afloopt De schrijvers stellen zich wat kritisch op, in het verhaal ko men problemen als drugs en rassendiscriminatie aan de or de. Aan de andere kant gaan de twee ook teksten schrijven voor André van Duin, een man die zich volkomen kritie kloos opstelt en die als enig doel heeft de mensen aan het lachen te maken. Is dat niet wat tegenstrijdig? "Ik vind dat je het allebei moet kunnen aanpakken", zegt Ed Verkade. Overigens is het nog helemaal niet zeker of de nieuwe musi cal ooit uitgevoerd gaat wor den, want zo zegt Verkade: "Voor Vlaardingen doe ik het niet meer. Ik stop". Hij schrikt zelf van z'n woorden. "Ach, misschien is het wel een emotionele uitbarsting, maar dat komt omdat er zoveel te gelijkertijd speelt. Chris Be zooijen noemt het voorzichtig "ernstig aarzelen om een nieu we musical te brengen in Vlaardingen". "Maar mis schien dat we onder druk van de groep wel door gaan. Fi nancieel zouden we er goed mee weg komen. Uit een spe ciale subsidiepot wil het Am sterdamse produktiebureau Joop van den Ende een bij drage geven. We zouden dan een toer door Nederland kun nen maken en twaalf, zestien of tweeëntwintig voorstellin gen voor de Nederlandse Hartstichting kunnen verzor gen", aldus Verkade. Schiedam heeft de twee ook al benaderd en gevraagd een tweede revue te schrijven. De twee, die in Maassluis naast elkaar wonen, voelen er niet voor. "Ik ben niet in staat elk jaar een stuk voor zeventig amateurs te schrijven. Dan moet ik de zaak gaan force ren". En daar voelt Ed mets voor. "Dat hele schrijven zie ik eigen lijk als een tijdelijke zaak. Chris zou wel beroepsschrij ver willen zijn. Maar ik denk daar te rationeel voor. Ik voel me niet zo thuis in die wereld, waar nogal veel broodnijd is". Ed Verkade blijft dan maar bij 2'n parketvloeren. mj 23 Morgenavond is het zover. Dan gaat het doek van het Passa getheater op voor de première van Krijgh de Claere. "Men sen die de revue een jaar geleden hebben willen tegen houden zitten dan op rij één en twee. Ik zelf heb een kaart je gekregen voor de allerlaat ste rij; rij 23 tegen de achter wand van het theater. Dat is toch eigenlijk wel te gek, vind je ook niet?" De vrouw van Verkade en een zoon bevin den zich achter de coulissen. Zij doen ook mee met de re vue. Er komen totaal tien voorstellin gen, waaronder een aantal speciaal voor bejaarden. "De verkoop van de kaarten voor die voorstelling loopt nog niet zo goed. Misschien is het te duur voor hen". De toegang sprijs bedraagt vijf gulden. "Je zou daar een piek van moeten maken", vindt Ed Verkade, "want het is niet inspirerend voor de groep als de zaal maar half vol is". De beste scène uit de revue vindt Verkade Future Fiction, een visie op Schiedam in 2075. In Krijgh de Claere zitten ver der wat kleine komische sce nes. "Lanter en Fanter, twee typetjes, belichten de heden daagse Schiedamse gebeurte nissen, ook de politieke". Die korte scènes boschouwen de schrijvers als training. De mu sical Laat 'ns wat na doet Kd Verkade nu af als "vingeroef ening". Van die "vingeroefe ning" moesten vorig jaar dan ook de laatste twee voorstel lingen wegens gebrek aan. be langstelling vervallen'. De wei nigen die voor die avonden kaartjes kochten kwamen voor een gesloten deur van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Voor Krijgh de Claere zijn al ruim vier voorstellingen volle dig uitverkocht Schiedam De Ziekenomroep Schiedam heeft dankzij een on kostenvergoeding voor de plaa topname van de revue een rechtstreekse lijnverbinding van de studio aan de Dr. Kuy- perlaan naar het Emmapleïn kunnen huren. Daardoor wordt het mogelijk de ZÓS&uïste- raars in Nolet- en Gemeente ziekenhuis mee te laten leven met de feestelijkheden in het 700-jarig Schiedam. Ops zaterdag 31 mei komt Tom Blom naar de studio in de kel der van een flat in Nieuwland om daar rechtstreeks de repor tages die telefonisch en via de lijnverbinding de ZOS-ruimte binnenkomen te presenteren. Tom Blom is bekend geworden door zijn presentatie van VA- RA-programma's als Tom Blom in uw radio en de Actualitei tenshow, nu bekend als In de Rooie Cirkel. Verder heeft hij een tijd lang de NOS woensdagavondshow ge presenteerd. Daar is hij nog niet zolang geleden plotsklaps mee opgehouden. Nu presen teert hij iedere zondagmiddag het sportprogramma Langs de Lijn op Hilversum Drie. Al eer der heeft hij een uitzending voor de ziekenomroep in Schie dam verzorgd. Een. andere „Grote uit Hilver sum" is Pierre van Ostade. Hij is bekend geworden door bet om de andere week kwistig uitdelen van gevatheidsprijzen en Berend Boudewljnstoelen op teevee. Morgen presenteert hij vanuit de studio een uur lang oude platen tussen twee en drie uur. De patiënten in de twee Schie dam se ziekenhuizen hebben al lemaal een „programmablad" van de ZOS gekregen, waarin zij kunnen lezen wat rij wan neer kunnen beluisteren. De ZOS zendt in de feestweek to taal dertig uur uit. Er zijn reportages van de histori sche rede, de opening van de historische tentoonstelling, de ballonopstijging, de ruiterdag, de jongerenavond met Fungus, Harry Toom en Livin*Bluesr het Promenadeconcert, het draaior- gelconcours, voetbal-, dam-, en schaakwedstrijden, de varkens race, het sladwerkereconcours en de historische bruiloft, In de bejaardencentra De Harg en Spaland krijgen krijgen de 65-pIussers samenvattingen te horen. Zij kunnen niet recht streeks op de ZOS lijn worden aangesloten. Zij krijgen dan wel weer een quiz aangeboden tussen de twee bejaardenhui- Tom Blom komt op zaterdag 31 mei: i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5